İçeriğe Yönlendir

Citroen C5

Remzi Karaca

Recommended Posts

Akan Belen

Hayırli olsun SUV da aklımda olan iki araçtan birisi C5 ve 3008 özellikle 7 kişilik versiyon [emoji41]

Redmi Note 8 Pro cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Remzi Karaca

Dün bastırdığım plakaları bugün sabah iş yerinde bulunan arabaya takıp kullanım için hazır hale gelmesiyle akşam eve beraber döndük.

Tâbi bu arada trafik ve kasko sigortalarımızı yaptırdık. 535₺ + 1650₺ tuttu.
Kimine göre az, kimine göre çok, ama öğrendiğime göre hem trafik hem de kasko için max. indirim basamağındaymışım.
Teşekkürler @Mehmet Ozyurek

Sırada kauçuk paspas ve bagaj havuzu siparişi vermem gerekiyor. Sonrası için kış lastiği zamanına kadar yakıtı koyup yolumuza bakarız diye düşünüyorum.
Bu arada yol bilgisayarı mevcut adblue ile 2000km üzeri yol yapılabilir şeklinde gösteriyor. Ortalama adblue sarfiyatı nasıldır, kaç km de bir doldurma ihtiyacı olur.

Normalde farklı araçlar kullanan ve hızlı adapte olan biriyimdir. Sedan bir araçtan SUV(cuk) bir araca alışmak bir tık daha yavaş olacak gibi görünüyor...

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Remzi Karaca yazdı:

Kimine göre az, kimine göre çok, ama öğrendiğime göre hem trafik hem de kasko için max. indirim basamağındaymışım.

Güzel oldu güzel. Benim içime sindi. Hayırlı olsun inşallah. 

Trafikte 7. basamaktasın (son basamak) Kaskoda % 60'tasın. Gelecek yıl şirketine göre % 65'e çıkabilirsin. Bazı şirketler çıkarmıyor 60 son oluyor. 

Remzi Karaca yazdı:

Normalde farklı araçlar kullanan ve hızlı adapte olan biriyimdir. Sedan bir araçtan SUV(cuk) bir araca alışmak bir tık daha yavaş olacak gibi görünüyor...

Kısa sürede deneyimlerini bekliyorum. 

Yorum bağlantısı
Oktay Göktaş
Dün bastırdığım plakaları bugün sabah iş yerinde bulunan arabaya takıp kullanım için hazır hale gelmesiyle akşam eve beraber döndük.

Sırada kauçuk paspas ve bagaj havuzu siparişi vermem gerekiyor. Sonrası için kış lastiği zamanına kadar yakıtı koyup yolumuza bakarız diye düşünüyorum.
Bu arada yol bilgisayarı mevcut adblue ile 2000km üzeri yol yapılabilir şeklinde gösteriyor. Ortalama adblue sarfiyatı nasıldır, kaç km de bir doldurma ihtiyacı olur.

https://www.halibagajhavuzu.com/citroen-c5-aircross-hali-bagaj-havuzu
Bagaj havuzu olarak tavsiye ederim. Çok kaliteli. Ben kullanıyorum. Sizin araç için rafı hangi konumda kullanacağınıza göre seçenek bile yapmışlar
Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Remzi Karaca
(düzenlendi)

Sokağa çıkma yasağı günlerini düşünce arabayı 10 gündür kullanıyorum. 500 km civarı yol yapmışım.
Genel olarak memnumun diyebilirim. Şu an için ortalama 5,4 lt tüketim gösteriyor, ara ara gazladım ama çoğunluk şehir içi sakin kullanım.

Virajlara sert girdiğim taktirde arka taraftan biraz yatıyor. Fakat kontrolü kaybettirecek kadar değil. Uçan halı etkisi yaptığı söylenen biraz yumuşak süspansiyonlardan kaynaklanıyor gibi. Arabanın yüksek olmasından dolayı bana biraz daha fazla hissettirmişte olabilir. 
Şerit takip gayet güzel birşeymiş. Son kullandığım araba 2013 model olduğu için böyle özellikler yoktu. (Aslında lansman 2011 olduğundan özellikler de 2011 teknolojisiydi)
Bir ara araba ilk haftadan bozuldu sandım 😄 emniyet kemerini takmayınca çarpışma önleyici ve start/stop çalışmıyormuş, öğrenmiş oldum.

