İçeriğe Yönlendir

Akaryakıt Fiyatları Nedir Nasıl Oluşur ?

Hasan Karabekiroglu

Recommended Posts

Ali Gök

konu ile ilgili kimin ne fikri varsa belirtir . yazılmayacak şeyler kurallarda var. ben rahatsız oldum bu tavırdan kimseyi küstürmeye gerek yok

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Selim Kaya
Alpay Sumer yazdı:

Hasan bey lpg de kalite durumu nedir? 

Her firmaya guvenelimmi? 

Aynı markanın istasyonuna göre bile değişiyor benim tecrübelerime göre. Ayrıca aracında bir alışma süreci oluyor sanırım. Örneğin Çanakkale Total 'den aldığım yakıt 60-70 km daha az gidiyor. Bu da bir depo da 320 km ortalama şehir içi kullanmama göre Total 'de 250 km yapabiliyorum. Bu sebeple başka hiç bir Total 'e girmiyorum. Ama belki uzun süre Total 'den alsam araba buna alışacak gibi hissediyorum. Kendi aracım için örnek verecek olursam 3 markayı kullanıyorum genelde ve daha fazla KM 'yi PO ile yapıyorum. Sırasıyla Opet ve Shell, PO 'yu takip ediyor.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Hasan Karabekiroglu
(düzenlendi)
Uğur Kamil yazdı:

lpg mantığını bende çözebilmiş değilim. İstasyonlar arası bile aşırı fiyat farkı oluyor lpg'de. Lpg'nin kar oranımı daha yüksek yoksa hile yapmasımı daha kolay acaba

Hile olacağını zannetmiyorum, ama hile de yapılamayacak anlamına gelmez tabi, fiyatın düşük olması kar oranın değişikliğinden ziyade satılan istasyonun konumu ve ticari koşulları ile alakalıdır.

Ali Darbaz yazdı:

Valla buralarda onlar yok. Aytemiz Bp Shell.

Opet arabamı bozmuştu. 

Alpay Sumer yazdı:

Hasan bey lpg de kalite durumu nedir? 

Her firmaya guvenelimmi? 

Lpg konusunda bu sorulara cevap bulacaksınız.

Ali Gök yazdı:

çoğunda da milangaz ipragaz vs bilindik bir otogaz markası yazıyor gözüme çarpıyor yalanmıdır bilmem tabi

Bu kısım doğru.

Onur Doğan yazdı:

Yani sonuç olarak biz hiçbir zaman elin amerikalısı almanı ya da yurtdışında yaşayan herhangi bir vatandaşı gibi akaryakıtımızı ortalama 1.00- 1.20 birimlere alamayacağız. Yakın zamanda Almanya'dan bi tanıdık geldi, orada Toureg 3.2 benzinli araç kullanıyormuş ve deposunu 90 birim gibi bi rakama dolduruyormuş. Abi aynı arabayla yine Almanya'da  500 birime depoyu doldursan vatandaşın tepkisi ne olurdu dedim? :D Öyle bişey olamaz halk buna müsaade edemez dedi. Yani kısacası eşşek olana semer vuran çok olur.. 

Olayın bir kısmını yazınızda atlamışsınız zaten, buradaki sıkıntı benzin fiyatının yüksek olması değil. 

Sıkı durun bir şey diyeceğim  "Ülkemizdeki benzin fiyatı da diğer ülkelere baktığın zaman çok yüksek değil

Bir ara çok dolaşıyordu herkesin dillerindeydi, "Dünyanın en pahalı akaryakıtını kullanıyoruz" diye bu da doğru değil. Sıkıntı sadece elde ettiğimiz gelir ile istediğimiz kadar akaryakıt alamıyor olmamız. Yani alacağımız akaryakıt toplamı aysonunda maaşımızın büyük bir bölümünü teşkil etmekte olması. Sorun masrafın büyük olması değil özetle gelirin az olması

Aşağıya 2018 yılının Aralık ayının motorin fiyatı karşılaştırmasını koyuyorum 

image.thumb.png.482b15d1ccd2df8fee0f6096579d649a.png

Listenin en başında İngiltere var misal bizim fiyatımız sondan ikinci, İngiltere nin bir ilginç tarafı da Motorin 9,03 TL Benzin 8,35 TL olması.

tarihinde Hasan Karabekiroglu tarafından düzenlendi
  • Beğen 3
Yorum bağlantısı
Hasan Karabekiroglu

Doğru siz bilgili bi abiye benziyorsunuz. :) 

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Asgari ücret ile kıyas yapınca 2000 ile 2019 yılı arasında yakıt alım gücü fazla çıkıyordu sanırım. Bir yerlerde vardı hesabı 

Yorum bağlantısı
Fatih Mehmet Uslu
(düzenlendi)

İlk mesajı okudum ama ben mi anlamadım acaba, yüzde 43 benzin , yüzde 18 motorin üretiliyorsa neden benzin ve motorinin birim fiyatları aynı. Maliyeti en ucuz olan benzin olmuyor mu ilk fiyatlama açısından bakarsak.

tarihinde Fatih Mehmet Uslu tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Hasan Karabekiroglu
Fatih Mehmet Uslu yazdı:

İlk mesajı okudum ama ben mi anlamadım acaba, yüzde 43 benzin , yüzde 18 motorin üretiliyorsa neden benzin ve motorinin birim fiyatları aynı. Maliyeti en ucuz olan benzin olmuyor mu ilk fiyatlama açısından bakarsak.

