İçeriğe Yönlendir

Apple'a Geçiş

Furkan Sumer

Recommended Posts

Furkan Sumer

Herkese merhaba..

Bugun Iphone 7 32gb siyah renk aldim. Bir yillik garantisi var.. Fiyat olarak 2.800 ₺. Uygun mu yoksa kandirildim mi emin degilim. 

Uzun zaman Android kullanimimin andirdan nasipse ilk kez Iphone kullanacagim.

Ozelliklerini vs hic bilmiyorum ama tek bildigim 5000mah Samsung'a gore beni yari yolda birakacak gibi..

Cihaz sagligi acisindan ne tur kullanim yapmam gerekiyor ya da ne gibi incelikleri, bilmem gerekiyor ilk etapta?

Muzik indirmeyi, dinlemeyi seven biriyim. Wp'den mi muzik almam gerekiyor surekli yoksa ucretlo muzik indirme, dinleme platformlari icin uyelik mi almam gerekiyor?

Muhtemelen yakin zamanda cihaza AppleWatch uydurabilirim..

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Muhip Yılmaz

2500 tl fiyatlara bulunabilirdi ama birazcık pahalı olmuş :) Cihaz temizse vs problem yok. :) Pil biraz üzücek ama bir 20 binlik Xiaomi powerbank ilaç gibi gelir. 

Yorum bağlantısı
Cihat Küçükay
Herkese merhaba..
Bugun Iphone 7 32gb siyah renk aldim. Bir yillik garantisi var.. Fiyat olarak 2.800 ₺. Uygun mu yoksa kandirildim mi emin degilim. 
Uzun zaman Android kullanimimin andirdan nasipse ilk kez Iphone kullanacagim.
Ozelliklerini vs hic bilmiyorum ama tek bildigim 5000mah Samsung'a gore beni yari yolda birakacak gibi..
Cihaz sagligi acisindan ne tur kullanim yapmam gerekiyor ya da ne gibi incelikleri, bilmem gerekiyor ilk etapta?
Muzik indirmeyi, dinlemeyi seven biriyim. Wp'den mi muzik almam gerekiyor surekli yoksa ucretlo muzik indirme, dinleme platformlari icin uyelik mi almam gerekiyor?

Muhtemelen yakin zamanda cihaza AppleWatch uydurabilirim..

Vah vah, şarj istasyonu ile ortaklık aldınız mı [emoji23]
Hocam şaka maka, şarjları fazla gitmiyor, yanınızda şarj taşımanız lazım. Onun dışında çoğu program paralı olur. Apple watch dersiniz, bir bakmışsınız ertesi gün apple kulaklık almışsın [emoji51] hayırlı olsun.
  • Üzgün 1
Yorum bağlantısı
Furkan Sumer

cakma airpods'lari ali'den istedim, yolda.. buna nasip olacak artik.

1960 mah diyor yaa 😔

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Cihat Küçükay
cakma airpods'lari ali'den istedim, yolda.. buna nasip olacak artik.
1960 mah diyor yaa [emoji17]
Tekrar tekrar : vah vah vah [emoji23][emoji23]
  • Üzgün 1
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu

Şarjı kötü değildir. Android’deki 5000mah ios için 2500mah değerindedir. ios yazılım gereği android kadar şarj tüketmiyor. 

müzik için 2 yol var. Benim önerim spotify. Ama itunes ile pc’den müzik atabilirsiniz. 

ios kullanımı kolaydır. Arka planda hangi uygulamanın çalışıp çalışmayacağına kesin bir seçenekle cevap verirsiniz. 

