İçeriğe Yönlendir

Uzun Vadeli Yatırım

Mesut Eyibil

Recommended Posts

Erhan Doruk

Borsa çok iy iperformans gösteriyor, sanal paralar dövizle birlikte hareketli , Katar"dan gelen para ile ekonomi biraz sakinledi ve döviz biraz duruldu ancak yarın ne olacağı belli değil.

Bu çerçevede alternatif yatırım araçlarını araştırmaya başladım. Özellikle bankaların yönettiği fonlara odaklandım, Benim çalıştığım Denizbank"ın fonlarında hem çeşit az hem de yıllık getirileri diğer bankalar ile aynı,

Buradan fonları dönemsel performanslarına göre inceledim, Bir yılda %680 getiren fon bile var.

https://www.tefas.gov.tr/FonKarsilastirma.aspx

İki fon özellikle dikkatimi çekti

İŞ PORTFÖY BİST TEKNOLOJİ AĞIRLIKLI SINIRLAMALI ENDEKSİ HİSSE SENEDİ FONU (HİSSE SENEDİ YOĞUN FON)

İŞ PORTFÖY ELEKTRİKLİ ARAÇLAR KARMA FON

burada da son 1 yılda diğer yatırım araçlarına göre performansı görülüyor. Elektrikli araç piyasasının önü açık diye düşünüyorum.

https://www.tefas.gov.tr/FonAnaliz.aspx?FonKod=IPJ

Sonuç olarak borsada al-sat, komisyon öde, ekonomi çatırdasın , yurtdışı yaptırım uygulasın, yok döviz arttı, yok altın patladı derdiyle uğraşmaktan harbi sıkıldım :)

Uzun vadede bunları denemeye karar verdim.

Yatırım tavsiyesi değildir.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Erhan Doruk yazdı:

Sonuç olarak borsada al-sat, komisyon öde, ekonomi çatırdasın , yurtdışı yaptırım uygulasın, yok döviz arttı, yok altın patladı derdiyle uğraşmaktan harbi sıkıldım :)

Uzun vadede bunları denemeye karar verdim.

bu fonlarda satış sonrası bekleme, komisyon yok mu?

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

Bankalarla çalışınca mesele şu. Bankanın kazancı senin kaybın. Adam ister mi sen kazanasın?

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Erhan Doruk
Çağlar Bayur yazdı:

bu fonlarda satış sonrası bekleme, komisyon yok mu?

Borsaya endeskli olduğundan bekleme süresi var alışta T+1 satışta T+3

Yıllık %2 banka işletme komisyonu var.

sanırım birde stopaj var devlete verilen. bunu satarken veriyorsun.

Mehmet Göktürk yazdı:

Bankalarla çalışınca mesele şu. Bankanın kazancı senin kaybın. Adam ister mi sen kazanasın?

Mantık şu, Banka diyor ki, ben böyle bir fon açtım ,  katılmak isteyen para koysun. Kar ettiği zaman kendi daha çok kazanıyor, zarar edince de herkese bunu bölüştürüyor.

B tipi likit fon hem banka mevduatı oranının bir tık altında getirir. O da granti faize bağlı.

A tipi ve borsa endeksli olunca yüksek riskli oluyor.

Bankalar o kadar çok al sat yapıyor ki, yılda bu fona %85 getiri verdiğinde kendi bunu kat ve kat fazlasını kazanmış oluyor. Riske de ortaksın kazanca da. Senin paranı kullanmış oluyor.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

muhtelif fonların iç dağılımlarını tek tek hesaplayınca anlamsız getiri kaybı tespit etmiştim. Şikayet ile  3 ay uğraştım, sonuç: hiçbir yere şikayet kabul olmuyor. (BİST için) cevap bile gelmedi hatta dağılım yüzdelerinin bir kısmı sitelerde açıklama bölümünde yazmaz, onları bilanço dan bulmuştum , ona rağmen hala gizli içerik vardı, onlara ulaşamamıştım.

Yorum bağlantısı
Cihaner Öztürk

Bizim parayla kar ortak, zarar senin sistemi.

Her durumda onlar kazanıyor.

Zarara da ortak bir fon varmı merak ettim.:))

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Cihaner Öztürk yazdı:

Zarara da ortak bir fon varmı merak ettim.:))

her fon zarara da ortaktır.

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

Adamların tahmin algoritması var senin verdiğin emir zarar olasılığı yüksekse işlemi açığa yapıyor, düşükse gerçek yapıyor. Sen zarar edince o zararı kendine kar yazıyor. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...