İçeriğe Yönlendir

Citroen C5 İç Plastik Aksam Boyama

Muhittin Kaplan

Recommended Posts

Mehmet Ozyurek

Bu sizinki mi.
Temiz görünüyor.
Bu rengi hiç görmedim
Araştıralım.

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Yunus Dağcı

Benimki değil mehmet bey örnek olsun diye bunu paylaştım benimki deforme durumda

Yorum bağlantısı
Yunus Dağcı
Mehmet Ozyurek yazdı:

Plastik Parça boyama ile ilgili edindiğim tecrübeleri sizlerle paylaşmak istiyorum... 

Öncelikle olmazsa olmaz Çağlar Bayur telefon desteğini es geçemeyiz. 

Sonrasında aklımda kalanlar.. 

1- Eski boyayı mümkün olduğu sürece tamamen çıkarın. Bunun için, sentetik tiner denedim işe yaramadı, selülözük tiner zaten denemeyin. wd40 denedim işe yaramadı, cif ve bulaşık süngerinin sert tarafı iş gördü. ince el girmeyen yerleri için kulak çöpü ve aseton müthiş bir çözüm. Kızınızın asetonu çoksa onu da kullanabilirsiniz. 

2- Parça üzerinde çizikler varsa, macun kullanmak işe yarar diye düşünüyorum.. Benim macunum yoktu bu sebeple, astar atıp zımparaladım, çiziğin derinliğine göre çizikler yok olana kadar bunu tekrarladım. Bir Çağlar atasözü der ki.. "Boyayı gösteren alt hazırlığıdır"

3- Yüzeydeki diğer kılcal çizikler için sırasıyla 500, 800 ve 1200 zımpara kullandım.. Bunları da sulu uyguladım. çünkü zımparanın araları dolunca zımpara iş yapmaz oluyor. Bulursanız 1200 üstü yani daha ince zımpara ile daha iyi sonuç da alabilirsiniz. 

4- Acele etmeyin, astarı atın ve kurumaya bırakın, kutuda 15 dakika diyorsa siz bırakın 2 saat dursun. ne kadar sertleşirse o kadar sağlıklı olur, müdahale edilebilir olur. Kurumuş mu diye dokunmayın, kurumadı ise parmak iziniz çıkar.

5- Tüm astar boya ve verniği 25-30 santim mesafeden sıkın. 

6- Spreyi sıkmaya boyayacağınız nesnenin dışında başlayıp dışında bırakın. bir yere yoğunlaşmayın, ilk kat kurumadan ikinci katı atmayın. Tek katta bitirmeye çalışmayın. 

7- Spreye tam basın, yarım basarsanız damla atar. 

8- Her işlemi önce benzer başka bir malzemede deneyin, astar, boya ve verniğin akıcılığı farklı, tutunması farklı, dolgusu farklı. 

9- Astar ve boyayı çok fazla kat atmaya gerek yok. parçanın üstü kapandıysa tamamdır. 

10- Boyadan önce ince zımpara ile astarı tekrar zımparalayıp son hataları düzeltebilirsiniz. 

11- Vernik de aynı şekilde boyanın üstünün kapanması yeterli.  

12- Parçaları yerine takmak için acele etmeyin. bırakın bir gün kurusunlar. aksi takdirde günlerinizi alan işinizi takarken bozarsınız. 

13- Mutlaka tozsuz bir alanda çalışın. 

14- Maske kullanın. 

Ben astar boya ve vernik arasında birer gün kuruma süresi bıraktım. Çünkü tam kurumadan diğer aşamaya geçildiğinde daha sonra kabarma yapıyor. Benden önceki boyacının hatalarından birisi bu idi. 

Başka aklıma gelen olursa döner ekleme yaparım. 

Mehmet bey siz iç trimleri boyadınuz uzun kullanım sonrası son durum nedir ? Boyadığınız yerler çabuk çiziliyormu ? Çok çabuk çiziliyor diyenleri gördüm 

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Yunus Dağcı yazdı:

Benimki değil mehmet bey örnek olsun diye bunu paylaştım benimki deforme durumda

Ben o gri boyayı herhangi bir paylaşımda göremedim.. 

Örnek götürüp boyacıda yaptırın. 

Yorum bağlantısı
Yunus Dağcı
Mehmet Ozyurek yazdı:

Ben o gri boyayı herhangi bir paylaşımda göremedim.. 

Örnek götürüp boyacıda yaptırın. 

Uzun kullanımda sizin boyadığınız parçalarda sorun oldu mu ?

Yorum bağlantısı
Muhittin Kaplan

Bence inox o.

Ama siyah üstünde öyle görünüyor.

Çizilme felan yok Yunus bey.

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Yunus Dağcı yazdı:

Mehmet bey siz trimleri boyadınız uzun kullanımda durum nedir çabuk çizilme vs oluyormu ?

Hiç bir sıkıntı yok.. 10 yıl dayanır bence. 

Sadece astar ile dolgu yaptığım küçük bir yerde çatlama oldu. Ancak sadece ben görüyorum. Bilmeyen göremez.. 

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Mehmet Ozyurek yazdı:

Sadece astar ile dolgu yaptığım küçük bir yerde çatlama oldu. Ancak sadece ben görüyorum. Bilmeyen göremez.. 

servis yapsa geri götürürdün? sonra servis niye tamir etmiyor....hemen değişim...

