İçeriğe Yönlendir

Multivan Subwoofer Tavsiye

Ebrar Tüfek

Recommended Posts

Ebrar Tüfek

Mediamarkttan alıp 5 yıldır kullandığım bütün arabalarıma taktığım, 2000 watt 400 rms sony subwooferim var 30 cm evi karıştırsam faturasını bulurum. Bu ses sistemi işine girenler bilir ne koyarsan koy bir süre sonra yetmemeye başlar. Arabaya binenler müziği dinleyince ciğerlerim titriyor diyor, ama bana gayet normal geliyor bende o his kayboldu. Artık büyütme zamanı geldi. İkilemde kaldım forum üyelerinden yorum bekliyorum, 900 tl verip 38 cm 1000 rms cadence almak mı, yoksa yaklaşık yarı fiyatına bir tane daha 30 cmlik subwoofer alıp çiftlemek mi daha çok basınç yaptırır. Şuan elimdeki subwooferda piyasada bulunan standart kabinlerden takılı. Spl kabin takmadım, ozamanlar minibüs yoktu eski araçların bagajlarında çok yer kaplar diye normal küçük kabin almıştım. Birtane daha 30 cm alacak olsam piyasadaki modellere bakıyorum 250 rms jbller var, arkadaşımda var kesinlikle bir lira para vermeye değmez. Bendeki 400 rms ondan daha düşüğünü almam. 1800 wattlık sonyler olmuş 700 lira. Ona 700 verene kadar cadence i alırım 1000 rms. Elimdeki 400 ün yanına 300 400 rmslik bi alet daha alsam edecek maksimum 800 rms. Yine tam istediğim sesi alamayacağım diye hissediyorum 2x30 da. 38 lik olanı gördüm, normal bir arabada bagaj kapağını masaj aleti gibi oynatıyor. Multivanda deli yalıtım olduğu için 30 luk ile dışardan ses duymak mümkün değil. Son seste plakalık pırt pırt ediyor. Neyse konumuza dönelim

Elimdeki 30luğun yanına bir tane daha 30 cm alıp çiftlemek mi daha performanslı olur, yoksa 30 luğu çıkarıp 1000 rms 38 cm koymak mı daha performanslı olur. 38 lik alırsam marangozda özel spl kabin yaptıracağım

Konu açılmışken şuandaki ses sistemini de yazayım, elimdeki sisteme göre 30 yada 38 cm subwoofer önerilerinizi bekliyorum.

2 adet 16 cm blaupunkt arka hoparlör

4 adet oem arka tweeter

2 adet 16 cm blaupunkt kapı hoparlörü

2 adet oem ön tweeter

2 adet soundmax spl dome tweeter

1 adet Sony xplod Subwoofer

1 adet 4500 watt 1x1100 rms 2x400 rms mono amfi

1 adet 2400 watt 4x80 rms stereo amfi

Mobass sigorta

Cadence rca amfi kabloları

Soundmagus bass kontrol

100 amper akü

bceee8e849fcbe72e62fc05fe96bb71b.jpg9e3a5ad141461c1cde83729e21d1dc92.jpg

Yorum bağlantısı
Yılmaz Can Aktaş

Bu konu hakkında sizi anlayabiliyorum. Profilimde yazdığı gibi oto döşeme işi yapıyorum AYDIN'da. Dükkan komşuz ses müzik sistemleri üzerine çalışıyor. Bir müşterisi var 5 yıldır düzenli olarak geliyor ve hemen hemen her yıl sistem değişiyor yarışmalara giriyorlar. Merak ettim sordum kaç lira para harcadın diye. 300 bin tl. Demem o ki bu iş dipsiz kuyu sonunu görebilen yok. Çünkü sistemler her yıl değişiyor ve üretici firma bir tık üstünü yapıyor. Egzoz ve tesisat sesinin sonu yoktur :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Furkan Bakırel

2 tane 30 cm tek 38 cm subwooferden daha etkili olur.Cadence güzel ama dayanıksız ,beş köşe Sony subwooferden hiç memnun kalmamıştım.Kaliteli 2 tane 30 cm subwoofer alınıp sağlam altyapı ile iyi işler yapılabilir.

