İçeriğe Yönlendir

Mondeo III - LPG Düzensiz Çalışma ve Stop Etme

İlyas Eryiğit

Recommended Posts

Yusuf Davaz
normal calisiyor fakat flaplarin vuruntusu adeta beni gozden gecir diyor  sorunun oncedende varmis ama flaplar revize gormemis veyahut muadil malzeme ve iscilik gormus olabilir. 
Genel itibari ile calismiyor. Calismadigi icinde aracda sorunlara yol aciyor. Ama ara sira calismasindan plaplar kirik takili kalmamis, piston zaten el ile rahat acilip kapaniyor , buyuk bir ihtimal manifold valfinin arizali oldugunu cikartiyorum. O malzeme geldiginde aracdaki sorunlarin gidecegi kanaatindeyim. Arac 9 yildir bizde manifold tarafinda sadece karter havalandirma hortumu degisti . baska hic bir islem gormedi. Onceki sahibide 5 yasindaki bi arac icin manifold sokturmemistir. Dolayisiyla arac manifoldu bana gore fabrika me taktiysa o sekilde. Aracdaki ses yanliz manifold sakirtisi degil. Lpg enjektorleri motor kapagina degdigi icin ses daha cok ordan geliyor. Benzinde iken aracda o kadar sakirdama sesi yok. Diger araclardaki manifold flap seslerini sitelerden dinledigim kadariyla o araclara gore benim aracda ses cok az denebilir. Manifold gorev yapmadigi icinde aracda hava dagilimi sorunlu oluyor. Bundan dolayida arac fazla yakiyor. Yaptirdigim lpg ayarlarindan bu yuzden verim alamamis olabilirim belki.
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Halil ibrahim Oruc
Yusuf Davaz yazdı:
Halil ibrahim Oruc yazdı:
normal calisiyor fakat flaplarin vuruntusu adeta beni gozden gecir diyor  sorunun oncedende varmis ama flaplar revize gormemis veyahut muadil malzeme ve iscilik gormus olabilir. 

Genel itibari ile calismiyor. Calismadigi icinde aracda sorunlara yol aciyor. Ama ara sira calismasindan plaplar kirik takili kalmamis, piston zaten el ile rahat acilip kapaniyor , buyuk bir ihtimal manifold valfinin arizali oldugunu cikartiyorum. O malzeme geldiginde aracdaki sorunlarin gidecegi kanaatindeyim. Arac 9 yildir bizde manifold tarafinda sadece karter havalandirma hortumu degisti . baska hic bir islem gormedi. Onceki sahibide 5 yasindaki bi arac icin manifold sokturmemistir. Dolayisiyla arac manifoldu bana gore fabrika me taktiysa o sekilde. Aracdaki ses yanliz manifold sakirtisi degil. Lpg enjektorleri motor kapagina degdigi icin ses daha cok ordan geliyor. Benzinde iken aracda o kadar sakirdama sesi yok. Diger araclardaki manifold flap seslerini sitelerden dinledigim kadariyla o araclara gore benim aracda ses cok az denebilir. Manifold gorev yapmadigi icinde aracda hava dagilimi sorunlu oluyor. Bundan dolayida arac fazla yakiyor. Yaptirdigim lpg ayarlarindan bu yuzden verim alamamis olabilirim belki.

aracini boylesine bilen boylesine asik  mondeo severleri gormek beni hosnut ediyor😀😀

Yorum bağlantısı
Yusuf Davaz
Halil ibrahim Oruc yazdı:

aracini boylesine bilen boylesine asik  mondeo severleri gormek beni hosnut ediyor😀😀

ahh ahh bu mondeo da bizi hiç üzmese , bizi hep hoşnut etse ne güzel olacak

Yorum bağlantısı
Ulaş Arıkan

Yakıtımda 100 km de yaklışık 2 lt ye yakın fark oldu. Bu arıza için ustaya gittiğimde, bu pistondan haberi yoktu, manifold arızası söküp bakarız dedi. Bende kendim yaptım değişimini. Şimdilik sıkıntım yok. Manifolddan gelen herhangi bir seste yok bende. Sıkıntım rölanti düzensizliği ve ara ara hava hortumunun altından gelen ses.

Yorum bağlantısı
Yusuf Davaz
Ulaş Arıkan yazdı:

Yakıtımda 100 km de yaklışık 2 lt ye yakın fark oldu. Bu arıza için ustaya gittiğimde, bu pistondan haberi yoktu, manifold arızası söküp bakarız dedi. Bende kendim yaptım değişimini. Şimdilik sıkıntım yok. Manifolddan gelen herhangi bir seste yok bende. Sıkıntım rölanti düzensizliği ve ara ara hava hortumunun altından gelen ses.

2 lt güzel deger. inşallah benim araçdada 2 lt ve üzeri düşme olur. yakıt fazlalıgı 2 - 2.5 lt arası çünkü. malzemede bi gelseydi ak kara belli olsaydı. manifold çalışınca anlıcaz başka sorun var mı yok mu diye. lpg için afr ayarı yaptırdım , yakıtta fazlalık var. ayar düzenleme için bile gidemiyorum manifold sorunundan dolayı. 

