İçeriğe Yönlendir

British Short Hair

Ebrar Tüfek

Recommended Posts

Ömer Türkşanlı

Çok sakin ve karakterli ırktır. Eğitimi kolaydır, british short hair değil muhtemelen Scottish Straight tir. Safkan British short hair maalesef %5 kalmadı ülkemizde. Her dik kulaklı kedi british değil. Detaylar nette fazlası ile var... Yoğurt, çiğ yumurta, et türevi verebilirsiniz, hatta kefir alışır ise en güzeli olacaktır. Sütü su ile %50 seğreltmeden asla vermeyin.

Kötü mama böbrek taşı, sindirim hastalıkları yapıyor.

İyi mama kg 40 dan aşağı yok ama ortalama mama ile alışırsa sıkıntı olmaz.

Purina (proplan, cat chow vs) ortalama mamadır. b7853b803cc0623c3017cdfa03053f1a.jpg

Bunlar da benim kızım ve oğlum...

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Ebrar Tüfek
Ömer Türkşanlı yazdı:

Çok sakin ve karakterli ırktır. Eğitimi kolaydır, british short hair değil muhtemelen Scottish Straight tir. Safkan British short hair maalesef %5 kalmadı ülkemizde.

Valla benim bu cins ile alakalı bildiğim tek şey dışardan bakıldığındaki görünüş, pek ayrıntıya girmeden tipini biliyorum sadece. British short hair olarak satın aldık. Maşallah evlatlarınız çok güzelmiş.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Aydın Perçem

British yada Scotish yavru verebilecek varsa sahiplenebiliriz. Acildir, ihtiyaçtandır, önemlidir..

Yorum bağlantısı
Ebrar Tüfek

Bugün 4. Gün kedim bir lokma bile yemek yemedi, sade günde 2 kere su içiyor oda ben tutup su kabının önüne götürüyorum öyle içiyor. Yarın sabah ilk işim veterinere gideceğim. Mamanın en iyilerini aldım ama yine de yemiyor, çoktan alışması lazımdı gece beraber uyuyoruz.

2ae1a6c2d33a695b95fd9a5dfe99075c.jpgd11790238d01c2e4d3b7dc71d1fb8ddb.jpg

Yorum bağlantısı
Ebrar Tüfek

Kediyi aldığım pet shop dedi ki bu süt içmez mama yiyor, ben ona kaliteli mama veriyorum sizdeki mama farklı olabilir mama değişimi ishal yapar hasta eder dedi bize proplan mama aldırdı. Aldık geldik kedi 4 gündür mama yemiyor eski kedinin hills mamasından da koydum yok arkadaş yemiyor. Ağzını elimle açtım dişleri tüy gibi daha küçücük bu dişlerle nasıl kuru mama yiyecek, yavrularımdan kalan yavru kedi süt tozu mamasından su ile karıştırıp biberonla verdim, biberona saldırdı açlıktan kendinden geçmiş biberonun başını koparttı mamayı içerken. Bu kedi kuru mama yiyemiyormuş, kedileri sakladığı yerde büyük kediler mama yiyor diye buda kuru mama yiyor zannediyor "koskoca" petshop. Hayvanın alışması 1 hafta bile sürer diyor, bugün ayağa bile kalkamıyordu bacakları titriyordu meğerse açlıktanmış biberonu ısıra ısıra parçaladı açlıktan ölüyormuş hayvancağız. Milleti dinleyip 1 hafta beklesem belki can verecekti, uzun zamandır bu kadar sinirlenmemiştim.

69bc9ac8c00e7d39195be87251903809.jpg

• Üzgün 1
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Petshop'tan hayvan alınmaz, ticareti olmaz bu işin diye milyon defa söyledim, söylemeye de devam edeceğim.

Hayvan ölse, garantisi benim yenisini vereyim diyecek kadar duygusuzlar. Sonuçta onlar için mal bunlar. Canlı değil.

• Beğen 2
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Ebrar Tüfek
Sani Gerşon yazdı:

Petshop'tan hayvan alınmaz, ticareti olmaz bu işin diye milyon defa söyledim, söylemeye de devam edeceğim.

Hayvan ölse, garantisi benim yenisini vereyim diyecek kadar duygusuzlar. Sonuçta onlar için mal bunlar. Canlı değil.

Adamı aradım diyorum ki bu hayvan yemek yemiyor, istiyosan getir değiştirelim tarzında konuşmaya başladı. Sanki avize almışız da kenarı çatlak çıkmış. Bitane sokakta çöpün kenarından alıp eve getirdim, 2 tane de barınaktan kedi sahiplendim. Biri evden kaçtı diğeri dükkandan kaçtı, camdan atladılar kızgınlık döneminde. Barınaktan son aldığım da 1.5 aylıktı ve çok hastaydı, barınakta soğukta iyileşemez diye hasta olanı sahiplendim iyileştiririz dedim sıcacık evde, 2 gün sonra kanlı ishali var ve kan kusuyordu, veteriner malesef yaşamaz pek ümitlenmeyin dediği için, evde ölürse kardeşim(psikoz hastası)  travma geçirir diye mecbur barınağa aldığım yere geri bıraktım. 

