İçeriğe Yönlendir

Yeni Arabam; T5 Multivan

Ebrar Tüfek

Recommended Posts

Ebrar Tüfek

1 yıldır bindiğim toyota corolla aracımı dün ordudaki bir galeriden multivan ile takas ettim. Bazı sebeplerden dolayı her ay 950 km uzun yol yapmamız sebebi ile artık büyük bir arabaya ihtiyacımız olduğuna kadar verdik, vito ve transporterları uzunca bir süre araştırdık en sonunda samsuna çok yakın bir yerde bu arkadaşı bulduk, dün gidip satın aldım :)

Aracım 246 bin kilometrede, piyasada çift kırmızı diye tabir edilen 2.5 tdi 5 silindir 130 beygir, kısa şase. Ağırlığı 2274 kg, benle birlikte 2374 kg :) Nazar değmesin rampada düzde hiç farketmiyor bastınmı gidiyor bu kadar iyi çekişli olduğunu sürene kadar bilmiyordum aracın gidişi çok muazzam 2 bin devirin üzerine nadir çıkıyorum. 2 yılda 7 araç değiştirdim bu 8. Oldu, bu zamana kadar sahip olduğum araçlarımın içerisinde en çok sevdiğim arabam bu. Ordudan samsuna gelirken uzun yolda aracı deneme fırsatım oldu. Corolladan sonra inanılmaz rahat minibüs olmasına rağmen hiç yormuyor. Yüksekten sürüş keyfini koleostan sonra özlemiştim, ama bu koleostan daha da yüksek. Park ederken yada ara sokaklardan dönerken birazcık alışmak gerekiyor. Amortisörleri çok yumuşak. Yolda uçan halı gibi gidiyorsunuz, mahallemdeki çukurlara bilerek girip sarsıntısına baktım, eski arabama göre çok çok farklı. İçi çok geniş birsürü dolabı çekmecesi var. Tam 4 kişilik ailenin uzun yolda rahatça gidebileceği bir araba.

Ön arka ayrı çift klima, önde dijital çift taraflı klima arkada harici climatronik var. İkisinin gazı bile ayrı basılıyormuş sanayideki ustalardan duyduğum kadarıyla.

Ön arka park sensörü, abs, esp, asr ebd vs tamamı mevcut, yan dikiz aynaları ısıtma var içte kararan dikiz aynası var, far yıkama var, koltuk ısıtma var, yedek anahtarı var, soğutmalı torpido gözü var. Hiç bilmediğim birsürü özelliği var hepsini yazamadım o yüzden. Multivan yazılı turuncu yer aydınlatmaları çok hoş bir görüntü katmış.

Şanzıman 6 ileri manuel. Otomatik almamaya yeminliyim....

Ön torpido çok işlevsel altta 1.5 litre şişe koymak için bir dolap var oraya şişeyi koyuyorsunuz klima orayı soğutuyor içeceğiniz buz gibi oluyor. Vitesin altında bardaklık küllük çakmak vs var. Tek eksikliğini hissettiğim şey hız sabitleyici yok araçta. Arabanın ufak tefek bakımlarını yaptıktan sonra güzel bir müzik sistemi yapmayı planlıyorum, arka stopların rengi soluk onları sinyal lambaları beyaz olan t5 stoplarıyla değiştirmek istiyorum birsürü proje var aklımda, far yıkamalar çalışmıyor onları yaptırıcam. Klima düğmeleri soft kaplamacıya gidecek. Ön paneldeki krom kaplamayı en kısa sürede sökeceğim

Arabayı dün aldığım için vakit olmadığından dolayı yıkayıp detaylı temizliğini yapamadım kirlilikten dolayı kusura bakmayın :)

Böyle bir araç alma düşüncesi olan yada bu modelle alakalı soruları olan varsa seve seve cevaplarım. ed18fa1ab5c6efe29a2957e10da323b9.jpg202608bbabb5eb03cc52075f3b378a0b.jpg0b7bb375f8005ed6063a337a57c550ae.jpg9aec5ef2a85a2579ce2119b98bde4e34.jpg4a73a56d4f0c8d9dad0b4ea8e2e953aa.jpge4dae347f68fab702c64918d800f16dc.jpgcfae99a748ec337dbd7263d14d08476e.jpgfcf64441c54a3c3c2df85e4c613b5c78.jpg0d9464ef60f4c117438ce94e3d64bc6a.jpg14be5450aa15a578f4dc77f62f2c0bce.jpg09d7195828d8861e266179fcea3e02a1.jpg8fcc75dadc13302e09fdd6948b4058bf.jpgaf59efeafc851b142d99235a8b08f593.jpg61672c0555c3359d23e48c54158a80f5.jpg2fdc7c3651d409ea8f9e96847eca1da3.jpg97dff089b184fca25e4af8bbc2b14c29.jpge4c82114d19b0717c5e0b247b0576695.jpgaba0bf7e7977dbf821653f3708face09.jpgcc6e4edbbf2a4cb9cf24195087411fba.jpgb5d8db5a6f43e615e0c8e074c428d369.jpgaae76aec959f20c02f8142b519d0a7e0.jpg703a9c24fb24ae518b982d73343682a9.jpg0d3e71e9eec57df2e2046e306bb18c71.jpgfb18df2867be2781c0963364e4af0902.jpg1b2c18b40e153d75dd2723192d2735d3.jpg991beffd3e97d0f13aa90b40ec3cee1d.jpg6ba24ccfe04cc8678de4381aefab91a4.jpg9afd63f595337a0a52767424f23d31c6.jpg1ac7dcf5748a195000e55f0ba3f70419.jpg

