İçeriğe Yönlendir

Aracınıza Ne Kadar Masraf Yapıyorsunuz?

Münir Nurettin Taşova

Recommended Posts

Metin Uzunoğlu
Münir Nurettin Taşova yazdı:

Bu konuyu açtıkdan bir kaç saat sonra akü iflas etti. 😃 Akü 3 yaşındaydı. 450 TL lik bir masraf kalemi daha ekleyeyim şuraya. 

Şimdiye kadar kullandığım araçların aküsü en az 6 yıl gitti.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Münir Nurettin Taşova
Ali Darbaz yazdı:

Benzin, lpg , vergi, sigortalar (kasko dahil) bakım ve ufak tefek  ıvır zıvır. 

Gecen sene 6600 tl harcamıştım. 

Benim kasko yok, yıllık 10000TL yi geçiyor. Yaptığım yol yıllık 16000 km. Hypermiling in faydasını görüyorsunuz.

Metin Uzunoğlu yazdı:

Şimdiye kadar kullandığım araçların aküsü en az 6 yıl gitti.

Şarj dinamosunda 14.1 volt basıyor kötü bir değer değil. Akü, Mutlu Akü son seriydi. Üretim tarihi yeniydi. Biraz araştırma yaptım fabrikasyon aküler haricindeki aküler 3-4 yıl içinde bitiyormuş. Kullanıcı yorumları bu şekildeydi. 3 yıllık ömür banada çok az geldi.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Münir Nurettin Taşova
Mehmet Göktürk yazdı:

En büyük masrafım benzin. Sonra da sigorta kasko  servis. Yılda iki kez servise giriyor. 

15000TL benzin

2000 kasko

1000 sigorta

2000 servis

1000 lastik 1 yıla düşen kısmı

1000 OGS

_________

22000 yıllık

yıkamaya para vermem, valeye vermem. park yeri desen evet ama orta şeker. Arabaya 120 bin lira desen yıllık %10 değer kaybını da yaz.  12 bin lira.

Etti mi 34bin lira.

kabaca ayda 2500-3000 arası otomobilimiz olduğu için ulaşım masrafı var. Bu, tek araç için.

Sizin yaptığınız kilometre çok hocam. Masraflar da doğru orantılı. Yalnız ulaşıma ayırdığınız bütçe çokmuş.

Yorum bağlantısı
Evren Erakçora

En büyük masraf aslında değer kaybı galiba, çoğumuzun hesaba katmadığı.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Metin Uzunoğlu

Benim kasko yok, yıllık 10000TL yi geçiyor. Yaptığım yol yıllık 16000 km. Hypermiling in faydasını görüyorsunuz.

Şarj dinamosunda 14.1 volt basıyor kötü bir değer değil. Akü, Mutlu Akü son seriydi. Üretim tarihi yeniydi. Biraz araştırma yaptım fabrikasyon aküler haricindeki aküler 3-4 yıl içinde bitiyormuş. Kullanıcı yorumları bu şekildeydi. 3 yıllık ömür banada çok az geldi.

Fusion aracım sıfırdı akü 8 yıl gitti arıza vermeden değiştim,

Mondeo 7. Yılında bir hafta çalıştırılmsyınca sattığım @Emrah Korkmazz değiştid. Bunlar dışında akü değişmedim.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Münir Nurettin Taşova
Evren Erakçora yazdı:

En büyük masraf aslında değer kaybı galiba, çoğumuzun hesaba katmadığı.

Aracın model yılı arttıkça değer kaybı artıyor. 10 yaş üstü araçlarda değer kaybı çok değil sanırım.

