İçeriğe Yönlendir

Uzun Vadeli Yatırım

Mesut Eyibil

Recommended Posts

Mehmet Ozyurek
Cihaner Öztürk yazdı:

Yıllardır üstekilere güvendik, dolarları sattık tl tuttuk. Karşılığında dün vakıfbank 8.5 verdi tabi brüt. Şeytana uyup bir kısmını tfx e aldım. Geceliğe bağlayıp ani düşüşlerden faydalanmaya çalışacam. 1 yılda 7 puanı nasılsa kazanırım diye düşünüyorum.

Hocam aynen banka fazla sağlamcı ve alışana kadar yordu beni. Yatırım hesabı açmak için ahiret soruları sordular. Cevap vermek istemiyorum şıkkını işaretledim. Açmadılar hesabı. Tekrar doldurdum, bakalım ne zaman açacaklar. 

Demosu da var abi. 
Açılana kadar alıştırma olur.  

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Eyüp Çetin
Fatih Evcin yazdı:

Şanssızlık etmiş, ts baya çıkışta idi. Yani kısa süreli düşüşler büyük kazançları engeller :) buna sağlık.

Tam çıkışta olduğu zaman kazandı zaten. Sonrasında o kadar çıkmadı. Stresten ölüyordum diyor. Tüm birikimi oydu çünkü. 😊

Yorum bağlantısı
Fatih Evcin

Tam çıkışta olduğu zaman kazandı zaten. Sonrasında o kadar çıkmadı. Stresten ölüyordum diyor. Tüm birikimi oydu çünkü. [emoji4]
İşin en kötü yanı i işte, tüm birikim bağlanması. Yatırım değil oyun olarak görülmesi .. buna sağlık.
Kurumsal, köklü, şeffaf, sektörü sağlam ve süreklilik arz eden hisselere her zaman yatırım yaparım. Şuan borsaya ayırdığım para 2 ay içinde nakit lazım olur düşüncesi ile az ama yakında çok daha fazlasını yatıracağım inşallah. Migros'ta ve Hektaş'ta yüzde yüzden fazla kardayım mesela ne altın ne dolar kısa vadede bu kar vermez büyük düşüşlerde alım yapıp sabreden kesin kazanır... 
Kısa sürede zengin olmak için spek hisse alıp ağlamayacaksın borsada...
Ardyz duydunuz mu hiç :)
Yorum bağlantısı
Eyüp Çetin
Fatih Evcin yazdı:
Eyüp Çetin yazdı:

Tam çıkışta olduğu zaman kazandı zaten. Sonrasında o kadar çıkmadı. Stresten ölüyordum diyor. Tüm birikimi oydu çünkü. emoji4.png

İşin en kötü yanı i işte, tüm birikim bağlanması. Yatırım değil oyun olarak görülmesi .. buna sağlık.

Aynen. O yüzden bilmiyorsan girmeyeceksin. 

Yorum bağlantısı
Fatih Evcin
Eyüp Çetin yazdı:

Aynen. O yüzden bilmiyorsan girmeyeceksin. 

bazen çok bilmekte fayda etmiyor. Benim gözümde bu olayda iki altın kural var; sabırlı olmayı bilmek , hedef koymak ve o hedefe vardığında çıkmak.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
O.Yücel Çetin
Fatih Evcin yazdı:

İşin en kötü yanı i işte, tüm birikim bağlanması. Yatırım değil oyun olarak görülmesi .. buna sağlık.Ardyz duydunuz mu hiç :)

Şimdi sizden duydum. 

BIST 100'de işlem hacmi artan yerli ilgisiyle dün 18.4 milyar TL, Çarşamba günü 16.7 milyar TL seviyesinde gerçekleşti. İki günün toplamı 2020'nin en yüksek rakamı oldu.

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)
Mert Yeldan yazdı:

Ben bilmez, ben altın alır emoji3.png

fiziki almanı tavsiye ederim o zaman :)

Emre Şimşek yazdı:

Kim borsa hakkında şunu al bunu al diyorsa ondan uzaklaşırım.

Yıllarca "borsa oynamış" (yatırım yapmış) bir büyüğüm ki her zaman şevkle takip ederdi, bile bıraktı. 

Eğer borsa spekülasyonlardan uzak, şirketlere yatırım yapıp kar payı alınan bir araç olsaydı girerdim.

Şu durumda ise eğer yatırım yapacak olsaydım sadece canımın yanmayacağı bir meblağ yatırıp yine beklerdim.

