İçeriğe Yönlendir

Xenon Far Ampulü (D1S D2S D3S D4S D5S) Tavsiyeleri

Melih Bozkurt

Recommended Posts

Selçuk Keleş

Testin birincisi, ikincisinin olduğu bir tablo göremedim, siz nerden baktınız ? Sadece 5 üzerinden değerlendirme yapılmış gördüğüm kadarıyla.

Bilmediğimiz bişeyler olduğunu pek sanmıyorum.

Lux bir alandaki aydınlanmadır, lümen ile karıştırmayın. Ampulün ışık gücü lümenle ölçülür, o ışık her yöne dağılır. Ampulü mercek içine koyup ışık verdiği bir alanı (örneğin 25 mt ilerisi yolun sağı) ölçerseniz lux sonucu elde edersiniz. (cd/cm2)

Osram için Yolun bazı yerlerinde %49 artış demiş lux ifadesi göremedim ?

Bu test Hella ışık tünelinde yapılmş dolayısıyla Osram'ın beş yıldızla birinci gelmesi beni şaşırtmadı. Hella Osram ile çalışır. Haliyle mercek ve ampul geometrilerinin bir arada kullanıldığında en iyi sonucu vermesi çok normal.

Osram ile philips arasında çok küçük bir fark var (3518/3583) bu ciddi bir fark oluşturmaz.

Her zaman söylediğim şeyi yine söylüyorum, son noktayı optik ve geometri koyar.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Emre Kural
(düzenlendi)

Testin birincisi, ikincisinin olduğu bir tablo göremedim, siz nerden baktınız ? Sadece 5 üzerinden değerlendirme yapılmış gördüğüm kadarıyla.

Lux bir alandaki aydınlanmadır, lümen ile karıştırmayın. Ampulün ışık gücü lümenle ölçülür, o ışık her yöne dağılır. Ampulü mercek içine koyup ışık verdiği bir alanı (örneğin 25 mt ilerisi yolun sağı) ölçerseniz lux sonucu elde edersiniz. (cd/cm2)

Bu test Hella ışık tünelinde yapılmş dolayısıyla Osram'ın beş yıldızla birinci gelmesi beni şaşırtmadı. Hella Osram ile çalışır. Haliyle mercek ve ampul geometrilerinin bir arada kullanıldığında en iyi sonucu vermesi çok normal.

Osram ile philips arasında çok küçük bir fark var (3518/3583) bu ciddi bir fark oluşturmaz.

%49 lüx değil , lümen de değil. O zaman sadece aydınlanan alan genişliyor. Alan genişledikçe ışık şiddeti ters orantılı olarak azalacak. O zaman lümen standart ampulden daha düşük olması muhtemel..3518/3583 bu fark oradan geliyor sanırım. Hella-Osram uyumundan bahsetmişsiniz. Bakın bir şey daha öğrendim, her şeyi bilmiyorum sizden öğreniyorum :yes: Philips ve GE de ısrar etmenin anlamı yok o zaman. Geometrisi daha uygun Osram, Hella mercek için daha iyi olacak umarım.... Bu arada % 30 more light ne oluyor? ışık artışı Lümen artışı anlamına gelmez mi?

tarihinde Emre Kural tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Selçuk Keleş

%49 lüx değil , lümen de değil. O zaman sadece aydınlanan alan genişliyor. Alan genişledikçe ışık şiddeti ters orantılı olarak azalacak. O zaman lümen standart ampulden daha düşük olması muhtemel..3518/3583 bu fark oradan geliyor sanırım. Hella-Osram uyumundan bahsetmişsiniz. Bakın bir şey daha öğrendim, her şeyi bilmiyorum sizden öğreniyorum :yes: Philips ve GE de ısrar etmenin anlamı yok o zaman. Geometrisi daha uygun Osram, Hella mercek için daha iyi olacak umarım.... Bu arada % 30 more light ne oluyor? ışık artışı Lümen artışı anlamına gelmez mi?

http://www.geceucusu.com/topic/5605-osram-d2s-5500k-xenarc-cool-blue-intense-sylvania-farki/page__view__findpost__p__56448 'de açıklamıştım.

Yorum bağlantısı
Emre Kural
(düzenlendi)

Hella osram ile çalışır demiştiniz.Mercekler farklı ampullerle farklı neticeler mi veriyor? Koito, bosch ve valeo hangi ampul grubu ile çalışır?

