İçeriğe Yönlendir

Çekme Karavan

Erkut Uysal

Recommended Posts

Erkut Uysal

Gaza geldik bir kere, başka yolu yok karavan alıcaz... :)

Değerli forumdaşlar karavan işine girmeye karar verdik biraz araştırmalardan sonra Ortiz karavanın 750 kg altı 4 kişilik karavanını alamk istiyoruz...

https://www.sahibinden.com/ilan/vasita-karavan-cekme-karavan-ortiz-den-yeni-tasarim-4-kisilik-3%2C90-750-kg-alti-708943244/detay

Fakat kafamızda deli sorular var ? 

Firmaya mesaj yolu ile ulaşmaya çalıştım sorularımı sordum fakat daha dönüş alamadım... Güneş enerji sistemi yok onu dahil etmek istiyorum kamp alanlarına bağlı kalmak pek istemiyorum... 

Isıtma sistemi webasto olarak düşünmekteyim fakat ilanda onu göremedim... 

1 yaşında bir bebeğimiz var onu üşütmememiz lazım... :) 

Sıkça yurt dışına çıkıyoruz ( Yunanistan, Bulgaristan ) Bu karavanlarda ruhsat, sigorta, muayne gibi şeyler muaf olduğu için yurt dışına çıkarmada sorun yaşarmıyız... 

Son olarak sizlerin önerileri nedir acaba bunuda merak ediyoruz... 

Bu işi 2 hafta içerisinde sonuca bağlamak gibi bir niyetim var... Bir aksilik olmaz ise... 

Yorum ve bilgilerinizi rica ediyorum... :)

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Ersen Tapan
Erkut Uysal yazdı:

Güneş enerji sistemi yok onu dahil etmek istiyorum kamp alanlarına bağlı kalmak pek istemiyorum... 

Bunların hepsini genelde ekstra olarak alıyorsunuz. 
Ama uzun yolculuklar için çekme karavan biraz sıkıntılı olabilir. Kullanıcılara ulaşıp yorumlarını alın derim. 

Yorum bağlantısı
Hakan Gürsu

Benimde karavan alma niyetim var ama su an sadece niyet. Ortiz iyi bi firma. BU karavan içinse yutubda videolar var. Güneş enerji ve Webasto opsiyon bu modelde.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

ekstraları yükleyince 750 kg ı aşmaması lazım. Seçtiğiniz karavan tipinin içine mutlaka adım atın almadan önce, beklentileri ve yaşama alanlarını çok iyi inceleyin. Isıtmaktan çok ısıyı kaçırmamak esastır, bu sorada da yeterince havalandırma olabilmeli

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Erkut Uysal
Ersen Tapan yazdı:

Bunların hepsini genelde ekstra olarak alıyorsunuz. 
Ama uzun yolculuklar için çekme karavan biraz sıkıntılı olabilir. Kullanıcılara ulaşıp yorumlarını alın derim. 

Çekme karavanin ne gibi sıkıntılari var abi senin gordugun ? Selanik bize buradan 5 6 saat kadar suruyor gumruk yogun olmazsa tabi... Motokaravan şuan icin alamam Ersen abi boş yere o aracı yatirmiş olurum... 

Hakan Gürsu yazdı:

Benimde karavan alma niyetim var ama su an sadece niyet. Ortiz iyi bi firma. BU karavan içinse yutubda videolar var. Güneş enerji ve Webasto opsiyon bu modelde.