Pil sağlığı için tavsiyem %30-80 arası kullanmanız. Orijinal adaptör Ve kablo ile şarj etmeniz. Hadi kablo tamam ama adaptör kaliteli olmalı. 

bulut uygulaması şebeke ile çok internet yiyor. Fotoğraflar videolar artık çok büyük. 

kablo ile telefona bir şeyler atma ve alma devriniz bitti. En çok bu koyacaktır :) ama apple aslında bunu daha iyi yapıyor. Nasıl daha iyi yapıyor? Parayla. Apple da para verirsin ve tüm dünyadaki her şeyden daha hızlı kullanımın olur. Apple diyor ki, parayı ver, her şey kolay olur :) 

en büyük güzelliği takılmadan, aç kapa yapmadan, hata almadan haftalarca stabil kullanacağınız bir telefonunuz oldu. Ayrıca telefona virüs bulaşma sıkıntınız da kayboldu. 

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Furkan Sumer

Cok guzel, aydinlatici bi mesajdi tesekkur ederim. Cehaletimi torpuleyin 😂😂

Cihaz hafizasi doldukca bulut mu yapacagim? Kabloya yedeklemenin gozunu seveyim..

Pil, muzik, hafiza konusunda umarim takilmadan ilerler..

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Cihat Küçükay

Şarjı kötü değildir. Android’deki 5000mah ios için 2500mah değerindedir. ios yazılım gereği android kadar şarj tüketmiyor. 

müzik için 2 yol var. Benim önerim spotify. Ama itunes ile pc’den müzik atabilirsiniz. 

ios kullanımı kolaydır. Arka planda hangi uygulamanın çalışıp çalışmayacağına kesin bir seçenekle cevap verirsiniz. 

en büyük güzelliği takılmadan, aç kapa yapmadan, hata almadan haftalarca stabil kullanacağınız bir telefonunuz oldu. Ayrıca telefona virüs bulaşma sıkıntınız da kayboldu. 

An itibariyle katılmadığım yerleri belirteyim ;
2500 mah 2500 mah tır. Hanımda iPhone 7 vardı. İlk yıl sabah şarjdan alıp akşam eve gelince şarja takardı. Benim gibi yoğun kullanmaz, sadece telefon, instagram. Sonraki yıl şarjı daha az gitmeye başladı. En son telefonu değiştirmeden önce sabah şarj edilen telefon saat 13 civarında şarj istemeye başladı. Xiaomi aldıktan sonra aynı kullanım 2.5 gün civarında gidiyor. Pil 4500 mah.

İos kullanımı kolaydır çünkü hiçbir şeyi kurcalamanıza izin vermez. O nasıl isterse öyle kullanırsın. Android o konuda kişiselleştirme seçenekleri sunar,hack yapmadan üstelik.

Stabilite konusuna gelince, şu andaki mi9t olsun, daha önceki Huawei p9 olsun, ondan önceki HTC One M8 olsun, hiç kilitlenme, kasılma yaşamadım. Hepsi gayet stabil çalışan telefonlardı. Huawei ile zaten arka planda hangi program çalışacağına ben karar veriyordum. Mi 9t aynı şekilde devam ediyor.

Günümüzde neredeyse bütün telefonlar benzer özellikleri veriyor (amiral gemilerinden bahsediyorum). Eskiden Apple çok yenilikler getiriyordu ama artık bu iş tersine döndü. Seçiminiz sadece sizin zevkinize bağlı, aynı özelliklere sahip apple ve Android telefonlardan birini alabilirsiniz.

Ama özellikler arasında fazla bir fark kalmadı.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Furkan Sumer
Cihat Küçükay yazdı:

İos kullanımı kolaydır çünkü hiçbir şeyi kurcalamanıza izin vermez. O nasıl isterse öyle kullanırsın. Android o konuda kişiselleştirme seçenekleri sunar,hack yapmadan üstelik.

Beni can evimden vuran kisim tam da burasi..

Degisken arayuzler, temalar vs hosuma gidiyor. Android'in oyuncakli yapisini seviyorum. Ama bir avantajim var;

Iphone 8-9 neyse almak istersem en azindan deger kaybetmeyecegini dusunuyorum. Samsung bu konuda elimde eridi resmen..

