İçeriğe Yönlendir

2010 Chevrolet Cruze LS Ailenin Yeni Üyesi

Ali Darbaz

Recommended Posts

Ali Darbaz

Merhaba dostlar, O çok merak edilen sorunun cevabını bulmak için testler yaptım. Arabanın ışıkları ne kadar yakıt tüketiyor sorununun cevabını bulmak için erken saatlerde kalkıp yollara düştüm

Daha önce 20 derece havada , aydınlık gökyüzünde farlar kapalı 22,5 km yol sürdüm. Araba soğuk başlangıc ile kapıdan kapıya 4,8 litre benzin tüketimi ölçtü. 

Sonra bir kaç defa tekrarlayarak kapalı ve soğuk bu kış gününde 22,5 km parkurumu farlar açık sürdüm. Tabi zaman zaman kaloriferide açtım. En düşük tüketim 5,6 litre çıktı. 

Görüldüğü gibi park lambaları, kısa üzmeli farlar ve kaloriferin yarattığı ek elektrik tüketimi , 100 km de 0,8 litre fark yaratıyor. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ümit Türk
Ali Darbaz yazdı:

Merhaba dostlar, O çok merak edilen sorunun cevabını bulmak için testler yaptım. Arabanın ışıkları ne kadar yakıt tüketiyor sorununun cevabını bulmak için erken saatlerde kalkıp yollara düştüm

Daha önce 20 derece havada , aydınlık gökyüzünde farlar kapalı 22,5 km yol sürdüm. Araba soğuk başlangıc ile kapıdan kapıya 4,8 litre benzin tüketimi ölçtü. 

Sonra bir kaç defa tekrarlayarak kapalı ve soğuk bu kış gününde 22,5 km parkurumu farlar açık sürdüm. Tabi zaman zaman kaloriferide açtım. En düşük tüketim 5,6 litre çıktı. 

Görüldüğü gibi park lambaları, kısa üzmeli farlar ve kaloriferin yarattığı ek elektrik tüketimi , 100 km de 0,8 litre fark yaratıyor. 

0,8 için kafamı yormam abi kanser eder adamı. yok mu şöyle 3-5 litre az yakacak yöntemler :) 

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Ümit Türk yazdı:

0,8 için kafamı yormam abi kanser eder adamı. yok mu şöyle 3-5 litre az yakacak yöntemler :) 

5,6 litre ile Chevrolet Cruze kullanıyorum.  daha ne olmasını bekliyordun. 

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Ali Darbaz yazdı:

Soğuk havanın da yakıta etkisi var. Fakir zengin karışım olayı yani. Bu farkı aynı sıcaklıktaki sürüşte denesen tamam derdim. Kaloriferi de hiç karıştırmadan. Ben farların bu kadar fart ettiğini düşünmüyorum. 

yani uzun yollarımı gece yapardım mazda ile. Gündüz yapsam 1 lt az mı tüketecektim ki

Yorum bağlantısı
Ümit Türk
Ali Darbaz yazdı:

5,6 litre ile Chevrolet Cruze kullanıyorum.  daha ne olmasını bekliyordun. 

Abi  düşük devirle düşük hızla yolda bitmez zamanda geçmez ben senin kadar sabırlı değilim. 

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz

Dostlar, unutmuşam paylaşmayı. Arabamın negatif kutup kablosu revizyonlu çıktı. Yani ilk çıkan kutup kablosu üzeride değil. GM daha sonra güncellediği 20 amperlik revizyonlu kablo takmışlar. Üzerindeki parça kodundan bunu teyit ettim. 

ACtC-3cR8y3IpUyexw86seN89K0qc95BHklkkg0x

Yorum bağlantısı
Ali Gök

Her selektör atmada kaç litre yakıyor onudahesap etmek lazım

Çok mühim konu

• Beğen 1
  • Mutlu 2
Yorum bağlantısı
Ebrar Tüfek

Bizim 1.6 ecotec lpgli zafira su eksiltmeye başladı. 

• Üzgün 1
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz

Merhaba

Hava kaçıran lastiğin yeni takılan sibobu hava kaçırıyormuş. Değiştik. 

