İçeriğe Yönlendir

2010 Chevrolet Cruze LS Ailenin Yeni Üyesi

Ali Darbaz

Recommended Posts

Alptuğ Özcan

"Randımanlı Gülten" güzelmiş :D

Ayten'de yeni sahibinde hayırlı olsun. Sizin için hayırlısı olsun :good1:

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Koray Demir
Alptuğ Özcan yazdı:

"Randımanlı Gülten" güzelmiş :D

Ayten'de yeni sahibinde hayırlı olsun. Sizin için hayırlısı olsun :good1:

Ayten kime gitti yeni sahibini foruma davet mi etsek acaba 😀

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Servet Aydın
Ayten kime gitti yeni sahibini foruma davet mi etsek acaba [emoji3]

Çok eğleneceğük o zaman
  • Mutlu 3
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
(düzenlendi)
Koray Demir yazdı:

Ayten kime gitti yeni sahibini foruma davet mi etsek acaba 😀

Servet Aydın yazdı:

Çok eğleneceğük o zaman

Yeni sahibi arabayı araştırmış biri. Ne aldığını biliyor merak etmeyin :)  . Keşke arabanın gelmişini geçmişini yazmasaydın dedi :) Full benzinde binicekmiş :) 

tarihinde Ali Darbaz tarafından düzenlendi
  • Mutlu 2
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz

Gm servis yazılımı didik didik inceliyorum. Malum saat 15:00 da yollara düşücem. Ozamana kadar ne kadar öğrensem iyi. HVAC sistemini okuyorum. Arabanın kliması nasıl çalıştığını öğreniyoruz :) 

Aşağidaki metin manual cruze HVAC sisteminde A/C kompresörün devre girmesi ilgili makale . Hangi koşullarda açılmadığı yada devre dışı kaldığını anlatılıyor.

Pressing the A/C switch enables the HVAC control module to request A/C compressor engagement and turn ON the A/C switch LED. The HVAC control module sends a message to the engine control module (ECM) for A/C compressor engagement. The ECM will provide a ground for the A/C compressor relay enabling it to close its internal contacts to send battery voltage to the A/C compressor clutch coil. The A/C compressor diode will prevent a voltage peak, resulting from the collapse of the magnetic field of the coil, from entering the vehicle electrical system when the compressor is disengaged.

The following conditions must be met in order to activate the A/C compressor:

•  Battery voltage is between 9-18 V 
    •  Engine coolant temperature is less than 124°C (255°F) 
    •  Engine speed is greater than 600 RPM  
    •  Engine speed is less than 5 500 RPM  
    •  A/C high side pressure is between 269-2 929 kPa (39-425 PSI) 
    •  Throttle position is less than 100% 
    •  Evaporator temperature is greater than 3°C (38°F) 
    •  ECM does not detect immoderate torque load 
    •  ECM does not detect insufficient idle quality  
    •  The ambient temperature is above 1°C (34°F) 

The sensor information is used by the ECM to determine the following:
    •  The A/C high side pressure 
    •  An A/C system load on the engine 
    •  The heat load at the A/C condenser 

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz

Haftasonu cumartesi sıfırladım tüketimi. Çekmeköy pendik tuzla pendik çekmeköy yaptım. 

Pazar günü taşdelen çekmeköy git gel yaptım. 

Pazartesi çekmeköy küçükyalı geldim. 

Tüketim yine yeniden 7.8 litre çıktı. 

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz

Gün bitti eve vardım. Araba 7,7 litrede sabit kaldı. Bu arabaya uygun bir tüketim haritası halen çıkaramadım. Bsfc haritasoda yok. Ne yapacağımıda bulabilmiş değilim. 

Yorum bağlantısı
Koray Demir

Çok yakıyor çok hem benzine büyük zam geldi ve de belki gelmeye devam edebilir tüp takalım?

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Ali Darbaz yazdı:

Ne yapacağımıda bulabilmiş değilim. 

Gaz fren gaz fren :)

Yorum bağlantısı
Metin Akbal

Benim arabada anormallik yokmus demekki bunu anladim ve su an cok mutlu oldum [emoji16]

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Levent Güzelkalp
Gün bitti eve vardım. Araba 7,7 litrede sabit kaldı. Bu arabaya uygun bir tüketim haritası halen çıkaramadım. Bsfc haritasoda yok. Ne yapacağımıda bulabilmiş değilim. 
Tak abi atiker benzine dayanılmaz
Yorum bağlantısı
Alpay Sumer
Metin Akbal yazdı:

Benim arabada anormallik yokmus demekki bunu anladim ve su an cok mutlu oldum emoji16.png

Bu arac miymiy kullanilinca daha fazla yakiyor.Az tempolu iyidir.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
(düzenlendi)

Değerli arkadaşlar, arabanın yakıt masrafını çalıştığım holding zaten ödüyor. Haybiye lpg takmaya gerek yok.İstanbul şehir içinede arabayı kullanmak uygun değil. Çekmeköy - Küçükyalı, Küçükyalı - çekmeköy günlük 50 km yol yapıyorum. Araba ısınıp az yakma moduna geçtiğinde ben trafiğe giriyorum. Covit movit kalmadı eskinden beter trafik olmaya başladı. Her kez eve işe arabası ile gidiyor. 

