İçeriğe Yönlendir

Fiesta VI - P060B Arıza Kodu

Mehmet Erkan

Recommended Posts

Mehmet Erkan
P060B beyin hatası vermis nasıl bir sorun yaratır bilemem gelip geçici olabilir. Ama mantıksal oran hatası var bu koruma moda girme hatası beyini sıfır taksan da P2135 giderilmeden aynı sorun motoru yine korumaya geçirir. Beyin beklesin bence. 

Demek P060B beyin arızası. Bunu bilmiyordum. O zaman ben yarın başka birine direkt bunun gaz kelebeğini ve sensorlerini kontrol et diyeyim. Ondan sonra bu arızayı bir daha vermezse zaten sorun yok. Öncelik P2135 arızasını gidermek olsun sonra tekrar arıza verirse beyni değerlendiririm.

Yorum bağlantısı
Ömer Sarıgül
Mehmet Erkan yazdı:

Demek P060B beyin arızası. Bunu bilmiyordum. O zaman ben yarın başka birine direkt bunun gaz kelebeğini ve sensorlerini kontrol et diyeyim. Ondan sonra bu arızayı bir daha vermezse zaten sorun yok. Öncelik P2135 arızasını gidermek olsun sonra tekrar arıza verirse beyni değerlendiririm.

P060B beyin arızası değil tam olarak, beyin çökmüş gibi bir olay değil, beyinde belli bir modülde yada  programda görülmüş bir hata. Ford servislerinde ids yazılımı var salih oto vs. bilgisayardan gaz pedal ve kelebek voltajları dikkatlice incelenmeli. Yetkili servis yazılımından görülür bunlar dışarda ki her ustada olmaz ama.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Erkan
P060B beyin arızası değil tam olarak, beyin çökmüş gibi bir olay değil, beyinde belli bir modülde yada  programda görülmüş bir hata. Ford servislerinde ids yazılımı var salih oto vs. bilgisayardan gaz pedal ve kelebek voltajları dikkatlice incelenmeli. Yetkili servis yazılımından görülür bunlar dışarda ki her ustada olmaz ama.
Tamam o zaman o yazılımın olduğu bir yere de gideyim bu yazdıklarınızı da göstereyim. Bu arada alakanız içinde çok teşekkür ederim
Yorum bağlantısı
Ömer Sarıgül

Adana içinde iseniz ben arızalarda sürekli giderim Kasım abi var Kasım Oto olarak geçer mekanikte çok iyi ustadır. Tanıdığı elektrikçi arkadaşı var dükkanına çok yakın orda vcm cihazı *(yetkili servis) var görmüştüm yardımı dokunur. Lazım olursa numarası var Kasım Oto +90 533 575 2595

Yorum bağlantısı
Mehmet Erkan
Adana içinde iseniz ben arızalarda sürekli giderim Kasım abi var Kasım Oto olarak geçer mekanikte çok iyi ustadır. Tanıdığı elektrikçi arkadaşı var dükkanına çok yakın orda vcm cihazı *(yetkili servis) var görmüştüm yardımı dokunur. Lazım olursa numarası var Kasım Oto +90 533 575 2595
Adana değilim valla abicim. Teşekkür ederim. Benim eski ustayı aradım bugün dedi getir gaz kelebeğini temizleyeyim. Bu arada bugün yine o kadar kullandım arabayı tık yok. Tuhaf bişey ya
Yorum bağlantısı
Ömer Sarıgül
Mehmet Erkan yazdı:
Ömer Sarıgül yazdı:

Adana değilim valla abicim. Teşekkür ederim. Benim eski ustayı aradım bugün dedi getir gaz kelebeğini temizleyeyim. Bu arada bugün yine o kadar kullandım arabayı tık yok. Tuhaf bişey ya

Anladım kardeşim A ve B mantıksal oran hatası temizlikle giderilmez sanıyorum sensörler içerde çünkü.kolay gelsin