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)

fiesta, sıfır alınma, akü 9 sene gitti 1 sene daha giderdi değiştim :) taunus 86 model sıfır alınma 3 sene oldu sanırım satıldığı, satılana kadar sıfır arıza ile çalıştı :)

fiestaya ne kadarmı harcadım? sırf aksesuarı yok orjinal ST tamponu koltuğu vs. neredeyse yarı parası kadar :D  şimdi harcarmıyım peki, koca bir hayır, artık hevesim kaçtı, ilgi alanım değişti, şimdi sadece düzgün bakımını yapıyorum o kadar, zaten takacak birşeyde kalmadı :)

değer kaybına gelince, umrumda değil, araba büyük ölçüde zevke aldığım bir şey, ihtiyaç çok az, o yüzden zevke verilenin zararı olmaz, ayrıca birdaha gelmeyeceğiz (kesin konuşmayayım) bu dünyaya :)

tarihinde Ali Cihangiroğlu tarafından düzenlendi
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Münir Nurettin Taşova

Model yılı düşük araç: 

+Düşük birikim ile sahip olma. Artan birikimleri farklı alanlarda değerlendirebilme.

+Kasko yapma ihtiyacı yok. Düşük vergi.

+Değer kaybı minimum.

- Zaman kaybı. Sanayide geçirilen süre.

- Olağan dışı masraf yüksek.

- Kaygı. 

- Prestij kaybı.

- Nispeten yüksek yakıt tüketimi.

Model yılı yüksek araç: 

+Nispeten düşük yakıt tüketimi.

+Olağan dışı masraf düşük.

+ Prestij.

+Psikolojik etmenler. Keyif, konfor, kaygısızlık.

- Yüksek birikim ayırma. Borçlanma.

- Kasko maliyetinin eklenmesi.

- Değer kaybı yüksek.

Mevcut aracımın 15.000 km için bana yıllık maliyeti      10.000 TL             1999 Mondeo 2.0 lpg

Geçmek istediğim aracın 15.000 km için yıllık maliyeti 11.000 TL              2016 Mondeo 1.6 tcdi

Kendi adıma değerlendirmem böyle. Artık aracımı değiştirmeyi düşünüyorum. Sanırım sıkıldım, son zamanlarda sanayiye ayırdığım zamanın gözüme batması bu yüzden. Masraflar gözümde büyümeye başladı. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Emre Şimşek
Mehmet Göktürk yazdı:

En büyük masrafım benzin. Sonra da sigorta kasko  servis. Yılda iki kez servise giriyor. 

15000TL benzin

2000 kasko

1000 sigorta

2000 servis

1000 lastik 1 yıla düşen kısmı

1000 OGS

_________

22000 yıllık

yıkamaya para vermem, valeye vermem. park yeri desen evet ama orta şeker. Arabaya 120 bin lira desen yıllık %10 değer kaybını da yaz.  12 bin lira.

Etti mi 34bin lira.

kabaca ayda 2500-3000 arası otomobilimiz olduğu için ulaşım masrafı var. Bu, tek araç için.

Acaba diyorum kiralasak bu kadar maliyet olur mudyu?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)

artık sıfır araç fiyatları uçtu saçma oldu, o yüzden sıfırın tadı kaçtı

2. ele gelirsek 4-5 yaşından büyük orta sınıf dışında zaten almamki bu bile çok ama çok zor almam diyebiliriz bile o derece zor, onun dışında sadece lr2 gibi 9-10 yaşında bir araç alabilirim onuda iyice bakarak ve masrafı göze alarak,  başka almam....

bu durumda en güzeli eldekini korumak, zaten araba gereksiz benim için sadece %10 ihtiyaç gerisi lüks, kısaca bu iş lr2  dışında yatar arkadaş...

ne zaman düzelir durum: ülkemizde durum yoluna girerse, o da bu kafayla zor...

tarihinde Ali Cihangiroğlu tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Metin Akbal

Maaşallah, servis açın gelelim hocam. [emoji3]
Ayipsin [emoji16]
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Emre Şimşek yazdı:

Olur tabi yakıtı vermiyor adam

Yorum bağlantısı
Alpay Sumer

Bende durum bakim ağirlikli.

