İçeriğe Yönlendir

British Short Hair

Ebrar Tüfek

Recommended Posts

Ebrar Tüfek

Kardeşime hediye olarak 2 aylık erkek british short hair kedi aldım, evdeki muhabbet kuşu ile 5 dakika da arkadaş oldular, daha önce sokak kedisi beslemiştim bir kaç tane. Aldığım gibi iç dış parazitini yaptım, veterinere kayıt oldum aşı vakitleri mesaj gelecek vs, kimliği ve pasaportu haftaya çıkarılacak. Bu kedi cins olduğu için tekir kedilerine göre daha narin oluyorlarmış, besleyenlerden öneriler alabilirmiyim nelere dikkat etmek gerekir. Pro plan mama kullanıyorum. 377b4c5a332882e00a35656e33c1348c.jpg839c20f96bf6e68fda364b5333fea8a8.jpg064f54a941ab7d4ef9695d82d3678f28.jpg9e50482cca8e7b062d2189d5be64825f.jpg2bb9d90ae0bb8019682b5083f1288f05.jpg83214079bc0d9cfd2a547c730801389e.jpgc8cd316f9d336138981ded30962756cb.jpg

• Beğen 20
Yorum bağlantısı
Hakan Tarım

Tekirci biri olarak bu kedileri de severim, ama kedilği kalmamış be bunun. Kuş var üstünde duruyor :D :D

• Beğen 3
  • Mutlu 5
Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Yaş mama çok verme. Haftada bir en fazla. Evsel gıda olarak patates püresi havuç organik yoğurt yağsız et ve tavuk olabilir. Severler. Yavru bir oyuncak almalısın. Peluş ama kaliteli. Kanka oluyorlar. Bi tekir olmayacak sempatiklik olarak. İngiliz kasıntısı olacak. Kilo almaya meyilli. Öğünlere dikkat. 

Bendeki 2 yaşına girecek. Kuzen oluyorlar 

IMG-20200115-WA0065.jpg

• Beğen 22
Yorum bağlantısı
Ebrar Tüfek
Hakan Tarım yazdı:

Tekirci biri olarak bu kedileri de severim, ama kedilği kalmamış be bunun. Kuş var üstünde duruyor :D :D

Kuş gagasıyla bunun yüzüne birkaç kere dokundu, içimden dedim aha tokadı basacak şimdi, bendeki tekir taramalı pati atıyordu, elim kolum ekmek kesme tahtası gibi çizik çizik oluyordu. Bu kedi, kuşa vurmayı geç kuşu yalamaya kalktı, kuşta baktı bişey yapmıyor çıktı üstüne öyle gezdiler biraz :D

Mustafa Cerci yazdı:

biraz buyusun bence o kusu yer senin kedi :mangal:

Yemesin, kardeşim kuyruğunu sosis yapar mangalda pişirir 💀

Servet Aydın yazdı:

Yaş mama çok verme. Haftada bir en fazla. Evsel gıda olarak patates püresi havuç organik yoğurt yağsız et ve tavuk olabilir. Severler. Yavru bir oyuncak almalısın. Peluş ama kaliteli. Kanka oluyorlar. Bi tekir olmayacak sempatiklik olarak. İngiliz kasıntısı olacak. Kilo almaya meyilli. Öğünlere dikkat. 

Bendeki 2 yaşına girecek. Kuzen oluyorlar 

IMG-20200115-WA0065.jpg

Yaş mama hangi marka kullanıyorsun abi, veteriner whiskas verme içindeki tuz çok fazla olduğu için diş taşı yapıyor dedi. Kuş onun egosunu alır zaten, at gibi binmeye başladı kediyi :D

Maşallah sizinkide çok güzelmiş, rengi sedefli gibi duruyor :)

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Tuluhan Şıpka

5 yıllık bir exotic short hair sahibi olarak ilk tavsiyem göz ve burun temizliğine dikkat ediniz.

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Bendeki beyaz. Mama migrosta satılan bir marka. Bakarım yazarım 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ebrar Tüfek
Tuluhan Şıpka yazdı:

5 yıllık bir exotic short hair sahibi olarak ilk tavsiyem göz ve burun temizliğine dikkat ediniz.

Gözde çapaklanma var ve hafif kızarıklık var, çapaklanma için yarın eczaneden borik asitli göz solüsyonu alıp gözlere damlatacağım, bide akşamları çayı soğutup makyaj temizleme pedi ile temizlicem. Göz enfeksiyonu var muhtemelen. 