Yorum bağlantısı
Mehmet Erkan
Anladım kardeşim A ve B mantıksal oran hatası temizlikle giderilmez sanıyorum sensörler içerde çünkü.kolay gelsin
Tamam abicim sanırım bu defa dediğin gibi bi usta buldum. Senin dediklerini de söyledim. Bakalım artık. Teşekkür ederim.
Yorum bağlantısı
Mehmet Erkan
Ya arkadaş millet me tuhaf. Bugün güya tanıdık ustanın birine arıza kodlarının resimlerini ve arabanın arıza halindeki videosunu gönderdim. Dedim bak nedir bu. Diyor ki bu ilk arıza gaz kelebeği konum sensoru arızası. Dedim hah akıllı birine denk geldim. Sonra demesin mi dıger arıza beyin arızası beyni degistirmelisin. Dedim ya sanki bujiler ölmüş git buji al diyor. Ben bu defa şöyle yapacağım sadece gaz kelebeği arızasını gösterip al bunu yap diyeceğim. Ayrıca yabancı bir sitede baktım o diğer arıza da bu kelebek muhabbetinden çıkıyormuş. Aynen kopyaladım Türkçeye çevirerek.
"Bir P060E kodu kaydedildiğinde, güç aktarım sistemi kontrol modülünün (PCM) gaz kelebeği konum sensörü (TPS) devresinde dahili bir performans hatası tespit ettiği anlamına gelir. Diğer kontrol üniteleri dahili bir PCM performans hatası tespit edebilir (TPS devresinde) ve bir P060E'nin depolanmasına neden olabilir."
Yorum bağlantısı
Ömer Sarıgül

Kardeşim ne desem bilemedim. Sen ustalarla uğraşma ford ids yetkili servis yazılımı olmayan hiçbir şey yapamaz. Yazılımda görülen grafikteki sonuçlara göre ya gaz pedalı ya da gaz kelebeğinde sorun olduğu çıkacaktır.

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Ömer bey'e katılıyorum. Sizin IDS cihazına ve doğal olarak bir yetkili servise ihtiyacınız var.

Yorum bağlantısı
Mehmet Erkan
Kardeşim ne desem bilemedim. Sen ustalarla uğraşma ford ids yetkili servis yazılımı olmayan hiçbir şey yapamaz. Yazılımda görülen grafikteki sonuçlara göre ya gaz pedalı ya da gaz kelebeğinde sorun olduğu çıkacaktır.
Ama haksız mıyım al işte adam mühendis bununla ilgili detaylı açıklama yazmış. Peki bu yetkili servisler pahalı deniyor. Yetkili servislerin çalışma mantığı nasıl. Hakikaten fahiş fiyatlar mı var.
Ömer bey'e katılıyorum. Sizin IDS cihazına ve doğal olarak bir yetkili servise ihtiyacınız var.
Valla Ömer bey ve tabi sizde çok yrd oluyorsunuz çok teşekkür ederim.
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ömer Sarıgül

Tekrar baktım biraz P2135 direk gaz kelebeği tps arızası bu. Küçük ihtimal soket temassızlığı olabilir ama sanmıyorum.

Linkte detaylı anlatım var 

https://otomobilteknoloji.blogspot.com/2019/01/p2135-ariza-kodu-gaz-kelebegi-konum-sensoru.html?m=1

Çok bişey bildiğimizden değil 😁biraz elektronik bilgisi biraz araştırmayla çıkıyor sonuç. Yardımcı olabilirsek ne mutlu herkese

Yorum bağlantısı
Mehmet Erkan
Tekrar baktım biraz P2135 direk gaz kelebeği tps arızası bu. Küçük ihtimal soket temassızlığı olabilir ama sanmıyorum. Linkte detaylı anlatım var 

https://otomobilteknoloji.blogspot.com/2019/01/p2135-ariza-kodu-gaz-kelebegi-konum-sensoru.html?m=1

Çok bişey bildiğimizden değil [emoji16]biraz elektronik bilgisi biraz araştırmayla çıkıyor sonuç. Yardımcı olabilirsek ne mutlu herkese

Evet aynen bana da öyle geliyor. Peki bu gaz kelebeği tamir oluyor mu. Konum sensörü falan yani. Ayrıca rahat ol çok bişey bildiğini sanan o ustalar utansın. Elektronik bilgin ile ne çok insan fayda görüyor senden ve senin gibi arkadaşlardan. Araştırarak da en azından bu bilgisiz işgüzar ustalara fırsat vermiyorsun. [emoji106] 

