İçeriğe Yönlendir

Aracınıza Ne Kadar Masraf Yapıyorsunuz?

Münir Nurettin Taşova

Recommended Posts

Münir Nurettin Taşova

Aracıma çok masraf yaptığımı düşünüyorum. Benim aracım mı çok masraflı yoksa ben mi aşırıya kaçıyorum merak etmeye başladım artık. Sizler aracınıza yıllık ne kadar para harcıyorsunuz?

Vergi, sigorta, km bakımı hariç tutularak.

Bugün: Aracı yıkamaya götürdüm. Uzun zamandır gözüme batan farları temizlettirdim. (100TL)

Geçen ay: El freni az tutuyordu onu yaptırdım. (300TL)

Mayıs: Silecek süpürgesi (50TL)

Nisan: 4 adet yaz lastiği (1300TL)

Mart: Klima bakımı + klima tüpü değişimi (250TL)

.

.

...Diye liste uzayıp gidiyor. Aracı aldığım günden bugüne 35 ay içinde yakıt ve sigorta hariç 11700 TL para harcamışım. Yaptığım kilometre: 47200

Yakın zamanda ön arka tampon tamir edilip boyanacak, tavan kaplanacak. Ön fiyat: 1000TL 😕

Yorum bağlantısı
Selim Kaya

Temel yıllık bakımları ile km göre sırası gelen bakım ve sarf malzeme dışında aylık temizlik masrafım oluyor. Ama bakımları için olabildiğince kaliteli malzeme alıyorum. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Münir Nurettin Taşova
Recep Selim Kaya yazdı:

Temel yıllık bakımları ile km göre sırası gelen bakım ve sarf malzeme dışında aylık temizlik masrafım oluyor. Ama bakımları için olabildiğince kaliteli malzeme alıyorum. 

15 yaşındaki araç için süper bir durum.

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Harun Kocaçalışkan

Baya masraf yapiyorum. Cogu tamir amacli degil aslinda. Gereksiz yere parca yeniledigim cok oldu. Herhalde 3 yilda bi 12.000 tl olmustur. Toplam yaptigim km 55.000.

Ama arabami seviyorum. Bu harcamalar beni araba degisikliginden alikoyuyor. 😷

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Münir Nurettin Taşova
Harun Kocaçalışkan yazdı:

Baya masraf yapiyorum. Cogu tamir amacli degil aslinda. Gereksiz yere parca yeniledigim cok oldu. Herhalde 3 yilda bi 12.000 tl olmustur. Toplam yaptigim km 55.000.

Ama arabami seviyorum. Bu harcamalar beni araba degisikliginden alikoyuyor😷

Benide alıkoyuyor ama bu kısır döngüye son vermenin zamanı geldi.☺️

Yorum bağlantısı
Hakan Tarım

Standart yıllık bakım abık gıbık devede kulak, ses sistemine 12 binden fazla gitti :D :D

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Münir Nurettin Taşova
Hakan Tarım yazdı:

Standart yıllık bakım abık gıbık devede kulak, ses sistemine 12 binden fazla gitti :D :D

Güzel ses veriyordur ama. 😎

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Hakan Tarım
Münir Nurettin Taşova yazdı:

Güzel ses veriyordur ama. 😎

Giriş seviyesi hi-fi diyelim 😍

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tufan Caliskan

Mtv, sigorta, kasko, yağ, filtre, akü, lastik, kayış rutin masraf.
Mekanik ve elektronik ariza çıkarsa masraf.
Boya kaportaya masraf yapmam. (Bir kere gözüme çok battığı için ön tamponu mini hasardan boyattım)
Yıllık masraf yakıt hariç 5 bin tl yi geçmemesi lazım.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Emrah Musalli

Sizin ki gayet makul. Bu ay kasko hariç bir kaç sayfa kağıt için 1800 lira verdim.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Uğur Kamil

Maaşımı ortak kullanıyoruz araçla desem yalan olmaz :)

Şuan GLİ ön tampon için para biriktiriyorum 1-2 aya onu halledeceğim bir aksilik çıkmazsa.  Allah'a şükür benimkiler keyfi masraf oluyor.
Eski aracıma 10bin tl civarı keyfi masraf yapmıştım 11 senede. Bunada düşündüklerimin tamamını yaparsam 10 bin tl yakın harcarım diye tahmin ediyorum.

