İçeriğe Yönlendir

Karavancılık

Aydın Perçem

Recommended Posts

Aydın Perçem

Merhaba,

750kg altı çekme kamp karavanımın tanıtımını aşağıdaki videoda yapmaya çalıştım.

Karavanımı 2015 dizel Manuel Ford C-max ile çekiyorum.

Şahsıma ait olan youtube kanalında genelde kamp, outdoor videoları paylaşıyorum.

Beğenerek yada görüşlerinizi yazarak kanalıma destek olursanız da sevinirim..

• Beğen 14
Yorum bağlantısı
Ahmet Çalışkan

O itici soruyu ilk ben sorayım :) Ne kadara bulabiliriz bu çekme karavanları?

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Aydın Perçem
O itici soruyu ilk ben sorayım [emoji4] Ne kadara bulabiliriz bu çekme karavanları?

[emoji2]

Kendime “karavancı” diyemiyorum aslında.
Çadır ile kamp yaparken biraz daha konfor için bu olaya girdim.
Karavancılarla bir arada bulundum. Evet karavancılar şu soruları hiç sevmezler ;
1-kaç para,
2-içeri bakabilir miyim !!!
[emoji2][emoji2][emoji2]

Ben tam karavancı olmadığımdan soruyu yanıtlayayım. Kalitesine, işçiliğine göre fiyat değişken. Piyasadaki fabrikasyon kamp karavanı ürünler 30-35 binden başlıyor. Büyüdükçe / aksesuar arttıkça 60-70 lere çıkıyor.

Benimki gibi özel, el yapımı üretimler 15-35 bin arası değişiyor. Ben yaklaşık 20bine malettim.
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Aydın Perçem
Abi senide takibe aldım çok sayıda çekme karavan kanalını takip ederim yaklaşık 2 senedir
Benimde içinde tuvaleti ve duşu olan 750 kg altı çekme karavan hayalim var
Çadır kampı zor gelmeye başladı ve sıkılmaya başladım o nedenle karavan favorim artık

Teşekkürler Mert, takibe takip [emoji2]
Kanalını yarın inceleyeceğim..
Yorum bağlantısı
Kemal Korkmaz

Sizin karavan güzelmiş kullanışlı bayağı . Crawler benim favorim ilerde bir zaman içinde bende almak istiyorum bakalım ne alırız...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ahmet Çalışkan
Aydın Perçem yazdı:

emoji2.png

Kendime “karavancı” diyemiyorum aslında.
Çadır ile kamp yaparken biraz daha konfor için bu olaya girdim.
Karavancılarla bir arada bulundum. Evet karavancılar şu soruları hiç sevmezler ;
1-kaç para,
2-içeri bakabilir miyim !!!
emoji2.pngemoji2.pngemoji2.png

Ben tam karavancı olmadığımdan soruyu yanıtlayayım. Kalitesine, işçiliğine göre fiyat değişken. Piyasadaki fabrikasyon kamp karavanı ürünler 30-35 binden başlıyor. Büyüdükçe / aksesuar arttıkça 60-70 lere çıkıyor.

Benimki gibi özel, el yapımı üretimler 15-35 bin arası değişiyor. Ben yaklaşık 20bine malettim.

Valla 20 bine bi karavan sahibi olduysanız çok iyi. Umutlanmalı mıyız :)

Yorum bağlantısı
Aydın Perçem
Valla 20 bine bi karavan sahibi olduysanız çok iyi. Umutlanmalı mıyız [emoji4]

Alırken uygun aldım evet..
Bu fiyata böyle işçilik bulmak zor.
Umut her zaman olsun, muhakkak bir gün beklentiler için fırsat olur..
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
(düzenlendi)

Aracın gücü yeterli mi? Frenlerde güncelleme yaptınız mı? Yakıt sarfiyatı ne kadar artıyor? Ya da başka bilmediğimiz bir etki var mı? Çeki demiri ne kadara takılıyor? Ruhsat işi nasıl?

tarihinde Tansu Kalafatoğlu tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Aydın Perçem
Aracın gücü yeterli mi? Frenlerde güncelleme yaptınız mı? Yakıt sarfiyatı ne kadar artıyor? Ya da başka bilmediğimiz bir etki var mı? Çeki demiri ne kadara takılıyor? Ruhsat işi nasıl?

Güç yeterli, 115beygir, 270nm tork.
Frenlerde değişiklik yapılmadı.
Yakıt düz yolda, ortalamada 1lt, rampa yada virajlı yollarda 3lt ye kadar farkediyor.
Çeki demiri montaj konusu, ruhsat işlemleri detayları ile aşağıdadır..

https://www.otoclubturkiye.com/forum/topic/299036-c-max-ii-çeki-demiri-montaj-aşamaları/
KAravan güzel de çeki demiri de sağlam para istiyor.

