İçeriğe Yönlendir

1999 Civic'e 20. Yaşında Yaptıklarım

Emre Şimşek
Çözüme git Emre Şimşek tarafından,

Recommended Posts

Emre Şimşek
1 saat önce, Mustafa Tüfekçi yazdı:

Aparat sokacak yeri bulamadım.tırnakları nerde çözemedim

Ben sana söküp içini resimleyim. Arkada bir vida yeri var ondan başka bir şey tutmuyor herhal..

Bir de şu sislerden ben de mi alsam, nerede bulunur bunlar?

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi
Ben sana söküp içini resimleyim. Arkada bir vida yeri var ondan başka bir şey tutmuyor herhal..
Bir de şu sislerden ben de mi alsam, nerede bulunur bunlar?
Letgo dan almış komple set düğmedem tesisata hepsi vardı
Yorum bağlantısı
Emre Şimşek

Galericinin yeminler ederek değiştirmiş(!) olduğu polen filtresi aşağıdadır. Olması gereken de yanındadır.

e0f5dab4e09.jpeg

fazla küfretmeden nasıl yapılır ona geçiyoruz..

Elinizde bir adet 8’lik anahtar, bir adet de philips yani + uçlu tornavida olsun. 

Önce torpido kapağının altındaki 2 menteşenin vidasını söküyoruz. Sonra sağ taraftaki bakalitin üst kısmındaki vidayı çıkartıp geçmelerinden çekiyoruz, kolaylıkla çıkıyor. Ardından karşımızda enlemesine duran paneli söküyoruz, 2 tane sağda 1 tane solda civatası var. Dikine duran polen filtresinin kapağını alt taraftan çekin kolayca çıkıyor. Çıkarttığınız filtrenin yönüne dikkat edin. Takacağınız her filtrede yön göstermiyor çünkü. Kolay gelsin.

Bu resimde önce polen filtresinin kapağı çıkartılmış, henüz panel sökülmemiş durumda.

935e856d74e.jpeg

Bir de torpidonun içini temizlerken bunu buldum. Muhtemelen teybi sökmeye yarıyordu. @Mustafa Tüfekçi

f1637480560.jpeg 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tahir Ak
Galericinin yeminler ederek değiştirmiş(!) olduğu polen filtresi aşağıdadır. Olması gereken de yanındadır.
e0f5dab4e09.jpeg
fazla küfretmeden nasıl yapılır ona geçiyoruz..

Elinizde bir adet 8’lik anahtar, bir adet de philips yani + uçlu tornavida olsun. 
Önce torpido kapağının altındaki 2 menteşenin vidasını söküyoruz. Sonra sağ taraftaki bakalitin üst kısmındaki vidayı çıkartıp geçmelerinden çekiyoruz, kolaylıkla çıkıyor. Ardından karşımızda enlemesine duran paneli söküyoruz, 2 tane sağda 1 tane solda civatası var. Dikine duran polen filtresinin kapağını alt taraftan çekin kolayca çıkıyor. Çıkarttığınız filtrenin yönüne dikkat edin. Takacağınız her filtrede yön göstermiyor çünkü. Kolay gelsin.
Bu resimde önce polen filtresinin kapağı çıkartılmış, henüz panel sökülmemiş durumda.
935e856d74e.jpeg

Bir de torpidonun içini temizlerken bunu buldum. Muhtemelen teybi sökmeye yarıyordu. [mention=12416]Mustafa Tüfekçi[/mention]
f1637480560.jpeg 

niye küfredersin bir filtre yerine 2 takmış (!) sonra galerici deyince neden cinleniyorsun derler
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Arıkan

Merak ettiğim iki filtrenin toplam fiyatı, tek filtreden ucuza mı geldi acaba? :) 

Yorum bağlantısı
Tolgahan Doğru

Kesin elindeki diğer araclardan atıl durumda olan filtreleri sokup toplayıp cıvıc e takmıstır 😀

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Emre Şimşek
9 dakika önce, Mustafa Arıkan yazdı:

Merak ettiğim iki filtrenin toplam fiyatı, tek filtreden ucuza mı geldi acaba? :) 

Adam birini hiç değiştirmemiş, üstteki nispeten yeniydi. Ve içeriden en az 10 yıllık toz vs çıktı. 

