İçeriğe Yönlendir

Sıfır Araç Satışlarının Düşmesinin Otomobil Sektörüne Etkileri

Harun Kocaçalışkan

Recommended Posts

Ali Cihangiroğlu
Fırat Önal yazdı:

Bu yaz bende aracımı değiştirmeyi düşünüyordum. 5 senedir bende. Araç arayışına girdim. Passat, c5 , insigna gibi arabalardan düşünüyordum. Hangi modele yoğunlaşsam araştırınca ya otomatiği sorunlu ya elektrik aksamı sorunlu mesajlarını görüp vazgeçmeye başladım. Hatta vazgeçtim. Focusumun tamponları boya istiyordu. Bugün boyacıya bıraktım. Elimdekine sahip çıkacam artık. Allah'ın izniyle bi 5 sene daha götürsün :)

araban Ford, zaten 10 sene banamısın dememesi normal, sıkıntında yoksa kullanmaya devam, süslü ama daha tırt araba alacağına olanı korudaha iyi, tıpkı benim gibi :)

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Gökhan Albayrak
Ali Cihangiroğlu yazdı:

süslü ama daha tırt araba alacağına olanı korudaha iyi...

Aynen de öyle. 👍

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray
Ali Cihangiroğlu yazdı:

elinizdeki aracı en az 10 sene kullanmaya alışın millet, bakın herşey nasıl güzel oluyor....

10 sene biraz ucuk olur bence. bu durum nadiren denk gelir. 5 6 sene ideal rakam araba meraklıları için.

Yorum bağlantısı
Ali Gök
Dogan Arsiray yazdı:

10 sene biraz ucuk olur bence. bu durum nadiren denk gelir. 5 6 sene ideal rakam araba meraklıları için.

ben 1. senede kaşınmaya başlıyorum

10 ne yaşlanırım 😎

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray
Fırat Önal yazdı:

Bu yaz bende aracımı değiştirmeyi düşünüyordum. 5 senedir bende. Araç arayışına girdim. Passat, c5 , insigna gibi arabalardan düşünüyordum. Hangi modele yoğunlaşsam araştırınca ya otomatiği sorunlu ya elektrik aksamı sorunlu mesajlarını görüp vazgeçmeye başladım. Hatta vazgeçtim. Focusumun tamponları boya istiyordu. Bugün boyacıya bıraktım. Elimdekine sahip çıkacam artık. Allah'ın izniyle bi 5 sene daha götürsün :)

mecburen öyle. ama işte sürekli tamirat lastik vs diye alt alta toplayınca yine hesap çuvallıyor.

ticari araçlarda özellikle bu çok fark edilir bir durum oluyor.

Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz
Dogan Arsiray yazdı:

mecburen öyle. ama işte sürekli tamirat lastik vs diye alt alta toplayınca yine hesap çuvallıyor.

ticari araçlarda özellikle bu çok fark edilir bir durum oluyor.

Üçer üçer ticari pasat alan abiler var 17 jantı söktürüp 16 kullanan. Ticari bakınca denklem değişiyor :)

• Beğen 2
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Evren Erakçora

Sıfır alıp 10 yıl kullandım, 3,5 sene daha kullanacağız galiba bu gidişle.

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)
Dogan Arsiray yazdı:

kaşıntı ayrı  normal kullanım için 10 sene ayrı yalnız, benim için tamamen anlamsız ve gereksiz bir değişim olur, şimdiki fiestama bakıyorum, muadil fiestalarada, bendekini tercih etmemem için bir sebeb göremiyorum mesela :)  benim araç hiç büyük arıza açmadı, bakıyorum çünki, açmayacakta, normal değişim zamanı gelen parçalar değişiyor ki onlarda zaten para değil, 12 senede 1 kez lastik patladı mesela, 86 taunusumuz (sıfır alındıydı) vardı 2 sene falan oluyor satalı, düşünün kaç yaşında, sıfır arıza ile satıldı, bakacaksınız malınıza arkadaşlar...