Ev parası, araba parası, çocuğumun rızkı, yok kredi çekip asla yatırmazdım...

oyun olarak görmesi yanlış, kumar dese hadi derim helede şu sıralar, oyüzden arkadaşların dediği gibi bacası tüten dağlam firmalara atıl paranı koyup unutacaksınki bak o zaman ne oluyor, ne altın ne dolar alayı cep harçlığı bana göre...

tarihinde Ali Cihangiroğlu tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)
Fatih Evcin yazdı:

İşin en kötü yanı i işte, tüm birikim bağlanması. Yatırım değil oyun olarak görülmesi .. buna sağlık.Ardyz duydunuz mu hiç :)

dikkatimi çekmedi ama teknoloji hisse fonunu bilirim :rolleyes:

alkim, ne dersin, bölünme sonrası şuan taban taban gidiyor, 9.5 gibi alt sınır sanırım, firma güzele benziyor ve uzun vade hedefi fena, şuan  11.73  hedef 60 falan gibi galiba...hey yavrum heyy...

tarihinde Ali Cihangiroğlu tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Emre Şimşek
Fatih Evcin yazdı:

Yıllarca borsa oynayan büyüğünde sorun bence borsayı oyun olarak görmekti.. bence borsa oyun değil bir yatırımdır.. ve oyun olarak gören herkes batmaya mecburdur.. yatırım olarak gören kişi er yada geç mutlaka mükâfatıňı alacaktır :)

İyi de oradaki oynamak tabiri benim söylemim, o çok kızardı bu tabire 😁

Yorum bağlantısı
Emre Şimşek

Bir şey daha ekleyeyim. Yine borsa seven arkadaşlar. Bir zamanlar gs hissesini alıp paralarını katlamışlar. Sonra 300₺ iken 1000₺ olacak beklentisiyle kredi çekip biraz daha girmişler. Birisi 10 yıldır borçlarını ödemeye çalışıyor. Diğerlerini de en az 5 yıl geriye attı bu iş. Finansal olarak çok zorlandılar. Hırs varsa borsa hüsrandır.

Yorum bağlantısı
Mehmet Pınar
Fatih Evcin yazdı:

bazen çok bilmekte fayda etmiyor. Benim gözümde bu olayda iki altın kural var; sabırlı olmayı bilmek , hedef koymak ve o hedefe vardığında çıkmak.

Tüm olay bu iki kuraldan ibaret.

Emre Şimşek yazdı:

Bir şey daha ekleyeyim. Yine borsa seven arkadaşlar. Bir zamanlar gs hissesini alıp paralarını katlamışlar. Sonra 300₺ iken 1000₺ olacak beklentisiyle kredi çekip biraz daha girmişler. Birisi 10 yıldır borçlarını ödemeye çalışıyor. Diğerlerini de en az 5 yıl geriye attı bu iş. Finansal olarak çok zorlandılar. Hırs varsa borsa hüsrandır.

Borsa değil, hırs hüsrandır.

Kolay para kazanma hevesi insanı batırır.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Emre Şimşek
Mehmet Pınar yazdı:

Tüm olay bu iki kuraldan ibaret.

Borsa değil, hırs hüsrandır.

Kolay para kazanma hevesi insanı batırır.

Neresinden bakarsanız bakın. Hırsla borsa bir araya geldiği zaman sonuç hüsran olur.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Osman Yücel Çetin yazdı:

Şimdi sizden duydum. 

BIST 100'de işlem hacmi artan yerli ilgisiyle dün 18.4 milyar TL, Çarşamba günü 16.7 milyar TL seviyesinde gerçekleşti. İki günün toplamı 2020'nin en yüksek rakamı oldu.

Bunun büyük sebeplerinden biri döviz ve altın alımına getirilen % 1 vergi. 

Döviz çok oynadığı günlerde ancak % 2 oynardı. Millet alır satardı.. Şimdi vergi ve komisyonla birlikte 1,5 u gidiyor. 

Döviz ticaretindeki para borsaya kayıyor. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Fatih Evcin yazdı:

iki altın kural var; sabırlı olmayı bilmek , hedef koymak ve o hedefe vardığında çıkmak.

Bir de stop, stop koymalı bilmeli insan. Nasıl satış için hedef koyduysa, düşüş için de bir hedef koymalı.. Hisseyi almadan önce destek ve dirençleri not etmeli. Nerede alıp nerede satacağını, nerede stop olacağını bilmeli. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Fatih Evcin
Mehmet Ozyurek yazdı:

Bir de stop, stop koymalı bilmeli insan. Nasıl satış için hedef koyduysa, düşüş için de bir hedef koymalı.. Hisseyi almadan önce destek ve dirençleri not etmeli. Nerede alıp nerede satacağını, nerede stop olacağını bilmeli. 

