İçeriğe Yönlendir

Oto Yıkama Mağdurları

Ahmet Çalışkan

Recommended Posts

Servet Aydın
Mert Yeldan yazdı:

Nereymiş orası.

Sana 25 metre 

Birde soruyor hâlâ. Caner'e selam söyle 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mert Yeldan
Servet Aydın yazdı:

Sana 25 metre 

Birde soruyor hâlâ. Caner'e selam söyle 

Ne kadar borcun var? Hazırlıklı gideyim.

• Beğen 1
  • Mutlu 2
Yorum bağlantısı
Erol Güven

Hiç  bir oto yıkamacı sizin yıkadığınız gibi  temiz yıkamaz ne kadar  hızlı o kadar para çünkü adam ticaret yapıyor. Şimdiye kadar hiç gitmedim gitmeyi de düşünmüyorum çünkü onlardan  daha  güzel temizlik yapıyorum  ( Maddi yönden değil ) 

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Ben Qashqaiyi alınca, pasta cila yaptırdım, 

Ertesi hafta aynı yere yıkamaları için bıraktım ve teslim almaya gittiğimde fırçayla yıkadıklarını gördüm ve her tarafı yine çizilmişti. 

Bir daha dışarda yıkatmadım, kendim yıkadım hep. 

Petrollerde atıyorsun 1-2-3 lira. her imkan var. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Metin Akbal

Eski aracımın gece bez izidir diye önemsemediğim dalgalanmaların sabah genelini ama özellikle çamurluklarını fırçayla kanırta kanırta yıkadıklarını sabah gün ışığında farkettiğimden beri yıkamacıya vermedim.

Yorum bağlantısı
Metin Uzunoğlu
Mehmet Ozyurek yazdı:

Petrollerde atıyorsun 1-2-3 lira. her imkan var. 

birde bu rakamlara depo dolsa var ya 😉

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ahmet Çalışkan

Tesadüfün bu kadarı. Konuyu açmama sebep olan olaylar tam anlattığınız olaylar. Dün başıma geldi işte. Daha dün kargoyla geldi kaydırmaz ped. Arabaya koydum, yıkamadan sonra yok. Ve dediğiniz gibi kirli bezle silinmişti, gösterge ekranı ve arka camda yağlı yağlı izler vardı.

Yorum bağlantısı
Metin Uzunoğlu

Tatil dönüşü sürekli gittiğim yıkamacımın elinde iş vardı babası yıkadı, tam fırçayı vuracaktı amca sakın dedim durdu bu girişimi kazasız belasız atlatmıştım oda ne göreyim kaputta reçine varmış gaz ile sileyim demiş seramik matlaştı, çizikler oluştu tabi bir şey diyemedim ama yalan yok üzüldüm. Ya bu gaz yağı lekelerde bütün arabalarda kullanıyoruz dedi. Haklıydı ama işte öyle bir durum. oğlunun işi bitince gaz yağı sürülen yere pasta yaptı peşine tekrar seramik yaptı düzeldi. O gün iyice anladım ki yer aynı bile olsa yıkmacı da aynı olacak bu işin başka yolu yok. Birde ssanki insanın içine doğuyor nasoil firmasına mail atmıştım kuş pisliği, reçine gibi lekeler nasıl çıkar diye onlarda kısmen dayanıklıdır hemen silin bir şey olmaz, bir çok kimyasala dayanıklıdır dönüşü yapmışlardı ama gaz yağı ne onların nede benim aklıma gelmişti. Birde dayanıklılığını ve koruma süresini uzatmak için https://www.nasiol.com/tr/metalcoat-f2-nano-boya-koruma/ bu ürünü önermişlerdi. Kıştan çıkınca bu ürünü almayı düşünüyorum.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz

Ben garajdan olunca, petrollerde yıkıyorum genelde, mahallede yeni bir yer açıldı, genç bir işletmecisi var, detay sohbetine girince kafamız uyuştu, ona gidiyorum "torpidoya süt sürmeyin nemli bezle geçin yeterli diyorum", gerisine karışmadım 2 kez yıkattım memnun kaldım, iç-dış 25 tl.

Yorum bağlantısı
Servet Aydın
Mert Yeldan yazdı:

Ne kadar borcun var? Hazırlıklı gideyim.