kısaca gerçekten ihtiyaç değilse anlamı yok değişmenin, yada araba çok sorun çıkarmaya başladıysa falan değiştirilebilir yoksa boşa israf bence, ayrıca bizim durmumuzdaki bir  ülke için gerçekten gereksiz, yarın ne olacağı belli değil ....

tarihinde Ali Cihangiroğlu tarafından düzenlendi
  • Beğen 5
Yorum bağlantısı
Hakan Tarım
Yılmaz Gökçe yazdı:

Sıfır araç almak istersek

Nerdeyse arabanın ülkeye giriş fiyatı kadar vergi ödüyoruz

Maddi durumlar malum kredi çekmek gerekiyor ve malesef oranlar yüksek

Üstüne üstelik Mtv araç yaşına göre yüksek ve de servis ücretleri tuzlu.

Hal böyle olunca ikinci el piyasası da haketmediği derecede rağbet görüyor.

Bence özellikle ÖTV indirimine gidilmeli. 

Duyduğum kadarıyla denizli deki ford yetkili serviste işlerin az olması nedeniyle işçi azaltmaya gidilmiş.

Olan yine garibana oluyor...

Yargül mü? 

Yorum bağlantısı
Yılmaz Gökçe
Hakan Tarım yazdı:

Yargül mü? 

Evet orda çalışan arkadaş söyledi...

Yorum bağlantısı
Hakan Tarım
Yılmaz Gökçe yazdı:

Vay bee Yargül personel çıkarmış he. Şaşırmadım desem yalan olur. 

Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray
Ali Cihangiroğlu yazdı:

kaşıntı ayrı  normal kullanım için 10 sene ayrı yalnız, benim için tamamen anlamsız ve gereksiz bir değişim olur, şimdiki fiestama bakıyorum, muadil fiestalarada, bendekini tercih etmemem için bir sebeb göremiyorum mesela :)  benim araç hiç büyük arıza açmadı, bakıyorum çünki, açmayacakta, normal değişim zamanı gelen parçalar değişiyor ki onlarda zaten para değil, 12 senede 1 kez lastik patladı mesela, 86 taunusumuz (sıfır alındıydı) vardı 2 sene falan oluyor satalı, düşünün kaç yaşında, sıfır arıza ile satıldı, bakacaksınız malınıza arkadaşlar...

kısaca gerçekten ihtiyaç değilse anlamı yok değişmenin, yada araba çok sorun çıkarmaya başladıysa falan değiştirilebilir yoksa boşa israf bence, ayrıca bizim durmumuzdaki bir  ülke için gerçekten gereksiz, yarın ne olacağı belli değil ....

işte bu nedenle ikinci el de alınacak olsai alınan şeyin en iyisini almak lazım.

arabalardan alakasız bir örnek vereyim. mesela müzik dinlemeyi seviyorsam kulaklık almam lazım. sıfır diye gidip birşey alacağıma aynı paraya ikinci el am akulaklık süngerleri eskidiği için gözden düşen premium malzemeyi almayı sonrada tamir etmeyi yeğlerim. böyle iki kulaklığım var evde. alınan keyifin pahası biçilemez...

abd de yaşıyor ve gayet iyi para kazanıyor ve de yeniyi ucuz alıyor olsaydım, bunu yapmakla vakit harcarmıydım bu ise başka bir konu.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)
Dogan Arsiray yazdı:

işte bu nedenle ikinci el de alınacak olsai alınan şeyin en iyisini almak lazım.

arabalardan alakasız bir örnek vereyim. mesela müzik dinlemeyi seviyorsam kulaklık almam lazım. sıfır diye gidip birşey alacağıma aynı paraya ikinci el am akulaklık süngerleri eskidiği için gözden düşen premium malzemeyi almayı sonrada tamir etmeyi yeğlerim. böyle iki kulaklığım var evde. alınan keyifin pahası biçilemez...

abd de yaşıyor ve gayet iyi para kazanıyor ve de yeniyi ucuz alıyor olsaydım, bunu yapmakla vakit harcarmıydım bu ise başka bir konu.

