İçeriğe Yönlendir

Sahte İlanlarla İkinci El Fiyatı Belirlemeye Son!..

Eyüp Çetin

Recommended Posts

Mehmet Göktürk

Arabanın değeri arz talep ile oluşur. Bizde aynı arabanın değeri yüksek de misal ingiliterede niye daha düşük? Aynı araba değil mi? Ne değişti? 

Arz

Talep

bunlar değişirse fiyatlar değişir. Uzun vadede ikinci el fiyatları bu ülkede de düşecektir. Sürekli yeni araç satılıyor çünkü. Yani satılıyordu :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
ibrahim Tiryaki

Hep buna benzer haberler çıkıyor ama realitede hiç bir şey değişmiyor. Devlet önce sıfır otomobilden aldığı ÖTV üzerinden olumlu düzenlemeler yapsın 2.ele sonra bakarlar. Sıfır araçların ötv ve kur kaynaklı artmasından dolayı zaten 2.elde bu tip sıkıntılar yaşanıyor.

2.elin çözümü sıfır araç alınabilirliğini kolaylaştırmak.

Mehmet Göktürk yazdı:

iki ay sonra öyle bir düşecek ki. şaşacaksınız. 

Abi ben bu ülkede hiçbirşeyin fiyatının düştüğünü görmedim. Marketteki peynirin fiyatı bile her ay artıyor araba nasıl düşsün :) sıfır araçlara yeni zamlar gelmişken hele. Favoriye aldığım araçlar sürekli fiyat yükseltiyor.

• Beğen 5
Yorum bağlantısı
Fatih Mehmet Uslu

2.el değerini aslında 0 km otomobil fiyatları belirliyor sayılır bence. Her insan düşünür 70 e 2.el mi alayım yoksa 90 a aynı arabanın 0 km olanını mı alayım diye. Ancak bu arabanın 0 km fiyatı 130 a çıkarsa (dolar, ötv vs. nedeniyle) doğal olarak ikinci el fiyatı da 70 değil 90 lı fiyatlara çıkıyor. Sadece arz-talep veya diğer ilanların fiyatları etkilemiyor yani. Sonuçta ilanları yüksek yazarak ne kadar yükseltebilirler ki fiyatı, 0 km fiyatını geçemez. Şu an ki durum biraz daha farklı yalnız onu da belirteyim. 0 km araç üretiminin durması azalması ikinci elde ayrıca bir artışa sebep olmuş olabilir.

Yorum bağlantısı
Tahir Ak

:) rüyamda inanmam. Stagflasyona doğru gidiyoruz. Elindeki malı tutabilirsen kral olacaksın. Yaşayalım görelim. İnşaAllah yanılırım da alıntı yaparsınız
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

fiyatın düşmesi demek ne demek onu  tabi iyi hesaplamanız lazım. nominal değerin düşmesinden bahsediyoruz. 

Dolar 15 lira olduğunda otomobil 500 bin olmuş ne değişir? Maaşın da 5 bin iken 15 bin olacak :)

maaş alabilirsen.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Eski bir haber. Son kullanıcıdan son kullanıcıya olan durumu etkilemiyor.

Yorum bağlantısı
Münir Nurettin Taşova
Mehmet Göktürk yazdı:

fiyatın düşmesi demek ne demek onu  tabi iyi hesaplamanız lazım. nominal değerin düşmesinden bahsediyoruz. 

Dolar 15 lira olduğunda otomobil 500 bin olmuş ne değişir? Maaşın da 5 bin iken 15 bin olacak :)

maaş alabilirsen.

Resmi enflasyon doğru ve  şeffaf değil hocam. Enflasyona endeskli maaşlar eriyor.

Yorum bağlantısı
Önder Özcan
Mehmet Göktürk yazdı:

Fiyat düşmez. Belki artış durabilir veya yavaşlayabilir ama düşmez.

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi
Mehmet Göktürk yazdı:

Parasız kalınca arabaya gerek olmayacak. Ardından da otomobil satışları için bir teşvik gelip ilk eller ucuzlatılmaya çalışılacak.

Parasız kalanlar ucuzlatilmis sıfır aracı nasıl alacak?

Hangimizin geliri yükselen kur oranında arttı ki vergi teşviği ile sıfır araç alabilsin.

Galeriler satamadigi için yeni araçları oldu fiyatına alma peşine düşünce sanıyorsunuz ki araclar ucuzladı mı oluyor.

Allah kimseyi gördüğünden geri düşürmesin . Zorda kalıp aracını sattirmasin.

İkinci eli filo lar da bitiriyor. Eskiden zibil gibi olan filo araçları azaldıkça ikinci el fiyatları da artık geri gelmez.

Önder Özcan yazdı:

Fiyat düşmez. Belki artış durabilir veya yavaşlayabilir ama düşmez.

