İçeriğe Yönlendir

Yeni Arabam; T5 Multivan

Ebrar Tüfek

Recommended Posts

Yusuf Berke

Berbat motordur, kötü motordur, kötüdür, kötü...

Ben ne belalı araç kullanıyormuşum :) 

Yorum bağlantısı
Ahmet İhsan Akşen
Mustafa Arıkan yazdı:

Ebrar yol yakınken sat :) 

Benim de aklıma bu konu gelmişti videoyu izleyince :)

Yorum bağlantısı
Yusuf Berke

Ebrar, benim aracın yakıt göstergesinde bir dengesizlik var, fullediğim zaman ibre bir anda yarıya düşüp yükseliyor dans ediyor bazen hatta. Düzceye 110 sabit gittim, evin önüne geldiğimde çeyrek depo bile yememiş araç sabah çalıştırdığımda yarım depoya düştü aniden, kafasına göre oynuyor sonra sabitleniyor. Bu kadar yakamaz diyorum, nitekim gösterge de öyle.

Yorum bağlantısı
Ebrar Tüfek
Mustafa Arıkan yazdı:

Ebrar yol yakınken sat :) 

Abi arabanın motorunun kötülüğü, bi sıkıntı olunca tamirciyi çok uğraştırıyor :) arabaya düzgün bakarsan en ufak sorun olmaz :) 266 binde daha tık yok nazar değmesin :)

Yusuf Berke yazdı:

Berbat motordur, kötü motordur, kötüdür, kötü...

Ben ne belalı araç kullanıyormuşum :) 

Bu araba bu kadar berbat ise sokakta 5 ticarinin 2 si neden transporter :) Bakımsız motor tamir etmekten bıkmış adam. Evet işçiliği çok zor, motorun biyeri bozulduğu zaman tamir etmek çok uğraştırıyor, ama bu arabanın kötü olduğunu göstermez :) bakımlı vw motoruna hiçbirşey olmaz.

Ali Darbaz yazdı:

Ebrar bide bu motoru yazılımladı.

Bastım steroidi 170 tane atım var

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ebrar Tüfek
Yusuf Berke yazdı:

Ebrar, benim aracın yakıt göstergesinde bir dengesizlik var, fullediğim zaman ibre bir anda yarıya düşüp yükseliyor dans ediyor bazen hatta. Düzceye 110 sabit gittim, evin önüne geldiğimde çeyrek depo bile yememiş araç sabah çalıştırdığımda yarım depoya düştü aniden, kafasına göre oynuyor sonra sabitleniyor. Bu kadar yakamaz diyorum, nitekim gösterge de öyle.

Abi bende hiç öyle olmadı, bitek depodaki son çeyrek çok çabuk bitiyor o güzel değil depoyu daha düz tasarlamış olsalar iyi olurmuş. 

Şamandıraya bi baktırsana 

Yorum bağlantısı
Yusuf Berke
(düzenlendi)
Ebrar Tüfek yazdı:

Abi bende hiç öyle olmadı, bitek depodaki son çeyrek çok çabuk bitiyor o güzel değil depoyu daha düz tasarlamış olsalar iyi olurmuş. 

Şamandıraya bi baktırsana 

Bu sorun hiç yoktu, İzmir'de fullerken oğlum kontağı açmış ibre nasıl yükseliyor diye merakından. Arabaya bindim ibre dans ediyor yarımdan tama. Ne zaman fullesem bu var, adaptasyon mu lazım acaba.

Son çeyrek bende de öyle ufak atınca nereye gidiyor bu diyorum :) 

tarihinde Yusuf Berke tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ebrar Tüfek
Yusuf Berke yazdı:

Bu sorun hiç yoktu, İzmir'de fullerken oğlum kontağı açmış ibre nasıl yükseliyor diye merakından. Arabaya bindim ibre dans ediyor yarımdan tama. Ne zaman fullesem bu var, adaptasyon mu lazım acaba.