Yorum bağlantısı
Seyyitali Mollabeyi

Selam arkadaşlar,
Aracım hakkında kısa bilgi vererek arızamı paylaşmak istedim sizinle
2005 model mondeom 2000 motor. tüp yaşı 9,5-10 Detayı ile yazıyorum başka zaman arıza yapmıyor çünki.
Misal veriyorum: Arabaya bindim gazda iken marşı alıyor herzamanki gibi maaşallah bindim gittim. Gezdim tozdum işlerimi hallettim, sizi ziyarete geldim diyelim 5 dk değil 20 dk sonra tekrar çalıştırmak istediğimde çalışıyor. P den çıkartırken D ye yada başka hangi konuma alırsam alayım hır hır yapıp bırakıyor stop ediyor. Tekrar el freni çek P ye al marş ver çalıştı arada bi gazlayarak da denesem bi ayağım frende bi ayağım gazda da denesem sadece gazda da denesem stop ediyor. Lakin benzine aldığım an sorun vs kalmıyor. Arabam kendine geliyor. Yarım saat vs geçtikten sonra gaza aldığımda sorun kaybolmuş oluyor. Geçen tam kaputun önünde sigara içerken eşim çalıştırdı ordanda sesi luk luk luk şeklinde dışarıdan duydum ve ara ara 3 yada 5 saniyelik fan açtı kapattı açtı kapattı yine luk luk devam etti vites geçir dedim stop etti. Demekki içeriden öyle anlıyoruz ama dışarıdan fan açma da yapıyor diye düşündüm. Buji ve buji kabloları benden önce yani 1 ay kadar önce değişmiş. 
Kimi usta gaz kelebeğinden dedi, kimisi ateşleme bobini, kimisi sadece gaz ayarı lazım dedi, bugün bir usta da varsa oksijen sensörüne bakalım dedi. Deneme yanılma yolu ile bakacak ustalara ankarada güvenmek istemiyorum. İşin ehlini araştırmak isterken böyle sağlam bir sayfa ile karşılaştım. Aranıza dahil oldum. Bana yardımcı olabilecek var mı ?. Nokta atışı işin ehli olan ustaya yönlendirebilecek yada arızayı netleştirmek için şuna bak buna bak diyecek. Aracın bakımını bu cumartesi sil baştan yaptırmayı düşünüyorum bu arada.

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
(düzenlendi)

Aracı benzinde sürüp, stop edip, aynı zaman diliminde tekrar çalıştırmayı denediniz mi?

tarihinde Tansu Kalafatoğlu tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
İrfan Aşcıoğlu
Yusuf Davaz yazdı:

birimiz sorunu bulursak ikimizinkide hallolacak gibi. benim parça takipli geliyor. kargo verisi hızlı ilerliyor. 2 3 güne tr ye gelir. gümrükde beklemez ise haftaya gelir diye ümit ediyorum. 

Benimki gelmiş şu an gümrükte.Başakşehir PİM'de

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Ali Mollaoğlu yazdı:

Lakin benzine aldığım an sorun vs kalmıyor.

Ali Mollaoğlu yazdı:

Kimi usta gaz kelebeğinden dedi, kimisi ateşleme bobini, kimisi sadece gaz ayarı lazım dedi, bugün bir usta da varsa oksijen sensörüne bakalım dedi.

Ali Mollaoğlu yazdı:

tüp yaşı 9,5-10

geçmiş olsun. yazının başında aslında sebebi belli bence. benzinde sorun yok iken motorun orjinal parçalarını neden mıncıklamak istiyorlar onu da anlamadım? Bence yeni bir lpg sistemi lazım  sıfır dan.

vesile ile lpg enjektörlerini söküp temizleyip geri takan bakım yapan ustaya da rastlanmıyor nedense, halbuki lazım.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Seyyitali Mollabeyi
Cemal Demirezen yazdı:

Pars ford Tayfun usta ben memnunum, tavsiye ederim.

Tavsiyenizi aklıma aldım tanışmak için bile olsa bi ustaya ihtiyacım var değerlendireceğim.

Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Aracı benzinde sürüp, stop edip, aynı zaman diliminde tekrar çalıştırmayı denediniz mi?

Benzinde inanın hiç bir problemim yok hatta maddi durumum el verse sürekli benzinde binerim . :))

Çağlar Bayur yazdı:

geçmiş olsun. yazının başında aslında sebebi belli bence. benzinde sorun yok iken motorun orjinal parçalarını neden mıncıklamak istiyorlar onu da anlamadım? Bence yeni bir lpg sistemi lazım  sıfır dan.

vesile ile lpg enjektörlerini söküp temizleyip geri takan bakım yapan ustaya da rastlanmıyor nedense, halbuki lazım.