Yorum bağlantısı
Tuluhan Şıpka
Ebrar Tüfek yazdı:

Gözde çapaklanma var ve hafif kızarıklık var, çapaklanma için yarın eczaneden borik asitli göz solüsyonu alıp gözlere damlatacağım, bide akşamları çayı soğutup makyaj temizleme pedi ile temizlicem. Göz enfeksiyonu var muhtemelen. 

Gentagut iyidir

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Serkan Aktay
Servet Aydın yazdı:

Evsel gıda olarak patates püresi havuç organik yoğurt yağsız et ve tavuk olabilir.

IMG-20200115-WA0065.jpg

Keşke Servet abinin kedisi olsaydım. Kedi benden iyi besleniyor 🐅

• Beğen 2
  • Mutlu 14
Yorum bağlantısı
Servet Aydın
Serkan Aktay yazdı:

Bundan 6 ay önce 5.kattan düştü. Geçen 2 aylık tedavi sürecinde ruhsal yaşım çöktü. Evde 3.kızım oldu bu. Ve hatta ablaları acayip kıskanıyor 😁

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Alpay Sumer
Serkan Aktay yazdı:

Kulaklarin boyle olurdu ama? Kabul mu? 😁

Servet Aydın yazdı:

ruhsal yaşım çöktü.  😁

Arkadaslarin dikkatine. 🙄

• Mutlu 3
Yorum bağlantısı
Furkan Avcı

Mama olarak, kesinlikle hill's Science Plan öneririm. Benim tekir 11 yaşında. 

Servet abi yes bırak market mamasını, aynı hatayı yapmıştım, hayvanın böbrekler gidiyordu nerdeyse 3 ay tedavi gördük. 

Foto atarım sonra

Yorum bağlantısı
Fatih Evcin

Bu cins kedilerin bakışları bana hep şaşkın geliyor :) Bir arkadaşta da var çok çekingen ve utangaç evlerine 10 kere gittim kediyi 2 kere gördüm sevemedim de .

Yorum bağlantısı
Fatih Sarıkaya
(düzenlendi)

Bende 3 tane british var proplan prebiyotik mama kullan.Ben kısırlaştırmadım.Yavrulamalarına müsaade edeceğim.Akşam işten gelince sırayla kucağıma gelip otururlar.

Bebekliklerinde ishal sorunları vardı birde uyuz kapmışlardı.Tadavilerini yaptırdıktan sonra çok şükür daha hasta olmadılar.Bu kedilerin tedavileri çok pahalı.Ben aşı yaptırmıyorum.Sadece parazit ilaçlarını kullanıyorum.Ayrıca diğer bakımlarıda çok pahalı.10 kilo mama alıyorum 1,5 ayda silip süpürüyorlar.Dişi olanları erkeklerden çok yiyor.Hamile iken dahada çok yiyorlarmış.En zor kısmı kum işi.Bizim dişi kedi oyun işini abartınca erkekleri fena pataklıyor.Bizdeki dişinin rengi sizdekinin aynısı.Güzel kocaman kahverengi gözlere sahip olacak.İri yarı rahatına düşkün, gündüzleri genellikle uykuda geçirecek.

Büyüdüklerinde siz evde kiracı olacaksınız.

VqGGwY.jpg
VqGD1q.jpg
VqGpHP.jpg

tarihinde Fatih Sarıkaya tarafından düzenlendi
  • Beğen 3
Yorum bağlantısı
Ebrar Tüfek
(düzenlendi)
Fatih Sarıkaya yazdı:

Bende 3 tane british var proplan prebiyotik mama kullan.Ben kısırlaştırmadım.Yavrulamalarına müsaade edeceğim.Akşam işten gelince sırayla kucağıma gelip otururlar.

Bebekliklerinde ishal sorunları vardı birde uyuz kapmışlardı.Tadavilerini yaptırdıktan sonra çok şükür daha hasta olmadılar.Bu kedilerin tedavileri çok pahalı.Ben aşı yaptırmıyorum.Sadece parazit ilaçlarını kullanıyorum.Ayrıca diğer bakımlarıda çok pahalı.10 kilo mama alıyorum 1,5 ayda silip süpürüyorlar.Dişi olanları erkeklerden çok yiyor.Hamile iken dahada çok yiyorlarmış.En zor kısmı kum işi.Bizim dişi kedi oyun işini abartınca erkekleri fena pataklıyor.Bizdeki dişinin rengi sizdekinin aynısı.Güzel kocaman kahverengi gözlere sahip olacak.