Evet doğru benzin ile motorinin birim fiyatları aynı, hatta benzinin üretimi motorinden daha kolay biraz ve daha  ucuz... ben örnek kolay anlaşılsın diye fazla detaya boğulmasın diye kolay yoldan hesapladım. 

Yorum bağlantısı
Tahir İlter

Peki 1 litre yakıtta ne kadar benzin veya motorin , ne kadar katkı var ? Yani aslında litresi 7 liraya aslında ne alıyoruz ?

Yorum bağlantısı
Hasan Karabekiroglu
(düzenlendi)
Tahir İlter yazdı:

Peki 1 litre yakıtta ne kadar benzin veya motorin , ne kadar katkı var ? Yani aslında litresi 7 liraya aslında ne alıyoruz ?

Burası kimya biliminin konusu, toprağın altından çıkan kömür gibi düşünmek lazım, ama basitçe benzin için %90 oranında benzinin kendisi geriye kalan %10 kısımda, oktan artırıcılar, kurum temizleyici deterjanlar gürültü önleyiciler var. Bu bileşenler belirli standartlar ile bellidir fakat marka mühendisleri bu standartları bozmadan ürün üzerinde çalışma yapıp ürünün kimyevi mahiyetini değiştirirler. 

tarihinde Hasan Karabekiroglu tarafından düzenlendi
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
  • 2 ay sonra...
Onur Okudan

herkese Antalyadan Sevgiler 

Aracim 2000 Fiesta Flair 

Aracima Lpg taktirali 8 ay oldu

Simdiye kadar yuzde 99 hep Aygaz otogaz kullandim aracimda 

Evime en yakin olan istasyonlar hepsi 1km cap icersinde oyle dusunun 

Shell 3.06

Aygaz 3.02

Aytemiz 2.87

Petrol Ofisi 2.76

Turkiye Petrolleri 2.99

Simdi sorum su neden bu kadar fiyat farki var ? İstasyondan istasyona 30kurus oynuyor az para degil ne yazikki full depoda 24km fark eder benim arabamda ( 30kurus yakiyor zaren ortalama suan sehir icinde ) 

Yorum bağlantısı
Ali Gök

onur bey merhaba,

Bu konu hepimizin çok aklında soru işaretlendiren bir konu. daha önce konu açmıştım bende merak edip. özellikle hasan bey çok detaylıca anlatmıştı neden böyle oluştuğunu fiyatların

müsait olduğunuzda aşağıdaki linkten okuyabilirsiniz detaylıca

https://www.otoclubturkiye.com/forum/topic/295387-lpg-fiyatlarındaki-dengesizlik/

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Bir üyemiz aldığı lpg yi fiyatını ve tüketimlerini tablo yapmıştı. Her defasında ucuz aldığında tüketimin fazla olduğu orada net olarak görülüyor. Maalesef durum bu. Ucuz peynir fare kapanında

tüketi,mi de TL den hesaplanmaz o bir karşılaştırma sağlamaz

Yorum bağlantısı
Yılmaz Er

Artvinde yaşıyorum burada 3.65 diğer yerlere göre 60-70 kuruş fazla. Sorduğunda ise taşıma maliyetleri deniliyor.

Yorum bağlantısı
Onur Okudan
Yılmaz Er yazdı:

Artvinde yaşıyorum burada 3.65 diğer yerlere göre 60-70 kuruş fazla. Sorduğunda ise taşıma maliyetleri deniliyor.

vay senin haline kardes :) bizim burada 2.76dan satılıyor denicem satan yeri sıkıntı var mı yok mu gorucez  kurumsal firmalarada guvenemıceksek bu devirde ölelim 

Yorum bağlantısı
Yılmaz Er
vay senin haline kardes [emoji4] bizim burada 2.76dan satılıyor denicem satan yeri sıkıntı var mı yok mu gorucez  kurumsal firmalarada guvenemıceksek bu devirde ölelim 
İllere göre değişiyor tabiii kalitesi. Örnek buradaki petrol ofisi hava basıyor :)
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
benzin ve mazotta taşıma maliyeti yok mu [emoji53]

Mesafeye göre onlar da pahalanır.
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Cihat

Abi fiyatlar değişiyorda litrede 60-70 kr oynayan mazota denk gelmedim henüz
Yorum bağlantısı
Halit Demir

Ayni yol ayni hiz kac kez test ettim tam dolu halde ucuz gaz 405-410 km pahali gaz( genelde bp den alirim) 430 km civari goturdu . Hesaplayinca ayni yere geliyor mecbur kalmadikca po ve bp harici gaz almam

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

60-70 kuruş abartı.
Rekabet olmaması sebebiyle pahalı satıyorlardır.
Yorum bağlantısı
Hasan Karabekiroglu
Yılmaz Er yazdı:

İllere göre değişiyor tabiii kalitesi. Örnek buradaki petrol ofisi hava basıyor :)

Hava basma işinin teknik olarak mümkün olmadığını başka bir konuda yazdım, eğer şüpheleriniz var ise Po nun müşteri hizmetlerini arayıp bildirin gerekli işlemi hemen yapacaklardır.

Mehmet Cihat yazdı:
Mehmet Ozyurek yazdı:

Motorinde rekabet ortamı daha az...

Yorum bağlantısı
Selim Kaya
Hasan Karabekiroglu yazdı:

Motorinde rekabet ortamı daha az...

Banka pos cihazı komisyonlarının da etkisi ciddi derecede varmış.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...