Hocam Mart 2019 da çeki demirim takıldı. Malzeme, işçilik, ruhsat değişimi; yaklaşık 2200₺ gibi bir rakama gelmişti.
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Aydın Perçem

Frenleme ve güvenlikte önemli bir sorun yaşamıyorum. Sadece dönebileceğiniz yere girmelisiniz, araç rampa aşağı geri geri çok zorlanıyor [emoji846]

Şehir içi yolda 70-80 km/h ile gidiyorum. Bu hızla frenlemek çok rahat. Ani frenlemede abs daha erken çalışıyor. Araç ister istemez frensiz bir karavan tarafından, frenlemede itiliyor. Fren mesafesi uzuyor. (Bu bağlamda frenli karavan tavsiyemdir)

• Beğen 1
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Ayhan Asil
Mert Gulkokan yazdı:

Abi senide takibe aldım çok sayıda çekme karavan kanalını takip ederim yaklaşık 2 senedir
Benimde içinde tuvaleti ve duşu olan 750 kg altı çekme karavan hayalim var
Çadır kampı zor gelmeye başladı ve sıkılmaya başladım o nedenle karavan favorim artık

Al benden de o kadar Mert, benim de en büyük hayalim. Karavan.

Yorum bağlantısı
Sami Demirpaz
Mert Gulkokan yazdı:

Ülkemizde yerli firma olarak çeşit çok

Ortiz karavan
Erba karavan
Başoğlu karavan(caretta modeli meşhur)
May karavan
Pino karavan
Nk karavan

Bunlar benim aklıma gelen. Avrupa standartlarında üretim yapan ve kalitesi iyi olan firma İzmir Menemende fabrikası olan Ortiz firması
750 kg altında 4 kişilik duşu tuvaleti olan modeli 40 bindem başlıyor opsiyonsuz

Webasto ve güneş enerjisi gibi sistemleri ekleyince fiyat 50 bine çıkıyor direk
Güneş enerjiniz yoksa kampinglere bağlı kalıyorsunuz
Güneş enerjisi ile kendi başınıza herhangi bir arazide rahat rahat kalabilirsiniz
Motokaravanların fiyatları ve sigortaları işin içine girince çekme karavanlar daha popüler şu anda

Mert Ortiz'e güneş enerjisi ve aküleri koyunca 750'nin üzerine çıkıyor diyorlardı. Ağırlık tam sınırda onlarda.

Listeye birde Carpento ekleyelim, bizzat inceledim tam bir avrupa karavan tasarım ve kalitesinde. Pek fazla yok ama şuan için yollarda.

Mert Gulkokan yazdı:

Birde karavanın çeki demiri ile bağlantı olan yerinde stabilizör diye bir aparst yaptıranda var
Karavanın araca yaptığı sarsıntı ve sallanmayı bir nebze engelliyor
Fiyatını bilmesem de taktıranlar memnun

Stabilizatör sarsıntıyı engelliyor, hatta avrupada bazı ülkelerde bu aparat olunca hız sınırı da artıyor karavan için. 

Pek ucuz değil, çoğu karavan da da yok. Crawler'de var, Caretta'nın offroad modelinde var, Carpento 'da var, Erba'da var, Pino'nun bazı modellerinde var gibi. 

Birkaç ay evvel az daha bir karavan alıyordum ucundan döndüm. :)

• Beğen 1
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Aydın Perçem

Karavan yada off-road araç tenteleri 1500TL ve üzeri rakamlara satılıyor.

İlk mesajdaki videoda gözden kaçmış olabilir, tente için ayrı bir video oluşturdum.

Off-road ekibimiz için de faydalı olabilir düşüncesindeyim :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ahmet Çalışkan
Aydın Perçem yazdı:

İlk mesajdaki videoda gözden kaçmış olabilir, tente için ayrı bir video oluşturdum.

Konu dışı ama yakın zamanda bir Youtube kanalı açmayı düşünüyorum. Bu videolarınızı hangi programla düzenliyorsunuz?

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

60 bin dolaylarında ambulans kasa defender lar var. 40 bine karavan alınacağına bunlar daha avantajlı olmaz mı? Gerçi 2.5 metre sadece kabini ama?