Beğenmediğim şeylerden biri kadranlar. Dijital ekran üzerinde farklı alternatifler olsa da klasik bir kadran yok, hadi hız göstergesi neyse de devir saati de sadece düz çubuk olunca garip olmuş. Belki ilerde bir güncelleme ile yeni kadranlar gelebilir.
Bir de şoför tarafında olan paspas sabitlemeler diğer taraflarda da olsa güzel olurmuş.

tarihinde Remzi Karaca tarafından düzenlendi
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Remzi Karaca

Araç hakkında yeni öğrendiğim bir bilgi

Telefon ile eşleştirince her sürüş bilgisine ayrı ayrı görebiyormuşuze4fb8cceeeb3ab804d9f139bb1229b4b.jpg

• Beğen 5
Yorum bağlantısı
Remzi Karaca
Harikaymış. Aracımı bul özelliği falan da vardır onda    

Aynen aracın yerini de gösteriyor. Yıllar önce bir kere arabayı park ettiğim yeri kaybetmiştim, o zaman olsaymış keşke [emoji4]   

03058b5a2577c31c22b6054391f7a60f.jpg

Aylık durumu da gösteriyor

9129381fb26dd78d30e17c690a649a0f.jpg

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Hacı Şenyurt

Aracın yeri konusunda ufak bir uyarım var. Son bıraktığınız yeri gösteriyor. Sonra benim gibi yanılmayın. Aracı şirketin oraya bıraktım. Ama konum hastanenin orda kalmış. Bir an dedim araba nerde bir baktım hastanede göstertiyor. Kafa gitmiş tabi gittim hastaneye araba felan yok. O ara iş arkadaşlarımdan biri aradı neredesin sen arabayla niye çıkmadın deyince bende jeton düşmüştü tabi.

Yorum bağlantısı
  • 4 hafta sonra...
Remzi Karaca
(düzenlendi)

Takribi 1.500km oldu. 350km şehir dışı gerisi şehir içi. 

Bagaj havuzu ve paspaslarımızı aldık.

Genel olarak araçtan memnunum.

Bu klasmanda diyebileceğim 3 yıl önce o zamanların en çok satan aracı olan Nissan Qashqai 1.5 dCi bir aracı 2 ay kadar kullanmıştım. Konfor olarak çoook daha iyi

Vites ve motor performansı beklentilerimi karşıladı. Sakin sakin 7. viteste giderken kickdown yapınca vitesleri ikişer ikişer düşürüyor, gayet güzel topluyor.

Göstergelerde birkaç şey için iyileştirme yapılsa iyi olur. Grip Control sayesinde farklı yol koşulları için beş farklı sürüş mod'u var fakat sadece ilk değiştirince hangi moda geçtiğiniz ile ilgili bir mesaj geliyor ve sonra kayboluyor. Pop up gibi gelip gitmesi iyi olmuyor. Klasik kadranlardaki açılınca yanan lamba gibi birşey olsa iyi olurmuştu. Ayrıca eco ve sport mod var. Spor mod'a geçince ekranda vites bilgisi yanında küçük 's' ibaresi beliriyor fakat eco mod'a geçinde hiç bir belirti yok. Hatta sürüş mod'larındaki gibi pop up uyarı da gelmiyor. Konum olarak da biraz vites kolu arkasında kaldığı için üzerindeki ışık bile normal oturuş pozisyonundan görünmüyor. Geçitiğini  gösteren ışığı görmek için biraz öne doğru eğilip bakmak gerekiyor.

Bir diğer alışamadığım cam açma düğmeleri. Benim vücut ebatlarıma göre biraz bazla ileri konumlandırmışlar [emoji3] (ufak tefek kalıyoruz galiba) Genelde ilk elimi atınca arka camı açıyorum. 3 cm geride olsa daha iyi olurmuştu.

Şaşırdığım bir nokta da ön cam su fiskiyesini ilk çalıştırana fark etmediğim klasik bir fiskiye gibi su püskürtmüyor, genelde otobüslerde görmeye alışık olduğumuz silecek üzerinden su püskürtülüyor. Cama tam gelmiyor ayar yapayım yada hızlı giderken biraz daha aşağı vurması gibi bir durum olmaması güzel. Tabi bazen de ışıklarda dururken karşılaştığımız önceki aracın fiskiyesinden gelen su damlacıkları C5 aircross arkasında duran araçlar için olma ihtimalinin olmaması da güzel  [emoji4]

Aracın için önceki aracıma göre biraz daha sıcak oluyor gibi geliyor. Önceki aracımda 5 cam film vardı, bunda orj. üç cam karartılmış. Ön iki cama hatta ön cama (şeffaf) film yaptırmayı düşünüyorum. Hatta cam tavana bile film yaptıranlar var. Cam tavanlarda alan büyük olduğu için sunroof gibi bir kayar bir perde değilde daha ince stor gibi toplanan bir perde olduğu için ısı izolasyonu biraz daha zayıf oluyormuş. Belki tavana da film çektiririm.

Sürekli söylenen yurt dışına servis/bakım aralıklarının ülkemize göre daha uzun olması durumunu aracın telefon telefonun uygulamasından dil seçeneğini UK İngilizce yaparak görmüş oldum. Ama bu kadar fark edeceğini inanın ben de tahmin etmiyordum. 

Türkiye de bakım aralığı 15.000 km olarak belirtilmişken, İngiltere de 20.000 mil (yani 32.000 km) 

Hadi 15bine 20bin olsa bir nebze anlayacağım da iki katından fazla olması nedir kardeşim yaa

Biz buna aynı yağı koyup aynı filtreleri takmıyor muyuz?

