İçeriğe Yönlendir

Sırt Terlemesine Çözüm Bulan Var mı?

Mustafa Karahan

Recommended Posts

Mustafa Karahan

Merhabalar, araba kullanırken sırtım aşırı bir şekilde terliyor. Klima vs çözüm olmuyor hatta kışın bile uzun yolda bu terleme olayı oluyor. Allahtan deri döşeme arabam olmadı yoksa onda durum daha fena olurdu herhalde 😀 

Geçen gün uzun yola gitmiştim sırtım su gibi oldu üzerine rüzgar yeyince her tarafım tutuldu ve artık buna bir çözüm bulmak gerek dedim. Peki sizce terleme olayına nasıl bir çözüm bulabilirim? 

Yorum bağlantısı
Mehmet Kazancıoğlu
(düzenlendi)

çok terleme varsa boncuk hasır koltuk minderleri var onlardan tavsiye ederim aralar boşluklu olduğu için hava sirkülasyonu oluyor ve terleme azalıyor

bunları deneyebilirsiniz veya buda olabilir

tarihinde Mehmet Kazancıoğlu tarafından düzenlendi
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mustafa Karahan
Mehmet Kazancıoğlu yazdı:

çok terleme varsa boncuk hasır koltuk minderleri var onlardan tavsiye ederim aralar boşluklu olduğu için hava sirkülasyonu oluyor ve terleme azalıyor

Boncuk daha iyi olur gibi sanki. Denemek lazım 😊 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Murat Atagenç

-Aşırı ise doktara görünüp anormallik olup olmadığının kontrol edilmesi.

-Koltuk soğutmalı bir araç almak

-Uzun yolculuklarda havlu bulundurmak ve katlanmak

Mehmet Kazancıoğlu yazdı:

Yardımcı olur ama tamamen çözüm olmaz diye düşünüyorum.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Mini havlularla sürekli değişim yapabilirsiniz. Ben arada bir camı açıyorum, rüzgarla kendimi havalandırıyorum :)

Yorum bağlantısı
Mustafa Karahan
Murat Atagenç yazdı:

-Aşırı ise doktara görünüp anormallik olup olmadığının kontrol edilmesi.

-Koltuk soğutmalı bir araç almak

-Uzun yolculuklarda havlu bulundurmak ve katlanmak

Yardımcı olur ama tamamen çözüm olmaz diye düşünüyorum.

Deri koltuk olsa hiç çekilmez hal alacak ama Allahtan kumaş koltuk. Bi denemek lazım boncuklu kılıfı 

Sani Gerşon yazdı:

Mini havlularla sürekli değişim yapabilirsiniz. Ben arada bir camı açıyorum, rüzgarla kendimi havalandırıyorum :)

Sırtım tutuldu o yüzden 😀

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz

Klimayı nem alma modunda kullanırsanız terleme azalır yada tamamen kesilir. Nem alma modu  her arabada farklı olabilir. Bende iç sirkülasyona alınca  nemi kurutmaya başlıyor. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz
Ali Darbaz yazdı:

Klimayı nem alma modunda kullanırsanız terleme azalır yada tamamen kesilir. Nem alma modu  her arabada farklı olabilir. Bende iç sirkülasyona alınca  nemi kurutmaya başlıyor. 

Nem alma modu nasıl oluyor araçta? İç sirkülasyonda uzun süre gitmeyi sevmiyorum, taze hava girişi iyidir.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Ali Darbaz yazdı:

Yanlış. Araçlarda nem alma pozisyonu diye bi şey yok. Zaten iç sirkülasyon daha da çok neme sebep olur. Zira verdiğiniz nefesteki nem dışarı çıkamaz araçtan. Bu sebeple 10dk'dan fazla iç sirkülasyonda kullanım önerilmez. Böylelikle sürekli taze oksijen girer aracın içine.

• Beğen 10
Yorum bağlantısı
Ersen Tapan
Sani Gerşon yazdı:

Zaten iç sirkülasyon daha da çok neme sebep olur. Zira verdiğiniz nefesteki nem dışarı çıkamaz araçtan.

Mantık olarak dışarıdan gelen hava anlık olarak radyatöre değiyor ne kadar kuruyabilirse, ama iç sirkilasyon açılırsa aynı havanın nemi sürekli alınır. Ama içerideki havanın kalitesi düşer oksijen azalır o ayrı. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz

Arkadaşlar, 

Ben el kitabının yalancısıyım. İç sirkülasyonda hava kuruyor diye yazmış. Buyrun direk el kirabından alıntıdır. 