Gösterge paneline bi bakılabilir beyinciye bakabilirsin abi adaptasyon yapılıyormu diye, benimde klima ekranının yazıları hafif siliniyor şu coronayı bi atlatalım yaptıracağım.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
Ebrar Tüfek

Konu uzun zamandır boş kaldı, bir süredir arabayla ilgilenemiyorum bide üstüne hastalık çıkınca hepten yatış moduna girdi, 2 günde bir aşşağı inip çalıştırıyorum, klimayı açıyorum soğuk sıcak. Ön akslarda boşluk var akslar değişecek, sağ arka teker bilyası değişecek 80 100 üzeri uğultu yapıyor, km bakımı yaklaştı yağı ve filtreleri değişecek. Şanzıman 6. Vites senkromeçi değişecek, Şu hastalık bittiğinde güzel bir para harcatacak yine imansız. Turbo kırılsa da 174lük turbosu taksak... f77467c1adfbf80109df3f59a4f8ef5f.jpg

Birde yazlık lastik alınacak

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ebrar Tüfek

7 litre 506.01 vw spec yağ siparişi verdim, km bakımı geldi, bosch marka yağ polen hava yakıt filtrelerini de alayım parçalar tamamlanacak.

Yazlık lastik için teneke jant alacağım, tak çıkart uğraşmak istemiyorum, hafif basık+teneke jant+amerikan park görüntüsü içimdeki apaçiyi tatmin ediyor. Ramazanda yazlık lastikler de gelecek.

Uzun ampüllerin yuvaya oturan parçasının biri kayıp, bulamadığım için uzunlar şuan halojen, bitane bulsam led uzunları da takacağım.

Geri vites kamerası hala bekliyor odamda, onu da taktıracağım.

Engine flush yada carbon clean tarzında birşeyler yapmak istiyorum, 265 bine yaklaşıyor kilometre. Daha önce yapıldı mı bilemediğimden dolayı ikilemde kaldım.

128c088554dd6b33324fbeabacfb500c.jpg

Yorum bağlantısı
Ebrar Tüfek
Okay Kaygusuz yazdı:

t4e ben gecen hafta 6lt koydum.

T5 7.5 litre alıyor.

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Ebrar Tüfek yazdı:

T5 7.5 litre alıyor.

Oda bişeymi küçük motor arabama var 3,5 litre yağ alıyor. Gene seninki 2,5 litre. hacme sahip. 

Yorum bağlantısı
Ebrar Tüfek
Ali Darbaz yazdı:

Oda bişeymi küçük motor arabama var 3,5 litre yağ alıyor. Gene seninki 2,5 litre. hacme sahip. 

480 küsür tl sade yağa verdim abi, clionun filtreleri, yağı, bujileri, buji kablosu değişti 350 vermiştim. 

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Ebrar Tüfek yazdı:

480 küsür tl sade yağa verdim abi, clionun filtreleri, yağı, bujileri, buji kablosu değişti 350 vermiştim. 

Soru şu olmalı, bakımı kaç binde yapılıyor. Hadi yılını boş verde, bakım km si ne kadar. 10 binde bir 480 liralık yağ alıcaksan sıkıntı. Ama 20 binde bir ise cazip. 

Yorum bağlantısı
Ebrar Tüfek
Ali Darbaz yazdı:

Soru şu olmalı, bakımı kaç binde yapılıyor. Hadi yılını boş verde, bakım km si ne kadar. 10 binde bir 480 liralık yağ alıcaksan sıkıntı. Ama 20 binde bir ise cazip. 

Sanayidekiler 15 bin diyor ama ben 10 binde yapıyorum arabada yazılım var. Ağustosta aldım 1 yıl geçmeden 2. Km bakımını yaptırıyorum, sadece yıllık yağ masrafım 960 tl. :(

8 ayda 2 tane km bakımı.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ahmet Ekici

Haziranın sonunda bizimde bakım zamanı geliyor. Kimi petronas 5,30w öneriyor, kimi castrol 5.30w, servis shell 0,40w koydu geçen yıl.

Bakalım bu yıl bakım fiyatı ne çıkacak?

