İçeriğe Yönlendir

Ateşli'nin Seyir Defteri

Selçuk Keleş

Recommended Posts

Selçuk Keleş

Bu sene kışın bitmeye niyeti yok :) 

IMG_1405.JPG

IMG_1379.thumb.JPG.2b1ade34a7034e6593eb84bd2a1ac784.JPG

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağrı Alaf
Selçuk Keleş yazdı:

Bu sene kışın bitmeye niyeti yok :) 

IMG_1405.JPG

IMG_1379.thumb.JPG.2b1ade34a7034e6593eb84bd2a1ac784.JPG

Bizim buralar karlara gömüldü Nisanın ortasında.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Murat Sahın
Çağrı Alaf yazdı:

Bizim buralar karlara gömüldü Nisanın ortasında.

Burada da hafif hafif kar yağıyor. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu

Cuma günü karaköy’de sulu kar yağdı. Ama mevsim nisan olunca havanın soğukluğu bile tam etkilemiyor

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağrı Alaf
Murat Sahın yazdı:

Burada da hafif hafif kar yağıyor. 

Bu mevsimler normalmiş büyükbabam temmuzda kar yağdığını gördük biz arada olur böyle bunlar kıyamet alameti değil demişti ama Bir ara birden hava soğur da doluya çevirir mi acaba diye çok korktum da sadece kar ile attı sinirini

Yorum bağlantısı
Selçuk Keleş

Cuma sabah hava güneşliyken birden karla karışık yağmura döndü burada da :) 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Selçuk Keleş

Bi yıl oldu nerdeyse. 14.000 km'deyiz, servis aralığı 20.000 km, acaba beklesem mi?

Rutin bakım 1400 liraymış.

IMG_20210513_160112.jpg

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Selçuk Keleş yazdı:

acaba beklesem mi?

Bekleme. Hem garantinden olacağın gibi hem de bu kadar para verip aldığın araç için bakımdan kaçma.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

bencede git, kendinde yaparsın, garanti için ille servis şartı olmaz ama burası Türkiye, uğraşmak artık çekilmez hal aldı, ben bile gideceğim mecburen ...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Metin Uzunoğlu
Ali Cihangiroğlu yazdı:

bencede git, kendinde yaparsın, garanti için ille servis şartı olmaz ama burası Türkiye, uğraşmak artık çekilmez hal aldı, ben bile gideceğim mecburen ...

Garanti için onay almış bir servis/bakım yeri olması lazım. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)
Metin Uzunoğlu yazdı:

o da var tabii, fakat aslında ona bile gerek yok, orjinal parça olduktan sonra evinde yaparsın bakımı, sarf malzemesi orjinal olacak ve zamanında değişecek, araç garantiden çıkmaz.

Çünki bakımda yapılan şeyler basit ve kullanıcının yapabileceği şeylerdir, bakım ile garanti karışıtırılıyor bizde, bakımda değişen şeyler ve yapılanlar (standart bakım ) garantiyle ilgili değil, garantiye giren şeyler bakımda değişenler değil mekanik aksam daha doğrusu, garanti sarf olmayan parçalarda geçerlidir, mesela aks, krank mili kalorifier motoru cam motoru, tekerlek bilyası, kapının kilidi, gösterge tablosu vs. bunlar garantiye girer, bunların periyodik bakımla ilgisi yoktur aslında....

bizde bakım diyince garantiden çıkar masalına inanmış millet, aslında yok öyle bir şart, fakat bizde gelde mahkemesiz çöz bu işleri, elin dingilizi bakımını evde yapar geçer bizde ise....

mesela jeep ne demiş?

"“2 yıl/60.000 km (hangisi önce dolarsa) olan garanti süresi boyunca, periyodik bakım ve onarımlar için yetkili servislerimizi tercih ederseniz, garanti süresinin bitimini takip eden 1 yıl ya da 100.000 km’ye (hangisi önce dolarsa) kadar (akü ve tekerlek lastikleri harici) servis sözleşmesiyle size sunulan ücretsiz onarım hizmetlerinden yararlanabileceksiniz.”

dışarda yaptırırsan ek 1 sene garanti vermeyiz 2 yıl geçerli olur garantin yani, bu arada garantideki aracı bizim haricimzide başka onaylı serviste yaptırırsan garantin 2 senedir diyor.