Fatih abi dünden beri kumu tertemiz sadece bir kere su içti onuda ben elime alıp su kabının önüne götürdüm öyle içti, mama yemiyor ve kuma hiç tuvaletini yapmadı utangaçlığından alışmadığından mı yoksa bir sorun mu var ? Maşallah tüyleri kadar ömürleri olsun :)

Furkan Avcı yazdı:

Mama olarak, kesinlikle hill's Science Plan öneririm. Benim tekir 11 yaşında. 

Servet abi yes bırak market mamasını, aynı hatayı yapmıştım, hayvanın böbrekler gidiyordu nerdeyse 3 ay tedavi gördük. 

Foto atarım sonra

Sütü bırakıp mamaya geçtiğinde proplan mama vermişler, aşılarını yapana kadar mama değiştirirsek feci ishal olurmuş, bitane dişi tekirim vardı kızgınlık döneminde evden kaçtı, ondan kalan mama vardı bayaa ama aldığım kişi öyle diyince bidaha orda verilen mamadan aldım. 

tarihinde Ebrar Tüfek tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Cem Dilmen

Valla kedi işi son iki yıldır hayatımın bir parçası oldu. Sürekli ilgileniyorum. Sitede millet alıştı bir yavru görseler başıboş getiriyorlar yıkayıp aşılarını yapıyorum. Bir kaç hafta bakıp sahiplendiriyorum. Geçen annem eve geldi evde biberon gördü hayırdır oğlum dedi çocuk mu bakıyon bizden gizli yaramazlık mı yaptın dedi :)  ÖZellikle yavrular inanılmaz keyifli oluyor. Hele elinle besliyorsun ya biberonla garip bir his. Benim oğlanı biberonla emzirirdim oyle hissetmezdim :)  

Bakım elbette hem sorumluluk hem de maddiyat istiyor. Aşıları düzeli yapıp takip etmek lazım. En geç iki haftada bir tüylerini de taramalısınız. Verdiğiniz mama bence yeterli. Ben Advance mama kullanıyorum yemeyen sevmeyen kedi görmedim. 

Yaş mama olayına gelince bence kendiniz de hazırlayabilirsiniz. Tavuk but ve ciğer içine küçük bir parça havuç, biraz pirinç ama az  iyice haşlayın blendırdan geçirin dörtte birden daha az fiyatına sağlıklı yaş mamanız hazır. Tabi uğraşmam derseniz ayrı konu. Tahıl miktarı kedilerde önemli özellikle böbrek taşı için. Ayrıca tuz miktarı da tabi. Ben kendi yediğimden veriyorum muhakkak yaş mama yerine. Mesela evde et yapılmışsa ona bir parça baharatsız ayırıyorum, balık varsa kılçığını ayırıp iki tanesini ona temizliyorum gibi. 

Dikkat edilecek bir diğer husus özellikle peynir gibi mayalı süt ürünleri. Ben arada yoğurt veriyorum onda sorun yok ve bağışıklık için çok gerekli hatta kefir de içiriyorum. Ama peynir özellikle kaşar biraz tehlikeli kusma ve ishal yapma potansiyeli yüksek. Bu tarz şeyleri verirken az az verip denerseniz kedinizin neye karşı hassasiyeti var öğrenmiş olursunuz. Sütü direk vermek sakıncalı zira sindirmeleri zor oluyor. Verince içtiklerine yediklerine bakmayın sonradan sıkıntı yaşıyorlar. Az miktarda süt verebilirsiniz tercihen sulandırarak başlamak gerekiyor. 

Yani kediler süt içer peynir yer falan her zaman öyle değil. Yeni kediler bir garip :) 

Ebrar Tüfek yazdı:

Fatih abi dünden beri kumu tertemiz sadece bir kere su içti onuda ben elime alıp su kabının önüne götürdüm öyle içti, mama yemiyor ve kuma hiç tuvaletini yapmadı utangaçlığından alışmadığından mı yoksa bir sorun mu var ? Maşallah tüyleri kadar ömürleri olsun :)

