İçeriğe Yönlendir

Egea'm

Mehmet Cihat

Recommended Posts

Aydın Sert
(düzenlendi)

Çok şık olmuş. Gayet estetik. Sadece kromaj olanlar çok tel maşa gözüküyor.

tarihinde Aydın Sert tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
(düzenlendi)
Mehmet Cihat yazdı:

Lpg filtresini değiştirdim.92a17fae041022be137553658c914fe0.jpg91f99ed522e753d3d5a9fe3d0ee1e19b.jpg

İki filtre vardı. Diğeri ne oldu? Bi tanesi Tezgahta bile zor değiştiriliyor güç istiyor. O bu mu?

tarihinde Tansu Kalafatoğlu tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mehmet Cihat
İki filtre vardı. Diğeri ne oldu? Bi tanesi Tezgahta bile zor değiştiriliyor güç istiyor. O bu mu?
Yok onun için sekman pensesi gerek onuda alıp değişeceğim. Landirenzoda daha zor [emoji24]
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Mehmet Cihat yazdı:

Yok onun için sekman pensesi gerek onuda alıp değişeceğim. Landirenzoda daha zor emoji24.png

Ben kendim değişirim diye aldıydım. Pense de setin içindeydi. Gücüm yetmedi sökmeye. Gittim 80₺ verdim lpgciye :)

Yorum bağlantısı
  • 2 ay sonra...
Mehmet Cihat

Antifirizi değiştirmeyi düşünüyordum, ölçtüm gayet iyi çıktı 5 senesini doldurmasını bekleyeceğim.653723d72b0bd4db973b214d058d936d.jpg

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Cihat

Bugün Z rotu degistirip kışlık lastikleri taktım.

Z rot ayd marka 50 lira6ab7f86250baca4dc74030c72f446968.jpg5229870548fc781917c4d52a0e51fcaa.jpg

MI 6 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

• Beğen 5
Yorum bağlantısı
Fatih Mehmet Uslu

Aracınız kaç kmde z rot bozdu. Benşm egea da 58 ninde tekini bozmuştu da o yüzden merak ettim. Servis garanti kapsamında değiştirmişti. 60 bine kadar yürüyen aksam da garanti kapsamına giriyormuş. Şaşırmıştım.

Yorum bağlantısı
Mehmet Cihat
Aracınız kaç kmde z rot bozdu. Benşm egea da 58 ninde tekini bozmuştu da o yüzden merak ettim. Servis garanti kapsamında değiştirmişti. 60 bine kadar yürüyen aksam da garanti kapsamına giriyormuş. Şaşırmıştım.
Sağ taraf 70 küsürlerde geçen sene değişti serviste garantiden. Ben bu sene yağ bakımını kendim yaptığım için gitmedim servise o yüzden kendim değiştirdim 82 binde gitti sol taraf.

MI 6 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Mehmet Cihat yazdı:

Sağ taraf 70 küsürlerde geçen sene değişti serviste garantiden

Jeep'te yürüyen garantisi 60binkm gibi garip bi sınır var. Üstüne yürüyene karışmıyorlar...

Yorum bağlantısı
  • 5 ay sonra...
Mehmet Cihat

Havaların ısınmasıyla birlikte tekrar yazlık jant lastiğimizi taktık [emoji3]5a448aa63cc93dd8c13fd6989c8edb8b.jpg

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Murat Sahın
(düzenlendi)

Mehmet hocam,

Bu araçlar ilgimi çekiyor. Etorq motoru beğeniyorum, atmosferikten beklenmeyecek devirlerde baya tork vermeye başlıyor. Şanzıman aisin 6 ileri tork konvertörlü falan, tam sevdiğim gibi. 

Bir tane de ben almayı planlıyorum ama, bulup test edemedim, yorumlayacak kadar uzun zamandır kullanan bildiğim tek kişi de sizsiniz bu kombinasyonu. Ama 1.3 mtj ve 1.4 fire egealar kullandım, aracın yol tutuş, konfor, yalıtım vb. kısımları aşağı yukarı denk geleceğinden o kısımlara hakimim. Size üç sorum olacak;

Şehir içi ve şehir dışı sakin kullanımda lpg ile yakıt tüketimi nasıl? Vites geçişleri nasıl? Şanzıman kararlı mı ve doğru kararları veriyor mu? :)

tarihinde Murat Sahın tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mehmet Cihat
Mehmet hocam,

Bu araçlar ilgimi çekiyor. Etorq motoru beğeniyorum, atmosferikten beklenmeyecek devirlerde baya tork vermeye başlıyor. Şanzıman aisin 6 ileri tork konvertörlü falan, tam sevdiğim gibi. 
Bir tane de ben almayı planlıyorum ama, bulup test edemedim, yorumlayacak kadar uzun zamandır kullanan bildiğim tek kişi de sizsiniz bu kombinasyonu. Ama 1.3 mtj ve 1.4 fire egealar kullandım, aracın yol tutuş, konfor, yalıtım vb. kısımları aşağı yukarı denk geleceğinden o kısımlara hakimim. Size üç sorum olacak;
Şehir içi ve şehir dışı sakin kullanımda lpg ile yakıt tüketimi nasıl? Vites geçişleri nasıl? Şanzıman kararlı mı ve doğru kararları veriyor mu? [emoji4]
Murat bey elimden geldiğince size cevap vereyim.