Garanti kapsamına girmeyen durumlar;

• Herhangi bir sarf malzemesi ve değişim işçilik saat ücreti (benzin, yağ, filtreler, cam silecek süpürgesi vb.),
  • Hatalı veya kirli yakıt kullanımından doğabilecek motor, enjektör ve yakıt sistemi arızaları,
  • Hatalı veya kirli yağ, antifiriz, hidrolik vb. kullanılmasından doğabilecek arızalar, kullanıcı el kitabında belirtilen yapılması gerekli olan periyodik bakım işlemlerindeki sarf malzemeleri, işçilikler, kontroller ve ayarlar, kullanmakla tükenen ve/veya kullanılmasa dahi belirli bir süre sonunda değişimi gereken malzeme ve parçalar garanti kapsamında değerlendirilmez (kapı ayarı, ön düzen ayarı, tekerlek lastikleri balans ayarı vb.),
  • Kullanım koşullarına bağlı olarak eskiyen, aşınan, yıpranan veya ömrünü tamamlayan; tekerlek lastikleri, debriyaj baskı ve balatası, amortisörler, fren balataları ve diskleri, kayışlar, rotbaşı-rotil, salıncak burcu, rulmanlar vb. parçaların yenileri ile değişim ve onarım işlemleri (İlgili parçalarda, üretim hatalarından kaynaklanacak arızalar garanti kapsamında değerlendirilir),
  • Kullanım koşullarına bağlı olarak aşınan, eskiyen, yıpranan veya ömrünü tamamlayan bujiler, ampuller, sigortalar vb. gibi ömürlü malzemeler ile aracın hareketli bölgelerindeki fitil ve plastikler (İlgili parçalarda, üretim hatalarından kaynaklanacak arızalar garanti kapsamında değerlendirilir),
  • Kaza ve hatalı kullanım sonucu meydana gelecek her türlü bakım ve onarım işlemleri.
  • Garanti kapsamındaki bakım ve onarımların orijinal parçalar ile yapılmaması. Herhangi bir dış tesir ile boya ve kaporta üzerinde ve yüzeysel olarak koruyucu kısımlarda meydana gelen zararlar; çizik, çatlak, soyulma, matlaşma, kimyasal maddelerin etkileri,
  • Aracın spesifikasyonlarına uygun olmayan ve/veya Jeep tarafından tavsiye edilmeyen aksesuarlardan kaynaklanan arızalar,
  • Aracın kilometre saati bağlantılarına müdahale edilmesi veya kilometre saatinde yapılmış herhangi bir değişiklik.

özetlersek ve fazla zorlamayım hadi; Periyoduk bakımı yetkisi olan her yerde yaptırabilirsin, mesela gittin Bosch serviste yaptırdın, onaylı parça kullandın, garantin bozulmaz, bitti.

işi biliyorsan kendinde yaparsın ama bu bizde biraz zorlama olur hadi yapmayalım bunu şahsen bende uğraşamam artık..... bu sebeble garanti bitene dek sırf uğraşmamak için yetkilide öpüleceğiz, garanti bittiği an kafama göre takılırım, yada dingiltereye falan taşınmak lazımki kanun adam gibi işlesin :)

tarihinde Ali Cihangiroğlu tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Selçuk Keleş
Ali Cihangiroğlu yazdı:

Sani Gerşon yazdı:

Bekleme. Hem garantinden olacağın gibi hem de bu kadar para verip aldığın araç için bakımdan kaçma.

Metin Uzunoğlu yazdı:

Bakım kitapçığında yetkili servis zorunluluğu ifadesi bulunmuyor. Orjinal sıvı ve sarf malzemesi ile bakım yapılması garanti süresince zorunludur denmiş. İyi bir özel servis bulsam iyi olur, fiyat olarak yarı yarıya düşer belki.