Eski kafa dusunuyorum. Ama bakim yapacagim diye degismesine vakit olan seyleride degisiyorum bazen. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Arıkan
Emre Şimşek yazdı:

Şu anki fiyatlarla hiç hesap yapmadım ama bir kaç yıl önce Polo 60.000 iken hesap yapmıştım. Yıllık kiralası 21.000TL idi. 3 yılda bir araba parası ediyordu zaten. Ama masrafları düşmedim. Kasko sigorta bakım gibi şeyleri de ekle hadi 4 yıl olsun. Bireysel kullanım için çok mantıklı değildi. Şimdi ne durumda bilmiyorum. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

kiralık araç yerli egea tarzı 3binden aşağı aylık zor sanki. yıllık 36bin sadece kirası. Buna yakıt ekle.

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz

Senede ortalama 16500 km yol yapıyorum. Ayrıca bu sene daha da düşük çıkıcak bilanco. Çünkü Kasko ve Trafik sigostam hasarsızlık daha düştü. Bakımı kendim yaptım. Bu sene süpriz bir arıza henuz çıkmadı. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Emrah Korkmazz
Metin Uzunoğlu yazdı:

Fusion aracım sıfırdı akü 8 yıl gitti arıza vermeden değiştim,

Mondeo 7. Yılında bir hafta çalıştırılmsyınca sattığım @Emrah Korkmazz değiştid. Bunlar dışında akü değişmedim.

Aynen @Metin Uzunoğlu abi akü de nazarlık oldu bize. Üzerindeki akü 80 amperdi.Yetkili serviste 80 amper aküyü  life card indirimiyle 670 liraya taktırdım. Usta da çok iyi dayanmış dedi.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ersin Özkaya
(düzenlendi)

Ortalama 15 km de 4118  TL masraf yapmışım sattığım aracıma.vergi sigorta muayene bakım ücretleri fiyata dahil değildir.

Yakıt dahil her türlü toplam masraf 10480 TL.

tarihinde Ersin Özkaya tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Murat Gedik

Benim aracıma yaptığım yakıttan bakıma, tamirden cam suyuna, yıkama filan herşey dahil aldığımdan beri son üç yıl ve son bir yılda yaptığım masraf ektedir.
434ac1a4a709ff787a1e89835f9dedf8.jpg35e60de7bc7681100e820c68d07521f9.jpg

Son bir yıl yakıt benzin + lpg.
b5bbe12b6bec8fb41fb9cd0b6d5dd1c8.jpg

Yorum bağlantısı
Murat Gedik

Son bir yıl gider grafiği ve ayrıntılı kalemler.
e9b3d5a172b05cb74211561fe945fa6f.jpg8741154d5ce0d930d02661bd693be11f.jpg

Son bir yıl bakım grafiği.
7b8aff99145151827d7e2240b234ddae.jpg1c21cd2808bb45b26ee40077bc337a35.jpg

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ayhan Asil

Durup dururken çok masraf ettiğim doğrudur. En son parlatıcı, kil hamuru, yaz lastiği aldım. yağı suyu tuzu vaktinden önce değiştiriyorum. Bir evin yarısı kadar muhakkak yiyor. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Önder Özcan

Aracımı şubatta aldım, şu ana kadar bakım, kasko, sigorta,vergi hariç 10.000tl den biraz fazla harcadım. Önümde tahmini 2000 lik bir masraf daha var acil olmayan fakat yapılması şart olan. Bitti bitiyor inşallah :D

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ahmet İhsan Akşen

Neredeyse yakıt kadar diğer giderler var.

Bu arada 32 ye aldığım araca 40 bin lira harcamışim yakıtla bereber 5 buçuk senede :)

7f8c494d20dde7e72da66c4ddfcd754e.jpg

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Münir Nurettin Taşova
Aracımı şubatta aldım, şu ana kadar bakım, kasko, sigorta,vergi hariç 10.000tl den biraz fazla harcadım. Önümde tahmini 2000 lik bir masraf daha var acil olmayan fakat yapılması şart olan. Bitti bitiyor inşallah [emoji3]
Ya devam ederse. [emoji3]
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...