Takibimde olan hiç bir araçta fiyati düşen yok . Tek fark fiyatı yukseltmeyenler  satılıyor. O da dedigim gibi nisbeten ucuz kaldıkları için

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

dolar.png

Boş kaldıkça hindistanı, pakistanı, endonezyayı, taylandı, çini izleyin yaşam belgesellerini. Bu adamlardan bizim üstünlüğümüz ne ki daha çok hakediyoruz diye sorgulayın.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

Katilyorum, 2. El adı üstünde, Avrupa'da neyse öyle olacak....
Yorum bağlantısı
Cem Dilmen
Ahmet Çankaya yazdı:

ilan sitelerinde gerçekten çok uçuk fiyatlı ilanlar var, ancak bu tüm araçlar veya ilanlar için geçerli değil.

açık artırma ile satış yapılan siteler incelendiğinde malın gerçek değeri hakkında daha net bilgi alabiliyorsunuz.

diğer bir sorunda ilan sitelerinde ki araçların çok yüksek fiyatlandığı gerçekliği/söylentisi yüzünden insanlar uygun fiyat ta yazsanız aracınızı %20 pazarlık ile alabileceklerini düşünüyor.

ceed ten önceki aracım cerato yu malum ilan sitesinde satılığa çıkardım, açıkçası çok ilgi görmedi.

ihale ile satış yapan kurumsal bir firmaya verdim, hem sorun yaşamadım hem de beni tatmin eden bir fiyata sattım.

Ahmet Bey o kurumsal satış falan dediğiniz nedir bilmediğim için soruyorum. Biraz açabilir misiniz? 

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
2.el değerini aslında 0 km otomobil fiyatları belirliyor sayılır bence. Her insan düşünür 70 e 2.el mi alayım yoksa 90 a aynı arabanın 0 km olanını mı alayım diye. Ancak bu arabanın 0 km fiyatı 130 a çıkarsa (dolar, ötv vs. nedeniyle) doğal olarak ikinci el fiyatı da 70 değil 90 lı fiyatlara çıkıyor. Sadece arz-talep veya diğer ilanların fiyatları etkilemiyor yani. Sonuçta ilanları yüksek yazarak ne kadar yükseltebilirler ki fiyatı, 0 km fiyatını geçemez. Şu an ki durum biraz daha farklı yalnız onu da belirteyim. 0 km araç üretiminin durması azalması ikinci elde ayrıca bir artışa sebep olmuş olabilir.
Yanlış bakış açısı, 2. Eli arabanin temizliği belirler, fiyatı bayiden çıktığı an neredeyse yarıya indikten sonra tabii.... Bizde bu eninde sonunda olacak, bizde 2. Elinde kar kapısı yapıyor millet, buda bitecek.... 2. El 2. Eldir, fiyat direk iner....
default_smile.png rüyamda inanmam. Stagflasyona doğru gidiyoruz. Elindeki malı tutabilirsen kral olacaksın. Yaşayalım görelim. İnşaAllah yanılırım da alıntı yaparsınız
Elindeki malın değeri satmadikca sıfırdır yalnız, tut ömür boyu ;) sattigindada ucuza gider antika falan değilse, tabii traktörün varsa bundan para kazaniyorsan ayrı...
Yorum bağlantısı
Ahmet Çankaya
Cem Dilmen yazdı:

Ahmet Bey o kurumsal satış falan dediğiniz nedir bilmediğim için soruyorum. Biraz açabilir misiniz? 

firma adı yazmak forum içinde sıkıntılı olurmu bilmiyorum. sorun olursa yöneticiler müdahale etsinler lütfen...

Çelik Motor un ikinciyeni.com sitesi üzerinden sattım aracımı. hatta aracı kendileri teklif verip aldılar.

Kia kendi distrübütörleri olduğu bir araç ve aracı yine onlardan satın almıştım..

Yorum bağlantısı
Ali Gök

bu arada sahte ilanla ikinci el fiyatı belirleme diye bir olay yok.

sıfır araba yok ve aşırı pahalı . 2. elde dolayısıyla uçuyor

almanya bizi kıskanmıyor özetle

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
O.Yücel Çetin

Böyle giderse çok yakın zamanda beton yığını ve teneke parçasına verilmeyecek kadar değerli olacak paralar; imkanı olan küçük bir tarla, 10 tavuk, 1 horoz ve 2 inek alsın. Zamanla her şey aslına rücu edecek hububat, ekmek, su, et ve sütten daha değerli hiçbir şey olmayacak. Yanılmak ümidiyle...

