İçeriğe Yönlendir

Sıfır Araç Satışlarının Düşmesinin Otomobil Sektörüne Etkileri

Harun Kocaçalışkan

Recommended Posts

Selim Kaya
Mert Yeldan yazdı:

Ford tüm ülke genelinde politika değişikliğine gitti. Artık sadece servis hizmeti Veren servisler kapanıyor. Satış ve servis hizmeti verenler olacak ülke genelinde toplam 80 bayi olacak.

Arıza nedeniyle servise gelenlerin aklını mı çelecekler 😀

Yorum bağlantısı
Uğur Kamil
Recep Selim Kaya yazdı:

Arıza nedeniyle servise gelenlerin aklını mı çelecekler 😀

Bayilere daha çok araç gidip gelirleri artsın çabası bence. Çünkü 0 araş satışları düşmeye devam ettiği sürece çok sıkıntı çekecekler.

Yorum bağlantısı
Yılmaz Gökçe
Mert Yeldan yazdı:

Ford tüm ülke genelinde politika değişikliğine gitti. Artık sadece servis hizmeti Veren servisler kapanıyor. Satış ve servis hizmeti verenler olacak ülke genelinde toplam 80 bayi olacak.

Bahsi geçen yer hem satış hem de servis hocam

Umarım ekonomi düzelir insanlar işsiz kalmaz...

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Yılmaz Gökçe yazdı:

Bahsi geçen yer hem satış hem de servis hocam

Umarım ekonomi düzelir insanlar işsiz kalmaz...

ford bayisi tüketime yönelik. Zararı faydasından çoktur ekonomiye.

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
Mehmet Göktürk yazdı:

ford bayisi tüketime yönelik. Zararı faydasından çoktur ekonomiye.

vallahi ben muhabbet yeni araç kurcalama çay kahve ve oradaki arkadaşlar için gidiyorum, ha birde eskiden parça siparişi işim vardı ama artık doydum :)

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

Rakam düşmesi ülke bazında yerli üretim araçlar için üretimde daralmaya gitmesine neden olur. Vardiya düşer ki Tofaş ara ara üretimi durduruyordu. Bunun etkisi üretim işçisi için işten çıkartmalar vs ile etkiler. İthal araç için olacak bayi çalışanı işten çıkarması bayi kapatmak vs. Devlet için Vergi bazında kayıp. Daralmanin ülke için istihdam ayağında sıkıntısı olsa da cari açık olarak artı etkisi olacak. Devlet büyüklerimiz bu konuda vergi avantajıni yerli üretim araçlara yöneltip ithale ek vergi değilde muafiyet fırsatı vermese daha mantıklı adım olur. 

Sıfır araç alımlarında güncel bir muhabet var bir araç parası firmaya bir araç parası devlete veriyoruz diye.  ÖTV den haz etmemekle beraber doğru uygulansa nihai tüketiciye ve ekonomiye daha yararlı olacak. Mercedes alacak gücü olan vergiden dem vurmasin. Lüks tüketim vergisi olsun. ÖTV yerine.  Hatta vergi levhası olan binek araç alacaksa ek vergi bile alsın. Yil sonu kârıni görüp vergiden kaçınmak için araç alacak işletme ceremesini çeksin.

Otomobil var ihtiyaç amacıyla alınır otomobil var zevk için alınır.  Zevk için alacak olan ceremesine su piyasa şartında katlanmali. Ha bu demek değil ki bu durum sürekli olsun. Ekonomi çarkları normale döndükçe bu lüks vergisi düşebilir sonuçta zengin düşmanı olmakta doğru değil. Ama bizim vergi sistemimiz adalet temelli degil eşitlik temelli. 

Ticari araç için de ÖTV olması zaten saçma KDV olsun ticarette kullanılan araçta ticari vergi dışında ek vergi alınmasın. Yine yerli üretim araca KDV düşük tutulsun ithal araçta yüksek olsun. Vergi avantajı ile zaten ticari işletme yerli tercih eder. 

Kısaca ülkeye katma deger katmayan her ürün de vergi farkı olmalı. Yerli üretim desteklenmeli. 