1 yillik garantisi olan telefona 850 lira teklif ettiler. Telefonu vermek yerine cebimden verdim, takasa girmedim..

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Selçuk Bakış

Apple'da 500 defa doldur boşalt yapılan batarya garantiden çıkar. 20 altında şarja takınca bu döngüye girmez. 

Onun haricinde normal kullanabilirsin, şarj aleti ve kablo orijinal tavsiye ederim.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Cihat Küçükay

Beni can evimden vuran kisim tam da burasi..
Degisken arayuzler, temalar vs hosuma gidiyor. Android'in oyuncakli yapisini seviyorum. Ama bir avantajim var;
Iphone 8-9 neyse almak istersem en azindan deger kaybetmeyecegini dusunuyorum. Samsung bu konuda elimde eridi resmen..
1 yillik garantisi olan telefona 850 lira teklif ettiler. Telefonu vermek yerine cebimden verdim, takasa girmedim..
Android telefonlar öyle maalesef. Stabilite ve değer kaybetmeme konusunda Huawei tavsiye ederim. Ama kişiselleştirme derseniz xiaomi kesinlikle.
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Cihat Küçükay yazdı:

An itibariyle katılmadığım yerleri belirteyim ;
2500 mah 2500 mah tır. Hanımda iPhone 7 vardı. İlk yıl sabah şarjdan alıp akşam eve gelince şarja takardı. Benim gibi yoğun kullanmaz, sadece telefon, instagram. Sonraki yıl şarjı daha az gitmeye başladı. En son telefonu değiştirmeden önce sabah şarj edilen telefon saat 13 civarında şarj istemeye başladı. Xiaomi aldıktan sonra aynı kullanım 2.5 gün civarında gidiyor. Pil 4500 mah.

Stabilite konusuna gelince, şu andaki mi9t olsun, daha önceki Huawei p9 olsun, ondan önceki HTC One M8 olsun, hiç kilitlenme, kasılma yaşamadım. Hepsi gayet stabil çalışan telefonlardı. Huawei ile zaten arka planda hangi program çalışacağına ben karar veriyordum. Mi 9t aynı şekilde devam ediyor.

Günümüzde neredeyse bütün telefonlar benzer özellikleri veriyor (amiral gemilerinden bahsediyorum). Eskiden Apple çok yenilikler getiriyordu ama artık bu iş tersine döndü. Seçiminiz sadece sizin zevkinize bağlı, aynı özelliklere sahip apple ve Android telefonlardan birini alabilirsiniz.

Ama özellikler arasında fazla bir fark kalmadı.

andriod’in 6gb ram ile çalıştırdığı uygulamayı ios 3gb ram ile çalıştırabiliyor hocam. Ekonomik olarak ios daha az tüketime sahip. Bunun sebebi, android açık yazılım ve her marka kendine uyarlamaya çalışıyor. İos tek başına, sadece kendine çalışıyor. Donanımlar ile yazılımlar olabildiğince birbirine uygun. Bunu şuna benzetebilirsiniz. Pc toplarken çok güçlü ama uyumlu olmayan parçalardan tam verim alamama durumu oluyor, bilirsiniz. 

tercih meselesi tabi. Hepsi çok gelişti. Kötü telefon yok. 

ha bir de, diğer telefonlar samsung mi vs sanki daha iyi foto video çekiyor. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Cihat Küçükay

andriod’in 6gb ram ile çalıştırdığı uygulamayı ios 3gb ram ile çalıştırabiliyor hocam. Ekonomik olarak ios daha az tüketime sahip. Bunun sebebi, android açık yazılım ve her marka kendine uyarlamaya çalışıyor. İos tek başına, sadece kendine çalışıyor. Donanımlar ile yazılımlar olabildiğince birbirine uygun. Bunu şuna benzetebilirsiniz. Pc toplarken çok güçlü ama uyumlu olmayan parçalardan tam verim alamama durumu oluyor, bilirsiniz. 

tercih meselesi tabi. Hepsi çok gelişti. Kötü telefon yok. 

ha bir de, diğer telefonlar samsung mi vs sanki daha iyi foto video çekiyor. 