• Beğen 26
Yorum bağlantısı
Hacı Şenyurt

Hayırlı olsun. Güle güle kullanın. Bu tarz araç hiç kullanmadım desem yeridir. Emin’im çok fazla özelliği vardır. Kullandıkça da burada paylaşır iseniz bizlerde tecrübe etmiş oluruz. Aracınıza eklentilerinizi de öncesi ve sonrası fotoğraflar ile görmeyi arzu ederim.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Erdem Bozkurt

hayırlı olsun aracınız güle güle kullanın,ruhsatta otomobil olarak geçiyor sanırım ve 6 kişilik?,nedir sigorta mtv masrafları?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Gökhan Tuna

Guzel gunlerde, saglikla,kazasız ve belasız kulanın insallah

Yorum bağlantısı
Ebrar Tüfek
Erdem Bozkurt yazdı:

hayırlı olsun aracınız güle güle kullanın,ruhsatta otomobil olarak geçiyor sanırım ve 6 kişilik?,nedir sigorta mtv masrafları?

Çok teşekkür ederim mtv 6 aylık 340 tl. Sigorta ne kadar tuttu bilmiyorum diğer arabalarım babamın üzerineydi bu arabamı kendi üzerime aldım yaşım 21 olduğu için ve ilk arabam olduğu için sigortam yüksek çıktı halam sigortacı, babamın kartından otomatik ödeniyor ücreti hiç sormadım :)

Hacı Şenyurt yazdı:

Hayırlı olsun. Güle güle kullanın. Bu tarz araç hiç kullanmadım desem yeridir. Emin’im çok fazla özelliği vardır. Kullandıkça da burada paylaşır iseniz bizlerde tecrübe etmiş oluruz. Aracınıza eklentilerinizi de öncesi ve sonrası fotoğraflar ile görmeyi arzu ederim.

Tabiki zaten bu değişen parçaları bakımları kısacası bu arabaya yaptığım herşeyi bu konu altında paylaşıcam takip ederseniz güzel şeyler okursunuz :)

Gökhan Tuna yazdı:

Guzel gunlerde, saglikla,kazasız ve belasız kulanın insallah

Allah razı olsun :)

Metin Akbal yazdı:

Masallah kazasiz belasiz :)

Çok teşekkür ederim metin bey :)

Zeki Yelboğa yazdı:

Yeni aracınız hayırlı olsun. Büyük araç sürmek rahattır.

Teşekkürler, evet gerçekten çok rahat yüksekte oturmak güven veriyor.

Yorum bağlantısı
Ferhat Yavuz
(düzenlendi)

Güle güle kullanın sevdiğim tür araçlardan.İşiniz baya var gibi hor kullanılmış  bakmamışlar hiç güzelim arabaya.Para ve zamanla çiçek gibi olur.

tarihinde Ferhat Yavuz tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

Hayırlı olsun niyetlendigim bı model yatak oluyor mu arka koltuk

Yorum bağlantısı
Ebrar Tüfek
Ferhat Yavuz yazdı:

Güle güle kullanın sevdiğim tür araçlardan.İşiniz baya var gibi hor kullanılmış  bakmamışlar hiç güzelim arabaya.Para ve zamanla çiçek gibi olur.

Arabanın eski sahibi biraz garip bi adam. Arkadaki açılan camları silikonla kapatmış mesela :) çok teşekkür ederim :)

Mustafa Tüfekçi yazdı:

Hayırlı olsun niyetlendigim bı model yatak oluyor mu arka koltuk

Sağol mustafa abi evet oluyor 

Serkan Karadağ yazdı:

Maşallah, hayırlı olsun.

Teşekkürler 

Yorum bağlantısı
Ebrar Tüfek
Sinan Akgöl yazdı:

Kazasız belasız iyi günlerde kullan inşallah

Çok teşekkür ederim sağolun :)

Yorum bağlantısı
Alpay Sumer

Cok guzeldir kullanisi👍

Zamanla uzun arac kullanma duygusu kaybolur otomobil gibi kullanirsiniz.

