İçeriğe Yönlendir

Başkasına (Eşe) Araba Kullanmayı Öğretmek.

Harun Kocaçalışkan

Recommended Posts

Talat Tekin

:)
Hanıma öğretirken ki 1 hafta falan çalıştık sonra bir daha fırsarımız olmamıştı. ilk önce Dur kalk yokuşta dur kalk öğretmiştim gaz frenden sonra.
Günlük çalışılmalı boş alan tenha yol bulunmalı.
arabayı kaldırırken en son araba sürekli stop ediyor falan krankshaft. pozisyon hatası vermişti :) bi hata lambası yandı ne acaba falan derken o da korktu arabanı bozdum galiba dedi. kızmadım tabi elm 327 ile silmiştim.
demem o ki çalışmalar sık olmalı eşe kızılmamalı arabayı çarpmayacak bir yerde kullanılmalı baskı balata parası da köşede hazır beklemeli :)

Yorum bağlantısı
Talat Tekin
Hiç kimseye kızılmamalı bu dünyada. mahsus yapılmıyorsa bi hareket.
kesinlikle. Kızmaya yeltendiğimiz kişinin bir an yokluğunu düşünmemiz lazım.
Yorum bağlantısı
Selçuk Keleş
17 saat önce, Harun Kocaçalışkan yazdı:

Merhaba arkadaşlar. 

Eşimin ehliyeti var. Ancak şoförlüğü yok.

Yokluk derecesi nasıl dersem yoldayken gelen bazı sorular şöyle;

"Bu öndekinin lambaları niye yanıp sönüyor" (Öndeki fren yapmaktadır)

"Sağdaki gaz mıydı?"

"Niye hızlandın ???!!!" (Yokuş çıkılmaktadır, araba vites düşürüp devir yükseltmiştir)

Gel gelelim kendisi araba sürmeyi öğrenmek istediğini beyan etti. Beni çalıştır diyor. Ben de kendine araba al çalıştırayım dedim emoji3.pngemoji3.pngemoji3.png

Şaka bi yana ben iyice her şeyi öğretmeden trafiğe salma taraftarı değilim. Sorun şu ki ben sürüş eğitmeni de değilim. Yani birisine araba sürme öğretilirken nerden başlanmalıdır bir fikrim yok. 

2 sene önce 1 aylık bir çalışmamız olmuştu. Yolda da verdim biraz kullandı. Çeşme otobanında ve köy yollarında vs.

Sadece bölünmemiş yoldaki sola dönülen ve ilerisi görülmeyen bir virajda kendi şeridinde durması gerekirken yolu ortalayarak viraja içten girmesi sebebiyle aşırı moral bozucu bağırmalarım sebebiyle vazgeçmişti (karşıdan kamyon geliyordu). Şimdi tekrar öğrenmeye niyet etmiş. Herkes sürüyor ben neden sürmeyeyim diyor.

Özetle nereden başlamak lazım. Ben daha önce hep kısa manevralar çalıştırmıştım. Direksiyon hakimiyeti ve fren gaz tepkilerine alışsın diye. Yani dön, parket, geri gel, çevir, ileri al, tekrar dön vs vs. 

Profesyonel yardım mı alayım ne yapayım.

Kendi haline bırakıp hiç bir şey yapmayın. Bir süre sonra unutacaktır :) 

• Mutlu 2
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
4 saat önce, Nihat Palolu yazdı:

Benim yeğen yeni ehliyet aldı.

Kurs hocası arabayı kaldırmayı aynen şöyle öğretmiş.

Vitesi tak. Ayak frendeyken debriyajı yarım bırak, sonra freni bırak. Sonra debriyajın kalanını bırak. Gaz verme. Debriyajla frenle işin bitsin gaza sonra basarsın.

Niye böyle kullanıyorsun dedim, hoca böyle öğretti, arabalar hep dizel hem de yokuş kalkış destekli böyle kalkarsan stop ettirmezsin demiş.