• Beğen 2
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Metin Akbal

Eski aracim istedigim fiyata gitmeyince ustundeki tum parcalari (en ucuz 50 liralik parca dahil) cikarip satinca daha karli oldu :)

Birde benim 4 lastik artik 2000 lirayi geciyor. Sukretmek lazim :)

2014 te bu aracimi sifir aldigimdan beri sirayla vergi mergi dersem bissuru cikar :) O yuzden bakim vergi kasko sigorta yazmiyorum ki moralim bozulmasin :)

650 kislik
160 A118 Viofo arac ici kamera
2200 lpg ve isleme
500 sis fari
100 oem vites alti led
250 auto far anahtari ve far sensoru
650 oem alasim jant
1800 far, bixenon montaj, Audi D3S kit ve oem gunduz led
1060 yazlik
25 bijon anahtari
50 TPMS tanitma cihazi
1200 multimedya geri gorus gps 2 kamera
50 park kamerasi (arizalanmisti)
100 arka hoparlorler
100 direksiyon derisi
250 KN kutu ici filtre ve bakim seti
200 bobin (kendim degistirdigim icin yazdim)
200 balatalar (kendim degistirdigim icin yazdim)

Bi Uno parasi cikacak sanirim [emoji16] Allahtan elimden is geliyor yoksa bi bu kadarda iscilik verecektim. LPG ve lastigin janta takilmasi haric hepsinin isciligi bana ait.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Metin Uzunoğlu

Şöyle bir düşündüm, standart bakımlar dışında yılda 2 defa cila, gerekiyorsa pasta, ayda en az 1 defa iç dış yıkama, eski mondeoya tmps cihazı, ön kutu içi filtre, perde ve koltuk kılıfı almıştım (2000)  ayrıca bir takım performans lastiği almıştım.Fiestaya sis farı, park sensörü ve kolçak ve bir takım kış lastiği almıştım (2800 tl) ayrıca iki aracada kamera 2x300 bunların dışında bir şey almadım. Mondeodan bir defa ses duydum diye amortisör üstündeki rulmanı değiştirdim yanlış hatırlamıyorsam 1000 tl tuttu. Yeni mondeoya sadece viofo kamera için 840 tl harcadım birde seramik yaptırdım. Bunların hepsi 5 yılda oldu.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tayfun Aydın

2012 de sıfır aldım aracımı.  Rutin bakımlar kasko sigorta vergi dışında 2 kere ampul patladı onları değiştirdim o kadar çok şükür.. Arabanın geçmişiyle de alakalı biraz. Hor kullanılmışsa gerçekten 2. ve 3. kullanıcıya patlıyor olay..

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Kerem Kurluva
(düzenlendi)

Aracıma çok masraf yaptığımı düşünüyorum. Benim aracım mı çok masraflı yoksa ben mi aşırıya kaçıyorum merak etmeye başladım artık. Sizler aracınıza yıllık ne kadar para harcıyorsunuz?

Vergi, sigorta, km bakımı hariç tutularak.

....

https://drive.google.com/open?id=1zwjl0vT87IWD6qNX0YelIt7QrlsoF86m

Yukarıdaki tabloya bakınca, yıllık harcamalarımın biraz fazla olduğunu gördüm :)

Tabiiki bu kendi değerlendirmemdir.

Bunun sebeplerinden birisi, aracımı uzun süre kullanmayı düşünüyor olmamdır. Bu nedenle, bakım ve temizlik malzemelerine, eski araçlarıma nazaran, daha fazla para harcıyorum.

Bir diğer sebep de, araçtan keyif almamdır. Bunu birinci sebeple birleştirince, normal olarak almaya uzak olabileceğim aksesuarlar (çıta, kılıf, vb. gibi, muhtelif koruma ve dekoratif amaçlı malzemeler) ve bazı demirbaşlar (süpürgre, yıkama makinesi, vb.) maliyet hanesine yazılıyorlar.

not: tablodaki 2019 maliyetleri, beşinci ayın sonuna kadardır

tarihinde Kerem Kurluva tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

En büyük masrafım benzin. Sonra da sigorta kasko  servis. Yılda iki kez servise giriyor. 

15000TL benzin

2000 kasko

1000 sigorta

2000 servis

1000 lastik 1 yıla düşen kısmı

1000 OGS

_________

22000 yıllık

yıkamaya para vermem, valeye vermem. park yeri desen evet ama orta şeker. Arabaya 120 bin lira desen yıllık %10 değer kaybını da yaz.  12 bin lira.

Etti mi 34bin lira.

kabaca ayda 2500-3000 arası otomobilimiz olduğu için ulaşım masrafı var. Bu, tek araç için.

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz

Benzin, lpg , vergi, sigortalar (kasko dahil) bakım ve ufak tefek  ıvır zıvır. 

