İçeriğe Yönlendir

Citroen C5 1.6 Hdi Confort Yakıt Tüketimi

Mehmet Ozyurek

Recommended Posts

Yücel GÖL

Merhabalar,

Benim aracım da 2012 executuve 1.6 e-hdi otomatik C5. bu kış araba beni sömürdü bildiğin. şu an 10,11 lt yakıyor. sabahları 3 km kullanılıyor. bu üç km içinde de iki kere stop çalıştır yapılıyor. motor ısınmadığı için diyecem ama bildiğin can yakıyor bu ortalama. yakıt bu fiyatlardayken. enjeksiyon bakımı yapıldı, normal bakımı yapıldı ama değişen bişi olmadı. bir önerisi bir fikri olan varsa sevinirim. ben Ankara dayım.

Yorum bağlantısı
Evren Erakçora
Yücel GÖL yazdı:

Merhabalar,

Benim aracım da 2012 executuve 1.6 e-hdi otomatik C5. bu kış araba beni sömürdü bildiğin. şu an 10,11 lt yakıyor. sabahları 3 km kullanılıyor. bu üç km içinde de iki kere stop çalıştır yapılıyor. motor ısınmadığı için diyecem ama bildiğin can yakıyor bu ortalama. yakıt bu fiyatlardayken. enjeksiyon bakımı yapıldı, normal bakımı yapıldı ama değişen bişi olmadı. bir önerisi bir fikri olan varsa sevinirim. ben Ankara dayım.

Dizel için mesafe çok kısa. 

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Ben sabah sıkışık trafik ve her fırsatta tam gaz 9 kilometre gidip geliyor, akşam aynı yolu tekrar gidip geliyorum.. 

Yol bilgisayarı 7 litre gösteriyor. gerçekte 8 litre yakıyordur. Yazılım yapılmadan önce daha az yakardı. 

10-11 litre bir e-hdi motor için çok.. 

Balata falan kaçırıyor belki. Bir de benim dikkat ettiğim. Güç lazımsa yüksek vitesle daha çok yakıyor. 

Benim aracın en verimli devri 2500 devir. 

Mesela 5. vites 1800-2000 devirde çok rahat rampa çıkarken 7-8 litre yakarsa, aynı hızla 4. vitesle 2500 devirde 6 litre falan yakıyor. 

Bunu fark edeli yüksek viteste yüklenmiyorum.. 

Debriyaj balatası kaçırıyor olabilir.. frenleri sıkı olabilir. yağ ve hava filtresi doğru olmayabilir. 

Aşırı sıkışık trafiktir, çok fazla dur kalk yapılıyordur. Gerekirse güzergah değiştirilebilir. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Mehmet Ozyurek yazdı:

aynı hızla 4. vitesle 2500 devirde 6 litre falan yakıyor. 

taksiciler neden yüksek devir gider? yılların tecrübesi

Mehmet Ozyurek yazdı:

Ben sabah sıkışık trafik ve her fırsatta tam gaz 9 kilometre gidip geliyor, akşam aynı yolu tekrar gidip geliyorum.. 

atmosferik benzinli candır hem de 1 km de sıcacık oluyor, 9 lt yakıyor

Yücel GÖL yazdı:

şu an 10,11 lt yakıyor. sabahları 3 km kullanılıyor.

normal.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Selim Bilgin
Çağlar Bayur yazdı:

taksiciler neden yüksek devir gider? yılların tecrübesi

Vites değiştirmeye üşendiklerinden sanıyordum.

• Mutlu 2
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Selim Bilgin yazdı:

Vites değiştirmeye üşendiklerinden sanıyordum.

o da var tabii ama yan etkisi diyelim, rampa varsa düşük vites yüksek devir daha az yakar

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Selçuk Bakış
Çağlar Bayur yazdı:

9 lt yakıyor

en son 13.4 ölçünce lpgye geçtim, hem daha çabuk ısınıyor :fiuw:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Yücel GÖL
Mehmet Ozyurek yazdı:

Yol bilgisayarı 7 litre gösteriyor. gerçekte 8 litre yakıyordur. Yazılım yapılmadan önce daha az yakardı. 

