İçeriğe Yönlendir

2010 Chevrolet Cruze LS Ailenin Yeni Üyesi

Ali Darbaz

Recommended Posts

Ali Darbaz
(düzenlendi)

Adac Eco Testlerinde Astra ve Chevrolet 

Kara yolunda aralarında 0,4 litre fark var. 

Otobanda 1 litre fark var. 

gIKzbL.png

tarihinde Ali Darbaz tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray

bu ikisi ayni motorlu degilmiydi?

Mustafa Tüfekçi yazdı:

İngilizler çok seviyormus Jeremy amca anlatıyordu. 4 çeker karavanci için :) topgear testi vardı :)

iki tane al diyorlar. birini diger tamirhanedeyken kullanirmisiz. pardon o landrover di :p

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz

Cjevrolet Cruze ile Hyundai i10 arasındaki eco test puanlaması. Lpg bilgilerini picantodan aldım. . 

xV26br.png

Dogan Arsiray yazdı:

bu ikisi ayni motorlu degilmiydi?

iki tane al diyorlar. birini diger tamirhanedeyken kullanirmisiz. pardon o landrover di :p

Emisyon standartları haricinde aynı motorlar. Astra euro 4 Chevy euro 5 . 

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz

Bu nasıl iş anlamadımki,

Chevrolet Cruze 1.6 LS modeli 1385 kilo ve 400 kilo taşıma kapasitesi var. :(

Opel astra H 1.6 ise 1290 kilo ve 470 kilo taşıma kapasitesi var :) 

Hyundai i10 ise 990 kilo 440 kilo taşıma kapasitesi var. 

İnternet bir sürü yalan veri ile dolu. Ruhsatlarda nasıl hesaplanıyor anlamış değilim. 

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Ali Darbaz yazdı:

Bu nasıl iş anlamadımki,

1785 cr

1760 ast

1430 i10

toplam ağırlık. segment farkı ile düşük olması normal?

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Çağlar Bayur yazdı:

1785 cr

1760 ast

1430 i10

toplam ağırlık. segment farkı ile düşük olması normal?

Ruhsatı açtığımda arabanın ruhsatta ağırlığı 1119 kilo . Bu veri neye göre hesağlanıyor. 

Yorum bağlantısı
Alpay Sumer
Ali Darbaz yazdı:

Adac Eco Testlerinde Astra ve Chevrolet 

Kara yolunda aralarında 0,4 litre fark var. 

Otobanda 1 litre fark var. 

gIKzbL.png

araclarlardaki motorlar ayni degil?

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Alpay Sumer yazdı:

araclarlardaki motorlar ayni degil?

Aynı merak etme, emisyon standartları farklı. Katalizörden dolayı bir farklar oluşmuş. 

Yorum bağlantısı
Alpay Sumer
Ali Darbaz yazdı:

Aynı merak etme, emisyon standartları farklı. Katalizörden dolayı bir farklar oluşmuş. 

Degil ali bey. Karsilastirma yapilan astra araci twinport olarak gecen eski nesil motor tipi. A16 xer motor ile kiyaslarsaniz dogru veriye ulasirdiniz. Arac normalde 83kw. karsilastirilan 77kw. a16xer motor Euro5 normunda. bu aracta euro 4.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Ali Darbaz yazdı:

uhsatı açtığımda arabanın ruhsatta ağırlığı 1119 kilo . Bu veri neye göre hesağlanıyor. 

diğer konuda yazdım tekink açıklama

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Alpay Sumer yazdı:

Degil ali bey. Karsilastirma yapilan astra araci twinport olarak gecen eski nesil motor tipi. A16 xer motor ile kiyaslarsaniz dogru veriye ulasirdiniz. Arac normalde 83kw. karsilastirilan 77kw. a16xer motor Euro5 normunda. bu aracta euro 4.

Baktım gördüm, inceledim haklısın , özünde aynı ama eksik Z16XEP motormuş. Bu motorun  varyatörleri yok. Geri kalan aynı.

2007-opel-astra-9_1600x0.webp

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz

Günübirlik değil, her zaman her yerde mükemmel ekonomi sürüşü. Allah biliyorki rampa aşaği haric hiç bir şekilde 90 km hıza ulaşmadım. Hep seksen gittim. Nacizane babamın emekli maaşı olan 1800 tl ile dolan o 60 litrelik yakıt deposunu gıdım gıdım koklattım. Eve suyumuzu getirdim. Şilenin dağlarından akan miss gibi doğal lezzeti ile uçsuz bucaksık su altı rezervlerinden fışkıran taze su. Yudum yudum sağlık kokan o su. 

Bu muhteşem ve asgari seviyede yakıt tüketimi, azami seviyede yakıt verimi ile 6,1 litre / 100 km yakıt tüketimine eriştik. 

P9nFdYc1GvS_d-91TcNzEt3Np8Yzvcbxy-i7_L1n

2LmYgzq0jh4NUwa_8XQc7d_zTc1TIVR7Rn9AhiEH

FJvFITAwAECblw64wsr7V42wL7wnGn7Cxrh124ws

bB6Wx-FF1yqiiNqQGWGEf4u3HZNDmd0rmI6h6nAo

Yorum bağlantısı
Tevfik Işık

Tam bir yakıt canavarı bu....

Dediğiniz şartlar altında 6.1lt çok...

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Tevfik Işık yazdı:

Tam bir yakıt canavarı bu....

Dediğiniz şartlar altında 6.1lt çok...