Yorum bağlantısı
Hasan Karabekiroglu

Bence güzel taktik, adam uğraşmış çift filtreden geçirmiş daha ne :) 

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Emre Şimşek
Şimdi, Hasan Karabekiroglu yazdı:

Bence güzel taktik, adam uğraşmış çift filtreden geçirmiş daha ne :) 

Eğer öyle işe yarıyorsa ben bi şeyler daha sokuşturayım oraya 🙃

Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz

Benim 2003 accentte galiba böyle çift parçalı polen vardı, ordan kalmış olabilir :D

Polen yuvası elektrikti süpürge ucuna hortumdan aparat yapılıp çekilecek sonra klima köpüğü ile evaparatör temizlenecek peşine de havalandırma fanı sökülüp temizlenmeli, bunlar bitince havalandırma kanallarına geçecez :)

Yorum bağlantısı
Emre Şimşek
2 dakika önce, Köksal Yılmaz yazdı:

Benim 2003 accentte galiba böyle çift parçalı polen vardı, ordan kalmış olabilir :D

Polen yuvası elektrikti süpürge ucuna hortumdan aparat yapılıp çekilecek sonra klima köpüğü ile evaparatör temizlenecek peşine de havalandırma fanı sökülüp temizlenmeli, bunlar bitince havalandırma kanallarına geçecez :)

Üstad elimde tazyikli hava vardı onunla giriştim sanayide. Sonra orayı açık bırakıp 60 km/s hıza çıktım. İçleri temizlendi. Dediğin gibi bir de köpük olsa içerdeki radyatöre kadar tertemiz olurdu :)

Zaten bütün bunlardan sonra arabanın içini temizlettim çünkü çok toz pis çıktı.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Hasan Karabekiroglu
3 dakika önce, Köksal Yılmaz yazdı:

Elin kaşınıyor herhalde...

7 dakika önce, Emre Şimşek yazdı:

Eğer öyle işe yarıyorsa ben bi şeyler daha sokuşturayım oraya 🙃

Sen oradan fare ölüsü çıkmadığına dua etmelisin :) 

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Emre Şimşek

Klima çalışmaz olmuştu, bugün kaçakları yaptırdım. Gaz bastırdım.
Kaçaklar gaz filtresi ve müşürün üstünde de olunca mecbur onlar da (300₺) değişti. Toplam 500 harcadım. Şükür klima çalışıyor [emoji846]

8e7f1cba721ff96a4d8ac8238c4a9bf5.jpg

Ayrıca galericiye buradan selamlarımı iletiyorum.

• Beğen 6
Yorum bağlantısı
  • 2 ay sonra...
Emre Şimşek

Arabayı satmıyoruz ya, şurayı bi güncelleyeyim dedim. Aklımda direksiyonu ve el frenini deri kaplamak ve bunları yaparken hanıma mevzuyu çaktırmamak var. Ali’den hazır kılıf bakıyorum.

• Beğen 1
  • Mutlu 2
Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Emre Şimşek

Triger seti değişti. Yağ kaçakları giderildi. Ön disk, balatalar ve amortisörler değiştirildi.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Emre Şimşek

Arabama yarın kısmetse lpg taktırıyorum. 

Atiker en ucuzu 2000 ₺

Wentgas 2200 ₺

Brc 2700 ₺   fiyat verdi kredi kartına 9 taksitle. Nakit alabilseydim 200 ₺ daha düşüyor.

Atiker iyi diyor, wentgas çok çok iyi diyor ama her yerde servisi yok diyor, brc’ye yorum yapmıyor. Wentgas 5 yıl önce 206’ya taktırmıştım memnun kalmıştım ama bu kez nedense kararsız kaldım. Fikirlere de açığım.

Yorum bağlantısı
Emre Şimşek

Güncelleme.

wentgas takıldı. Gayet memnunum. İlk 118 km’de 30 liralık gaz aldım. 10,46 lt. Ortalama 100 km’de 9 lt şehir içi

Güncelleme 2:

Datça’da çok güzel bir koyda (kara incir) debriyaj tamamen gitti.

2. viteste sanayiye götürdük. Yağı bitmiş, dot 3 yağ ekledik havasını aldık şimdilik tatile devam.