Sağlıklı temiz kaçıp gitmeyecek bir cins kedi almak istedim çevremde yavru alabileceğim bir tek pet shoplar var. 

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Ebrar Tüfek yazdı:

çevremde yavru alabileceğim bir tek pet shoplar var. 

Facebook'ta gruplar var. Onlarda da parayla satanlar var ama, geçmişi, ailesi bilinen, hastalıksız ortamda büyüyen yavrular var.

Petshop dediğiniz yerler, merdiven altında sürekli doğurtup, anne ölene kadar yavru çıkartıp, sağlığını da hiçe sayıp yavrunun, öyle satıyorlar.

Yorum bağlantısı
Ebrar Tüfek
Sani Gerşon yazdı:

Facebook'ta gruplar var. Onlarda da parayla satanlar var ama, geçmişi, ailesi bilinen, hastalıksız ortamda büyüyen yavrular var.

Petshop dediğiniz yerler, merdiven altında sürekli doğurtup, anne ölene kadar yavru çıkartıp, sağlığını da hiçe sayıp yavrunun, öyle satıyorlar.

Facebook kullanmadığımdan dolayı bilgim yoktu gruplardan. İnstagramda sadece petshop reklamları denk geliyor bana. Kuşu da kediyi de petshoptan aldım.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Bizim sokak kedisi.
Arada eve alıp besleyip ısıtıyoruz.
Adı Garfield

6312a457618395b5720b400f8dff3a63.jpg

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Sokak kedisi veya barınaktan alınan yetişkin kediler için ev yaşamı tatmin edici olmaz. Dışarıya alışkın olurlar. Arada bir evde misafir edilip salınmalı.  Yavru için durum başka. 

Yorum bağlantısı
Fatih Sarıkaya
Ebrar Tüfek yazdı:

Adamı aradım diyorum ki bu hayvan yemek yemiyor, istiyosan getir değiştirelim tarzında konuşmaya başladı. Sanki avize almışız da kenarı çatlak çıkmış. Bitane sokakta çöpün kenarından alıp eve getirdim, 2 tane de barınaktan kedi sahiplendim. Biri evden kaçtı diğeri dükkandan kaçtı, camdan atladılar kızgınlık döneminde. Barınaktan son aldığım da 1.5 aylıktı ve çok hastaydı, barınakta soğukta iyileşemez diye hasta olanı sahiplendim iyileştiririz dedim sıcacık evde, 2 gün sonra kanlı ishali var ve kan kusuyordu, veteriner malesef yaşamaz pek ümitlenmeyin dediği için, evde ölürse kardeşim(psikoz hastası)  travma geçirir diye mecbur barınağa aldığım yere geri bıraktım. 

Sağlıklı temiz kaçıp gitmeyecek bir cins kedi almak istedim çevremde yavru alabileceğim bir tek pet shoplar var. 

Çok fena,çok üzüldüm.Benim yavrularda sizin yavrular kadardı lakin mama yiyorlardı.Ben petshopdan almadım.Ev ortamında doğmuş kedilerden sahiplendik.

Sahiplenmeden önce google alacağımız kediyi yazdık bir sürü ilan çıktı.Beğendiğimiz kedileri kendimiz gidip getirdik.

Yorum bağlantısı
Ebrar Tüfek
Fatih Sarıkaya yazdı:

Çok fena,çok üzüldüm.Benim yavrularda sizin yavrular kadardı lakin mama yiyorlardı.Ben petshopdan almadım.Ev ortamında doğmuş kedilerden sahiplendik.

Sahiplenmeden önce google alacağımız kediyi yazdık bir sürü ilan çıktı.Beğendiğimiz kedileri kendimiz gidip getirdik.

Keşke bende evden satın alsaymışım, onu akıl edemedim alırken. 

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Ebrar Tüfek yazdı:

Keşke bende evden satın alsaymışım, onu akıl edemedim alırken. 