Eve ilk geliş döneminde bir kaç gün hatta bazı kedilerde 1 hafta alışma dönemi normal. Bu dönemde çekingen hareketler,  yeme içmenin çok olmaması buna bağlı çiş kaka azalması , gece bağırmalar ve ağlamalar zaman zaman agresif hareketle çok normal. Hele ki sizinki ilk kez annesinden ayrılmış kardeşlerinde de o yüzden alışmasına fırsat vermek lazım. Bu dönemde kedinizi sıkmamalısınız. Üstüne de gitmeyin. Bırakın alışsın o zaten kendisi gelecektir yanınıza. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Furkan Avcı
Ebrar Tüfek yazdı:

Sütü bırakıp mamaya geçtiğinde proplan mama vermişler, aşılarını yapana kadar mama değiştirirsek feci ishal olurmuş, bitane dişi tekirim vardı kızgınlık döneminde evden kaçtı, ondan kalan mama vardı bayaa ama aldığım kişi öyle diyince bidaha orda verilen mamadan aldım. 

Benim kastım market maması vermeyindi, Proplan da veteriner mamasıdır. evet pahalıdır ama onların sağlığı için önemli ;) 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Biz felix kullanıyoruz. ceza gerektiren kelime normalde miyavlamaz. Senle konuşur. Acayip sesler çıkarır. Ama iş boğaz olunca bülbüle dönüyor 😃

• Mutlu 2
Yorum bağlantısı
Ebrar Tüfek
Cem Dilmen yazdı:

Valla kedi işi son iki yıldır hayatımın bir parçası oldu. Sürekli ilgileniyorum. Sitede millet alıştı bir yavru görseler başıboş getiriyorlar yıkayıp aşılarını yapıyorum. Bir kaç hafta bakıp sahiplendiriyorum. Geçen annem eve geldi evde biberon gördü hayırdır oğlum dedi çocuk mu bakıyon bizden gizli yaramazlık mı yaptın dedi :)  ÖZellikle yavrular inanılmaz keyifli oluyor. Hele elinle besliyorsun ya biberonla garip bir his. Benim oğlanı biberonla emzirirdim oyle hissetmezdim :)  

Bakım elbette hem sorumluluk hem de maddiyat istiyor. Aşıları düzeli yapıp takip etmek lazım. En geç iki haftada bir tüylerini de taramalısınız. Verdiğiniz mama bence yeterli. Ben Advance mama kullanıyorum yemeyen sevmeyen kedi görmedim. 

Yaş mama olayına gelince bence kendiniz de hazırlayabilirsiniz. Tavuk but ve ciğer içine küçük bir parça havuç, biraz pirinç ama az  iyice haşlayın blendırdan geçirin dörtte birden daha az fiyatına sağlıklı yaş mamanız hazır. Tabi uğraşmam derseniz ayrı konu. Tahıl miktarı kedilerde önemli özellikle böbrek taşı için. Ayrıca tuz miktarı da tabi. Ben kendi yediğimden veriyorum muhakkak yaş mama yerine. Mesela evde et yapılmışsa ona bir parça baharatsız ayırıyorum, balık varsa kılçığını ayırıp iki tanesini ona temizliyorum gibi. 

Dikkat edilecek bir diğer husus özellikle peynir gibi mayalı süt ürünleri. Ben arada yoğurt veriyorum onda sorun yok ve bağışıklık için çok gerekli hatta kefir de içiriyorum. Ama peynir özellikle kaşar biraz tehlikeli kusma ve ishal yapma potansiyeli yüksek. Bu tarz şeyleri verirken az az verip denerseniz kedinizin neye karşı hassasiyeti var öğrenmiş olursunuz. Sütü direk vermek sakıncalı zira sindirmeleri zor oluyor. Verince içtiklerine yediklerine bakmayın sonradan sıkıntı yaşıyorlar. Az miktarda süt verebilirsiniz tercihen sulandırarak başlamak gerekiyor. 

Yani kediler süt içer peynir yer falan her zaman öyle değil. Yeni kediler bir garip :) 

Eve ilk geliş döneminde bir kaç gün hatta bazı kedilerde 1 hafta alışma dönemi normal. Bu dönemde çekingen hareketler,  yeme içmenin çok olmaması buna bağlı çiş kaka azalması , gece bağırmalar ve ağlamalar zaman zaman agresif hareketle çok normal. Hele ki sizinki ilk kez annesinden ayrılmış kardeşlerinde de o yüzden alışmasına fırsat vermek lazım. Bu dönemde kedinizi sıkmamalısınız. Üstüne de gitmeyin. Bırakın alışsın o zaten kendisi gelecektir yanınıza. 