Youtubedeki hemen hemen butun videolari izledim abi... Niyet onemli ama sonuca baglamak daha onemli... Hadi bi cesaret al karavani abi... :)

Çağlar Bayur yazdı:

ekstraları yükleyince 750 kg ı aşmaması lazım. Seçtiğiniz karavan tipinin içine mutlaka adım atın almadan önce, beklentileri ve yaşama alanlarını çok iyi inceleyin. Isıtmaktan çok ısıyı kaçırmamak esastır, bu sorada da yeterince havalandırma olabilmeli

Izmire bi git diyosun yani Çağlar abi... 😮

Bu karavanin yalitimi pek iyi degil abi digerleri ile karsilastirinca nasil iyilestirme yapilir onada bakmak lazim abi... 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Levent Güzelkalp

Neredeyse 1 yıldır benide sardı bi sevda yutube de tüm kanalları takip ediyorum .En büyük hayalim moto karavan ile çine gitmek. Simdi öncelikler bu hayalimi erteleme neden ama ilerde gerçekleştireceğim. 750 kg altında yerli üreticiler biraz yanıltıcı oluyor konu hakkında gezenbilir forumunda 80 sayfalık güncel bir başlık var göz atmanızı tavsiye ederim fikir olması açısından önümüzdeki ay fuarda olacak oraya gidip inceleyebilirsiniz .ülkemizde kg olayını polis ler takilmasada yurt dışında yol kenarında tartma gibi uygulamalar yapiliyormus

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Fatih Evcin

Merhaba ,
Bizde uzun zamandır bu sevdadayız :)
Fikir olması açısından bildiklerimi yazayım.
Hatta arkadaşım geçen hafta Saly Carabinata karavan aldı . 75@ kg altı ve 4 kişilik. Şubat teslim 42.750 tl
Araçta 2 adet ranZa, bir adet 2 kişilik yatak toplanınca yemek masası oluyor , bir buzdolabı , 2li Ocak , kasetli WC ve duş mevcut.

Gelelim ekstralara :
2700 tl webasto marka ısıtıcı aldı montaj hariç.
2.400 tl 2 adet jel akü aldı güneş enerjisini depolamak için.
Tavana 2 adet güneş enerji paneli aldı fiyatı öğrenirim.
Ve bir tane eski aracından kalma yan tentesi vardı onu montaj yapmak istedi.
Fakat üretici 750 kg geçeceğinden bunların hepsini bu karavana koyamayacağını söyledi :(
( Ekstra dediklerimi karavanı almadan önce almıştı )
Yurt dışına gelince plakasız olarak yurt dışına çıkacağını sanmıyorum .

Gaza geldik bir kere, başka yolu yok karavan alıcaz... [emoji4]
Değerli forumdaşlar karavan işine girmeye karar verdik biraz araştırmalardan sonra Ortiz karavanın 750 kg altı 4 kişilik karavanını alamk istiyoruz...
https://www.sahibinden.com/ilan/vasita-karavan-cekme-karavan-ortiz-den-yeni-tasarim-4-kisilik-3%2C90-750-kg-alti-708943244/detay
Fakat kafamızda deli sorular var ? 
Firmaya mesaj yolu ile ulaşmaya çalıştım sorularımı sordum fakat daha dönüş alamadım... Güneş enerji sistemi yok onu dahil etmek istiyorum kamp alanlarına bağlı kalmak pek istemiyorum... 
1 yaşında bir bebeğimiz var onu üşütmememiz lazım... [emoji4] 
Sıkça yurt dışına çıkıyoruz ( Yunanistan, Bulgaristan ) Bu karavanlarda ruhsat, sigorta, muayne gibi şeyler muaf olduğu için yurt dışına çıkarmada sorun yaşarmıyız... 
Son olarak sizlerin önerileri nedir acaba bunuda merak ediyoruz... 
Bu işi 2 hafta içerisinde sonuca bağlamak gibi bir niyetim var... Bir aksilik olmaz ise... 
Yorum ve bilgilerinizi rica ediyorum... [emoji4]

İlandaki karavanı 48.000 e veriyorlarsa kaçırmamak lazım gibi duruyor :)
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Kemal Korkmaz

Benim gönlümde de Crawler var inşaallah gönlünüze göre bir karavan alırsınız...