Yorum bağlantısı
Selçuk Keleş

Hella osram ile çalışır demiştiniz.Mercekler farklı ampullerle farklı neticeler mi veriyor? Koito, bosch ve valeo hangi ampul grubu ile çalışır?

Hella ürünlerinin içinden osram ampuller çıkıyor genelde. Ondan böyle bir sonuca vardım. Yerli üretici firma olan Farba da osram kullanıyor diye biliyorum. Diğerleri hangi ampullerle çalışıyor bilemiyorum ancak otomobil üreticileri hangisi uygun fiyatlı ise farlarında o ampulü kullanıyorlar. Bu yüzden genelleme yapmak çok da mantıklı olmaz.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Oktay Toker

Passat orjinal Hella H7 merceklide wurth ampul kullanmış.Mercdes Bosch merceklerde açılmamış fardan sökülürken gördüm Osram vardı.Selçuk ustama katılıyorum.Genelleme yapmak dogru olmaz.

Yorum bağlantısı
Emre Kural
(düzenlendi)

sol resimdeki philips, 85122+, sağ resimdeki osram 66240. Osramın daha homojen bir aydınlatması var gibi geldi ayrıca daha parlak lümeni fazla, aracı kullanırken daha iyi farkediliyor. Ancak ikiside sarımsı haliyle. Dediğiniz gibi ampul geometrileri farklı sanırım hella mercekte osram daha iyi bir odaklanmaya sahip philipste karanlık alan daha fazla idi.

post-6636-0-57094400-1376209603_thumb.jp

Yorum bağlantısı
Emre Kural

Tekrarlamakta fayda görüyorum aydınlatma yoğunluğunda xenon gaz miktarının etkisi daha fazla :good1:

Yani 2. seçimimdeki ampullerde xenon gazı daha yoğun... :yes:

Yorum bağlantısı
Selçuk Keleş

Aracın önündeki parlak alan daha fazla uzun mesafede pek de fark göremedim ben.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Oktay Toker

Resim veya foto makinası yanıltması yok ise sağ resimde yol şeritleri ışıktan dolayı görünmüyor ve ışık yanlara ve ileriye dogru daha iyi gibi görünüyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Selçuk Keleş

Osram mı aldın bu fotolar senin aracından mı ?

Fotoğraflar farklı şartlarda çekildiğinden illa ki yanıltıcı şeyler içerecektir çok güvenmemek lazım. Tabii önemli olan sürücünün edindiği izlenim, psikolojik olarak etkilenmiyorsa farkları kısmen ayırtedebilir.

Ben yine de 4300K, ECE standardına göre üretilmiş ampuller arasında ciddi farklar olabileceğini düşünmüyorum. Yol koşullarında bunu ayırtedebilmek bence çok zor, çok tecrübe ve bilgi gerektirir. Yolun 75 mt. ilerisi sağında bir fark olabildiğini görmek farklı yol koşullarında çok ama çok zor. Bence psikolojik etmenler daha çok etkili oluyor insanların yorumlarında.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Erkan Kahya
(düzenlendi)

Bencede tamamen psikolojik. Fotograflardan farkı anlamak zor hele birde otomatik modda çekilmişse dahada zor. O yüzden 200-300 lümen farkına kafayı takmamak gerekiyor. Aydınlatmadan memnunsan en iyi ampul kullandığındır osram philips fark etmez.

post-4625-0-13883400-1376303616_thumb.jp

tarihinde Erkan Kahya tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Emre Kural

Osram mı aldın bu fotolar senin aracından mı ?

Fotoğraflar farklı şartlarda çekildiğinden illa ki yanıltıcı şeyler içerecektir çok güvenmemek lazım. Tabii önemli olan sürücünün edindiği izlenim, psikolojik olarak etkilenmiyorsa farkları kısmen ayırtedebilir.

Ben yine de 4300K, ECE standardına göre üretilmiş ampuller arasında ciddi farklar olabileceğini düşünmüyorum. Yol koşullarında bunu ayırtedebilmek bence çok zor, çok tecrübe ve bilgi gerektirir. Yolun 75 mt. ilerisi sağında bir fark olabildiğini görmek farklı yol koşullarında çok ama çok zor. Bence psikolojik etmenler daha çok etkili oluyor insanların yorumlarında.

evet osram 66240 .. philipslerden daha parlak o kesin... belki benim philipsler 2. kalite idi..