Eeööö 

Yorum bağlantısı
Emre Durna

Bende Cevizlibağ'da petrol ofisinde yıkıyorum. 2 tl köpük 2tl su. İçine kimseyi sokmam.Kendim temizlerim

Yorum bağlantısı
Önder Özcan

Yıllardır aynı benzinlikteki otomatik makinede yıkarım. Aracı makineye yanaştır-in, 1. turda makina gelirken ıslatır giderken şampuan sıkar,  2. turda fırçayla yıkar, durular en arkadan cila püskürterek döner, 3. turda kuvvetli hava üfleyerek kurulama yapar. Bana da bittiğinde ince damlacıkları silmek ve nemli bezle torpidonun tozunu almak kalır.

Makineyle yıkayınca hareler olurmuş, olsun. Ben onları görmek için güneş altında çaba harcamazsam görmem. Benden sonraki sahibi düşünsün :)

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Çağatay Kılınç

Focus 1 ı'm varken görev yaptığım ilçede bir yere verdim aracı aldığımda hava yastığı ışığı yanıp sönüyordu. Sağolsun arkadaş koltuğu ileri geri çekerken nasıl çektiyse hava yastığı kablosu ray arasına sıkışıp sıyırmış bantla güzelce sardım kurtardım. Başka bir yere götürdüm otomatik araba mandalla kolu hareket ettirmesi lazım kendisini greyder operatörü sanıp bir çekiyor ki evlere şenlik aldım arabayı ordan da... ordan beridir kendim yıkarım.

Yorum bağlantısı
Saim Ulaş Yılmaz

Güvendiğim yıkamacılar kapanınca kendim yıkamaya başladım.

Üşenmiyorum petrole giderken 3-4 mikrofiber bez, 1 koyun postu yıkama pedi, Jantlar için detay fırçası, bir sünger birde lastik parlatıcı alıyorum yanıma. 

6 adet 1 TL

İlk önce suyla aracı güzel bir arındırıyorum. Üzerinde Jet seal olduğu için sadece bu adımda kirlerin yüzde 95 i gidiyor.

Ardından köpük, bastırmadan köpüğü pedle güzelce yayma. Köpük işini yaparken jantların lastiklerin detayı, sileceklerin detayı vb hallediyorum.

1-2 dk bekledikten sonra durulama. Petrolle evin arası 300 metre. Evin önüne çekip güzelce bir kuruluyorum. 

2-3 yıkamada birde içine girişiyorum.

Şimdi ben ne kadar uğraşırsam uğraşayım yıkamacıda kendim yıkadığım gibi yıkatamam bu aracı. Diyelim ki melek bir yıkamacı buldum o da illaki bir yerlerine zarar verir istemeden de olsa. Kapı kolunu çeker tak diye bırakır, iç havalandırma menfezini bozar, fara stopa su kaçırır, basınçlı suyu çok yakından tutar. Kesin bir hata yapacaktır.

Uzun lafın kısası imkan varsa kendiniz yıkayın. Sonucu görünce sizin de hoşunuza gidecek.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Selim Bilgin

İstanbul'da zor o iş, bir kaç kere petrole gideyim dedim, önde sıra arkada sıra, düzgün iş yapmak çok zor. Makineler de 3-4 TL ile çalışıyordu. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Cemal Demirezen

Şaşmaz oto sanayide bir yıkamacıda aracı yıkattım, sağ hava üfleyici menfezin açma kapa aparatını kırmış hadi araba eski parça ömrünü tamamladı bastırarak sildin kırdın,  mübarek arabanın koltuğunun üstünde kapalı kutuda duran emanet benzin pompasının  kutusunu nasıl parçaladın, yırtılma değil parçalamış resmen.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ahmet Çalışkan

28 Ekim'i izin alıp 29 Ekim'le birleştirdim. Sırf bu iş için :) O gün artık iç-dış iyice bi girip tertemiz edicem. Bundan sonra da oto yıkamaya araba vermek falan yok.

Yorum bağlantısı
Mert Üçkaleler
Selim Bilgin yazdı:

İstanbul'da zor o iş, bir kaç kere petrole gideyim dedim, önde sıra arkada sıra, düzgün iş yapmak çok zor. Makineler de 3-4 TL ile çalışıyordu. 