Yorum bağlantısı
Ebrar Tüfek
Ahmet Ekici yazdı:

Haziranın sonunda bizimde bakım zamanı geliyor. Kimi petronas 5,30w öneriyor, kimi castrol 5.30w, servis shell 0,40w koydu geçen yıl.

Bakalım bu yıl bakım fiyatı ne çıkacak?

Bu yıl ciddi pahalılandı malesef

Yorum bağlantısı
Yusuf Berke
Ebrar Tüfek yazdı:

128c088554dd6b33324fbeabacfb500c.jpg

Bu yağın 506.01 olduğuna emin misin Ebrar? Ben 506.01 onayını hep 0W-30'larda gördüm.

Bir de altta şöyle bir Almanca dipnot var R5 ve V10 TDI motorlar için: VW 506 01 (Ausnahme R5 und V10 TDI-Motoren vor 6/2006).

Tavsiye etmiş yağı bu spesifikasyona ama VW'den onay almamış, VW onayları bu yağ için sadece 504 00 ve 507 00, bu uyarsa bunu alacağım yağ mevzusu karışık hala aklımda.

Yorum bağlantısı
Ebrar Tüfek
Yusuf Berke yazdı:

Bu yağın 506.01 olduğuna emin misin Ebrar? Ben 506.01 onayını hep 0W-30'larda gördüm.

Bir de altta şöyle bir Almanca dipnot var R5 ve V10 TDI motorlar için: VW 506 01 (Ausnahme R5 und V10 TDI-Motoren vor 6/2006).

Tavsiye etmiş yağı bu spesifikasyona ama VW'den onay almamış, VW onayları bu yağ için sadece 504 00 ve 507 00, bu uyarsa bunu alacağım yağ mevzusu karışık hala aklımda.

Abi yağ 506 01 onda sıkıntı yok, o liste hangi spesifikleri karşıladığını gösteriyor, yani benim bilgim bu yönde. Bayaa pahalı zaten. Vw castrol e onay verdi ama castrol piyasada yok. Sıradan bi marka yağ kullanmaktan iyidir LM 506 01.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Yusuf Berke
(düzenlendi)
Ebrar Tüfek yazdı:

Abi yağ 506 01 onda sıkıntı yok, o liste hangi spesifikleri karşıladığını gösteriyor, yani benim bilgim bu yönde. Bayaa pahalı zaten. Vw castrol e onay verdi ama castrol piyasada yok. Sıradan bi marka yağ kullanmaktan iyidir LM 506 01.

Motor-Talk.de'de R5 TDI yağı diye bir konu açılmış, anladığım kadarıyla 506.01 (LL2) ile 507.00 (LL3) farkı 507'ler daha az küllü ve DPF'li R5 motorlar için. DPF'siz R5'ler için rulmanların ve hareketli ekipmanların sağlığı için 2006'dan önceki R5'lere 506.01 şart demişler. Eksantrik millerine zarar veriyormuş.
Sadece 0W-30'larda 506.01 onayı var diyorlar, Volkswagen'in onayladığı yağlar da şunlar:

• AD Parts - AD SHT 0W-30 High Tec
  • Addinol - Addinol Mega light MV 039
  • Agip - Agip 7007
  • Castrol - Castrol SLX Professional Longtec VW Longlife
  • Castrol - Castrol SLX Professional Longec Longlife
  • Cepsa - Cepsa Star Eco Synthetic
  • Elf - Elf Evolution CRV
  • Kuwait Petroleum - Q8 Formula Excel EDX
  • Liqui Moly - Liqui Moly Synthoil Longtime Plus
  • Mobil - Mobil SHC Formula LD
  • Motul - Motul Specific 506 01 506 00 503 00
  • OMV - OMV full syn extra
  • OMV - OMV BIXXOL special V6
  • Pentosin - Pento Super Performance II
  • Repsol - Repsol Elite Turbo Life 50601
  • Shell - Shell Helix Ultra X
  • Total - Gulf Energy Saving
  • Volkswagen Original Teile ® - Volkswagen LongLife II

Bu yağlardan bulması da imkansız resmen. Yağcıları aramak lazım. 