Eve gidince yağını komple değiştireceğim.

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Emre Şimşek

VOZaz6.jpg

Taktırdım taktıralı aldığım lpg. Ve buna bağlı çıkan değerler.

100 km'de ortalama 7.5 lt lpg tüketiyor. Krş olarak karma, km'de 20 krş yakıyor.

Şehir içi 25 krşlarda, şehirler arası 19-20 krşlarda. Buradaki değerlerin çoğu uzun yol verisi.

LPG'den önce 45-50 krş yakardı. 3000 km'de epey kar ettirdi.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Emre Şimşek
(düzenlendi)

@Mehmet Cihat kardeşimin yaptığı şeylerden örnek alıp vag askısını tam manasıyla monte ettim, sol taraftaki vidasına delik açmak zorunda kaldım 😬

EhRPSq.jpg

Elim değmişken sorunlu olan bagaj aydınlatmasına lehimle müdahale edip ikinci bir ışığı ekleyiverdim. Sağolsun eşim bile yardım etti :)

EhEAfP.jpg

EhRkBY.jpg

Sırada hanımla benim izlerimizi taşıyan eski tamponla vedalaşmak var..

Sol tarafı daha önce hanım beton direğe çarpmıştı. Ben de geçen gün Fethiye’de sıkışık bir yerde bekleme yapıyordum. Lastik bariyerlerin dibindeydim. Hanım dondurma almaya inmişti. Baktım yol daraldı, dedim şu lastiklere iyice yanaşayım. Kırdım sağa geri geri yaptım küt diye bir ses geldi. Meğer lastiklerin sonunda bir tane de demir direk varmış 🙈

EhVg7y.jpg

EhVi5M.jpg

Bu olaydan sonra internetten bir tane park sensörü sipariş ettim.

Dün de Fethiye’den tampon aldım. 220₺

tarihinde Emre Şimşek tarafından düzenlendi
Linkler değiştirildi
  • Beğen 6
Yorum bağlantısı
Emre Şimşek

Bugün tabiri caizse tekerimize taş değdi..

Çanakkale’den çok yakın bir arkadaşım gelmişti. Onu gezdirmek için biraz taş toprak yollara girmiştim. Bir anda sol ön tekerde bir sürtme sesi geliyor. Taş girdi herhalde dedim. Önce durup geri geri gittim ve müthiş bir sürtme sesi geldi, vazgeçtim. Bir tel yardımıyla belki taşı çıkartırım dedim uğraştım biraz ama hiç bir şey çıkmadı.

Krikoyla kaldırdım tam sol yaptım biraz daha inceledim bir şey bulamadım. Bijon anahtarım yok(halbuki 11.11’de alacaktım). 2 kişi sağolsun durdu onların da anahtarı uymadı. Korka korka sanayiye gittik yaklaşık 15 kmde 3 defa durduk jantın sıcaklığını kontrol ettik. Bu kadar uğraştan sonra sorun aynı yerde fakat başka bir şey çıktı..

Ağustosta değiştirdiğim diskin üzerinde 2 tane küçük civata var, bu civatalar arka taraftaki koruma sacını tutuyormuş. Titreşimden dolayı zamanla bu civatalar gevşemiş. Uygun şekilde ilaçlanıp sıkılandı, açılmasın diye kenarına çentik de atıldı. Şimdilik iyiyiz..

EpXBNj.jpg

Ağustosta bakımı yaptırdığımdan beri 3. heyecan bu...

Bir daha S garage’a gitmem...

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Emre Şimşek

Ev88fj.md.jpg

Tamponu değiştirdim. Hazır değiştirirken park sensörü taktım. Tamponun paslı vidalarını da değiştirdim tabii.

Ev8mSv.md.jpg

Bu bantları temizlemek istiyorum. Boya atsam atabilir. Ne yapmalıyım?

Ev8zF6.md.jpg

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
  • 1 ay sonra...
Emre Şimşek

1473020d13206c15542231e0ad815aff.jpg
Tavan lambası anahtarı temassızlık yapıyordu, söktüm, zımparaladım, kapattım güzel çalışıyor.

35d5370f3e86ef2cd2d0d59aa167c16b.jpg

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...