Olduğu kadar, 7 damacana su ve Babamla bu kadar oluyor. Boşken 5,8 litreyi görüyorum. 

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

o değil de ne olduğu belli olmayan çeşmeden su almak iyi cesaret. o knuda geçen yıllarda ciddi uyarılar vardı

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Çağlar Bayur yazdı:

o değil de ne olduğu belli olmayan çeşmeden su almak iyi cesaret. o knuda geçen yıllarda ciddi uyarılar vardı

Abi 10 12 yıldır içdiğimiz su, 

Pek çok defa hastaneye kontrole gittim. Kanımın idrarim temiz çıktı. Karayolları tabelası bile var suyun İçme suyu tabelası. 

Yorum bağlantısı
  • 5 hafta sonra...
Ali Darbaz

Babamın Babalar günün erken kutladım. Şirketin verdiği "free fuel" kartı ile depoyu fulleyip önceden ayarladığım gizli yakıt ölçümlerimi yaptım. 34 litre benzin ile 472 km yol yapmışlar. Bu süre zarfında ben hiç arabaya dokunmadım. Babam bu koca araba ile 7,2litre ile gezmiş. Babam benim ya, 8.8 litreden 7,2 litrelere düşmüş. Güzel gelişme. 

ACtC-3doaMijkpZikqkkRYNyMTyjdpvqdh3YWhtBACtC-3djXfwj3TI_oWQLAx4mXj5n3zBcZ38X9eGtACtC-3dtWXLudcPou_KWefC3NlQd8fLlh7FgHmwC

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz

Bu resim bende bir diecast havası uyandırdı. Linea sanki daha büyük bir araba gibi duruyor 

ACtC-3e42pohgUOl5owPOCgs4hTHs1QkM2Ytfb8e

Yorum bağlantısı
Koray Demir

Uzunluk olarak aralarında hiç fark yok. Teknik  olarak Cruze 4597, Linea 4596 mm.

Linea daha yüksek ve genişlik bakımından dar bir araç o yüzden öyle görünüyor.

Yorum bağlantısı
Evren Erakçora

Linea , puntonun önden, arkadan uzatarak sedan yapılmış hali. Eni dar, boyu uzun.

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz

Cruze kullanım olarak pratik bir araba değil. Bu gün kendisiyle epey vakit gecirdim. İyi bir planlama ile zamanında yola çıkıp yine zamanında dönüş geçtim. Şehir trafiği görmeden 100 km hızlarda seyehat ettim. 6.3 litrelik bir skor ile evime ulaştım. 

Ağır debriyaj kısa uzun karışık vites oranları biraz beni zorluyor. 

Çift yönlü hava kelebeği düşük devirlerde gecikme yaptığından aynı devirde farklı kuvvetlerde kompresyon oluşturuyor. Buna henuz alışamadım. 

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz

Düşük devir yerine 2000 sütü devirlerde sürdüğümde şanzımanı güzel değiştiremiyorum. Sürekli bir prüz hakim. Prüzlü geçişler sürüş zevkimi baltalayan bir durum. Arabayı bir kere 5 nci vites takınca dünyalar benim oluyor desem yeridir. Bütün bu hoşnutsuzluk benim aşırı titizliğimden kaynaklanıyor. Oysaki normal insanın bunu anlaması pekde mümkün değil. 

Manual otomobil kullanmak , vitesleri hissetmeden geçirmek sürüşten haz aldığım unsurlardan biridir. Fakat 5nci vitese takıpda saate 65km hıza düşene kadar bir daha vites koluna dokunmuyor olmanızda bir okadar haz verici. 

Öncelikle bu arabanın benim daimi hizmetime verileceği için bol bol pratik yapıp kendisini daha iyi anlamam gerekiyor. Sürati artınca titreyen dikiz aynasını tamir edilmesi gerekiyor. 

Şimdilik 100 km lik seyehat ettim. Önceden yok saydığım ergonomik ve pratik unsurlar gözüme batmaya başladı. Bununda benim acemiliğimden dolayı olduğunu düşünüyorum. 

Zaman bize ne gösterecek. 

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
(düzenlendi)

Şehir içi depo ölçümü gelsin

302 km yolda 7,8 litre benzin yakmış.  

90 liralık yakıtı ben aldım (14,7 litre ) , 50 de babam koymuş (8.15 litre). Toplamda 140 tl karşılığı 300 km yol görünüyor 

Yol bilgisayarına göre İstanbul şehir içi 47 kuruş yakmış. Pompada ölçtüğüm ise 46 kuruş. (7,6 litre ) 

Bu güne kadar hiç bu kadar doğru sonuç gösteren başka araba görmedim

ACtC-3cL0wtUUt-atEC3_LsAvRsV3XN2C-_fgteR

tarihinde Ali Darbaz tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Ali Darbaz

Hipermil rafa kalktı, Artık bozulmadan araba kullanmak muhim. Yeni mottomuz Asgari seviyede arıza , azami seviyede yakıt verimliliği olucak. 

Hipermil Ayten gitti için çok üzüldük, ama yeni dönem başladı, Randmanlı Gülten dönemi başladı :) 

ACtC-3cYlcy08WEYIHd61buvSUzHjOv4MbUMQkT_

• Beğen 2
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz

Randımanlı GÜlten için ilk masraflarımı yaptım . 250 tl harcadım :) 

ACtC-3fFI2-zFKY81CvOzcpBR0UXzT_PPzLxmzKG

ACtC-3eXJpiHwtzoN7KnXjIHH64pPitfRw9OQQR2

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...