İnanmazsın belki ama eski megane 2 arabamın orjinal kasetçaları yerine orjinal cd çalarını aradım buldum 2.el. Teypçiye verdim dedim tak bunu bağladı ama müzikler kesik kesik çalıyordu. Dedi beyinciye gitmelisin sorun var. Googleden arattım yine yabancı bir sitede ingilizce teypten bazı tuşlarla kodlama yaparak işte ülke seç araç seç falan gibi teybe aracı tanıtmak gerektiği yazıyordu. Aynen uyguladım tak diye tıkır tıkır çalıştı. Adam bana diyor beyinciye git hemde teypçi.

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Ömer Sarıgül

Fazlaca ince iş uğraşma derim dağıtır toplayamazlar. Sökülürse adaptasyon yapılması gerekir hem. Sanırım size yeni kelebek gözüküyor.

Yapabilirim diyen olursa içinde potansiyometre dirençlerin(2adet) hareketli sürgülü kısmı hafif baskısı artacak şekil bükülürse faydalı olur. Uğraşmaz kimse nasıl çalıştığını merak eden bile yoktur sanıyorum değiştirme daha kolay ya😁

Yorum bağlantısı
Mehmet Erkan
Fazlaca ince iş uğraşma derim dağıtır toplayamazlar. Sökülürse adaptasyon yapılması gerekir hem. Sanırım size yeni kelebek gözüküyor.
Yapabilirim diyen olursa içinde potansiyometre dirençlerin(2adet) hareketli sürgülü kısmı hafif baskısı artacak şekil bükülürse faydalı olur. Uğraşmaz kimse nasıl çalıştığını merak eden bile yoktur sanıyorum değiştirme daha kolay ya[emoji16]
Anladım. O zaman yarın buna adapte olayım bakalım bu defa ne olacak. İnşallah işler yolunda gider. Tekrar teşekkür ederim.
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Erkan
Yapabilirim diyen olursa içinde potansiyometre dirençlerin(2adet) hareketli sürgülü kısmı hafif baskısı artacak şekil bükülürse faydalı olur. Uğraşmaz kimse nasıl çalıştığını merak eden bile yoktur sanıyorum değiştirme daha kolay ya[emoji16]
Ömer kardeşim bugün yine başka bi tanıdığa gittim hemde bitişik komşusu beyinci olan. Bunun programı yeni ve güncelmiş. bağladı pc ye artık kalmış birkaç arıza kaydı vardı onları temizledi. Bazen bu eski kayıtlarda sensörleri devre dışı bırakabiliyor dedi. Gem modülü diye birşey gördü o da eski bir arıza kaydı dedi. Yinede beyinciye de gidelim dedi. O da dedi kolay kolay arıza vermez bu beyinler. Ben dedim araba bir hafta yattı o arızayı yakmadan önce ondan da olabilir akü zayıflığından dedi. Yani netice olarak arıza yok şu an herşey yolunda. Zaten 2 gündür arabayı kullanıyorum arıza yapmadı hiç. Artık sadece tekrar yapacak mı arızayı ona bakacağım.
Yorum bağlantısı
Ömer Sarıgül

Ustam doğru söylemiş akü zayıflığı, röle tutukluğu, temassızlık vs. neden oluyormuş P060B ye.( gem genel elektrik modülü diye hatırlıyorum. Elektriksel bir sorun neden olmuştur P060Bye) Motoru yıkama hiç kelebek nem kapmasın. Öylece sürekli değişken devirli kullan sorun çözülür kendiliğinden kesin düzelme olur. 

Yorum bağlantısı
Mehmet Erkan
Ustam doğru söylemiş akü zayıflığı, röle tutukluğu, temassızlık vs. neden oluyormuş P060B ye.( gem genel elektrik modülü diye hatırlıyorum. Elektriksel bir sorun neden olmuştur P060Bye) Motoru yıkama hiç kelebek nem kapmasın. Öylece sürekli değişken devirli kullan sorun çözülür kendiliğinden kesin düzelme olur. 