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Tahir Ak

Ben de çok inceledim emekliliğe yakın çocuklar büyüyünce hayalimdir. Alırsanız detaylı inceleme bekleriz :)

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Erhan Doruk

Ankara'da güney karavan var. Çok daha uyguna size özel yaparlar bence. Bir görüşün. Karavan yazın çok keyifliyken kışın soğuk bölgelerde işkence oluyor. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

Ülkemin kAravan sorunu

1- Güvenlik

2- Trafik polisi

3- Köylülerin fuhuş şüphesi

4- Jandarmanın sizi kışkışlaması koruyamayız gidin demesi

5- kıskanç şüpheci civar evlerin şikayetçiliği ( ben bu evi üçüüz bine aldım herif gelmiş bedavaya..)

• Beğen 12
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Ersen Tapan
Erkut Uysal yazdı:

Çekme karavanin ne gibi sıkıntılari var abi senin gordugun ? Selanik bize buradan 5 6 saat kadar suruyor gumruk yogun olmazsa tabi... Motokaravan şuan icin alamam Ersen abi boş yere o aracı yatirmiş olurum... 

Rampalarda  dur kalklarda sıkıntı oluyor. Aynı zamanda manevra yapmak alışkanlık istiyor. Çeken aracın biraz heybetli olması işleri kolaylaştırır benim düşünceme göre.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Servet Aydın

İmkan var ise çekme karavan olan bir araç kullanın. Sürüşü manevrası ciddi zordur. Çeken araç ciğerli olmalı. Yoksa sürücüyü yorar 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz

Karavana heves etsem de çekmelere şu ana kadar güvenemedim. Normal sürermiş gibi sürmeye kalkarım karavanı unutup sonra sıkıntı olur. Motokaravan benim için daha güvenli.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Fatih Evcin
Fatih Evcin yazdı:

Merhaba ,
Hatta arkadaşım geçen hafta Saly Carabinata karavan aldı . 75@ kg altı ve 4 kişilik. Şubat teslim 42.750 tl
Araçta 2 adet ranZa, bir adet 2 kişilik yatak toplanınca yemek masası oluyor , bir buzdolabı , 2li Ocak , kasetli WC ve duş mevcut.

Gelelim ekstralara :
Fakat üretici 750 kg geçeceğinden bunların hepsini bu karavana koyamayacağını söyledi :(

2 tane 100 lük akü 
2 tane güneş paneli 
1000 kW invertör 
Solar kablo 
4200 tl imiş.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sami Demirpaz

Yeterince araştırma yapmadan karavan işine girmeyin bence. 

Çekme karavanlar da genellikle 2 ayrı sınıf var. 

* 01 Sınıfı - 750KG altı karavanlar.

Ruhsat ve muayeneden muaftır. Basılı O1 belgesi ile yurtdışı seyahati yapılabilir. O1 belgesi olmadan yurtdışına çıkartamazsınız. Aracınızın kaskosuna ek gösterip belli bir limitte kapsam altına alabilirsiniz. Herhangi bir trafik kazasına karıştığınızda O1 belgeli karavan için trafik sigortanız ile karşı tarafın masrafını ödeyebilirsiniz.

*O2 Sınıfı - 750 KG üstü karavanlar.

Ruhsat gerektirir, her sene TUV muayenesi vardır. Plakalı olduğundan yurtdışı seyahati yapılabilir. Aracınızın kaskosuna plakalı olduğundan dolayı aksesuar olarak işletemezsiniz.

Sürücü ehliyet sınıfınızı römork çekebilecek sınıf ile düzeltmeniz gerekir.

Türkiye'de ağırlık kontrolü tartı ile yapılmıyor denilecek kadar azmış ama herhangi bir trafik kazasına karışıp, ruhsatsız 750 kg üzeri karavan olduğu tespit edilip başı yananlar çok olmuş. 

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Ayhan Asil

Gene aldınız beni daldırdınız hülyalara; bir yıldır benim de hayalim karavan, Yılda sadece 1 ay izni olan bir memurum, kullanım dışı muhafaza yerim bile yok ancak gönül istiyor. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Fatih Evcin
Servet Aydın yazdı:

İmkan var ise çekme karavan olan bir araç kullanın. Sürüşü manevrası ciddi zordur. Çeken araç ciğerli olmalı. Yoksa sürücüyü yorar 

özellikle geri geri gelirken değil mi abi ? 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Servet Aydın
Fatih Evcin yazdı:

özellikle geri geri gelirken değil mi abi ? 