Bu tarz araclarda yolcular daha sansli. keyifli konforlu mis gibi yolculuk..

Hayirli olsun.

Yorum bağlantısı
Ebrar Tüfek
Alpay Sumer yazdı:

Cok guzeldir kullanisi👍

Zamanla uzun arac kullanma duygusu kaybolur otomobil gibi kullanirsiniz.

Bu tarz araclarda yolcular daha sansli. keyifli konforlu mis gibi yolculuk..

Hayirli olsun.

Evet yavaş yavaş alışıyorum :) çok teşekkür ederim

Yorum bağlantısı
Mustafa Arıkan

Hayırlı olsun. Toyota’dan VW’e geçilmiş. :) Bilerek mi yapıyorsunuz bunları :) 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ebrar Tüfek
Mustafa Arıkan yazdı:

Hayırlı olsun. Toyota’dan VW’e geçilmiş. :) Bilerek mi yapıyorsunuz bunları :) 

Hahahah malum konuyu okudum :) Daihatsu arabamı sattım toyota yaris aldım onu da sattım corollayı aldım 1 yıl bindim :) japon hastasıyım. Ama malesef büyük araç gerekiyor :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Arıkan
Ebrar Tüfek yazdı:

Hahahah malum konuyu okudum :) Daihatsu arabamı sattım toyota yaris aldım onu da sattım corollayı aldım 1 yıl bindim :) japon hastasıyım. Ama malesef büyük araç gerekiyor :)

Kazasız belasız güle güle kullan. :) 

Yorum bağlantısı
Yusuf Berke

Aracınız hayırlı olsun. Benim de çok severek kullandığım bir araç ama Caravelle bendeki. Multivan tam aile almalık. Onların tam ekranlı gösterge panelini bulsam hiç kaçırmayacağım ama ülkede yok:) Kullanışlık olarak baya önde gibi düşünüyorum Caravelle'e göre.

Ama bu aracın otomatiği sizi korkutmasın, sağlam tork konvertörlü tam otomatik Aisin Warner TF-62SN şanzımana sahip, VW'de 09K olarak da geçer. 6 ileri, konvertör kilitlemeli bir şanzıman. Tork konvertörü neticesinde biraz fazla yaktırır ama şehir içi 8,6 yakıyorum ben ve yakıta özen göstermiyorum genelde. Sizde yakıt daha düşük olacaktır.

5 silindirin homurtusu yeter ama sadece dışarıdan duyarsınız o homurtuyu:) Yalıtımı çok güzel bana göre T5'lerin.

Beklenmeyecek kadar iyi bir yol tutuşu var, hele ki uzun şaselerde daha da iyi. 

Ben 1 yıla yakındır kullanıyorum. Bu araçta en önemli konulardan birisi yağ seçimi. Spec VW 506 01 diye geçiyor, 0W-30 yağ. VW servisini aradığımda 5W-30 koyuyorlar ama bu motorlarda soğuk çalıştırmada yağlanmayan aksamlar ve turbo zarar görüyor yanlış yağ konulduğunda. Hele ki önüne gelen araca 10W-40 basan kasaplara denk gelirseniz aşırı zarar verir. PD motorlarda mecburen bu yağ kullanılmak zorunda. 

Eğer otomatik şanzımanlısını düşünürseniz onların da en önemli hayati sorunu şanzıman yağ soğutucusu. Benim aracın önceki sahibinde patlamış ve şanzıman sıfırlanmış. Orjinal yağ soğutucu tekrar patlayınca aracı bana sattı. Yağ değişimiyle çözdük biz, çünkü patladığında hiç yürümemiş araç ve su zarar vermemiş. Ona dikkat ederseniz hiçbir sıkıntı olmaz. Anca selenoid sıkıntı yaratır, o da pahalı bir sorun değil.

Bu aracın yağ soğutucusunu iptal edip radyatör bağlayan bir ustayla tanıştım. Bu güne kadar bir sürü araç yaptığını ve sıkıntı çıkmadığını söyledi. Ben garantili yağ soğutucusu aldım, olur da sıkıntı çıkarsa değiştiririm. 

Zevkli bir araç, otomatiği uzun yolda çok rahatlık sağlar. Manuel şanzıman zaten sıkıntı çıkarmaz. Tercihiniz çok güzel, güle güle kullanın :nazar:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Selim Kaya

Tüketimi nasıl? Ordu - Samsun arası düz bir güzergah ama fikir verici olur. O yolda tasarruf etmek istesek 5 in altına iner mi?

Yorum bağlantısı
Mustafa Arıkan
Recep Selim Kaya yazdı:

Tüketimi nasıl? Ordu - Samsun arası düz bir güzergah ama fikir verici olur. O yolda tasarruf etmek istesek 5 in altına iner mi?