DPF filtren varsa rahatlıkla kullan ama sen 10 binde bir değişiyorsun, sorun olmaz umarım. Bir motorun yağı bu kadar mı zor bulunur.

Almanca dipnotta da 2006'dan önceki 506.01 isteyen araçlar istisna diyor sanırım.

tarihinde Yusuf Berke tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ebrar Tüfek
Yusuf Berke yazdı:

Motor-Talk.de'de R5 TDI yağı diye bir konu açılmış, anladığım kadarıyla 506.01 (LL2) ile 507.00 (LL3) farkı 507'ler daha az küllü ve DPF'li R5 motorlar için. DPF'siz R5'ler için rulmanların ve hareketli ekipmanların sağlığı için 2006'dan önceki R5'lere 506.01 şart demişler. Eksantrik millerine zarar veriyormuş.
Sadece 0W-30'larda 506.01 onayı var diyorlar, Volkswagen'in onayladığı yağlar da şunlar:

• AD Parts - AD SHT 0W-30 High Tec
  • Addinol - Addinol Mega light MV 039
  • Agip - Agip 7007
  • Castrol - Castrol SLX Professional Longtec VW Longlife
  • Castrol - Castrol SLX Professional Longec Longlife
  • Cepsa - Cepsa Star Eco Synthetic
  • Elf - Elf Evolution CRV
  • Kuwait Petroleum - Q8 Formula Excel EDX
  • Liqui Moly - Liqui Moly Synthoil Longtime Plus
  • Mobil - Mobil SHC Formula LD
  • Motul - Motul Specific 506 01 506 00 503 00
  • OMV - OMV full syn extra
  • OMV - OMV BIXXOL special V6
  • Pentosin - Pento Super Performance II
  • Repsol - Repsol Elite Turbo Life 50601
  • Shell - Shell Helix Ultra X
  • Total - Gulf Energy Saving
  • Volkswagen Original Teile ® - Volkswagen LongLife II

Bu yağlardan bulması da imkansız resmen. Yağcıları aramak lazım. 

DPF filtren varsa rahatlıkla kullan ama sen 10 binde bir değişiyorsun, sorun olmaz umarım. Bir motorun yağı bu kadar mı zor bulunur.

Abi benimki dpf siz 2006 öncesi R5. Katalizör var ama dpf yok.

Yağların bi çoğu türkiyede markası dahi yok, bide içinden 506.01 i bulacağız. Ben önceki bakımda 0w30 koymuştum, bu sefer 506 01 i bulunca 5w30 alayım dedim. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Yusuf Berke

Ebrar Tüfek yazdı:

Abi benimki dpf siz 2006 öncesi R5. Katalizör var ama dpf yok.

Yağların bi çoğu türkiyede markası dahi yok, bide içinden 506.01 i bulacağız. Ben önceki bakımda 0w30 koymuştum, bu sefer 506 01 i bulunca 5w30 alayım dedim. 

Piyasada yağ yok bu spesifikasyonda, sadece Motul var onun da 5 litresine 769 lira vermem. Bunla sıkıntı olmaz umarım, ben de değişeceğim km gelince.

Yorum bağlantısı
Ebrar Tüfek
Yusuf Berke yazdı:

Piyasada yağ yok bu spesifikasyonda, sadece Motul var onun da 5 litresine 769 lira vermem. Bunla sıkıntı olmaz umarım, ben de değişeceğim km gelince.

480 verdim içim gitti, 769 tl hayatta verilmez. Sanayideki bakım servisleri de 5 30 koyuyor zaten. 

Şimdiden al istersen, yine bi zam gelebilir.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Yusuf Berke
Ebrar Tüfek yazdı:

480 verdim içim gitti, 769 tl hayatta verilmez. Sanayideki bakım servisleri de 5 30 koyuyor zaten. 

Şimdiden al istersen, yine bi zam gelebilir.

Şasiyle sorgulattım VW servisine, 5W-30 koyuyorlarmış. Gülü seven dikenine katlanacak artık vereceğiz bir o kadar da :) 

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...