İçeriğe Yönlendir

Egea'm

Mehmet Cihat

Recommended Posts

Metin Akbal
Mehmet Cihat yazdı:

Landirenzo lpg su koyverdi. Enjektörler çok sesli çalışıyordu ve arıza lambası yanıyordu. Şu an ses gitti arıza lambasını ise hala test ediyorum.

Enjektörler açılarak tamir takımı ile tamir edildi. 450 tl.

Landirenzo eniştemin Astra J de de sorun çıkardı. Enjektör tamir takımı 2 sene önce değişmişti.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Cihat

Landirenzo eniştemin Astra J de de sorun çıkardı. Enjektör tamir takımı 2 sene önce değişmişti.
Bende marka olarak sevmiyorum kendilerini aldıkları para kadar kaliteli bir kit değil. atiker grand takar binerdim ben olsam [emoji3] ama garanti işi işte

Bu arada enjektör tamiri sonrası gümüşhaneye döndüm. Boluda 32 lt lpg aldım tokat erbaa ya kadar 470 km yol yaptı. Tüketimi hissedilir şekilde azaltmış tamir işlemi.
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
Mehmet Cihat

Ön sağdan çok nadirde olsa bir tıkırtı geliyor kasislerden yavaş geçildiği esnada. Bazende araba vitese geçince yapıyor sesi. Tabi bu 10 günde bir kez oluyor bazen oda olmuyor. Servise götürdüm baktılar birşey bulamadılar. Gönlüm olsun diye z rot değiştiler tekrar sesi duymadım ama çok nadir olduğu için gidip gitmediğinden emin değilim [emoji3]fe9ca46b2a29e2968258e8715087dc33.jpg

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Adnan Çakır

[emoji3]fe9ca46b2a29e2968258e8715087dc33.jpg

Üzerinde karla mı lifte aldılar [emoji36] ayıp ya
Geçmiş olsun Mehmet Sen çözersin serviste kim oluyor.
Yorum bağlantısı
Mehmet Cihat

Üzerinde karla mı lifte aldılar [emoji36] ayıp ya
Geçmiş olsun Mehmet Sen çözersin serviste kim oluyor.
Burda servis bulduğuma dua ediyorum abi ben açıkçası [emoji3] takipteyim zaten birdaha duyarsam kendim inceliycem
Yorum bağlantısı
Okay Kaygusuz

sizinde böyle arkası karlı yola cıkmanız. sözüm meclisten dısarı ben cok kızarım adam gözünün önünü göremiyor kardan arabanın heryeri kar buz trafige cıkıyor

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mehmet Kazancıoğlu

Hadi temizlemeye üşendin de cam ısıtıcı da mı yok araçta acaydın erirdi 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Cihat

Sürekli ticari araç kullanmaktan mı bilmiyorum ama burda trafik diye birşeyde olmadığı için arka camı neredeyse hiç kullanmıyorum. Sağ sol aynalar yetip artıyor bile. Yanaşırken de kamera kullanıyoruz zaten :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Evren Erakçora

Arka cam da lazım, arkadan hızla gelen kamyon vs için.

Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
  • 2 ay sonra...
Mehmet Cihat

Aracın bakım zamanı geldi. 4. Bakımı olacak aracın.
Periyodik bakımda

Buji değişimi
Yağ ve filtreler değişecekti.

Toplam 2100 TL cik.

Düşündüm taşındım. Aracın garantisini bozmaya bakımı kendim yapmaya karar verdim.

Fiat servisi bu aracın bujisini 2 bakımda bir değiştiriyor. Bujiler ngk iridyum bujiler henüz takılalı 35.000 km oldu ( Aracın bakım aralığı 20.000 veya 1 yıl)

İridyum buji için bu süre bana kısa geldi. Geleneksel bujileri bile 30.000 de değiştiriyoruz.