Yorum bağlantısı
Ebrar Tüfek
Servet Aydın yazdı:

30cm 400w rsm ile arabada camı çatlamak kolay. Aşağıda linkleri mevcut. Nasıl yapılır vs 

https://www.ajdesigner.com/fl_subwoofer/subwoofer.php

http://audiojudgement.com/4th-order-bandpass-design/

Bunlardan pek birşey anlamadım, büyük bir kabin yapmışken çiftli yada tek 38 yapayım diyorum ama fotoğraftaki 38 liğin sağlamlığından pek emin değilim. Elimdeki 30 cm çok güzel, buna bir tane daha 30 luk alıp iki subwooferli spl kabin yapmak istiyorum ama linklerdeki hesaplama terimlerini hiç anlamadım. 

Yorum bağlantısı
Ebrar Tüfek
Yılmaz Can Aktaş yazdı:

Bu konu hakkında sizi anlayabiliyorum. Profilimde yazdığı gibi oto döşeme işi yapıyorum AYDIN'da. Dükkan komşuz ses müzik sistemleri üzerine çalışıyor. Bir müşterisi var 5 yıldır düzenli olarak geliyor ve hemen hemen her yıl sistem değişiyor yarışmalara giriyorlar. Merak ettim sordum kaç lira para harcadın diye. 300 bin tl. Demem o ki bu iş dipsiz kuyu sonunu görebilen yok. Çünkü sistemler her yıl değişiyor ve üretici firma bir tık üstünü yapıyor. Egzoz ve tesisat sesinin sonu yoktur :)

Gerçekten öyle, sonu yok, vücut basınca alışınca daha da fazlasını istiyor :)

Furkan Bakırel yazdı:

2 tane 30 cm tek 38 cm subwooferden daha etkili olur.Cadence güzel ama dayanıksız ,beş köşe Sony subwooferden hiç memnun kalmamıştım.Kaliteli 2 tane 30 cm subwoofer alınıp sağlam altyapı ile iyi işler yapılabilir.

Rms değerine göre tek 38 daha yüksek. Ama çift 30 daha fazla mı sallar, galiba evet. Sony beş köşe hangi modelini kullanıyordunuz ? Beni başlangıç aşamasında çok tatmin etti. 

Yorum bağlantısı
Ebrar Tüfek
Çağlar Bayur yazdı:

Max watt değeri ve rms çıkışı çok düşük değilmi ? 1000 tl ye 1000 rms sublar var cam çerçeve indiren, ama tabi hepsinin kabini özel yapım. Bana ikili 30 cm subwoofer için spl kabin ölçüleri veya çizimi lazım. 

Yorum bağlantısı
Ebrar Tüfek

Bu nasıl zrs serisi 30 cm ama 1500 rms. Hemen hemen aynı para 38 lik ile. 38 1000 rms, 30 olan 1500 rms. Benim amfi 1x1100 rms. Çift sub yaparsam 2x400 rms veriyor ikilide maks 400 500 rmslik bi sub almam gerekir. Ama tek 30luk zrs koyarsam 1500 watt rms veremez amfi, verimli ses alamam. 2 tane 400 rms 30 cm mi ? 1 tane 1000 rms 38 mi ? Yoksa 1 tane 30 cm tam güç alamayan 1500 rms mi ?. 97ada7531aa9aa2dc9414a48da03d738.jpg

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Ebrar Tüfek yazdı:

Max watt değeri ve rms çıkışı çok düşük değilmi ? 1000 tl ye 1000 rms sublar var cam çerçeve indiren, ama tabi hepsinin kabini özel yapım. Bana ikili 30 cm subwoofer için spl kabin ölçüleri veya çizimi lazım. 

sub da broşür rakamları pek işe yaramaz, ses zevk meselesi olmakla birlikte yan yana koyup dinlemeli, cerwin de eski pioneer sub tokluğu vardı hoşuma gider mesela, camıda esnetiyor basınç yönünden.

ilandaki cadence kelimesi ve ilan verenin klavyesinden yazdığı  rms rakamı yanıltır bence , denemeden dinlemeden yorum yapmak zor

kabin hesabı hoparlör üretcisinin verdiği lt den hesaplanır, hedeflenen Hz değeri de varsa, port şekli ile ulaşılır