10-11 litre bir e-hdi motor için çok.. 

Balata falan kaçırıyor belki. Bir de benim dikkat ettiğim. Güç lazımsa yüksek vitesle daha çok yakıyor. 

Benim aracın en verimli devri 2500 devir. 

Mesela 5. vites 1800-2000 devirde çok rahat rampa çıkarken 7-8 litre yakarsa, aynı hızla 4. vitesle 2500 devirde 6 litre falan yakıyor. 

Bunu fark edeli yüksek viteste yüklenmiyorum.. 

Debriyaj balatası kaçırıyor olabilir.. frenleri sıkı olabilir. yağ ve hava filtresi doğru olmayabilir. 

Aşırı sıkışık trafiktir, çok fazla dur kalk yapılıyordur. Gerekirse güzergah değiştirilebilir. 

Valla Mehmet bey en son oralara girecem gibi. lakin şükür vites geçişlerinde sıkıntı yok. fren konusuna gelince onu hiç araştırmadım. yolda giderken bir zorlanma falan hissetmedim. bir sanayi girişinde onu da sorar ölçümü varsa yaptırırım. yağ ve hava filtresi yan sanayi. ama bundan sonra o ikisine daha dikkat edecem. 

başka arabada ne yapabilirim. bir ustada motorda kurum temizlemek için bir işlem yapıyoruz 200 TL dedi. ona da para vermek istemedim.

bu arada değerli yorumlarını esirgemeyen herkese teşekkürler. arabayı değiştirecem desem artık o dönemlerde bitti. sattın paran yoksa sattığın arabayı bile alamayabilirsin.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Yücel GÖL yazdı:

başka arabada ne yapabilirim.

Uzun yol testi yapın bi.. 

Uzun verileri normalse, kullandığınız güzergah kötü demektir.. Masraf etmezsiniz. 

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Full şehir içi ve soğuk motor. 
Görünen 6,6 litre.  Gerçekte olan 7,3 litre. 

AC2BC3B5-A8FF-4F69-9A62-7DB310D3EAE7.jpeg.ce22ed534d2335009b0fcb3445d8e9fb.jpeg

Vesile ile depoyu doldurdum yine. 

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Çağlar Bayur yazdı:

göstergede zirve otomotvide

Güzeldir göstergemiz. 

Seviyorum ben. 

Artık kornasına da alıştım.  Her lazım olduğunda korna çalabiliyorum. 

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Mehmet Ozyurek yazdı:

kornasına da alıştım.  

passsta tren kornası mı takmışlar bir duyum aldım?

Yorum bağlantısı
Erkan Işık

Az önce depoyu fulledim transporter 2,5 tdi şehirçi tüketim 400 kmde 380 lira mazot yakmıs  400 desek yakıta ort tüketim 8,5-9 lt arası kış kosullarında bana göre az yakmıs geldi:))

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

25 litre

Görünen 5,9 gerçek tüketim 6,8 litre. 

89A0FF79-F691-46AF-857F-CBED4A49DD58.jpeg.faaf5c1393afc309abbd87668dd025f7.jpeg

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Coşkun Basan
25 litre
Görünen 5,9 gerçek tüketim 6,8 litre. 

89A0FF79-F691-46AF-857F-CBED4A49DD58.jpeg.faaf5c1393afc309abbd87668dd025f7.jpeg
Mehmet abi yazılım öncesinde bu kadar sapma varmıydı?
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Emre Şimşek yazdı:

190-200’ü zorlaması lazım hdi motorsa

190’ı zorlaması mı lazım? Kabak çekirdeği mi bu yav. 190 ne :) 

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Selçuk Bakış
Emre Şimşek yazdı:

190-200’ü zorlaması lazım hdi motorsa

210 230 arası bekliyorum 😅

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...