Bu yüzden bujilerin durumunu kontrol etmek için bujileri söktüm. Bujilerin 4 ü de gevşekti. Cırcır kolunu kullanmadan elimle söktüm. İlk defa karşılaştım böyle birşey ile. Tam sıkılmadığından metal contasının kenarlarından kaçırmışlar.

f9e528023276d5d36fcd1bf88027a7b7.jpg28baf6e21b22bc3d249eff2d6e1e8094.jpg

Şimdi araç için

0-30 5 litre Shell motor yağı (280 TL)
Orjinal Ricambi filtreler (120 TL)

Satın aldım. Sizce bujileri de değiştirmeli miyim?

a1e92b420b99a1c1a313674b1f7719e3.jpg

Yorum bağlantısı
Coşku Mert

bujilerin tirnaklari gayet iyi durumda, degistirmek abes olur. sentille araliklarini kontrol edip, fark varsa esitlenebilir sadece...

bu arada bujiler elle sökülecek kadar gevsekseler buyuk ihtimalle kompresyon da kaciriyolardi. serviste islem yapildiysa diyecek bisey bulamiyorum. tork anahtarlari da mi yokmus

Yorum bağlantısı
Mehmet Cihat
Coşku Mert yazdı:

bujilerin tirnaklari gayet iyi durumda, degistirmek abes olur. sentille araliklarini kontrol edip, fark varsa esitlenebilir sadece...

bu arada bujiler elle sökülecek kadar gevsekseler buyuk ihtimalle kompresyon da kaciriyolardi. serviste islem yapildiysa diyecek bisey bulamiyorum. tork anahtarlari da mi yokmus

aynen abi ikisinin kaçırdığı bariz belli zaten. lokma anahtarı büyük geldi sandım o derece kolay açıldı :) Ankara kartaş fiat değiştirmiş 

Yorum bağlantısı
Mehmet Cihat

Bu arada arkadaşlar NGK'ya mail atmıştım cevabı geldi. Bu model aracı olanlar için bilgi kaynağı olsun.

Cihat bey merhaba,

ZKR7BI-10 iridyum elektrotlu bir bujidir. Benzinli kullanımda 135.000 km'ye varan ürün ömürleri vardır.

Sağlıklı günler, iyi çalışmalar dileriz. 

Bu şekilde cevap geldi. 

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Selçuk Bakış

Temizleyip tak geç, zaten uygun şekilde takılacağı için eskisinden daha iyi bile çekiş gelebilir.

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz

Hyundailerde buji 240 bin kmde kontrol yazar. Bir kere değiştim i10da. Hiç bir fark olmadı

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Mehmet Cihat

Aracın yağ ve filtre değişimini bugün yaptım. Bu arada motor r50-r53 mini cooperlardaki motorun elden geçirilmiş hali imiş bakım nasıl yapılır vs araştırırken öğrendim.

8c3b27dcf2f62d3df3c3e124366d288e.jpg07b7dd384cde498f1bd0d68949661a09.jpg0fd37871d86dd6ec593fe465a9504741.jpg7184b2927167aff31d31cb1dade9abca.jpg

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Mehmet Cihat yazdı:

Bu arada motor r50-r53 mini cooperlardaki motorun elden geçirilmiş hali imiş

bmw?

Yorum bağlantısı
Mehmet Cihat
bmw?
Bmw ve chrysler grubu tritec isimli üreticiden alıp üzerinde çalışmışlar 2007 ye kadar bmw ve fca ortak çalışmayı sürdürmüş. Daha sonrasında bmw projeden ayrılmış o tarihten itibaren sadece fiat ve chrysler otomobillerde kullanılmış. 2019 dan sonra çıkmadı bu motor.
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

https://en.wikipedia.org/wiki/Tritec_engine

tritec brezilyada bir fabrikaymış, fiat 2008 de komple satın alıp 2010 da EtorQ motorunu çıkartmış, bayağı çokça, bloktan elektroniğine değişiklik yapmış. elden geçirmekten çok baştan yaartmış denebilir.

https://en.wikipedia.org/wiki/Fiat_E.torQ_engine

1500 devirde torkun %80 ni geliyor, 2500 devirde %93ü. güzel rakamlar.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Selçuk Bakış

Etorq motordan şikayet pek duymamıştım 1.4 fire motorda yağ sorunu yaşayan da çok var, niye bitirmişler anlamadım.

Yorum bağlantısı
Mehmet Cihat
Etorq motordan şikayet pek duymamıştım 1.4 fire motorda yağ sorunu yaşayan da çok var, niye bitirmişler anlamadım.

Aynen egea tanıtımı için dünya turunuda bu motorla yapmıştı[emoji3]
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...