Ek vergi koymak dış ticarette ters tepebilir. Bir Amerika değiliz ki ek vergi koyacam diye diretelim. Ama piyasa canlansin diye mevcut vergi indiriminde  ithal yerli ayrımı yapmazsak da kaş yapacam diye göz çıkarıyoruz gibi bir şey

Yan sanayi üretimi desteklenmeli. Parçayı ithal et montajı burda yap. Araca yerli de o da olmaz. Linea örnekti sanırım buna. Parça komple ithal aracın adı yerli.

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

Ülkede ekonomik çarklar yavaslayinca dışardan dişli ile hızlandırmanin maliyeti piyasanın kendi hızı ile çalışmasından daha maliyetli.

Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray

ticari araca binek araç gibi bineriz o zaman... gerçi şu anda binilecek gibi değilde... pejo nun rifter modeli 2 ay önce 126 bin tl idi. kampanyalı birde.

Yorum bağlantısı
Cihat Küçükay

Devlet otomotiv sektörünü yolunacak kaz olarak gördüğü sürece hiç bir şey değişmeyecek. Otomotiv sektörü, özellikle dünyada elektrikli araçlara rağbetin artması ve dizelin üretiminin düşmesi gibi nedenlerden belirli bir daralma yaşıyor. Buna birde bizim ülkemizdeki vergi oranları ve paramızın değer kaybetmesi eklenince, sıfır araç fiyatına ikinci el araç almak durumunda kalıyoruz. 

Örneğin, şu anda kullandığım aracım ikinci elde 45-55 bin bandında gidiyor. Ben daha az kilometreli, daha yeni yıla ait kasasını almak istesem 70-85 bin bandına çıkıyor. Bu fiyatlardaki arabalarda 80-100 bin km yapmış araçlar, 10-15 bin yapmış sanmayın sakın 😎 Bu yüzden, doğal olarak herkes elindekini korumaya bakıyor.

ÖTV indirimi olmadığı sürece bu daralma maalesef devam edecek. Sonucu da daha kötü araçları bize daha fazla fiyata satmaya çalışacaklar.

Yorum bağlantısı
Gökhan Albayrak

Birkaç sebebi olabilir. Filo kiralama araçları sürekli sıfır araç satın alıyor, bir de fiyatlara yavaş yavaş alışıyoruz. Ben sıfır araç alanlara kızmıyorum. Bi düşünün, aracınız yok veya sattınız ve araç alacaksınız. 100-150 bin tl gibi bir bütçeniz var. Kime nasıl inanacaksınız? Bknz:Tarcanlar Oto Ekspertiz... 

Baya bişe yazdım ama sonradan sildim. Dedim ki kendi kendime "boşver".

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi
Gökhan Albayrak yazdı:

Birkaç sebebi olabilir. Filo kiralama araçları sürekli sıfır araç satın alıyor, bir de fiyatlara yavaş yavaş alışıyoruz. Ben sıfır araç alanlara kızmıyorum. Bi düşünün, aracınız yok veya sattınız ve araç alacaksınız. 100-150 bin tl gibi bir bütçeniz var. Kime nasıl inanacaksınız? Bknz:Tarcanlar Oto Ekspertiz... 

Baya bişe yazdım ama sonradan sildim. Dedim ki kendi kendime "boşver".

Su tarcanlara çok takılmayin her araca aynı ekspertiz Yok. 

Yorum bağlantısı
Gökhan Albayrak
Mustafa Tüfekçi yazdı:

Youtube 'a sansasyonel video atıyor ki reklam-takip-gelir yakalayabilsin. Takıldığım ve midemin bulandığı kısmı neler neler olduğunu görmem. Ne cins insanlar var, nereye gidiyoruz toplum olarak, nereye kadar gideceğiz, ne zaman birbirimize az da olsa güvenebileceğiz...

Yorum bağlantısı
Önder Özcan
Mustafa Tüfekçi yazdı:

Parayı basarsan videodaki gibi bakarlar sanırım. Çünkü o şekilde bakmak, sökmek takmak çook zaman alır. 2 araba bakacağı zamanda tek araba bakmak yani.

Yorum bağlantısı
Uğur Kamil
Dogan Arsiray yazdı:

ticari araca binek araç gibi bineriz o zaman... gerçi şu anda binilecek gibi değilde... pejo nun rifter modeli 2 ay önce 126 bin tl idi. kampanyalı birde.