Nerde yazıyor bu ben hiç denk gelmedim. İlk yazdıkların yani. Hiç bir arabamın motorunu asla yıkatmadım bugüne kadar.

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Düşük voltaj bir çok sensörün saçmalamasına yol açıyor. Düşük akünüz varsa olmuş olabilir bu durum.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Erkan
Düşük voltaj bir çok sensörün saçmalamasına yol açıyor. Düşük akünüz varsa olmuş olabilir bu durum.
Yani bilmiyorum belki bir hafta yatınca araba ben farketmedim ama düşmüş olabilir voltaj
Yorum bağlantısı
Ömer Sarıgül

Yabancı sitelerde gördüm Mehmet Bey. Aynen Sani Bey en küçük dalganmada evdeki pc bile açılıp kapanıyor. Beyindeki bu sorun anlık elektriksel kaynaklı işlem hatasıdır.

Yorum bağlantısı
Mehmet Erkan
Yabancı sitelerde gördüm Mehmet Bey. Aynen Sani Bey en küçük dalganmada evdeki pc bile açılıp kapanıyor. Beyindeki bu sorun anlık elektriksel kaynaklı işlem hatasıdır.
Evet olabilir bakalım artık zaman neyi gösterecek. Aslında ben hata yaptım ilk arıza verdiğinde araba gittigim usta bi el cihazı ile baktı. Sonraki ustalar o cihazın teşhisini pek ciddiye almadılar. Bilgisayara bağlanıp bakılsaymış ve daha modern güncel bir programla daha iyi olurmuş. Bu benim attığım resimlere bakan bu eski model cihaz falan dediler. Tekrar yaparsa getir bilgisayardan bakalım dediler. Demek ki bu arıza tespit cihazları da fark ediyor. Artık bekleyeceğim hayırlısı olsun bakalım. Umarım tekrar sıkıntı çıkmaz. Sizlere de çok teşekkür ederim.
Yorum bağlantısı
Ömer Sarıgül

Hayır neden kötü olsun el cihazı direk hatanın yerini söylemiş. PC yazılımları daha derine inebiliyor. İnşallah sıkıntı çıkarmaz, rica ederim

Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
Mehmet Erkan
Hayır neden kötü olsun el cihazı direk hatanın yerini söylemiş. PC yazılımları daha derine inebiliyor. İnşallah sıkıntı çıkarmaz, rica ederim
Ömer bey benim arıza halen düzelmedi. Kelebek temizlendi kalibrasyon yapıldı ama nafile. En son dün çıkma bi kelebek taktık. Kelebeği taktıktan sonra farkettim ki aracın yakıt sarfiyatı düşmüş. Ben kelebek değişmeden önce benzin lambası yanıyordu 55 km yazıyordu degisince 87 km yazıyordu ve lamba yanmıyordu. Üstüne dünde kelebek değiştikten sonra marş basmadı araba çıt çıt etti kaldı. Zaten aküden de şüphe duyuyordum başından beri. Bugün yine marş basmadı gittim yeni akü almaya tam akücünün önüne geldim yine benim arıza ortaya çıktı. Akü değişti bakalım tekrar yapmazsa belki akü voltaj falan sorunu olabilir.
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ömer Sarıgül
Mehmet Erkan yazdı:
Ömer Sarıgül yazdı:

Ömer bey benim arıza halen düzelmedi. Kelebek temizlendi kalibrasyon yapıldı ama nafile. En son dün çıkma bi kelebek taktık. Kelebeği taktıktan sonra farkettim ki aracın yakıt sarfiyatı düşmüş. Ben kelebek değişmeden önce benzin lambası yanıyordu 55 km yazıyordu degisince 87 km yazıyordu ve lamba yanmıyordu. Üstüne dünde kelebek değiştikten sonra marş basmadı araba çıt çıt etti kaldı. Zaten aküden de şüphe duyuyordum başından beri. Bugün yine marş basmadı gittim yeni akü almaya tam akücünün önüne geldim yine benim arıza ortaya çıktı. Akü değişti bakalım tekrar yapmazsa belki akü voltaj falan sorunu olabilir.

Sorun akü kaynaklı da yapıyor. Demek ki miyadı dolmuş akünün. Düzelir inşallah sorun çıkmazdır artık.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...