Kesinlikle. Ve seyir anında sollama şehir içi trafiği veya sıkışık trafik. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ayhan Asil
Köksal Yılmaz yazdı:

Karavana heves etsem de çekmelere şu ana kadar güvenemedim. Normal sürermiş gibi sürmeye kalkarım karavanı unutup sonra sıkıntı olur. Motokaravan benim için daha güvenli.

+1

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Fatih Evcin
Köksal Yılmaz yazdı:

motokaravanda maliyetler yüksek bi hayli. ( Trafik sig. Kasko vs. )

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Erkut Uysal
Levent Güzelkalp yazdı:

Neredeyse 1 yıldır benide sardı bi sevda yutube de tüm kanalları takip ediyorum .En büyük hayalim moto karavan ile çine gitmek. Simdi öncelikler bu hayalimi erteleme neden ama ilerde gerçekleştireceğim. 750 kg altında yerli üreticiler biraz yanıltıcı oluyor konu hakkında gezenbilir forumunda 80 sayfalık güncel bir başlık var göz atmanızı tavsiye ederim fikir olması açısından önümüzdeki ay fuarda olacak oraya gidip inceleyebilirsiniz .ülkemizde kg olayını polis ler takilmasada yurt dışında yol kenarında tartma gibi uygulamalar yapiliyormus

Fuarı görmeden almayalım o zaman... Bunu söylediğiniz çok iyi oldu bir araştırayım... Teşekkür ederim... :flowers:

Fatih Evcin yazdı:

Merhaba ,

Gelelim ekstralara :

Bilgiler çok iyi aşağı yukarı bende bu rakamlara ulaştım... 

750 kg sınırı konfordan vaz geçmemize sebep oluyor bundan da vaz geçmek istemiyoruz... Haklı olarak...

48 bin rakamı çok çekici opsiyonlarla ağırlık ne kadar gelir onada bakmak lazım... 

Kemal Korkmaz yazdı:

Benim gönlümde de Crawler var inşaallah gönlünüze göre bir karavan alırsınız...

Crawler bize olmaz abi çocukla yorar bizi... Crawler'in Pickup arkasına montaj olan ürünleri daha çok cezbediyor beni... 

Erhan Doruk yazdı:

Ankara'da güney karavan var. Çok daha uyguna size özel yaparlar bence. Bir görüşün. Karavan yazın çok keyifliyken kışın soğuk bölgelerde işkence oluyor. 

Teşekkür ederim Erhan bey hemen inceliyorum... :flowers:

Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz
Fatih Evcin yazdı:

motokaravanda maliyetler yüksek bi hayli. ( Trafik sig. Kasko vs. )

Camlı van alıp sök-tak yapılabilir kısa süreli geziler için.

Yorum bağlantısı
Erkut Uysal
Mehmet Göktürk yazdı:

Ülkemin kAravan sorunu

1- Güvenlik

2- Trafik polisi

3- Köylülerin fuhuş şüphesi

4- Jandarmanın sizi kışkışlaması koruyamayız gidin demesi

5- kıskanç şüpheci civar evlerin şikayetçiliği ( ben bu evi üçüüz bine aldım herif gelmiş bedavaya..)

6- Kontrol için gelen köylülerin muhabbete oturup sabaha kadar muhabbet etmesi... 

Türkiyede güvenlik gerçekten büyük sorun hocam... 

Servet Aydın yazdı:

İnsignia ile deneyeceğiz Servet abi... Çekmezse ciğerini sökerim onun... :D 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Fatih Evcin
Köksal Yılmaz yazdı:

Camlı van alıp sök-tak yapılabilir kısa süreli geziler için.

abi o benim plan zaten :D 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...