İçeriğe Yönlendir

Mercedes W221 S350 (M272) Yaptıklarım Bakım/Onarım/Modifiye

Furkan Avcı

Recommended Posts

Ali Gök
Çağlar Bayur yazdı:

Lakin S classe zaten çinde üretiliyor :mangal:

yerli malı s400 attın be :D 

• Beğen 1
  • Mutlu 2
Yorum bağlantısı
Furkan Avcı
Çağlar Bayur yazdı:

Çin var, Çin var... bunlar çançinçon olanlardan. 

IPhone da Çin de yapılıyor, 15.000 veriyor millet :) ;)

Ali Gök yazdı:

Al bu da patriot :D

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Ali Gök yazdı:

teknik olarak şeeetim iphone da çin de üretiliyor

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray
Çağlar Bayur yazdı:

yok artık :) adam hiç amiral gemisini çinde üretirmi.

Yorum bağlantısı
Metin Uzunoğlu
Doğan Arşiray yazdı:

yok artık :) adam hiç amiral gemisini çinde üretirmi.

Çinde üretilmeyen nesne kalmadı resmi olmazsa kopyalayıp gayri resmi üretiyor adamlar. Hiç bir şey üretemezlerse covidin yen versiyonunu üretiyor. 

Yorum bağlantısı
Furkan Avcı

bence hiçbir S Çin'de üretilmemiştir abim :D

image.thumb.png.a7f387913f0d74a167301d2a376e831e.png

Ha bence üretilse de sorun yok, sonuçta disiplin, kalite kontrol Almandır. Ayrıca Çinliler beceriksiz değildir, ne kadar ekmek o kadar köfteye göre üretim ;)

• Teşekkür 1
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Furkan Avcı
Çağlar Bayur yazdı:

ah şu wikipedia...

Bunu izledim, S yok, E ve C var :D

Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray

s kasaya laf eden taş olur taş! o kadar.

Çağlar Bayur yazdı:

töbeeee, bu kasa demedik

5 series marstan mı iniyor?

5 serisi bizi ilgilendirmiyor s serisinden bahsedilirken. alamanyada bej renkli taksi onlar.

Yorum bağlantısı
Metin Uzunoğlu
Furkan Avcı yazdı:

Ha bence üretilse de sorun yok, sonuçta disiplin, kalite kontrol Almandır. Ayrıca Çinliler beceriksiz değildir, ne kadar ekmek o kadar köfteye göre üretim ;)

Bu işin ucu çiğköfteye kadar gider 🤣

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Metin Uzunoğlu yazdı:

yoğrulurken sumak konur mu konmaz ?

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Furkan Avcı
Metin Uzunoğlu yazdı:

Arif'in Manchester'a attığı golü ararken bile bulabiliriz kendimizi.
Konunun çıkış noktası, S serisine multimedia takacaksan bari kaliteli bir şeyler taksaydın ve kablolamayı kaliteli yapsaydın. ucuz Çin malı ( kaliteli olanlarıda var tabiki) kullanmasaydın.
Böyle söker atar elin oğlu :D 

• Beğen 1
  • Mutlu 3
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Çağlar Bayur yazdı:

Çok yakında burada da fabrikalar açılmaya başlar. Malum, adamlar 10'da 1 fiyatına işçilikle yaptıracaklar. Lojistik sağlanırsa ne markalar görürüz valla.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

emekli şansöyle bile açmadı , sonrası hiç açmaz, sadece maliyete bakma, çinli der ki: üretilmeyen maldan para almam...

Yorum bağlantısı
Furkan Avcı

Konunun özüne döndüreyim.

Malum bağırsak temizliği yaptık fazlalıkları söktük. Bir tek arka bagaja takılmış geri görüş kamerasını kablosunu düzgünce olması gereken yerlerden geçirdikleri için ellemedim, yalnız onuda orjinal yerine mercedes'in öngördüğü şekilde değilde araya ekledikleri zımbırtılar ile bağlamışlardı.

Bunuda kitabına uygun hale getireyim dedim.

Yalnız bu iş öncelikle StarDiagnosis (DAS) den girip

- Kumandalar->Bilgi ve iletişim -> Audio, Video, COMAND menüsünden giriyoruz.

- Gelişme Verileri menüsünde -> Kumanda uyarlamaları (varyasyon kodlamaları) kısmında geri görüş kamerası seçeneğini (Takılı) hale getirip kodlamayı Kumandaya aktarıyoruz.