bu dediğin farklı bir konu ama, neyse bende böyle yapabilirdim, ama ben alabileceğimin en iyisini alırım hep,  tercihim genelde sıfırdan yana olurdu, evet 2. elde daha üst markaların sağlamlarıda var ama gözüm yüksekte değil, zaten aldıklarımda alt seviye değil, en alt seviyede fiestam var mesela sen düşün, müzik işine hiç girmeyelim bende çok severim dinlemeyi ama parasına gelince fiesta bile ucuz kalıyor yanında :)

mesela araba alacağım tutarsa tamamen zevk için, 2. el lr2 düşünüyorum, ama şuan düşünme halinde kaldım çünki bu değişim tamamen lüksüm içindi, gereksiz yani, ülkenin hali malum, durmam en güzeli.

tarihinde Ali Cihangiroğlu tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Rifat Berber

Nisan ayında almış olduğumuz 2018 Nissan Qashgai 153.000'den 194.000'e yükselmiş. Aynı aracın 2019'unu almak isterseniz 237.000 liste fiyatı var. Böyle giderse yakın zamanda tüm araç fiyatları uçtuktan sonra ötv indirimi gelir gibi geliyor bana.  

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray
Ali Cihangiroğlu yazdı:

tamamen lüksüm içindi, gereksiz yani, ülkenin hali malum, durmam en güzeli.

malesef katılıyorum.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Recep Demirci

Araba değiştirsem üste para vermek gerekiyor o yüzden eldeki kuş havadaki kuştan iyidir gerek yok şimdilik. Sadece araba alsak neyse arada eşya bozulur yenisini al çocuk büyür okul masrafı vb. hep masraf o yüzden ayak yorgana göre uzatmak lazım tabi yorgan ne durumda orasıda önemli. :) 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Alpay Sumer
Recep Demirci yazdı:

Araba değiştirsem üste para vermek gerekiyor o yüzden eldeki kuş havadaki kuştan iyidir gerek yok şimdilik. Sadece araba alsak neyse arada eşya bozulur yenisini al çocuk büyür okul masrafı vb. hep masraf o yüzden ayak yorgana göre uzatmak lazım tabi yorgan ne durumda orasıda önemli. :) 

Profildeki Resimdeki arac temiz ise (Darbesiz boyasiz) bana verirseniz bu araci ustune para alabilirsiniz 😀

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

Bir bankada genel müd proje için gittim. Daha önce 20-30 tAne olan siyah a6 lar x5 ile değişmiş hepsi aynı renk. Yahu dedim yuh.

• Üzgün 1
Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz

Bizimki değil demek ki, bizim fakirler pasat a biniyor A6 sınırlı sayıda

Yorum bağlantısı
Servet Aydın
Köksal Yılmaz yazdı:

Üçer üçer ticari pasat alan abiler var 17 jantı söktürüp 16 kullanan. Ticari bakınca denklem değişiyor :)

Doğru zamanda doğru hamle idi bizimki. Geçen yıl alma niyetimiz varken 230bin tl idi mallar. Kango ise 80bin 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz
Doğru zamanda doğru hamle idi bizimki. Geçen yıl alma niyetimiz varken 230bin tl idi mallar. Kango ise 80bin 
Yanlış demedim ki, ticari hamle işte :)
Yorum bağlantısı
Mert Yeldan

Ford tüm ülke genelinde politika değişikliğine gitti. Artık sadece servis hizmeti Veren servisler kapanıyor. Satış ve servis hizmeti verenler olacak ülke genelinde toplam 80 bayi olacak.
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Köksal Yılmaz yazdı:

Bizimki değil demek ki, bizim fakirler pasat a biniyor A6 sınırlı sayıda

Değil.

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
Mert Yeldan yazdı:

Ford tüm ülke genelinde politika değişikliğine gitti. Artık sadece servis hizmeti Veren servisler kapanıyor. Satış ve servis hizmeti verenler olacak ülke genelinde toplam 80 bayi olacak.

güzel bence...

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...