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Çağlar Bayur yazdı:

servis yapsa geri götürürdün? sonra servis niye tamir etmiyor....hemen değişim...

Bidaaya dolguyu astarla değil macunla yapacağım :)

Yorum bağlantısı
Yunus Dağcı
(düzenlendi)
Muhittin Kaplan yazdı:

Bence inox o.

Ama siyah üstünde öyle görünüyor.

Çizilme felan yok Yunus bey.

Valla gri gibi inox dediğiniz biraz daha sarı değilmi

tarihinde Yunus Dağcı tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Mehmet Ozyurek yazdı:

Bidaaya dolguyu astarla değil macunla yapacağım :)

daha derin çatlar o zaman

tampon dolgu malzemesi alıncak esneyecek çatlamaz

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Muhittin Kaplan

Ben bununla boyadım. Bildiğiniz buzdolabı gibi :)

Mehmet abi haricinde herkes bununla boyuyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Ben bununla boyadım. Bildiğiniz buzdolabı gibi [emoji4]

Ben bununla boyadım. Bildiğiniz buzdolabı gibi [emoji4]

Ben de onunla boyadım ya :)
Ben farklı olarak mat vernik kullandım.

e705aeb8ab13470ba14de08b3cc44763.jpg
Yorum bağlantısı
Ercüment Yıldırım

Elinize sağlık konuyu baştan sona okudum çok başarılı çalışma olmuş güle güle eskitin :)
Ben eski 308 de söküp boyamıştım kapı düğme çerçevelerini. Yumuşak dokuyu sevdiğim için dipart denilen kaplamayı kullanmıştım. İlk denemede sadece dipart ı 2 kat atmıştım. 2 sene içinde komple soyulmaya başlamıştı tekrar. Ama sökülmesi kolay olduğundan problem değil. İkinci seferinde 2 kat üstüne birde yumuşak vernik attım. Hem parlak hem yumuşak çok güzel olmuştu. Tabi yaptıktan 3 4 ay sonra arabayı sattım şimdi ne durumda bilemiyorum :(

Yorum bağlantısı
Yunus Dağcı
Mehmet Ozyurek yazdı:

Rakam 600 oldu.  
Dün buna boya damlamıştı.  Yeniden boyamıştım.  

C3A04828-3B21-4EEF-84D2-5726163A042B.jpeg.bd453d7ec9280dc4102fc3578b0bf070.jpeg

Bugün de buna vernik damladı.  Yeniden boyayacağım.  

93BB76A6-80B3-4B1A-BA4C-6C46B5D71EBF.jpeg.fa5acaf797a6716bbf68102f3017fdbb.jpeg

Vernik attım. Cam anahtarı çerçevesi haricinde sorun yok. 

9C3C786A-AAAD-4A6E-AF50-581EE713D7EF.thumb.jpeg.899bc615e3b579cc350314d7076f39bd.jpeg

Boya damladığı zaman damlayan bölgeyi zımparalamak yetiyomu Mehmet bey ?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Boya damladığı zaman damlayan bölgeyi zımparalamak yetiyomu Mehmet bey ?

İyice kurumasını bekleyip zımparalamak gerek.
O kadar sabır olmayınca tazeyken komple temizlemek daha kolay oluyor.
Yorum bağlantısı
Yunus Dağcı
Mehmet Ozyurek yazdı:

Mehmet bey şu kapı tutma yerlerindeki kaplamalarla başım dertte üstündeki kaplamayı çıkaramıyorum valla delirecem

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Yunus Dağcı yazdı:

Mehmet bey şu kapı tutma yerlerindeki kaplamalarla başım dertte üstündeki kaplamayı çıkaramıyorum valla delirecem

Sabır :)

Acele etme, sert malzemeler kullanma. 

Kimyasal aseton varsa onunla dene, a101 deki kimyasal olmayan asetonlar çıkarmıyor. Dar el girmeyen yerlerde uğraşacaksan, aseton ve kulak çöpü kullan. 

Geniş yüzeyler için; çamaşır suyu katkılı olmayan ciflerden kullan, beyaz cif. bulaşık süngerinin sert tarafı ile sür. Zımpara kullanırsan sürekli suyun altında çalış. 

Son temizliği mutlaka en az 1200 zımpara ile yapmalısın. Aksi durumda sünger bile çizecektir. izi kalacaktır.

400-800-1200 sırasıyla zımparaları her parçada kullanmalısın.  

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Yunus Dağcı
Mehmet Ozyurek yazdı:

Abi atıyorum astarı attın boyarken damlama oldu ordan tekrar plastiğe kadar nasıl iniyorsun neyle çıkarıyorsun onca boyayı astarı

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Yunus Dağcı yazdı:

Abi atıyorum astarı attın boyarken damlama oldu ordan tekrar plastiğe kadar nasıl iniyorsun neyle çıkarıyorsun onca boyayı astarı

Yok canım. zımpara ile düzeltebiliyorsan ne gerek var plastiğe inmeye.. 

önemli olan zemini düzgün hale getirebilmek. 

Bazen zımpara ile alamazsın, bazen düz yapamazsın kat atar, bazen çizgi bırakır.. Plastiğe inmen gerekir, inersin.. 

Zemini temizleyip düzleyebiliyorsan yapılmış astarı bozmaya tabi ki gerek yok.. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Yunus Dağcı

Benim gibi bu rengi arayan arkadaşlar olursa ben sedefli gri yarı mat boya kullandım renk %95 oranında tuttu

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...