Baban sana yıkık dökük tüplü bir araba alırsa nasıl olacak dedim, bilmiyorum diyor :)

Yokuş bir yere gittik araba hem dizel hem yokuş kalkış desteği var, bir türlü kaldıramadı ya stop ettirdi ya geri kaçırdı. Hoca hep düz yolda çalıştırmış galiba :D

Yıkık döküğe gerek yok.. atmosferik arabayı kaldıramaz böyle :)

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Sami Demirpaz

Kız kardeşim, eşim ve kayınvalide'ye ehliyetleri olmalarına rağmen özel ders aldırdık.  Olası hatalarda sağ taraftaki hocanında ayağının altında fren olması çok avantaj. Hemide bu iş için kullanılan bir arabada öğrenmeleri de iyi oldu. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Servet Aydın
4 saat önce, Nihat Palolu yazdı:

Benim yeğen yeni ehliyet aldı.

Kurs hocası arabayı kaldırmayı aynen şöyle öğretmiş.

Vitesi tak. Ayak frendeyken debriyajı yarım bırak, sonra freni bırak. Sonra debriyajın kalanını bırak. Gaz verme. Debriyajla frenle işin bitsin gaza sonra basarsın.

Niye böyle kullanıyorsun dedim, hoca böyle öğretti, arabalar hep dizel hem de yokuş kalkış destekli böyle kalkarsan stop ettirmezsin demiş.

Baban sana yıkık dökük tüplü bir araba alırsa nasıl olacak dedim, bilmiyorum diyor :)

Yokuş bir yere gittik araba hem dizel hem yokuş kalkış desteği var, bir türlü kaldıramadı ya stop ettirdi ya geri kaçırdı. Hoca hep düz yolda çalıştırmış galiba :D

Anlatımı eksik olmuş hocanın ama yöntem doğru. Kavrama noktasında araç kaymaz hangisi olursa olsun. Doğru zmnalama lazım birtek 

Yorum bağlantısı
Nihat Palolu
17 dakika önce, Servet Aydın yazdı:

Anlatımı eksik olmuş hocanın ama yöntem doğru. Kavrama noktasında araç kaymaz hangisi olursa olsun. Doğru zmnalama lazım birtek 

Sınavdan geçecek kadar öğretmiş :D

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız
47 dakika önce, Servet Aydın yazdı:

Ben de eşime böyle öğrettim. Hafif yokuşta sadece debriyajla arabayı tutmayı gösterdim önce, sonra kalkması daha kolay oldu.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Alpay Sumer
21 dakika önce, Mahmut Yıldız yazdı:

Ben de eşime böyle öğrettim. Hafif yokuşta sadece debriyajla arabayı tutmayı gösterdim önce, sonra kalkması daha kolay oldu.

Cok guzel bir yontemdir.Aracin kavrama noktasini hissettiginde ogrenmede bayagi yol almis demek oluyor.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Metin Akbal

Ben el frenini öğrettim yüklen arabaya el frenini indirince kökle gazı olsun bitsin :D

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız
4 dakika önce, Metin Akbal yazdı:

Ben el frenini öğrettim yüklen arabaya el frenini indirince kökle gazı olsun bitsin :D

Bak bunu da öğrettim. Kullanmaya başladığı ilk zamanlarda yokuş bir yerden kalması gerekmiş, "el freni ile kalktım, biri de stop etti, salak" demişti. 

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Selçuk Keleş

Kadınlara araba kullanmayı öğretmeye çalışmak tamamen boş, gereksiz ve sinir bozucu bir uğraş.
Boşuna kendinizi yormayın. Motivasyon insanın içinde olan bişeydir. Arkadaşlarından sağdan soldan görüp hevesleniyorlar da gerçekte öyle olmuyo bu işler.
Merakı ve niyeti olan zaten çıkar dener öğrenir, sağdan soldan hazıra konmaya çalışmaz.
Biri bana öğretsin de öğreneyim diyip de araba kullanmayı öğrenebilmiş hiç bir kadın görmedim şimdiye kadar. Yüzlerine de söylüyorum bozuluyorlar :) 
Olan belki eşim kullanır diye otomatik araba almak zorunda kalmış olan arkadaşlarıma oldu. Hiç birinin eşi araba kullanmaya çalışmadı :) 

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
10 dakika önce, Metin Akbal yazdı:

El freni olmayan araba sıkıntı :)   Sevmiyorum ben elektronikleri. 

Qashqaide bile (tam otomatik) dik yerlerde el freni ile kalkıyorum ben.. 