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

yükselen değer kampçılık, yurtdışında zaten yaygındı ancak insta da reklamcılar ayrı keşfetti, geçen yıldan beri iyi hit alıyor.  müzik konuşma sesini biraz bastırmış nacizane

Yorum bağlantısı
Aydın Perçem
yükselen değer kampçılık, yurtdışında zaten yaygındı ancak insta da reklamcılar ayrı keşfetti, geçen yıldan beri iyi hit alıyor.  müzik konuşma sesini biraz bastırmış nacizane

Evet , mikrofonda sorun olmuş. Önü kapanmış sanırım. Müziği en kısık ayarda tutsam da sesin önüne geçmiş.

Konu dışı ama yakın zamanda bir Youtube kanalı açmayı düşünüyorum. Bu videolarınızı hangi programla düzenliyorsunuz?

iMovie uygulaması veya windowsun moviemaker programı.
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 6 ay sonra...
Aydın Perçem
(düzenlendi)

Çekme karavan ve Motokaravanlar yaşadığımız Covid-19 (Koronavirüs) salgını nedeniyle rağbet görmeye başlamış ve karavan satışları artmaya başlamıştır

Bununla birlikte Çekme Karavan alacak kişilerin aklına çeşitli sorular gelmeye başlamıştır.

Alıntı ve derleme..

Aşağıdaki bilgiler Uluslararası Kamp ve Karavan Federasyonu tebliğleri ile yönetmelik ve kanunlar göz önüne alınarak derlenmiştir.

Sorular

1 – Aracım …. kg karavanı çeker mi?
2 – Aracımla çekebileceğim limit ağırlık nedir? Hangi sınıra kadar ceza yemem?
3 – 750 Kg altı çekme karavan için B sınıfı ehliyet yeterli midir?
4 – 750 kg altı çekme karavanın herhangi bir evrak (emniyet, tescil vs.) işlemi var mıdır?
5 – Araçlara çeki demiri montajı ve yasal işlemler nasıldır?

https://www.percemler.com/cekme-karavan-ile-alakali-sikca-sorulan-sorular-ve-cevaplari/

Aydın Perçem yazdı:

İlave ettiğim mafsal parçalarla artık gerdirme iplerine gerek yok ve tente ayakları tek parça haline geldi. Yakında ilave bir video hazırlayacağım.

tarihinde Aydın Perçem tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
  • 3 ay sonra...
Ertan Çabuk

Valla bu işi ben de ciddi ciddi düşünüyorum. Ama şu an fiyatlara baktığımda 100 bin altı düzgün bir karavan bulmak neredeyse imkansız. Ya da ben bulamadım. Yıllardır hayalimdi bu iş. Bulamazsam arabayı karavana çevirmeyi düşünüyorum. Transformers gibi [emoji16]

Yorum bağlantısı
Aydın Perçem

Çadırdan çok-çok-çok konforlu, çekmesi itmesi kolay, kısa süreli kamplar için ideal. Hoş gerekli tedbirlerle ve uygun mekanlarda haftalarca da kalınır. Şu anda giyinme (duş, tuvalet) kabini üzerinde çalışıyorum. Tamamlanmak üzere. 750kg altı candır.

Aydın Perçem yazdı:

Merhaba,

750kg altı çekme kamp karavanımın tanıtımını aşağıdaki videoda yapmaya çalıştım.

Karavanımı 2015 dizel Manuel Ford C-max ile çekiyorum.

Şahsıma ait olan youtube kanalında genelde kamp, outdoor videoları paylaşıyorum.

Beğenerek yada görüşlerinizi yazarak kanalıma destek olursanız da sevinirim..

Videodaki ses sorununu azaltmak için alt yazı hazırlıyorum. Son eklemelere (iç ranza, tente, giyinme, tuvalet, duş kabini, bisiklet taşıyıcı, ilave katlanır masa havalandırma fanı vb.) de bu alt yazılarda yer vereceğim.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Aydın Perçem yazdı:

Çadırdan çok-çok-çok konforlu, çekmesi itmesi kolay, kısa süreli kamplar için ideal. Hoş gerekli tedbirlerle ve uygun mekanlarda haftalarca da kalınır. Şu anda giyinme (duş, tuvalet) kabini üzerinde çalışıyorum. Tamamlanmak üzere. 750kg altı candır.

Videodaki ses sorununu azaltmak için alt yazı hazırlıyorum. Son eklemelere (iç ranza, tente, giyinme, tuvalet, duş kabini, bisiklet taşıyıcı, ilave katlanır masa havalandırma fanı vb.) de bu alt yazılarda yer vereceğim.

Yeni video çeksene.. Sattın mı bu karavanı. 

Yorum bağlantısı
Aydın Perçem
Mehmet Ozyurek yazdı:

Yeni video çeksene.. Sattın mı bu karavanı. 

Duruyor abi, aktif kullanıyorum.

Eklentiler tamamlanınca çekerim sanırım.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...