Türkiye için olan

7df52519cc906aed607342342b005f32.jpg

(Benden önceki sahibinin yaptırdığı ilk bakım hakkında bilgi girmediğim için uygulamada yapılmamış görünüyor)

İngiltere için olan

aa369732afd3d96394325c9f62180602.jpg

İlave : Bir de gözlük koyma alanı olmaması kötü olmuş. Güneş gözlüğünü sürekli arabada taşıyan biriyimdir. Şoför içinde A stununa tutacak koymuşlar. Çin sitelerinde onun yerine takılan gözlük kabı görmüştüm. Belki ileride onu söküp gözlük kabı takarım.   

tarihinde Remzi Karaca tarafından düzenlendi
  • Beğen 4
Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
Remzi Karaca

982cbee1cd161fd16b118bf4217b19fb.jpg

Araba uyarı vermedi uygulamadan gördüm ama, galiba sanırsam Adblue karnı acıkmış...

Aracın adblue deposu 17 litreymiş

Malum adblue dizelerin emisyon değerlerini düşürmek için kullanılıyor.

Peki bunu yakıta karıştırarak mı yapıyor yoksa motordan çıkan gaza bir şekilde birşeyler mi yapıyor.

Yani adblue motorun içine giriyor mu?

Alınacak adblue de marka önemli mi? (Yakıta karışıyorsa tabiki önemlidir) Bugüne kadar hiç almamış olsam da bazı istasyonlarda pompayla satıldığını görüyordum. Bir de dağıtıcıların (Opet, Shell...) yağ gibi bidonlarda sattıkları var.

Hangisini tercih etmeli?

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Olay egzozda gelişiyor.. 

Motordan çıkan zehirli gazlar tepkimeye girip, azot ve suya dönüşüyor.. 

Yorum bağlantısı
  • 4 ay sonra...
Remzi Karaca

Uzun zamandır mazot alıp arada sırada da yıkatmaktan başka birşey yapmıyordum.

30.000km bakımını yaptırdım. 1.150₺ tuttu.
6 ayda 12.000km yapmışım. Bu kadar sokağa çıkma yasağı ve il dışı çıkış yasağı olmuşken nasıl yaptım bu kilometreyi şaşırdım doğrusu. c620bf0f3fca1e4eb2fe187df87bb7cc.jpg

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Haluk Şentürk yazdı:

fitre 250 yağ 80 lira ,ne garip

1 lt fiyatıdır o

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Remzi Karaca yazdı:

30.000km bakımını yaptırdım. 1.150₺ tuttu.

Hiç bir şey değil... 1500 den aşağı servisten çıkabilen pek yok. 

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi
Mehmet Ozyurek yazdı:

Hiç bir şey değil... 1500 den aşağı servisten çıkabilen pek yok. 

Güzel rakam  orjinal için

Yorum bağlantısı
Arda Bülent Güzel

76fc797f529568e1540e99dcb8fc6a0d.jpg
Valla Audinin servis bakımı bedava. Sizden ucuza yaptırmışım ben

Pardon Vw diyecektim

Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız

Bir tanıdıkta 2014 benzinli qashqai var, bakımını serviste yaptırıyor ve bu yaz 450 liraya yaptırdı. Bu grupta motrio parçalarla bakım yapılıyor olması lazım, ucuz olmasının sebebi de bu. Renault 4 yaş üstü için motrio kullanıyor. Vw için de benzeri bir durum olabilir. 

Yorum bağlantısı
Arda Bülent Güzel

Mersin Vw ve Audi de servis müdürleri arkadaşım. Bu konuyu kendisi ile bir süre önce konuşmuştuk. Kesinlikle böyle bir şeyi yapmadıklarını ilk bakım yaptıran araçla 100.000 km yapan araçta aynı ürünleri kullandıklarını söylemişti.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Oğuzkan Erışık

Gurban olduğumun polen filtresi maşallah gelen parçacıklara tekme tokat dalıyor galiba :D 

Polenin fiyatı çok geldi bana. Ama totalde servis bakımı için güzel fiyat.

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

iki faturada da farklı parçalar var, dpf temizlik, antifriz, polen ve mazot filtresi audiye sormak lazım kaça yapılıyor.

Arda Bülent Güzel yazdı:

Mersin Vw ve Audi de servis müdürleri arkadaşım. Bu konuyu kendisi ile bir süre önce konuşmuştuk. Kesinlikle böyle bir şeyi yapmadıklarını ilk bakım yaptıran araçla 100.000 km yapan araçta aynı ürünleri kullandıklarını söylemişti.

tsi için, maslak doğuşta ilk bakımı yaptırdım , kapıdan çıkıp hava filtresini söktüm made in china idi ve yağ filtresi ufak tip hatalı idi, geri döndüm değiştirmiştim. filtreleri yedek parçadan elden satın alınca vw amblemli veriyorlardı.

• Beğen 1
  • Şaşkın 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...