Yorum bağlantısı
Metin Akbal

El freni olmayan araba sıkıntı [emoji4]   Sevmiyorum ben elektronikleri. 
Aynen oyle bir dert var. Ozellikle geri kalkislarda.
Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız
5 dakika önce, Mehmet Ozyurek yazdı:

Hill holder var, ben de buna alışamadım. Evin yakınında bir ışık var, hafif yokuş. hill holder bazen tutuyor, bazen tutmuyor. Kaç kere stop ettirdim. Şimdi freni bırakıp araç geri kayacak mı bakıyorum. Ona göre de kalkış yapıyorum.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Gökhan Albayrak

Hanımın ehliyeti vardı, sürüş tecrübesi de ehliyet alana kadar yaşadıklarıydı. 

Kursa göndermem. Yeğenlerime de ben öğrettim, nasip olursa çocuğuma da öğreteceğim. Kursta ne öğrettiklerini bilemem. Güvenmiyorum onlara. Dur-kalk sinyal bunları zaten öğrenecek ama iş trafik kültüründe. Bazen yol senin de olsa yol vermeyi öğrenmeli. Bazen de trafikte aracın burnunu aralara sokmayı bilecek. Her şeyi yerli yerinde yapmayı kurs öğretmez. Aksini iddia edemez kimse. 

Önce açık otopark alanlarında ben kaldırımın kenarında oturdum, eşim aracı kendi başına sürdü. Kaldırmaya çalıştı, direklere çarpmamaya çalıştı vs. Sonra otomatik araç aldım ve çok işlek bir yerde durdurup aracı ona verdim ve aracı bırakıp gittim. Mecbur kaldı yoksa trafik kilitlenirdi. İşte o gün sürmeyi öğrendi. Şimdi ise kontra verip araç toplar hale geldi.

Sözlerimin özü, iyisiyle kötüsüyle siz öğretin. Mümkün oldukça yalnız bırakın. En iyi öğrenme yaşayarak öğrenmedir.

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Alpay Sumer
Bir saat önce, Metin Akbal yazdı:

Normali de ogrettinmi😛

Yorum bağlantısı
Metin Akbal
5 dakika önce, Alpay Sumer yazdı:

Normali de ogrettinmi😛

Normal derken rampada frensiz kalkış ise onu ben bile yapmıyom baskıya yazık :)

Normal sürüş dersen öğretmeye çalıştım :)

Yorum bağlantısı
Evren Erakçora
Bir saat önce, Mehmet Ozyurek yazdı:

Öğretirken faydası oluyor sakat bir hareket yaparsa çekeriz diye elimiz orada bekliyoruz.  :) 

Yorum bağlantısı
Alpay Sumer
26 dakika önce, Metin Akbal yazdı:

Normal derken rampada frensiz kalkış ise onu ben bile yapmıyom baskıya yazık :)

Normal sürüş dersen öğretmeye çalıştım :)

olsun onu da ogretseydin😊

Yorum bağlantısı
Fatih Evcin
21 saat önce, Harun Kocaçalışkan yazdı:

Merhaba arkadaşlar. 

Eşimin ehliyeti var. Ancak şoförlüğü yok.

Yokluk derecesi nasıl dersem yoldayken gelen bazı sorular şöyle;

"Bu öndekinin lambaları niye yanıp sönüyor" (Öndeki fren yapmaktadır)

"Sağdaki gaz mıydı?"

"Niye hızlandın ???!!!" (Yokuş çıkılmaktadır, araba vites düşürüp devir yükseltmiştir)

Gel gelelim kendisi araba sürmeyi öğrenmek istediğini beyan etti. Beni çalıştır diyor. Ben de kendine araba al çalıştırayım dedim emoji3.pngemoji3.pngemoji3.png

Şaka bi yana ben iyice her şeyi öğretmeden trafiğe salma taraftarı değilim. Sorun şu ki ben sürüş eğitmeni de değilim. Yani birisine araba sürme öğretilirken nerden başlanmalıdır bir fikrim yok. 

2 sene önce 1 aylık bir çalışmamız olmuştu. Yolda da verdim biraz kullandı. Çeşme otobanında ve köy yollarında vs.

Sadece bölünmemiş yoldaki sola dönülen ve ilerisi görülmeyen bir virajda kendi şeridinde durması gerekirken yolu ortalayarak viraja içten girmesi sebebiyle aşırı moral bozucu bağırmalarım sebebiyle vazgeçmişti (karşıdan kamyon geliyordu). Şimdi tekrar öğrenmeye niyet etmiş. Herkes sürüyor ben neden sürmeyeyim diyor.