Her ne kadar aşağidaki paylaşım 2,5 litre ecotech motora ait olsada, aynı yapıya sahip ecotech motorlarda verimlilik haritsı bir birine çok yakın oluyor. Tabloya bakıldığında motorun thermal verimliliği hyundai i10 motorunun termal verimliliğinde 1 puan fazla.  Aslında ecotec motorlar ekonomik. Ama neye göre saate 70 mil yapılan amerikan otoyollarına göre . Ben 2000 devirin üstüne zar zor görüyorum

ACtC-3cny6wi1ow0pljn5gULWfWDAxv_xPQvgUIv

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
(düzenlendi)

Burdaki BSFC haritasına bakıldığında 2,5 litre motorun tork çizgisi ile benim 1,6 litre motoru tork çizgisi aynı hatlara sahip.  Bu tork çizgisinin özgül tüketimine bakıldığında 1500 devirden itibaren ekonomi yapmak mümkün. Aşağidaki yapmış olduğum anlık yakıt tüketimi ölçümüde 2000 devirde 80 km hızla giderken ölçülen değerler.  Aşağidaki Özgül tüketim haritası bize motorun en verimli olduğu alanın 2500 - 3000 devir olduğunu gösteriyor. Bu da otobanda 120 130 km hızlara çıkmak anlamına geliyor. 

ACtC-3dBFMNDuhN0iZbBKQm1nfdyGx9nPsmUYCSo

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz

Yeni bir bilgi. 

Eve arabayı 7,7 ile bırakmıştım. Kardeşim akşam gezmesine çıkmış. Bu sabah arabayı aldığımda 8.0 litre tüketim gösteriyordu. 

Ben yeni edindiğim bilgilerle, 5nci vitesde 1500 devire kadar kullandım. 8 litre olan tüketim iş yerine ulaştığımda 7.6 litreye gerilemişti. 

3 günün ortalaması 7,6 litreye geriledi. 

Yorum bağlantısı
Alptuğ Özcan
Ali Darbaz yazdı:

arabanın yakıt masrafını çalıştığım holding zaten ödüyor.

Şuan ödüyor olabilir ama ilelebet ödemeyecek herhalde. Bu durum pandemi sürecinde geçerli değil mi?

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Alptuğ Özcan yazdı:

Şuan ödüyor olabilir ama ilelebet ödemeyecek herhalde. Bu durum pandemi sürecinde geçerli değil mi?

İşte şurda şöyle bişey var. Ben işe arabamla gidip gelmem. Servisi kullanırım. Arabam haftasonundan haftasonuna çalışır. Eskimez ve lpg ihtiyaç olmaz. Orjinal kalır. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Mert Gulkokan yazdı:
Ali Darbaz yazdı:
Yeni bir bilgi. 
Eve arabayı 7,7 ile bırakmıştım. Kardeşim akşam gezmesine çıkmış. Bu sabah arabayı aldığımda 8.0 litre tüketim gösteriyordu. 
Ben yeni edindiğim bilgilerle, 5nci vitesde 1500 devire kadar kullandım. 8 litre olan tüketim iş yerine ulaştığımda 7.6 litreye gerilemişti. 
3 günün ortalaması 7,6 litreye geriledi. 

1500 debir 5. Viteste arabanın motor gider kurum bağlar

İşte en kaliteli motor yağını arıyorum. Mobil 1 esp dexos 2 alıcağım bakıma kadar. 

Yorum bağlantısı
Evren Erakçora
1500 debir 5. Viteste arabanın motor gider kurum bağlar
Yok bir şey olmuyor , yıllardır sorun yok. Uzun yola çıkınca rahatlıyor zaten araba.
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
(düzenlendi)

Merhaba 

Arabanın geri çağırması vardı. Aradılar ve arabayı 3 temmuz cuma istediler. 

Ön fren hortumları ve hidrolik fren yağı komple değişecek. 

Hayırlı haberler üst üste geliyor. 

Diğer hayırlı haber ise

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray
(düzenlendi)
Ali Darbaz yazdı:

İşte en kaliteli motor yağını arıyorum. Mobil 1 esp dexos 2 alıcağım bakıma kadar. 

paraya yazık. kaliteli herhangi bir yag olur o motora. düşük güçlü basit bir atmosferik motor sonuçta.

şehir içinde az yakmak ama alt devirde daha rahat etmek istiyorsanız 8v bir motor bulmanız lazım. alt devirler daha canlı olur.  eski vw motorları öyle mesela. jetta/golf/bora tam sizin sitile uygun 100 küsür beygir olan motor ile. parçası vs de çok ucuz.

tarihinde Dogan Arsiray tarafından düzenlendi
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...