ACtC-3efy4brtuWHc0GR40ytSz5_OtyUOULBRwiL

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz

Dostlar, kaliteli bir test cihazı ile aküyü ölçtürdüm. Yük altında 10.5 volt verdi. Akünün ömrünün çok az kaldığını ama idare edebilceğini söylediler. 

Energizer marka aküye 350 tl fiyat verdiler. Karşılığında bendeki 2 adet aküyü alacaklar.  Arabanın bakımı içinde 400 tl lazım. 

Neyse artık idare edecaz. 

e2e87971869d0ac3a37d241f77d90df5e5e72646

Yorum bağlantısı
Ali Gök
(düzenlendi)
Mert Gulkokan yazdı:

kenarda aküye verebileceğin 350 tl yok mu ?

Ben 50 kere karta 10 taksit yapar akü alırdım sürekli tedirin şekilde araç kullanılmaz

sen konuyu yanlış anladın mevzusu para değil ali beyin. mevuzusu aküyü kendine dert etmek akü ile ilgili sürekli sohbet etmek istemek vs  :D

tarihinde Ali Gök tarafından düzenlendi
  • Beğen 2
  • Mutlu 4
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Mert Gulkokan yazdı:

kenarda aküye verebileceğin 350 tl yok mu ?

Ben 50 kere karta 10 taksit yapar akü alırdım sürekli tedirin şekilde araç kullanılmaz

Ali Gök yazdı:

senin akü daha 2 sene gider en az değişme bence

Ali Gök yazdı:

sen konuyu yanlış anladın mevzusu para değil ali beyin. mevuzusu aküyü kendine dert etmek akü ile ilgili sürekli sohbet etmek istemek vs  :D

Valla dostlar.. 

Maaşı aldım, ev kredisi ödedim. Kalan ilede kartlarımı ödedim. Üstünede sabah sabah otel rezervasyonu yaptım. 2500 tl 12 taksit :D

Arabanın bakımına kadar idare etsin akü beni. Energizer nedir ne değildir.  Kullanan varmı :D

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Mert Gulkokan yazdı:

Düz akü için çok markaya takılma
Babam zamanında honda jazz için fatih marka akü takmıştı emoji23.png
Energizer çok yabancı gelmedi
Fatih e göre daha tanıdık emoji23.png

Bankanın maaş müşteris olduğum için Promosyonu yatacak. Promosyonu kullanarak arabayı bakıma sokacağım. Onunla beraber Şirketin Flextra olayı ile arabaya akü ve tatilim için yakıt kartı almayı planıma koydum. O yuzden akü az daha bekleyecek. 

Yorum bağlantısı
Ümit Türk
(düzenlendi)
Ali Darbaz yazdı:

Dostlar, kaliteli bir test cihazı ile aküyü ölçtürdüm. Yük altında 10.5 volt verdi. Akünün ömrünün çok az kaldığını ama idare edebilceğini söylediler. 

Energizer marka aküye 350 tl fiyat verdiler. Karşılığında bendeki 2 adet aküyü alacaklar.  Arabanın bakımı içinde 400 tl lazım. 

Neyse artık idare edecaz. 

e2e87971869d0ac3a37d241f77d90df5e5e72646

geçen haftalarda şok markette hugel akü vardı 300 TL ye. 

tarihinde Ümit Türk tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
(düzenlendi)
Mert Gulkokan yazdı:

Koç grubu iyi valla
Sömür dibine kadar en son ekmeği bandırıp dibini sıyır
Senin ailenide kapsayan full sağlık sigortanda vardır
Para ödemeden hastaneye girip çıkman lazım

Ailemi kapsayan tamamlayıcı sağlık sigortamız var. Yani full değil. 

Koç grubu  daha yeni ödül aldı. Pandemi döneminde en iyi iş veren ödülü aldı. 

tarihinde Ali Darbaz tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ümit Türk

2035ten sonra GM'den araç alıcan mı Ali abi.  Üstelik dizel ve benzinli araçları üretmeyeceklermiş :) 

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Mert Gulkokan yazdı:

bizim sağlık sigortası yıllarca sadece ameliyatları kapsadı sadece seni kapsıyor eşini değil

sonra 2 senedir de sadece beni kapsıyor yılda 3 adet sadece belirli hastanelerde muayene olabiliyorum

Eşim için ekstra para ödemem lazım

Bizde para ödüyoruz ama, öyle yüksek bir meblağ değil. Aylık 60 tl civarı. 