Olan oldu, şimdi yavruya odaklanalım. İyi mi :)

Yorum bağlantısı
Ebrar Tüfek
Sani Gerşon yazdı:

Olan oldu, şimdi yavruya odaklanalım. İyi mi :)

Dünden beri 2 defa çok az mama içti, zayıflıktan kemikleri elime geliyor, bugün veterinere götüreceğim tekrar, gözlerinde çapak vardı solüsyon ile hallettik bitek şu yemek yeme işi kaldı çok iştahsız sadece uyuyor evde bir adım atmıyor :(

Yorum bağlantısı
Hakan Tarım

Çok eskiden bu veterinerler falan yokken, vururduk bebek penesilini oy oy oy nasıl yemeye başlarlardı inanamazsın :) Ben tutardım annem vururdu iğneyi

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Ebrar Tüfek yazdı:

Dünden beri 2 defa çok az mama içti, zayıflıktan kemikleri elime geliyor, bugün veterinere götüreceğim tekrar, gözlerinde çapak vardı solüsyon ile hallettik bitek şu yemek yeme işi kaldı çok iştahsız sadece uyuyor evde bir adım atmıyor :(

Islak mama deneyin. Gerekirse şırınga ile verin.

Yorum bağlantısı
Ebrar Tüfek
Sani Gerşon yazdı:

Islak mama deneyin. Gerekirse şırınga ile verin.

Beaphar lactol kullanıyorum, ıslak mama dediğiniz o whiskas gibi paketli mamalardan mı, bir saate veterinere götüreceğim ıslak mama dediğiniz o ise hemen migrosa gidip alayım evimin karşısı. 

Hakan Tarım yazdı:

Çok eskiden bu veterinerler falan yokken, vururduk bebek penesilini oy oy oy nasıl yemeye başlarlardı inanamazsın :) Ben tutardım annem vururdu iğneyi

Bakalım şu veterinere gittiğimizde ne yapacak, arkadaşın kedisi yemeden içmeden kesilmişti sonra serum takmışlardı kediye :)

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Bakalım şu veterinere gittiğimizde ne yapacak, arkadaşın kedisi yemeden içmeden kesilmişti sonra serum takmışlardı kediye [emoji4]
Evet onlardan ama yavru kediler için olanlarindan bakinin.
Yorum bağlantısı
Ebrar Tüfek
Sani Gerşon yazdı:
Ebrar Tüfek yazdı:

Bakalım şu veterinere gittiğimizde ne yapacak, arkadaşın kedisi yemeden içmeden kesilmişti sonra serum takmışlardı kediye emoji4.png

Evet onlardan ama yavru kediler için olanlarindan bakinin.

Hangi marka önerirsiniz, whiskas çok tuzlu olduğu için diş taşı yapıyor dedi veteriner.

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Ebrar Tüfek yazdı:

Hangi marka önerirsiniz, whiskas çok tuzlu olduğu için diş taşı yapıyor dedi veteriner.

Şu an ne yerse o. Yeter ki yesin. Sonra zaten veterinerinizin tavsiyesi ile devam edersiniz.

Yorum bağlantısı
Ebrar Tüfek
Sani Gerşon yazdı:

Şu an ne yerse o. Yeter ki yesin. Sonra zaten veterinerinizin tavsiyesi ile devam edersiniz.

Veterinere gittik Hills marka prescription diet AD mamanın kapağını açıp önüne koydu, hayvan mamaya gömüldü yerken, mama kabını düzeltmeye çalışan veterinerin elini ısırdı yemeği önümden alacak diye. Petshop kuru mama yiyor diye bana proplan mama aldırdı, hayvan kuru mama ağzına sürmemiş halbuki, ıslak mama ile besleniyormuş. Petshopta ıslak mamaya alıştırılmış olduğunu söyledi veteriner. Şimdi bu AD mamadan birkaç tane aldım, hasta mamasıymış kolay sindirilen ve güçten düşmüş hasta kedilere verilen mamaymış, perşembe yine aşı için gideceğim. 

Bu kediyi sahiplendirici birinden değilde petshoptan almanın sonucu: hayvanın ağzına bile sürmediği ama petshopun bu mamadan başka mama verirsen ishal olur demesi üzerine zorla alınan bir kutu kuru mama ve en önemlisi 5 gündür açlık çeken yavrum. Daha tövbe kapılarından geçmem. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Geçmiş olsun. Şükür yiyor da, sıkıntısı yok.

Yorum bağlantısı
Tuluhan Şıpka

Bir şekilde kuru mamaya alıştırmanız lazım...uzun  süreçlerde ıslak mama dişlerde sorun yaratabiliyor...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ebrar Tüfek
Sani Gerşon yazdı:

Geçmiş olsun. Şükür yiyor da, sıkıntısı yok.

Teşekkürler şuanlık yiyor.

Tuluhan Şıpka yazdı:

Bir şekilde kuru mamaya alıştırmanız lazım...uzun  süreçlerde ıslak mama dişlerde sorun yaratabiliyor...

Evet yavaş yavaş ıslak mamanın içerisine kuru mama karıştırıp zamanla ıslak mama oranını düşüreceğim. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...