Aracı 2 senedir kullanıyorum. Motor olarak kullandığım tüm atmosferiklerden canlı. Sizinde bahsettiğiniz gibi düşük devirde torkunu verebildiği için daha ekonomik bir sürüş sağlıyor. Benim şu anda 600 km için yol bilgisayarındaki ortalamam 8.7 lt. Fakat ben Gümüşhanenin en tepe noktasında oturuyorum yakıtım normal kullanıcıdan bir tık fazla olabilir.
Yakıt olarakta diğer kullandığım atmosferiklerden daha az tüketiyor. Uzun yolda Twingo ve egea ile gelirken LPG de Egea TL bazında twingonun benzin tüketiminden az yaktı ki Twingo 5 l/100 km ortalama ile geldi.

Konfor olarak araç yumuşak yol tutuş ortalama üstü diyelim. Beni çok tedirgin etmedi ESP hiç devreye girmedi bugüne kadar. Fakat bağımsız süspansiyonlu bir focus veya lacetti gibi değil.

Yalıtım olarak ise donanımlar arasında bir miktar fark var. Benim aracım sedan lounge plus diye geçen paket ve ön cam akustik. Hb de aynı paketi alırsanız yan camlarda normalden kalın.

Rüzgar sesi vs şikayetim olmadı. Motor zincirli olmasına rağmen çok sessiz.

Gelelim şanzımana. Şanzıman 6 ileri tork konvertörlü aisin TF 72 SC veya awf6f25 olarak geçen model. Volvo V40 ve Bmw nın bir modelinde de kullanılmış. Herhangi bir sorunu yok. Tıkır tıkır çalışır fakat rampada tüm tam otomatikler gibi vites yükseltmek istemiyor [emoji3] Aracı manuele alırsam rampada 2000 devire geldiği zaman yükseltme uyarısı veriyor fakat kendisi o devirde yükseltmiyor. Bunun dışında beğenmediğim bir huyu yok.

Bence alınabilir bir araba. Bu süre boyunca araçtan yana şikayetim olmadı. Bayiden LPG li aracım sadece 70.000 km de LPG enjektörlerinin contaları vs değişti. Tavsiye ederim.
  • Beğen 2
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
  • 4 hafta sonra...
Mehmet Cihat

Sağ kapıya daha önceden bir operasyon yapmıştım ve şeffaf yapışkanlı folyo tarzı birşey ile kapatmıştım. Fakat yüksek seste müzik dinlerken veya yüksek hızlarda seyahat ederken bu folyo dalgalanmaya başlıyor ve rahatsız edici bir ses yapıyordu. Bugün kapı röşemesini tekrar söküp içini dışını kapladım.

Bu arada 89.000 km olduk.3d5cc41532d78e95683ffcab68775811.jpge71d45ecfffd547df073c20292d07132.jpgdd50a5885c72afaf1c34e4f3279241c8.jpg

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Mehmet Kazancıoğlu
Mehmet Cihat yazdı:

3d5cc41532d78e95683ffcab68775811.jpg

Mehmet yalıtım için tiwingo ya kullandığın malzemeyi kullandın galiba.

Link varmı ne kullandın izolasyon için bende yapsam mı diye düşünüyorum 

Yorum bağlantısı
Mehmet Cihat
Mehmet yalıtım için tiwingo ya kullandığın malzemeyi kullandın galiba.
Link varmı ne kullandın izolasyon için bende yapsam mı diye düşünüyorum 
Bitüself ve adeself kullandım abi ben. Malzemeyi beğendim fiyatı ölçüsünde. Tabiki araç bir uçan halı olmadı ama bayağı farketti. Adetaş yapı sitesinde indirimdeydi ilk aldığımda kauçuğu 170 den diğer aldığımda 125 ten aldım [emoji2]
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Mehmet Cihat

Tatilde frene bastığımda bir ses geldiğini farkettim ritmik olarak. Şöför tarafı balatalara baktım normal diğer tarafı kontrol etmedim böyle 7 gün gezdik geldik.

Her neyse döndükten sonra dikkatli inceleyince yolcu tarafı diskte yanık izleri olduğunu gördüm. Balataya baktım balata bitmiş demir kalmış nerdeyse.

Söktüm detaylı bakayım diye dış taraftaki balata sizlere ömür. İçte kalan kısım normal. Şöför tarafıda iç dış normal.

Kaliperi inceledim. Pimler çalışıyor. Piston çok rahat geri gidiyor. Neden sadece bu balata bitti acaba fikri olan var mı :)9ddade6cb4fee9946140461ce60002d0.jpg4dfbb2912f9ddd954df0680a68d5e68b.jpg

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Cihat
Mehmet Kazancıoğlu yazdı:

Pim ler sıkışmıtır tek taraf balata hareket ediyordur 

pimler şıkır şıkır abi özellikle baktım. olduğu gibi yenisini takacağım herhalde bir eksik bulamadım

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Mehmet Cihat

Kampana ve kaliperleri boyadım.0615f9529ffdcd79056ada600e54cea3.jpg1e3445218fa81ee9f5e9a5c7b5a0921d.jpg

İç dış yıkadım. Yağını filtrelerini değiştirdim. Devirdaim ses yapmaya başlamış onuda yeni farkettim.75d16c0f28694bb00521dc7ef2371486.jpg65e3c108a06163a87111f6d7b34db3be.jpg50deb61dabf603032b2848ce777b4373.jpg

• Beğen 8
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

frenlere bakıyorum bakıyorum nu nasıl twingo diye... aaa dedim motor da swaplanmış :rofl:

• Beğen 1
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...