BOzbGL.png

• Teşekkür 3
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Sani Gerşon yazdı:

Yanlış. Araçlarda nem alma pozisyonu diye bi şey yok. Zaten iç sirkülasyon daha da çok neme sebep olur. Zira verdiğiniz nefesteki nem dışarı çıkamaz araçtan. Bu sebeple 10dk'dan fazla iç sirkülasyonda kullanım önerilmez. Böylelikle sürekli taze oksijen girer aracın içine.

Duruma göre değişir. Nemli memlekette iç sirkülasyonda klima açıksa daha çabuk kuru hava elde edersin. Evaporatörde içerdeki nem suya dönüşür aşağıdan akar.

kilo fazla ise ter yapabilir bir de giyilen kuyafet naylon olmamalı.

Not: ali doğru söylüyor

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz

Arkadaşlarımızın dedikleride doğru. Eğer klimayı açmadan iç sürkilasyonu devreye alısam araba içi nemlenir. Benim arabada iç sürkilasyonun bir süresi var. Belli bir süre sonra kendi kendine kapanıyor. Ama bu 20 dk çıkailiyor. 

5NynEd.png

Yorum bağlantısı
Levent Güzelkalp

Özellikle güneye giderken kolsuz aklet giyiyorum her molada değiştiriyorum buna rağmen koltuk renk değiştiriyor klimayı 23 ama pek fayda etmiyor alıştım artık kultuk soğutma araba ile 600 km gittim süper bir şey imkanım olsa direk alirim

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Yasin Şimşek

Ben terlediğimi hissettiğimde koltuğu biraz yatırıp , sırtımı yaslamadan camı açarak kullanıyorum. Ancak bunu terlemeden önce yaparsam işe yarıyor.
Bir de bel desteği varsa kapatıyorum koltuğun her noktası sırtıma değmemesi için

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Evren Erakçora

Köyceğiz'de yüzde 80 90 nem var , nefes alınmıyor. Yazın yaşanmaz buralarda,kapalı devre kullanıyorum klimayı.

Yorum bağlantısı
Tufan Caliskan

Pamuklu askılı atlet üstüne, pamuklu gömlek giyilecek ve kollar yukarı kıvrılacak. (Bazı gömlekler sentetik iplikten yapılır, naylon gibi terletir.) Yarım saatte bir hareket halindeyken camlar açarak 1 dakika araç havalandırılacak. Klima otomatik modda 20°C'ye ayarlanacak, yolculuk boyunca kapatılmayacak. Kafadan stres ve sıkıntı uzaklaştırılacak, manzaraya ya da şarkıya-türküye eşlik edilecek. Bunların tamamına rağmen hala terleme var ise bir sağlık problemi aranacak.    

Yukarıda bahsettiğim şehirler arası yolculuklar için geçerli. Şehir içinde hele İstanbul'da çevresel faktörlerden dolayı işe yaramayabilir. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz

Merhaba eve ulaştım. 

15 dakika iç sürkilasyonda klimaya maruz kaldım. 

Dudaklarım kurudu.

Yutağım garip hissettirdi

Uykum gelmedi. Ağırlık çökmedi

Tenim kup kuru kesildi. Kolumu okşadığımda derim buz pateni gibi prüzsüz ve kaygandı. Normalde yapış yapış hissetirirdi. 

Sırtım terlemedi , nemli gibi hissetiriyor. 

Test ettim gördüm. Sonuçlar bu şekildedir. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Kışın trafik ile yola gittik 

Dış hava klapesi bozulmuş farkında değilim. Camların habire buhar yapması kanser etti beni. Kenara çekip baktım ki kapak kapalı ve komut almıyor. Kırıp dış havayı içeri almasını sağladım. Buğu kayboldu. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Servet Aydın yazdı:

Kırıp dış havayı içeri almasını sağladım.

video suz olmadı bu

Yorum bağlantısı
Muhittin Kaplan
(düzenlendi)

Şahin, doğan kullanıcısı gibi yan oturmak lazim arada sırada. Az yaktiginida idda ediyorlar.

tarihinde Muhittin Kaplan tarafından düzenlendi
  • Mutlu 2
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Servet Aydın yazdı:

Kışın trafik ile yola gittik 

Dış hava klapesi bozulmuş farkında değilim. Camların habire buhar yapması kanser etti beni. Kenara çekip baktım ki kapak kapalı ve komut almıyor. Kırıp dış havayı içeri almasını sağladım. Buğu kayboldu. 

Klimayı açaydın

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...