Aynen öyle bende kendim yıkarken 2.jetonla tur su tutmaya bile çekiniyorum bakıyorum arkada 3-4 araba :)

Yorum bağlantısı
Oğuzhan Çakır

Genelde kendim yıkarım. Evin önünde şampuanım kovam ufs yün eldivenim ile 2-3 saat sürer ince ince uğraşırım. Sonrasında vaktim olursa 2-3 ayda bir HD poxy yaparım yoksa sonax bsd yapar bırakırım. Yıkamacılar bol kostikli şampuan kullandığı sürece götürmem herhalde. Çok zorda kalırsam bir iki yer haricinde gitmiyorum. Çünkü kirliyken bile su tutmayan boya yıkandıktan sonra su tutar hale geliyor, süngeri hiç havaya kaldırmadan tüm arabayı dönüyorlar :( birde dışarda yıkatırsam asla süt sürdürmüyorum. Islak bezle geçmeleri yeterli :)

Yorum bağlantısı
Mert Yeldan
Oğuzhan Çakır yazdı:

Genelde kendim yıkarım. Evin önünde şampuanım kovam ufs yün eldivenim ile 2-3 saat sürer ince ince uğraşırım. Sonrasında vaktim olursa 2-3 ayda bir HD poxy yaparım yoksa sonax bsd yapar bırakırım. Yıkamacılar bol kostikli şampuan kullandığı sürece götürmem herhalde. Çok zorda kalırsam bir iki yer haricinde gitmiyorum. Çünkü kirliyken bile su tutmayan boya yıkandıktan sonra su tutar hale geliyor, süngeri hiç havaya kaldırmadan tüm arabayı dönüyorlar :( birde dışarda yıkatırsam asla süt sürdürmüyorum. Islak bezle geçmeleri yeterli :)

Golf'ü de yıkayalım :)

Yorum bağlantısı
Oğuzhan Çakır

Golf'ü de yıkayalım [emoji4]
Yıkayalım abi [emoji41] bu hafta sonu zor ama önümüzdeki hafta sonu haberleşelim detaylı yıkayalım
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ahmet Çalışkan
Oğuzhan Çakır yazdı:

Köksal Yılmaz yazdı:

Ben garajdan olunca, petrollerde yıkıyorum genelde, mahallede yeni bir yer açıldı, genç bir işletmecisi var, detay sohbetine girince kafamız uyuştu, ona gidiyorum "torpidoya süt sürmeyin nemli bezle geçin yeterli diyorum", gerisine karışmadım 2 kez yıkattım memnun kaldım, iç-dış 25 tl.

Yıkanırken hiç izlemediğim için bilmiyorum o süt ne oluyor. Neden sürdürmüyosunuz? Zararı ne?

Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz
Ahmet Caliskan yazdı:

Yıkanırken hiç izlemediğim için bilmiyorum o süt ne oluyor. Neden sürdürmüyosunuz? Zararı ne?

Yıkamacılarda özetle iki ürün vardır, süt-ilaç

*Süt, torpido koruyucu denilen bol silikonlu genelde beyaz sıvıdır. Plastiği kısa vadede parlak gösterse de uzun dönem daha beter soldurur. Ayrıca parlak torpido sevmem, mat/temiz/doğal görünüm severim.

*İlaç, jant/motor temizleyici olarak kullanılan kostik ağırlıklı güçlü kimyasaldır. Diyalog içinde jant ilaçı, motor ilacı gibi ayrımları olabilir.

Oğuzhan Çakır yazdı:

Gençliğim geldi aklıma :yika:

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Yusuf Berke

Ben her yere oğullarımı da imkan buldukça götürüyorum, ofise gidince ben söylemesem bile alıp arabanın içini dışını yıkıyorlar.

Lastik parlatıcısı, koltuk temizleyicisi, yağ temizleyici, bezler süngerler vs. denk geldikçe aldırıyorlar, ben de emeklerinin karşılıklarını veriyorum hep.

Aldığım tüm arabaları Sonax'a götürürüm, şampuan ve cilayı da onlardan alıyorum.

9730116386866.jpg Şu şampuanı alalı baya yıl oldu, hala bitmedi. Biraz fazla kaçırsam köpüğünü temizleyemiyorum bile. Bendeki paketi değişmemiş hali. 

Oto yıkamaların kostikli şampuanını attırmak istemediğim için önce su attırıyorum, sonra bu şampuanı döküyorum kapağındaki ölçü yeri kadar tavana. Yıkama beziyle köpürtüp duruluyorum. 

Gittiğim oto yıkamacılar telefon tutucudan şarj aletlerine, navigasyona kadar malzemeleri çalmaya yeltendikleri için güvenmeyip vermiyorum.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...