Ayrıca Koç çalışanı olduğum için 400 tl indirim yaptı Setur. 

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Ümit Türk yazdı:

2035ten sonra GM'den araç alıcan mı Ali abi.  Üstelik dizel ve benzinli araçları üretmeyeceklermiş :) 

Gm benim babamın oğlu değilki. Bir bakmışsın 80000 tl fiyata satılık i30 çıkar karşıma onu alırım. Yada egea çıkar alırım. 

Param neye yetiyorsa onu alır ve sahiplenirim. 

Yorum bağlantısı
Murat Sahın

Yani tabi herkes kendi bütçesini kendi ayarlıyor, el ipiyle kuyuya inen kuyuda kalıyor da, o akü ile az daha idare etmek için bu kadar strese değer mi bilemedim.

Bir de meraktan soruyorum, şimdi akü ömrünü tamamlamış aslında, şarjı da tam tutmuyordur. Bu durumda sürüş esnasında alternatör bunu şarj etmek için daha fazla çalışıp hem daha fazla yakıt yaktırıp hem daha fazla yıpranmaz mı?

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Murat Sahın yazdı:

Yani tabi herkes kendi bütçesini kendi ayarlıyor, el ipiyle kuyuya inen kuyuda kalıyor da, o akü ile az daha idare etmek için bu kadar strese değer mi bilemedim.

Bir de meraktan soruyorum, şimdi akü ömrünü tamamlamış aslında, şarjı da tam tutmuyordur. Bu durumda sürüş esnasında alternatör bunu şarj etmek için daha fazla çalışıp hem daha fazla yakıt yaktırıp hem daha fazla yıpranmaz mı?

Abi akü yolda bırakırsa stresi çekmiyorum abi. İstanbul'dayım zaten en fazla yolda kalır A101 den bir yerden akü alır takarım. Çalıştığım yer Fiat servisi. Mopar aküleri emrime amade. 

Arabanın 5 gün yatmadığı sürece yolda bırakmaz. 

Alternatör çok güzel çalışıyor. Artık güneşde erken açıyor. Miss gibi , akü ile işimde kalmıyor artık. 

ACtC-3eqniSe1z-ghjoE6Z0rLnnmzOAm-2giih8S

Yorum bağlantısı
Murat Sahın
Ali Darbaz yazdı:

Abi akü yolda bırakırsa stresi çekmiyorum abi. İstanbul'dayım zaten en fazla yolda kalır A101 den bir yerden akü alır takarım. Çalıştığım yer Fiat servisi. Mopar aküleri emrime amade. 

Arabanın 5 gün yatmadığı sürece yolda bırakmaz. 

Alternatör çok güzel çalışıyor. Artık güneşde erken açıyor. Miss gibi , akü ile işimde kalmıyor artık. 

ACtC-3eqniSe1z-ghjoE6Z0rLnnmzOAm-2giih8S

Amaan, servis çalışanı adamın arabası yolda kalmaz. Evin önünde kalırsa eş dost yardımıyla çalıştırılır, işyeri önünde kalırsa servisten yardım alınır gene çalıştırılır. Ben bilmiyordum fiat servisi çalışanı olduğunu hocam :) 

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Murat Sahın yazdı:

Amaan, servis çalışanı adamın arabası yolda kalmaz. Evin önünde kalırsa eş dost yardımıyla çalıştırılır, işyeri önünde kalırsa servisten yardım alınır gene çalıştırılır. Ben bilmiyordum fiat servisi çalışanı olduğunu hocam :) 

Abi ben fiat servisinde çalışmıyorum. Burası Koç kampüsü. Herşey burda var. Fiat, Avis, Birmot , Alfa, Jeep. vs vs vs 

Yorum bağlantısı
Ümit Türk
Murat Sahın yazdı:

fiat servisi çalışanı olduğunu hocam :)

Aracını orda yaptırsa bakımlarını. :) 

Ali Darbaz yazdı:

Burası Koç kampüsü. Herşey burda var. Fiat, Avis, Birmot , Alfa, Jeep. vs vs vs 

yaşıyorsun bu hayatı :) 

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...