Radyatör genleşme kabındaki sıvı min altına düşmüştü 0.5 lt. saf su ilave edip tamamladım.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Çağrı Alaf
Selçuk Keleş yazdı:

saf su

İnternetten mi ısmarladınız yoksa sanayide bulunur mu  ?

Yorum bağlantısı
Selçuk Keleş
Çağrı Alaf yazdı:

İnternetten mi ısmarladınız yoksa sanayide bulunur mu  ?

Benzincilerde oluyor. Shell’den 5.5 liraya aldım, Renew’di markası. Yağ, antifriz satan yerlerde de illa vardır.

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

Su kaybi olayı ilginç, henüz sebebini inceleyemedim, benimki hep min maks arasinda, geçen servise gidip tamamlattim maks yaptım 2 gün sonra baktım yine ortaya gelmiş, ille ortada duracak, kacak falan yok ama ortaya iniyor, neden yapar bulmak lazım, kalorifer hortumlarında hava alma tapalari var, onlar sıkımı bir kontrol et, başka kaçak yoksa kapaktan veriyormu acaba incelemem lazım...

Yorum bağlantısı
Selçuk Keleş
Ali Cihangiroğlu yazdı:

Su kaybi olayı ilginç, henüz sebebini inceleyemedim, benimki hep min maks arasinda, geçen servise gidip tamamlattim maks yaptım 2 gün sonra baktım yine ortaya gelmiş, ille ortada duracak, kacak falan yok ama ortaya iniyor, neden yapar bulmak lazım, kalorifer hortumlarında hava alma tapalari var, onlar sıkımı bir kontrol et, başka kaçak yoksa kapaktan veriyormu acaba incelemem lazım...

İniş çıkışların olması normal diye biliyorum önemli olan min altına düşmemesi. Daha önceki seviye neydi çok da hatırlamıyorum bundan sonrasına bakarız artık. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Aydın Sert
Selçuk Keleş yazdı:

Ormanda gezdik biraz

Off mis gibi çam kokusu, hele sabahın erken saatleri ise.

Selçuk Hocam neresi burası ?

Gitmek isterim açıkçası.

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
Mehmet Ozyurek yazdı:

Motoru naaptın :)

kilyo varken gerek duymamıştır :D

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Selçuk Keleş
Aydın Sert yazdı:

Off mis gibi çam kokusu, hele sabahın erken saatleri ise.

Selçuk Hocam neresi burası ?

Gitmek isterim açıkçası.

https://goo.gl/maps/VXZzKPeeM2vmNmMQ9 'dan yukarıya sahile doğru. 
Yemek hazırlığınız yoksa https://goo.gl/maps/z9GadZBCJKmR1pKM6

Mehmet Ozyurek yazdı:

Motoru naaptın :)

Ali Cihangiroğlu yazdı:

kilyo varken gerek duymamıştır :D

Atılgan'sız olmaz, konusunu güncelliyorum. :) 

• Beğen 1
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
  • 2 hafta sonra...
Selçuk Keleş

Birinci yılı dolan Ateşli'nin ilk bakımını yetkili serviste yaptırdık. 15.000 km'ye ulaştı bu arada.
Ciddi bir sıkıntı yaşamadığım için standart bakım prosedürü uygulandı.
Motor yağı RN710 5W40 - 4.1 lt
Karter tapası, hava, polen ve yağ filtresi değiştirildi. 
Fren takviye borusu gibi bir şey garantiden değiştirildi. Yazılım güncellemesi yapıldı.
İndirimler düşüldükten sonra parçalar 665, işçilik 317 TL tuttu, kdv vs. derken toplam 1.150 TL ödedim.

709085319_WhatsAppImage2021-06-10at11_02_53.thumb.jpeg.7fd547883a3033abf655c1edabfc5926.jpeg

• Beğen 7
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...