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
ibrahim Tiryaki

Az önce bir galerici ile konuştum. Fiyatlar ve piyasa ne olur dedim? Bana dediği şu; "normalde de parası olan otomobil alıyordu, yine aynı değişen bir şey yok. Sıfır fiyatları arttıkça 2.el fiyatlarının düşmesi imkansız, ben bu işin içindeyim fiyatlar daha da artacak" dedi. Kısacası nasıl olsa düşer diyip beklemeye devam etmeyin, alacaksanız alın.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray
Osman Yücel Çetin yazdı:

Böyle giderse çok yakın zamanda beton yığını ve teneke parçasına verilmeyecek kadar değerli olacak paralar; imkanı olan küçük bir tarla, 10 tavuk, 1 horoz ve 2 inek alsın. Zamanla her şey aslına rücu edecek hububat, ekmek, su, et ve sütten daha değerli hiçbir şey olmayacak. Yanılmak ümidiyle...

birde küçük dizel çapa motoru.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
O.Yücel Çetin
Dogan Arsiray yazdı:

Ben tayin istedim hayırlısı ise benim için büyük dönüşüm başlıyor, çocuklarımı da söküp alacağım bu büyükşehir hengamesinden babam, 18 yaşında erkek kardeşim, küçük olsalar da iki oğlumla iş gücümüz sağlam... :) 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mert Yeldan

Satılmayacak dolayısıyla fiyatlar düşecek beklentisi yanlış. Fiyatın düşmesi için Doların düşmesi gerekiyor. Aslında bir kayıp olmuyor. Şuan dolar 7 lira, 70 bin liralık araba 10000 dolara denk geliyor.  Dolar 4 liraya düştüğünde aracın fiyatı da 40000 liraya düşse yine 10000 dolara satılmış oluyor. Bu biraz aracı 60 alıp piyasa yükselince 70 e satıp 10 lira kar yaptım  mutlululuğu psikolojisine giriyor. 70'e sattığında o arabayı tekrar 70'e alıyorsun zaten. 

Şuan ki konjonktürde de doların 4 liraya düşeceği yok, düşmesi için FED ile swap anlaşması lazım. Başka yolu yok.

Yorum bağlantısı
Baha Kanberoğlu

Satış sitelerindeki arabaların yarısı geri çekilmiş durumda. Vatandaş beklemeye geçti büyük oranda. İhtiyacı olan sadece satıyor. Lokal al-satçılarında piyasanın bu kadar karışmasında payı var. Ciddi bir mali takip ve gelir vergisi uygulaması gerekli. Devletin büyük kaybı var.

Fiyatlar galeriler ile al-sat yapan şahıslara kaldı. 2 aydır araç bakıyorum. Parayı da bugün yarın derken mundar ettik TLde en çok koyan o oldu.

Gördüklerim şu şekilde:

1) Tuzu kuru olan grup Adam 91e satamadığı arabaya 97 yazıyor. Sebep piyasa yükselmiş. Düşünmüyor ben bunu 91e satamadım. 97ye ne zaman nasıl satacağım. 

2) Arkası sağlam kurumsal al-satçılar: Bunlar genelde bayi al-satçıları. sıfır araç takasıyla düşen araçları satıyorlar. Her ay 3er bin arttırıyorlar fiyatları. 40 araba bekliyor dükkan önünde. Satış yok. Zaten takasta öldürüyorlar araçları. Bunların çalışanlar rahattır. Nasılsa maaşlar firmadan geliyor.

3) İhtiyacı olanlar  2ye ayrılıyor.

a) Sıkışmasına rağmen yüksekten başlayıp cart diye fiyat düşenler: 92den başlayan birisi 81e sattı aracını. Yetişemedik. Kaçtı elimizden. Aynı şekilde 94ten aşağı vermem diyen bir arkadaşta 87ye satmış aracını. Ben 89 verdiğimde burun kıvırmıştı. keza 92500 yazıp 92de diretenleri gördüm. 87-88e verdiler. Seyahat yasağına denk geldik onlarda da. 

b) Cidden ihtiyacı olanlar: Bunların araçları 20 dakikada filan satılıyor. Dün 2017 40binde astra 81500dü. Görüp arama arasında geçen sürede ilan kalktı. 

4) Kararsızlar: 4 günlük sokağa çıkma yasağından önce görüştüğüm birisi vardı. Pazartesi baktım fiyatı yükseltmiş. Aradım. sen beni çok beklettin diyor. 4 gündür keyfimizden sokağa çıkmadık sanki. Demekki her gün arayıp canım abim demek lazım :) 

5) Kısıtlı parasıyla al-sat yapanlar: tek atımlık barutla araba alırlar. Nasipleri varsa 3-4 bin kazanırlar.

6) Parası olan al-satçılar: Bunların tanıdık galerileri vardır. Galeri aracı bulup arar. Sıkışık olanları yakalarlar. %20 aşağı alırlar araçları. Tanık olmuşluğum var. 