Bundan 8-10 sene önce ticari araçlar o mantıkla alınıyordu, aynı ayarda 0 araç aliyim desen ciddi fark çıkıyordu 2. el aliyim desen 4-5 yaşında araçlar alabiliyordun. ötv leri bu kadar fazla değildi. Ticari araçlardakı ötv artınca birde eklenen donanımlarla fiyatlarıda artınca mantıksız seçenek olmaktan çıktılar. 

Şuandaki ticari araçların fiyatları binek araçlarla yarışır oldu ve 0 ticari yerine 2. el araç aliyim desen karşındaki seçenek çok.

Örnek olarak biz 2006'da 0 connect alırken 30bin tl onun yerine şu aracı alsammı diye kafamı kurcalayan bir araç yoktu ama şuanda 0 connect 173bin tl ve bu fiyatlarda onun yerine alabilceğim araç çok. 

Yorum bağlantısı
Uğur Kamil
Gökhan Albayrak yazdı:

Youtube 'a sansasyonel video atıyor ki reklam-takip-gelir yakalayabilsin. Takıldığım ve midemin bulandığı kısmı neler neler olduğunu görmem. Ne cins insanlar var, nereye gidiyoruz toplum olarak, nereye kadar gideceğiz, ne zaman birbirimize az da olsa güvenebileceğiz...

Ben sırf bu yüzden kazasız boyasız araç alırım temizse emsallerinden 1 lirada fazla olsun sorun yok. En azından o tarz sorun yaşama ihtimali çok düşük.

O videolardaki araçlarda genelde büyük hasarlı araçlar daha küçük hasarlı diyilip satılan araçlar.

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu

Ötv indirimi kalktıktan sonra 4 gündür bayilerde satış olmamış. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz

Bizim showroomda şöyle bir araba var. 

Çok hoş güzel araba. Gel beni al diye bakıyor resmen. Altımada çok yakışır. 

Ama etiketi 105 bin tl. Aynı paraya aksesuarlı sıfır dizel doblo var. İnsan binekteki vergi yüküne anlam veremiyor.

p582oq.jpg

kML0gr.jpg

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Erhan Doruk

Araç satışı düştükte ithalat rakamımız da ciddi oranda düşüyor. Bence yerli üretilen araçlara ek avantajlar verilsin, hatta üretim yapacak markalara bedava arazi ve vergide avantaj sağlansın. Biz üretemiyorsak başkalarının gelip üretmesi için teşvik vermemiz lazım. İlkokuldan beri beynimize kazıyorlar Türkiye"nin coğrafi olarak jeopolitik önemi var diye. Bunu jeoekonomik önem e çevirmek lazım.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Uğur Kamil
Ali Darbaz yazdı:

Bizim showroomda şöyle bir araba var. 

Çok hoş güzel araba. Gel beni al diye bakıyor resmen. Altımada çok yakışır. 

Ama etiketi 105 bin tl. Aynı paraya aksesuarlı sıfır dizel doblo var. İnsan binekteki vergi yüküne anlam veremiyor.

100 bin tl cıvarında 0 doblo'mu kaldı?

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Uğur Kamil yazdı:

100 bin tl cıvarında 0 doblo'mu kaldı?

85000 tl den kombiler başlıyor. 

Yorum bağlantısı
Uğur Kamil
Ali Darbaz yazdı:

85000 tl den kombiler başlıyor. 

Şimdi baktım benzinlileri o fıyatta evet. dizelleride 113bin tlden.
İlgimi çeken bir marka değil ama şimdi genel olarak fiyatlarına baktım diğer markalara göre araç fiyatları birazdaha alınabilcek seviyelerde, kalite konfor vs ayrı konu tabi.

Yorum bağlantısı
  • 5 ay sonra...
Fatih Mehmet Uslu

Şu aralar ikinci el araçların fiyatları hızla yükseliyor mu. İkinci el araç sitesinin birinde araç fiyatı bulma özelliği var. Aynı aracın fiyatını 2 hafta önce sorguladığımda 81 bin, geçen hafta sorguladığımda 84 bin dün sorguladığımda 89 bin tl olarak gösterdi. Sitenin uygulamasında mı bir tuhaflık var yoksa fiyatlar uçtu mu hakkaten.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...