Özetle nereden başlamak lazım. Ben daha önce hep kısa manevralar çalıştırmıştım. Direksiyon hakimiyeti ve fren gaz tepkilerine alışsın diye. Yani dön, parket, geri gel, çevir, ileri al, tekrar dön vs vs. 

Profesyonel yardım mı alayım ne yapayım.

Ben hanıma öğrettim araç kullanmayı hemen hemen şu şekildeydi ; ilk defa şoför koltuğuna oturdu. Tarif ettim sağdaki debriyaja ayağını basacaksın sonra terazi gibi ondan ayağını kaldırırken gaza basacaksın dedim. ( Trafiğe kapalı alanda diyerek havalı bir şey yazmak isterdim ama kocaman bomboş bir tarladaydık :) )   '' tamam şöyle mi ''dedi. ve ilk hareketi biraz patinajlı da olsa verebildi. Baktım ışık var ehliyet kursuna yazıldık, orada temel eğitimleri aldı o süre zarfında hiç müdahale etmedim. Sonra sınavı geçti ehliyetini aldı ( hamd olsun) işten döndüğümde her akşam aracı verdim yarım saat bir saat kendisi evin civarında dolaştı ilk hafta ben yanındaydım sonra binmemeye başladım.( bu en iyi kararımdı ve çok iyi oldu )  Şu aralar nereye gideceksem gideyim mutlaka eşim kullanıyor aracı, bu yüzden otomatik arabaya geçiş yaptık, ( manuelde öğrendi ama ) biraz daha kendimizi sıkarak.

Ama şunu da söylemeden geçemem.

Bir gece vakti yolda geziniyoruz ilk eğitim zamanlarında ana yoldan sola döneceğiz ; Hanım sinyal vermedi , yerde su birikintisi var (bi hayli fazla) onu da görmedi, hızını da düşürmedi. Şaldır şuldur suya bi girdik. her taraf su oldu, viraj da geldi. Ben bi anda sesimi yükselterek. Sinyal ver, silgileri çalışıtır, sağ şeride geç , frene bassss dedim :) 

Hanım bana gülerek şey dedi '' hepsini bir anda yapamam yavaş yavaş söyle :) '' o zaman baya bi düşünmedim değil :D 

Yorum bağlantısı
Serkan Ünsalan

Kardeşime ve eşime kızdığım için ikisi de araba kullanmaktan vazgeçti. ikisi de kendisine ait araba alınca tekrardan öğrendiler.

Sabır çok önemli ben sabredemedim ikisini de soğuttum yıllarca kullanmadılar.

ben genellikle ikisini de gece geç saatlerde boş yerlerde çalıştırmayı denedim.

ilk öğrenmesi gereken dur kalk. daha sonra ani duruş ve kalkışlar. 

az çok yanınızda dururken hangi konuda panik yaptığı biliyorsunuzdur ve onun üstüne gitmeyi deneyin ve kendine güvenmesini sağlayın.

bunlara alıştıktan sonra bolca park etmesi gerekiyor. hızlı akan trafikte nasıl park etmesi gerektiği. önünde arkasında araç olduğunda nasıl davranması park alanına nasıl girerse daha rahat olacağını anlatmakta fayda var. 

bizim memleket çok büyük olmadığı için sürücü kurslarının sınavlarının yapıldı yere gece 10-11 gibi götürüp arabayı belli bir noktada araçtan iniyordum ve kendisinin belli noktaya tek başına gelmesini ve istediğim noktaya park etmesini istiyorum. hatası olduğunda hata  olarak değilde neden bu şekilde yaptın birde bu şekilde dener misin ve deneme  sonunda hangisinin daha kolay, rahat olduğunu  konuşmak iyi bir yöntem.

araç kamerası da burada çok önemli genelde hata  yaptığı noktalar belli evde onları izleyip ne yapılıp yapılmaması konusunu anlatmakta önemli.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Benim eşim istiyor aracı.. 

Hatta kendine bir araba istiyor.. Taksiyle gidin nereye gidecekseniz diyorum.. 

Trafikte yeni bir risk almaya gerek yok.. 

Her yerden çocuk çıkabiliyor.. 

• Beğen 4
  • Şaşkın 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
6 saat önce, Mahmut Yıldız yazdı:

Doğrusu el freniyle öğretmektir. Kavrama ile her yokuşta durmaz ayrıca balataya vb yanlış harekettir

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...