Gecen sene 6600 tl harcamıştım. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Münir Nurettin Taşova
Tufan Caliskan yazdı:

Mtv, sigorta, kasko, yağ, filtre, akü, lastik, kayış rutin masraf.
Mekanik ve elektronik ariza çıkarsa masraf.
Boya kaportaya masraf yapmam. (Bir kere gözüme çok battığı için ön tamponu mini hasardan boyattım)
Yıllık masraf yakıt hariç 5 bin tl yi geçmemesi lazım.

Boyaya takılmamak elde değil. Geçenlerde aracı kısmen boyatmak için bırakıyordum eşim vazgeçirdi. 6000 TL fiyat almıştım, aracın değerini düşününce çok para. Satarken fazla bir katkısıda olmuyor.

Uğur Kamil yazdı:

Maaşımı ortak kullanıyoruz araçla desem yalan olmaz :)

Şuan GLİ ön tampon için para biriktiriyorum 1-2 aya onu halledeceğim bir aksilik çıkmazsa.  Allah'a şükür benimkiler keyfi masraf oluyor.
Eski aracıma 10bin tl civarı keyfi masraf yapmıştım 11 senede. Bunada düşündüklerimin tamamını yaparsam 10 bin tl yakın harcarım diye tahmin ediyorum.

Görsellik için yapılan masraf zevk işi, onları masrafa saymıyorum. 😊

Metin Akbal yazdı:

Eski aracim istedigim fiyata gitmeyince ustundeki tum parcalari (en ucuz 50 liralik parca dahil) cikarip satinca daha karli oldu :)

Birde benim 4 lastik artik 2000 lirayi geciyor. Sukretmek lazim :)

2014 te bu aracimi sifir aldigimdan beri sirayla vergi mergi dersem bissuru cikar :) O yuzden bakim vergi kasko sigorta yazmiyorum ki moralim bozulmasin :)

650 kislik
160 A118 Viofo arac ici kamera
2200 lpg ve isleme
500 sis fari
100 oem vites alti led
250 auto far anahtari ve far sensoru
650 oem alasim jant
1800 far, bixenon montaj, Audi D3S kit ve oem gunduz led
1060 yazlik
25 bijon anahtari
50 TPMS tanitma cihazi
1200 multimedya geri gorus gps 2 kamera
50 park kamerasi (arizalanmisti)
100 arka hoparlorler
100 direksiyon derisi
250 KN kutu ici filtre ve bakim seti
200 bobin (kendim degistirdigim icin yazdim)
200 balatalar (kendim degistirdigim icin yazdim)

Bi Uno parasi cikacak sanirim emoji16.png Allahtan elimden is geliyor yoksa bi bu kadarda iscilik verecektim. LPG ve lastigin janta takilmasi haric hepsinin isciligi bana ait.

Maaşallah, servis açın gelelim hocam. 😀

Yorum bağlantısı
Münir Nurettin Taşova
Metin Uzunoğlu yazdı:

Şöyle bir düşündüm, standart bakımlar dışında yılda 2 defa cila, gerekiyorsa pasta, ayda en az 1 defa iç dış yıkama, eski mondeoya tmps cihazı, ön kutu içi filtre, perde ve koltuk kılıfı almıştım (2000)  ayrıca bir takım performans lastiği almıştım.Fiestaya sis farı, park sensörü ve kolçak ve bir takım kış lastiği almıştım (2800 tl) ayrıca iki aracada kamera 2x300 bunların dışında bir şey almadım. Mondeodan bir defa ses duydum diye amortisör üstündeki rulmanı değiştirdim yanlış hatırlamıyorsam 1000 tl tuttu. Yeni mondeoya sadece viofo kamera için 840 tl harcadım birde seramik yaptırdım. Bunların hepsi 5 yılda oldu.

Mondeoyu yetkili servise mi götürüyorsunuz hocam. Servis ücretleri maliyetli mi? Bende niyetliyim makyajlı 2016 Mondeoya. Yürütme maliyetlerini hesapladım, bir tek servis ücretleri hakkında bilgim yok.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Metin Uzunoğlu

Mondeoyu yetkili servise mi götürüyorsunuz hocam. Servis ücretleri maliyetli mi? Bende niyetliyim makyajlı 2016 Mondeoya. Yürütme maliyetlerini hesapladım, bir tek servis ücretleri hakkında bilgim yok.

2012 mondeo sürekli servis bakımlıydı, fiyat bence makuldü. 2016 mondeoyu henüz servise götürmedim. Periyodik bakımda eski mondeom ile çok farklı olacağını düşünmüyorum. Motor aynı motor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Münir Nurettin Taşova

Bu konuyu açtıkdan bir kaç saat sonra akü iflas etti. 😃 Akü 3 yaşındaydı. 450 TL lik bir masraf kalemi daha ekleyeyim şuraya. 

• Beğen 1
  • Şaşkın 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...