Kesinliklee.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
  • 5 ay sonra...
Erhan Doruk
(düzenlendi)

Konuyu canlandırayım tekrar , bu süre içinde uzun vade %kaç kar elde edebildiniz. Ben borasada Agustostan beri normalde %20 ( +%8 temettü) civarı TL bazında kar elde etmişken , bist 30 dışına çıkınca bunun %12 sini kaybettim maalesef. Yani olduğum yerde saydım . Çok kıymetli prof. bir hocam var, geçen onunda konuştuk, o uzun süredir yatırımlarını kripto paralara kaydırmış ve dediğine göre hacimli olanlardan şaşmayacak, doğru yerden alarak iyi kar elde edilebilir . Örnek olarak BTC yi yorumları ve şu an almak için çok yüksek seviyelerde diyor.  Bir miktar kripto para aldım. Bakalım süreç nasıl ilerleyecek, yatırım süresini 3-6 ay arası olarak düşünüyorum.

tarihinde Erhan Doruk tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Alptuğ Özcan
(düzenlendi)

Borsada BİST30 dışında 1 arpa boyu yol alamadık 2-3 aydır. 

Altından da kardan zarardayım. Zirvedeyken satmadım kardan gitti

tarihinde Alptuğ Özcan tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Erhan Doruk yazdı:

Konuyu canlandırayım tekrar , bu süre içinde uzun vade %kaç kar elde edebildiniz. Ben borasada Agustostan beri normalde %20 ( +%8 temettü) civarı TL bazında kar elde etmişken , bist 30 dışına çıkınca bunun %12 sini kaybettim maalesef. Yani olduğum yerde saydım . Çok kıymetli prof. bir hocam var, geçen onunda konuştuk, o uzun süredir yatırımlarını kripto paralara kaydırmış ve dediğine göre hacimli olanlardan şaşmayacak, doğru yerden alarak iyi kar elde edilebilir . Örnek olarak BTC yi yorumları ve şu an almak için çok yüksek seviyelerde diyor.  Bir miktar kripto para aldım. Bakalım süreç nasıl ilerleyecek, yatırım süresini 3-6 ay arası olarak düşünüyorum.

Dövize endeksli ara ödemeli hazine bonosu dolar üzerinden %5 veriyor. Dünyada tek. 

Yorum bağlantısı
Fatih Evcin
Tabiri caizse bebek şirket bulmak büyük avantaj sağlar.
Yorum bağlantısı
Alptuğ Özcan
Fatih Evcin yazdı:
Alptuğ Özcan yazdı:

Tabiri caizse bebek şirket bulmak büyük avantaj sağlar.

Bebek şirket bulmak da kolay değil ki işte

Yorum bağlantısı
Cihaner Öztürk

Vallahi borsa 110 'dan 130 a çıktı, benim kağıtlar değer kaybetti. Sattığım 2 kağıt benden sonra hareketlendi. 5 aydır verdiğim emeğin karşılığını aldım sayılmaz. Her gün yeni olay, döviz iniyor-çıkıyor, borsa tedirgin. Yoruldum cidden.

Yorum bağlantısı
Fatih Evcin
Vallahi borsa 110 'dan 130 a çıktı, benim kağıtlar değer kaybetti. Sattığım 2 kağıt benden sonra hareketlendi. 5 aydır verdiğim emeğin karşılığını aldım sayılmaz. Her gün yeni olay, döviz iniyor-çıkıyor, borsa tedirgin. Yoruldum cidden.
Çok fazla takip etmek de yoruyor.
Bu ara hemen hemen çoğu kağıt yatay seyir halinde. Mehter takımı gibi iki ileri bir geri.
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Cihaner Öztürk yazdı:

sağlam kağıt alınacak, seneden seneye kar dağıtımda bakılacak. diğer türlüsü hem risk hem yorucu, damdan aşağı atlayan çok oldu

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

şirketler etik davranmıyor ki Çağlar? Onlar da hisse sayısı artırıp vatandaşı tokatlama peşinde. Herkes birbirini şey etme peşinde yani öpme peşinde borsada. Çok zor işler. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Mehmet Göktürk yazdı:

Onlar da hisse sayısı artırıp vatandaşı tokatlama peşinde.

o yüzden sağlam şirkete yatırım yapmalı, bizde maalesef faceden yutuptan yatırım yapıyorlar, geçmiş bilanço alıp okumalı

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...