Yorum bağlantısı
Ebrar Tüfek
Çağlar Bayur yazdı:

sub da broşür rakamları pek işe yaramaz, ses zevk meselesi olmakla birlikte yan yana koyup dinlemeli, cerwin de eski pioneer sub tokluğu vardı hoşuma gider mesela, camıda esnetiyor basınç yönünden.

ilandaki cadence kelimesi ve ilan verenin klavyesinden yazdığı  rms rakamı yanıltır bence , denemeden dinlemeden yorum yapmak zor

kabin hesabı hoparlör üretcisinin verdiği lt den hesaplanır, hedeflenen Hz değeri de varsa, port şekli ile ulaşılır

Dinleme fırsatım pek olmuyor, benim sony yanakları ince olduğundan dolayı sert çalamıyor, derin bassı iyi veriyor ama o sertliği hissedemiyorum, düşük hz derin bass severim bagajı karosere tokat atar gibi çarptıran. İki farklı marka subu çiftli kabin yapsam ikisinin verdiği litreyi toplayarak mı bulacağım. Şuan elimdeki sony sub 38 litre portlu kabin istiyor mesela. 

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

sony sub da 100-150 Hz güzel kaliteli çıkar ama biraz daha sese destek kıvamında. şu yapılabilir, şu anki sub yanında 30 cm bandpass kabinli hoparlör aranabilir.

kabin örneği cm ye takılmayın:

index.php?action=dlattach;topic=15309.0;

Yorum bağlantısı
Ebrar Tüfek
Çağlar Bayur yazdı:

sony sub da 100-150 Hz güzel kaliteli çıkar ama biraz daha sese destek kıvamında. şu yapılabilir, şu anki sub yanında 30 cm bandpass kabinli hoparlör aranabilir.

kabin örneği cm ye takılmayın:

index.php?action=dlattach;topic=15309.0;

Bu kabinde sub görünmüyor dimi ? Subların göründüğü bir kabin daha az performanslı mı olur. Subların ön yüzünün görünmesini istiyorum :)

Bunu buldum bu şekilde ama litresini ve hz değerini değiştireceğim bir seçenek yok, bu kabin tam istediğim gibid7e7ffccfb56d891fee6275f8ad75c38.jpg

Yorum bağlantısı
Ebrar Tüfek

Ground zero markası nasıl ? Fiyat olarak da bana uygun geldi. d2d80ca694cabe9dcdb8371fd283f165.jpgc0da2b8edeee73f8de5b241b926f9ded.jpg

Yorum bağlantısı
Furkan Bakırel
Ground zero markası nasıl ? Fiyat olarak da bana uygun geldi. d2d80ca694cabe9dcdb8371fd283f165.jpgc0da2b8edeee73f8de5b241b926f9ded.jpg
Sq model bu spl tarzli cihazlara bakmak gerekiyor gz çok kaliteli bir Alman markası.
Yorum bağlantısı
Ebrar Tüfek

Grisi 4500 watt mono, forwell yazan 2400 watt stereo olarak kullanıyorum. Diğeri 1000 watt onu daha takmadım 84db7b1f7f39a8f6acc6b14d98bcb9d4.jpg

Sq model bu spl tarzli cihazlara bakmak gerekiyor gz çok kaliteli bir Alman markası.
Bana 30 cm spl bi cihaz linki önerirmisiniz
Yorum bağlantısı
Furkan Bakırel
Grisi 4500 watt mono, forwell yazan 2400 watt stereo olarak kullanıyorum. Diğeri 1000 watt onu daha takmadım 84db7b1f7f39a8f6acc6b14d98bcb9d4.jpg

Bu bir stereo amfi, mono değil ki.

Mono bu şekilde üzerinde mono yazar , iki kanallı cihazlar mono değildir ,sadece mono olarak çalışabilir özelliktedir.4500 watt da çok çok ciddi bir güç.c713157d0ef4ff9bc86302b86c4505c5.jpg

Yorum bağlantısı
Ebrar Tüfek
Furkan Bakırel yazdı:
Ebrar Tüfek yazdı:

Bu bir stereo amfi, mono değil ki.