Ali Mollaoğlu yazdı:

LPG değişimine gittiğimde yada teklif istediğimde tavsiyenizi aklıma yazdım. Ustadan talep edeceğim.

Hepinize teşekkür ederim çok sağolun

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Ali Mollaoğlu yazdı:

Benzinde inanın hiç bir problemim yok hatta maddi durumum el verse sürekli benzinde binerim . 

Lpg Enjektör ve regülatöre yoğunlaşmalısınız. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Metin Akbal

1 hafta kadar gaza almadan kullanın aracı. Kesin olarak sorun lpg de mi yoksa her ikisinde de var mı onu anlayın.

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Yusuf Davaz
İrfan Aşcıoğlu yazdı:

Benimki gelmiş şu an gümrükte.Başakşehir PİM'de

benimkide bu sabah Türkiye'ye girmiş. inş bu hafta gelir. hafta sonu yola gidecem kafamdaki soru işareti kalkar en azından. benim paket senin pakete göre daha hızlı geldi gibi. geçen hafta sipariş vermiştim ben. gümrükde bekletmezler inşallah. deger tespiti için evrak istiyorlar bazen çünkü. minimum 11.50 tl de vergi bizi bekliyor 

Yorum bağlantısı
Seyyitali Mollabeyi
Metin Akbal yazdı:

1 hafta kadar gaza almadan kullanın aracı. Kesin olarak sorun lpg de mi yoksa her ikisinde de var mı onu anlayın.

Daha önceki 4 gün o şekilde kullandım. Fakat Ateşleme bobini diyen usta " Zaten ilk gazda yapar, parça arızalandıkça benzinde de yapmaya başlar " dedi. Fakat güvenemedim gitti.

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Ali Mollaoğlu yazdı:

Daha önceki 4 gün o şekilde kullandım. Fakat Ateşleme bobini diyen usta " Zaten ilk gazda yapar, parça arızalandıkça benzinde de yapmaya başlar " dedi. Fakat güvenemedim gitti.

Araç zaten ilk çalıştırmada benzinde çalışmıyor mu? Lpg’de çalıştırma diye bir olay yok ki sıralı sistemde

Yorum bağlantısı
Metin Akbal

Sonuc?
Yorum bağlantısı
İrfan Aşcıoğlu
(düzenlendi)

Yusuf Davaz yazdı:
minimum 11.50 tl de vergi bizi bekliyor 

14.50 TL belirlenmiş benimkine

tarihinde İrfan Aşcıoğlu tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Seyyitali Mollabeyi
Metin Akbal yazdı:
Ali Mollaoğlu yazdı:

Sonuc?

Sonuç abi cumartesi inşallah ustaya sizin bilgilerle gideceğim

Yorum bağlantısı
Metin Akbal

O zaman lpg ci teşhis koyacak. Enjektör arızası, regülatör arızası belki de ecu arızası.

Yorum bağlantısı
Seyyitali Mollabeyi
Metin Akbal yazdı:

O zaman lpg ci teşhis koyacak. Enjektör arızası, regülatör arızası belki de ecu arızası.

Aynen üstad. Bakalım bu hafta sonu cumartesi LPG ye gidecem. Ankarada Tavsiyesi olan varsa oraya da gidebilirim.

Yorum bağlantısı
Seyyitali Mollabeyi
Metin Akbal yazdı:

Selamunaleykum öncelikle sizlere ilginiz ve destekleriniz için teşekkür ederim. Ustaya goturdum. Bakım yapılacak fakat böyle sorunum var dedim. Rutin bakımları yapıldı. Arka sokaktaki atikerciye birlikte geçtik orada da anlattım. Gaz ayarları çok düşük sistem fakir arızası veriyor dedi ayarladı. Gaz giriş memeleri çok ufak, bu sisteme bu takılmaz dedi onlarıda yeniledi. Geçecek büyük ihtimal dedi. Geçmezse tesisatımın komple zaten 9 yıllık olduğunu üstündeki tüp ve motor giriş yeri atiker ama kablo tesisatı başka bi marka şu kablolar goruyormusun hep kısa devre edilip iptal etmişler dedi. Sıvı halde olan gazı su ile tekrar gaza ceviren sistemde ki su kaçaklarını da gösterdi. Sonuç olarak tüm sistemin yenilenmesi gerektiğini motor girişinde ki o atiker yazan parçaya gerek olmadığını onun çalıştığını geri kalan malzemelerin ise şuan 1750 TL olduğunu söyledi teşekkür ederim dedim çıktım. Deneme fırsatım olmadı. Tekrarlarsa tekrarladı diye buraya yazarım. 

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Ulaş Arıkan

Yanlış bilmiyorsam sizde anlık yakıt tüketimi açık. Bende açtım o kısmı. Ancak özellikle düşük viteste ve düşük hızlarda anlık yakıt tüketimi 20-25 lt gösteriyor, 90 km nin üzerinde 6-7 lt lere düşüyor. Sizde de aynı mı? Yoksa bende bir sıkıntı mı var?

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...