Muhtemelen inmez. Aerodinamiden kaybeder. 

Yorum bağlantısı
Selim Kaya
Mustafa Arıkan yazdı:

Muhtemelen inmez. Aerodinamiden kaybeder. 

Düşünüyorum böyle bişey aslında ama neyle karşılaşacağımı anlamaya çalışıyorum.

Yorum bağlantısı
Yusuf Berke
(düzenlendi)
Recep Selim Kaya yazdı:

Ben uzun şase Caravelle ile 8 kişi+arka son sıra tamamen malzeme dolu olarak 120'ye sabitleyip gittim, ortalamam 6.7 idi. CC fazla yaktırır diyorlar ama bilmiyorum. Manuel de o civarlar veya biraz altında yakar bence, çünkü konvertör kilidi tolere ediyor fazla yaktırma sorununu.

tarihinde Yusuf Berke tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ebrar Tüfek
Yusuf Berke yazdı:

Aracınız hayırlı olsun. Benim de çok severek kullandığım bir araç ama Caravelle bendeki. Multivan tam aile almalık. Onların tam ekranlı gösterge panelini bulsam hiç kaçırmayacağım ama ülkede yok:) Kullanışlık olarak baya önde gibi düşünüyorum Caravelle'e göre.

Ama bu aracın otomatiği sizi korkutmasın, sağlam tork konvertörlü tam otomatik Aisin Warner TF-62SN şanzımana sahip, VW'de 09K olarak da geçer. 6 ileri, konvertör kilitlemeli bir şanzıman. Tork konvertörü neticesinde biraz fazla yaktırır ama şehir içi 8,6 yakıyorum ben ve yakıta özen göstermiyorum genelde. Sizde yakıt daha düşük olacaktır.

5 silindirin homurtusu yeter ama sadece dışarıdan duyarsınız o homurtuyu:) Yalıtımı çok güzel bana göre T5'lerin.

Beklenmeyecek kadar iyi bir yol tutuşu var, hele ki uzun şaselerde daha da iyi. 

Ben 1 yıla yakındır kullanıyorum. Bu araçta en önemli konulardan birisi yağ seçimi. Spec VW 506 01 diye geçiyor, 0W-30 yağ. VW servisini aradığımda 5W-30 koyuyorlar ama bu motorlarda soğuk çalıştırmada yağlanmayan aksamlar ve turbo zarar görüyor yanlış yağ konulduğunda. Hele ki önüne gelen araca 10W-40 basan kasaplara denk gelirseniz aşırı zarar verir. PD motorlarda mecburen bu yağ kullanılmak zorunda. 

Eğer otomatik şanzımanlısını düşünürseniz onların da en önemli hayati sorunu şanzıman yağ soğutucusu. Benim aracın önceki sahibinde patlamış ve şanzıman sıfırlanmış. Orjinal yağ soğutucu tekrar patlayınca aracı bana sattı. Yağ değişimiyle çözdük biz, çünkü patladığında hiç yürümemiş araç ve su zarar vermemiş. Ona dikkat ederseniz hiçbir sıkıntı olmaz. Anca selenoid sıkıntı yaratır, o da pahalı bir sorun değil.

Bu aracın yağ soğutucusunu iptal edip radyatör bağlayan bir ustayla tanıştım. Bu güne kadar bir sürü araç yaptığını ve sıkıntı çıkmadığını söyledi. Ben garantili yağ soğutucusu aldım, olur da sıkıntı çıkarsa değiştiririm. 

Zevkli bir araç, otomatiği uzun yolda çok rahatlık sağlar. Manuel şanzıman zaten sıkıntı çıkarmaz. Tercihiniz çok güzel, güle güle kullanın :nazar:

Öncelikle çok teşekkür ederim, aracı şehir içinde aktif kullandığımız için mecburen kısa şase tercih ettik ilk önce kısa transporterlara bakıyorduk 1.9 tdi 105 lik. Daha sonra biraz daha yükseltip multivan almaya karar verdik daha donanımlı olduğundan dolayı, 5 silindirin sesi çok güzel evet :) 2 tane aracımı otomatik şanzımanın bitmek bilmeyen arızalarından dolayı zararına satmak zorunda kaldığım için bir daha tır şanzımanı bile olsa otomatik almamakta kararlıyım :)

Mustafa Arıkan yazdı:

Kazasız belasız güle güle kullan. :) 

Çok teşekkür ederim :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Yusuf Berke
(düzenlendi)

Benim aracın böyle motor koruma kapağı yok, çok güzel duruyormuş şu motor koruma kapağı. Acaba alınırsa takılır mı? Akü kapağım yok bir de, önceki sahibi almış kapağı galiba 🤣

tarihinde Yusuf Berke tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...