Bayilerde bu ay kur farkları yansıdı. Yasaklar kalktıktan sonra ÖTV indirimi gelecektir diye düşünüyorum. Turizm'in ne kadar hareketleneceğine bağlı bu indirim.  Diğer unsurda 2ci dalga olacak mı olmayacak mı? Sert bir indirim bile olabilir duruma göre. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Furkan Bakırel

Çok fazla yamyam var fiyat artışında araç alım satım sitelerinin etkisi çok fazla.Arkası devlete yaslanmış ayaklı galericiler çok fazla şişiriyor piyasayı alırken ağlaya ağlaya alıp 1 hafta sonra %20-30 artırıp siteye atıyor nasıl olsa 15inden 15ine maaş geliyor arabayı da enayinin biri düşerse saplarım mantığıyla bekletiyor satıyorda.
Salgın sebebiyle birçok satıcı aracıları satıştan çekti ve ilandaki araçlar acayip şekilde zamlandı hemen hemen tüm araçları(aynı model) takibe aldım iki ileri bir geri fiyatlar satış sıfır.Opsiyonlandı .... Bey'e hayırlı olsun bir hafta sonra tekrar ilanda satıcı aynı...
Düşer mi sanmıyorum , düşmezse bende almam bisiklete devam[emoji1].

Yorum bağlantısı
Ali Gök
Dogan Arsiray yazdı:

Lombardin var bende 1 tane 

sesi v8 zj den daha tatli😂

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)
Ali Gök yazdı:

Almanyada golf kac asgari ucret 

burda kac asgari ucret ?

hicbir zaman burda o kadar ucuz olamaz araba

ücretler olayıda var tabii,   o zaman bizdeki asgari ücrete göre bakacaksın 2. ele :) ne oldu kaldın ortada değilmi :D

bizde bu fiyatlar tamamen bizim toplumun suçu, almayın araba falan, mecbur kalmayan almasın, böyle yaptıkça 2. el şişeer durur, satamazlar..

böyle diyerek emperyalizme hizmetmi ediyorum acaba? yok etmiyorum, adam gibi fiyattan satsalar dolara falan yada sıfırıyla kıyaslama olmadan, araban 2. el bitti gitti, çoğu insan bence 2. ele biner piyasası çok hızlı işler, ama herkes nasıl cebime daha çok para girer derdinde olduğundan bu iş daha su götürür, ama bir yere kadar..

araba alacaklar 2 ye ayrılır: ihtiyaçtan alanlar keyfi alanlar

ihtiyaçtan alana laf yok, mecbur alıyor ama fazla para veriyor olabilir...

keyfi alan içinse iş değişir:  parası olan zaten sıfır alır,  arabaya yetecek parası olan sıfır alamıyorsa uygun 2. el bakar, 1-2 yaşında arabaya yetiyorsa para alır, alamıyorsa almaz parasını başka yerde kullanır (bunlarda içinde 2 ye ayrılır, 1. grup benim gibiler, 2.ele haddinden fazla vermem, sıfır alırım, alamazsam hiç araba almam, 2. grupsa ille alacağım keyfi ama alacağım, basar parayı alabildiğini alır 2. elde alır, ancak bu grup şişik 2. el alır....

sonuç:

mecburiyetten alanlar (sayıları az)

keyfi alanlar (en büyük grup) bunlarda 2 ye ayrılır; para var aracı keyfi alıyor ve para yemek içindir diyenler 1.grup  ve aman param diyenler 2. grup

aman param diyenler gider 2. ele fazla verir alır

yemek içindir diyenlerse sıfır alır yada....  ben yemek içindirciyim, 2. elle işim olmaz ama alamıyorsam sıfır, o zaman ya 1-2 yaşında çok az km yapmış çok çok az hasarlı mini çizik gibi bir aracı alırım yada hiç almam.

şimdi en çok hangi grup var?

keyfi alanlar çoğunlukta.... bunların içinde ille arabam olacak aman param diyenler önde olduğundan ne yapıp edip alacaklarından bu grubun sayesinde 2. el fiyatları şişik, bu grup uyandığı an 2. el olması gerekene iner (dingiliz stayla) emperyalizmde yara alır, sıfır aldın çıktın galeriden iş bitti, o fiyat bayağı bir iner, uyansanıza kardeşim, adam 10 yaşında arabaya 100 diyor şimdi diyor 200 yuh yani, o parayı vereni ise yukarıdaki  hiçbir gruba sokamıyorum, özel grup onlar, vip grup :)  yada o modelin hastası olanlar ( bu hasta kısmıda 2 ye ayrılır :) harbi hasta olunacak araç birde kuş serisine hasta olan grup gibi) amaaaan çok uzadı bu iş, 2. el düşecek arkadaş, bune böyle :D

tarihinde Ali Cihangiroğlu tarafından düzenlendi
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...