Yorum bağlantısı
Selçuk Keleş

evet osram 66240 .. philipslerden daha parlak o kesin... belki benim philipsler 2. kalite idi..

Sonuç ? Renk farkı ?

Yorum bağlantısı
Emre Kural

renk farkı bu biraz daha açık sarı gibi. ama sonuçta yola daha çok hakimim bunlarla. arkadaşım ile beraber inceledik eskilerden farkı var. renkten çok aydınlatma iyi.

Yorum bağlantısı
Selçuk Keleş

renk farkı bu biraz daha açık sarı gibi. ama sonuçta yola daha çok hakimim bunlarla. arkadaşım ile beraber inceledik eskilerden farkı var. renkten çok aydınlatma iyi.

İyi, hadi nihayet gözün aydın. Eskileri de yedekte durur. Osram xenarc çok iyidir, rengi yüzünden beğenmeyeceğin için önermemiştim.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Emre Kural
(düzenlendi)

Rengi sarı da olsa göz alışıyor, önemli olan xenon far gibi aydınlatsın da.... 2500 TL ye mal oldu sistem, ayrıca bir yığın uğraş emek...

Yorum bağlantısı
Emre Kural

hella orjinal far + philips balast + osram ampuller tabi işçilik ve değişen farklı ampuller, takılıp vazgeçilen angel farlar vs. hepsi 2500 TL

Yorum bağlantısı
Ufuk Memiş

Herkeze merhaba, aracımda aşağıdaki bi xenon sistem mevcut

>yeni nesil Hella bi xenon mercek

>D4S koito balans

>D4S philips 5000k ampul.

Yaklaşık 1 yıldır kullanıyorum. Fakat D4S philips 5000k ampul ışık miktarı olarak bana yetersiz geliyor. Yani ışık yoğunluğu 4300k philips D2S 85122+ veya philips  85122 color match gibi çok canlı ve lumen olarakta verimli değil. Kullandığım 5000k ampulün tek memnun kaldığım yeri ise ışık rengi olarak beyaz  renk olmasıdır. Benim istediğim rengi yine beyazımsı  veya  beyaz olması ama ışık yoğunluğu ki  bu benim  tek takıntım ve isteğim verimli olacak bir ampul ne olabilir.Yani amacım önümü daha iyi görebilmektir.Şimdiden ilginize teşekkür ederim.

Yorum bağlantısı
Selçuk Keleş

Herkeze merhaba, aracımda aşağıdaki bi xenon sistem mevcut

>yeni nesil Hella bi xenon mercek

>D4S koito balans

>D4S philips 5000k ampul.

Yaklaşık 1 yıldır kullanıyorum. Fakat D4S philips 5000k ampul ışık miktarı olarak bana yetersiz geliyor. Yani ışık yoğunluğu 4300k philips D2S 85122+ veya philips 85122 color match gibi çok canlı ve lumen olarakta verimli değil. Kullandığım 5000k ampulün tek memnun kaldığım yeri ise ışık rengi olarak beyaz renk olmasıdır. Benim istediğim rengi yine beyazımsı veya beyaz olması ama ışık yoğunluğu ki bu benim tek takıntım ve isteğim verimli olacak bir ampul ne olabilir.Yani amacım önümü daha iyi görebilmektir.Şimdiden ilginize teşekkür ederim.

D4S civasız ampuldür, D2S ise civalıdır. Işık gücünde farklıklık yoktur ancak d4s merceğe d2s ampulü kolay takamayabilirsin duyundaki tırnakları farklıdır.

Ayrıca d4s balast civasız ampule göre üretildiğinden d2s ampulde uzun vadeli sorunlar çıkarabilir, emin değilim bu konuda teorik konuşuyorum.

85122+ 4300K'dan da daha sarımsı yanar, 85122CM ise 4300K'dan beyazımsı yanar bunların ışık gücü birbirinden pek farklı değildir. Genelde 3200 lümendir.

Osram Xenarc 4300K'yı önerebilirim. Ya da standart Philips 85122 4300K da olur.

Yorum bağlantısı
Ufuk Memiş

Osram xenarc 4300k D4S, philips 85122+ 4300K D4S yada 85122cm 4300k D4S olanı varmı acaba?

Benim gördüklerim hep D2S e göre olan ürünler satışta hep.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...