Siyahlar stereo. Gri amfi mono. For-X X2 4500. 2 kanal. Siyahlı forwell 2400 ve diğer cvs 1000 stereo amfi. 5 yıldır kullanıyorum :)

Yorum bağlantısı
Furkan Bakırel

Siyahlar stereo. Gri amfi mono. For-X X2 4500. 2 kanal. Siyahlı forwell 2400 ve diğer cvs 1000 stereo amfi. 5 yıldır kullanıyorum [emoji4]
İşte o gri olan bir stereo amfi ilk önce mono alarak ise başlamalısınız sonra da gerekiyor ise subwoofer değişikliğine gitmek gerekiyor.
Yorum bağlantısı
Ebrar Tüfek
Furkan Bakırel yazdı:
Ebrar Tüfek yazdı:

Siyahlar stereo. Gri amfi mono. For-X X2 4500. 2 kanal. Siyahlı forwell 2400 ve diğer cvs 1000 stereo amfi. 5 yıldır kullanıyorum emoji4.png

İşte o gri olan bir stereo amfi ilk önce mono alarak ise başlamalısınız sonra da gerekiyor ise subwoofer değişikliğine gitmek gerekiyor.

Aktif pasif ayar tuşu var üzerinde. Aktif yapınca subwooferdan müziğin sesi de geliyor. Kendi garsonumdan aldım bass amfisi olarak. Hatta bass kontrol girişi var kontrol aletini taktım öne koydum subwooferın şiddetini kısıp açabiliyorum. Stereo olması mümkün değil. Stereoya bağlayacaktık buna takılmaz dedi sonra forx i aldım zaten. 

Yorum bağlantısı
Mustafa Cerci
Ebrar Tüfek yazdı:

ne koyarsan koy bir süre sonra yetmemeye başlar. Arabaya binenler müziği dinleyince ciğerlerim titriyor diyor, ama bana gayet normal geliyor bende o his kayboldu

zamanla kulaklarin duymaz oldugundan oluyor o herkezde olmasada benim kullaklarima verdigi zarardan dolayi omurum boyunca gecmiyeyek cinlama var kulaklarimda insallah sizin basiniza gelmez

Yorum bağlantısı
Ebrar Tüfek
Mustafa Cerci yazdı:

zamanla kulaklarin duymaz oldugundan oluyor o herkezde olmasada benim kullaklarima verdigi zarardan dolayi omurum boyunca gecmiyeyek cinlama var kulaklarimda insallah sizin basiniza gelmez

İnşallah, sürekli limitlerde dinleyen biri değilim sadece basınç istiyorum

Yorum bağlantısı
Ebrar Tüfek
(düzenlendi)

Alacağım subwooferi buldum 30 cm 500 rms.
Elimdeki sony 35 hz, alacağım pioneer 25 hz
Sony hem portlu hem portsuz kullanılabilirmiş, pioneer sadece portsuz kullanılabilirmiş. Yani kabin portsuz olacak ?

Pioneer 35 litre. Sony 38 litre kabin istiyor. Çiftli kabin yapıldığında 73 litre mi olacak yoksa 38 litre mi olacak. Çiftli olunca ikisinin istediği litre toplanır diye düşünüyorum mantık olarak. Portsuz 73 litrelik çiftli kabin lazım. Elimdeki verilere göre kabin ölçüsü yapmayı beceremedim @Çağlar Bayur abi bu bilgilere göre kabin ölçülerinin olduğu görseli nerden bulabilirim. İki subun da qes qts qms vs... bütün bilgileri elimde mevcut ama kabin ölçüsü alırken bana kabinin boyutunu cm yada inç olarak istiyor. Ben zaten onu soruyorum ben nasıl vereyim ölçü bilgisini. Ne zor iş bu 518cad5dddfed87a4f66786b8a0ecce4.jpg

tarihinde Ebrar Tüfek tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ebrar Tüfek

Subwooferi aldım 1000 rms spl. Şimdi 38 cm spl kabin ölçüsü bulacağım80dbad233cdb873f4253c457de304719.jpg

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...