Benimki sütten kesilip kuru mamaya geçmiş, ben biberon zevkini bu kedide yaşayamadım, önceki kedim yavru iken biberonla içiriyordum, biberonu ısırıp kopartmıştı kafasından aşşağı süt olmuştu hep :) ben o yaş mamadan kendim yaparım çok zor değilmiş, kasaptan ciğer alıp yağsız tavada pişirip kokoreç gibi parça parça haline getirip vermiştim bir kaç kere eski kedime. 

Furkan Avcı yazdı:

Benim kastım market maması vermeyindi, Proplan da veteriner mamasıdır. evet pahalıdır ama onların sağlığı için önemli ;) 

Yeterki iyi olsun parası hiç önemli değil, ailede bir birey oluyor :)

Yorum bağlantısı
Aydın Sert

Tam istediğim kedi :blush:

Bir ara birisi söz vermişti verecekti ama caydı...

Bu arada maşallah.

Yorum bağlantısı
Ebrar Tüfek

2 tane yatağı var, birsürü koltuk kanepe var, geldi omzumun üstünde uyuyor, başka yer mi kalmadı yemek yiyecem kıyamıyorum kaldırmaya [emoji23][emoji23]0f451458851d46fa4ef452ca0487ffcc.jpg

Tam istediğim kedi :blush:
Bir ara birisi söz vermişti verecekti ama caydı...
Bu arada maşallah.
Çok teşekkür ederim :)
Yorum bağlantısı
Fatih Sarıkaya

Yemesi ve tuvaleti gayet normal.Biraz zaman geçtikten sonra düzene girer.Kedi bebek maması vermelisiniz.İshal kedilerde çok risklidir.İlk aldığımız kedimiz dişi ve sizdekinin aynı reng olanı.Eve geldiğinde 2 aylıktı.Davranışlarıda sizinki ile aynı idi.Araç ile yolculuk ederken çok miyavlamıştı.Eve gelince sesi kesildi.Birdahada miyavlamadı.Ev ortamına çok çabuk alıştı.Suyu maması biterse miyavlıyor,haricinde hiç miyavlamaz.Kucağıma gelince hırıldamaya başlıyor.Bebekken hıraldamıyor onunda biraz süresi varmış.2.Kediyi aldık oda ilk kedi gibi aynı davranışları gösterdi.Yalnız son kedimiz evlere şenlikti.Araç ile eve getirdiğimde hiç sesi çıkmadı.Eve girer girmez hemen çamaşır makinasının arkasına saklandı birdahada çıkmadı.Hanımla bekle bekle ne zaman çıkacak bekleyişinden sıkıldık.Çok ürkek ve çekingendi.Zorla makinanın arkasından çıkardım.Koridora koydum.Diğer tüm kapıları kapattım.Saklanacak yerde bırakmadım.Hiç kaçacak yer bulamayınca mecbur alıştı.Amma hala miyavlıyor.Sadece açık renkli kedimiz miyavlıyor,diğerleri miyavlamıyor.Eve geliyorum cookie nerde diyorum.Gardropda yatıyormuş.Orayı mesken tutmuş.Gündüzleri tüm gün gardropda uyuyor.Akşam olunca esneye esneye gelip yemeğini yiyor sonra oturma odasında uyuyor.Gece yatma vakti uyanıp oyuna başlıyorlar :) 

Kedilere hanım minder yaptı,bende petshopdan yatak aldım ama rağbet koltuklarda.O yüzden boşyere petshoplara para vermeyin.Kedi kokusu aldım,tırmalamaya alıştırmak için  kullandım hiç faydası olmadı.Bir tarak aldım tüyleri için çok pahalı.İnternetde daha uyguna var.Artık petshoplardan birşey almıyorum.Herşey internette var.Hem uygun hemde seçenek çok.Mamayıda internetten alın.Googlda aratın alacağınız markayı.İllaki daha ucuza verenler vardır.Petshoplardan almayın.

Yorum bağlantısı
Erhan Doruk

Ablamın çocuklar bu cins kedi ile büyüdü. Fazla oyun sevmiyorlar , çocukler ne kadar sıkıştırırlarsa sıkıştırsınlar tırmalama yada ısırma hiç olmadı. Zaten kaçıp saklanıyor evde. Canı oyun isterse oyuncağını alığ geliyordu. Baya miskin hayvanlar😁 güle güle büyütün. 

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...