- Bu sayede geri vitese takılınca kamera ekranı geliyor.

s350_operasyon5.jpeg

- Mercedes w221 WIS (atölye yazılımı) üzerinden devre şemasına baktığımızda Comand ünitesinin arkasındaki sokette 7 numaralı soket Kamera sinyali, 17 ise kamera toprak bağlantısı yazıyor. (sol üst taraf)

s350_operasyon6.jpeg

- Ama bir baktım orjinalde kamera donanımı olmadığı COMAND'ın arakasına giren sokette 7-17 uçlarının için içi boş. Hemen sağolsun Mbclubtr'den Gudikcik'ten yardım istedim aynı gün bana iki tane orjinal pin gönderdi.

s350_operasyon7.jpeg

- Kameradan gelen ucu dişi kamera ucu ile birleştirdim ve pinlere bağladım, pinleride sokette ki uygun yerlerine taktım. Kameranın bagajdaki besleme (geri vites tetikli) ve şasesini de düzgünce yeniden bağladım. Sonuç orjinal COMAND üzerinden geri görüş aktif :) 

s350_operasyon8.jpeg

kamerayı tam düzgün oturtamamışım üstten biraz çapak olmuş, onuda düzelteceğim. COMAND'dan kendi kılavuz çizgilerini isterseniz kapatabiliyorsunuz. Benim kameranın çizgileri ile birlikte görünüyor şu an gözüme batmadı kapatmadım. Kamerada akıllı görüntü işleme var dolayısıyla manevralarda görüntü hareketine göre kılavuz çizgileri dönüyor.

s350_operasyon9.jpeg

Evet şimdilik bu kadar :) 

• Beğen 19
Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray

hangi gerizekalı böyle güzel bir sistemi bozup en ucuzundan rca konnektörlü iğreti birşeyi arabasına yaptırırki... geri çevirmesi daha zor görüldüğü gibi.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Furkan Avcı
Doğan Arşiray yazdı:

hangi gerizekalı böyle güzel bir sistemi bozup en ucuzundan rca konnektörlü iğreti birşeyi arabasına yaptırırki... geri çevirmesi daha zor görüldüğü gibi.

Duygularıma tercüman oldun hocam. 

Bak mesela ön farlar, arka farlar, ön tampon, arka tampon bunlar makyajlı kasaya çevrilmiş ve hepsi orijinal parça ve kablolar ile, eline sağlık yapanın, sadece ön far soketinde iki kablo hatalı olduğu için Akıllı ışık sistemi ve viraj aydınlatması çalışmıyor, onuda çözeceğim inşallah. Birde imkanı olmadığı için SCN (kodlama) işini yapamamışlar onu da Gudikcik ile çözdük zaten. 

Bak dua ediyoruz. Ama bu multimedia işi tam kasap işi... 

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Selim Bilgin

Eksikleri tamamlanan, orijinale çevrilen mersedesleriniz değerinin altında alınır. 😛 

• Beğen 2
  • Mutlu 3
Yorum bağlantısı
Ersin Gökdemir

Delinin biri kuyuya taş atmış, kırk akıllı çıkartmaya uğraşmış. Aynı öyle olmuş.

Eline sağlık.

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Mehmet Muhip Yılmaz
Furkan Avcı yazdı:

V8 Biturbo 500 ler 467 BG di sanırım, bence kaçırmayın hemde makyajlı, 900.000 TL ?

690.000-850.000 arası bir rakamda uzlaşmaya çalışıyoruz :D 

Yorum bağlantısı
Furkan Avcı
Mehmet Muhip Yılmaz yazdı:

Endişem V8 bizi üzer mi ? Bu motorun mekaniği ve sorunsuzluğu nasıl ? 

Motora bir şey dememde, bu araçlarda sıkıntı elektronik. Her yer ECU dolu, benim araba tam dolu değil, 58 tane kumanda kutusu var.

Aha bak burdan yak. Arabayı yıkattım güneş altında mis gibi park ettim geldim sonuç bu, birde nazar yok diyorsunuz :D  :D 
Yarın Ankara'ya gidiyorum, ABS yok, ESP yok, elektrik destekli hidrolik direksiyon yok :D sadece 3.498 cc motor var :D

Renault 12 Toros 350 :D

image.thumb.png.c8464cb7c80fad122e3d11142d97844f.png

• Şaşkın 1
  • Üzgün 1
Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray
Furkan Avcı yazdı:

Motora bir şey dememde, bu araçlarda sıkıntı elektronik. Her yer ECU dolu, benim araba tam dolu değil, 58 tane kumanda kutusu var.

Aha bak burdan yak. Arabayı yıkattım güneş altında mis gibi park ettim geldim sonuç bu, birde nazar yok diyorsunuz :D  :D 
Yarın Ankara'ya gidiyorum, ABS yok, ESP yok, elektrik destekli hidrolik direksiyon yok :D sadece 3.498 cc motor var :D

Renault 12 Toros 350 :D

image.thumb.png.c8464cb7c80fad122e3d11142d97844f.png

ooo bu adam olmaz artık. gel c180 i vereyim bırak bunu. hem 98 bin km de daha. mis. üstüne de para istemem yabancı değilsin.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...