İşte bu dediğiniz yazılım optimizasyonunu yapan markalar (HTC, Huawei, xiaomi vs) çok verimli ve stabil çalışıyor. Samsungda bunu üst modeller harici göremedim. Özellik olarak aralarında bir fark yok artık. Kamera konusuna gelince Samsung ve Huawei işi arşa taşıdı. Xiaomi gece çekimlerine biraz daha çalışmalı. Iphone biraz daha kurcalamaya izin verse o da olacak ama [emoji51]

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Furkan Sumer

Biraz emrivaki gibi oldu alim isi. Hesapta yokken 7'ye yonelmis oldum. Daha once 6-6s muhabbetine katilmisimdir forumda. Buyuk ekran ve muzikcalar takintim vardi. 6.3'ten 4.7 ye dustuk. Batarya malum.. 

Son guncelleme nedir bu cihazda?

VZjRiz.jpg

TvHQcK.jpg

Yorum bağlantısı
Fırat Önal
(düzenlendi)

Aynı telden bende de var. Önceden 6s 32gb vardı. Hafıza sorunu yaşamadım hiç. Kabloyla bilgisayara bağlayıp fotoğrafları bilgisayara atıyorum. Android de herşeyi değişiyorsun falan deniyor ama ben android kullanırken hiç bişeyleri değişme ihtiyacı duymadım. İphone de bunun yokluğunu hiç aramadım. Sanırım ben detaycı kullanıcı değilim. Depolama için ben google drive ve lifebox kullanıyorum. 

Şu an 13.5.1 yüklü. ios 14 ü alacak bizim telefonlar.

tarihinde Fırat Önal tarafından düzenlendi
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Selim Bilgin
(düzenlendi)

Yahu bu Android'in nesini bu kadar kişiselleştiriyorsunuz ben anlamıyorum. :) 

İlk versiyonlarından itibaren Android uygulaması geliştiren bir yazılım geliştirici olarak en son 2015'te gittim bir iPhone aldım ve huzura erdim.

2009'dan 2015'e kadar hep HTC'nin en üst telefonlarını kullandım, HTC One'ın bir hoparlör sorununu çözemedi HTC, yetkili servis diye saçma sapan yerlere gönderdiler. Bir sorun olunca cihazın arkasında durması bile Apple kullanmak için yeter. Gidiyorum Zorlu Center'a, kahvemi içerken işimi hallediyorlar.

Macbook Pro'm, iPhone'um, iPad'im ve Airpods Pro'larım ile hayat çok güzel.

Reklamları izlediniz.

Ek olarak, 

Mail, Slack, IM uygulaması vs. çok aktif kullanan biri olarak gün içinde çok rahat yetiyor iPhone 8'in şarjı bana, pil sağlığım %85, telefon 3. senesinde.

tarihinde Selim Bilgin tarafından düzenlendi
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Furkan Sumer

bana lutfen teknik, kullanisli bilgilerden bahsedin, iphone'a ilk gecen birine verilebilecek ipuclarini verin. ben o baks senin bu baks benim kahve icmicem, ciftci adamim ben.. 😂😂

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Furkan Sumer yazdı:

bana lutfen teknik, kullanisli bilgilerden bahsedin, iphone'a ilk gecen birine verilebilecek ipuclarini verin. ben o baks senin bu baks benim kahve icmicem, ciftci adamim ben.. 😂😂

İpucu yok ki. Dümdüz telefon. Nokia 3310 ne kadar düzse o kadar düz

• Beğen 3
  • Teşekkür 2
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Furkan Sumer yazdı:

Cok aydinlandim sagolun 😂

Gerçek söyledim. Siz ilk defa kullanacaksınız diye evham yaptınız ama elinize alınca anlayacaksınız. 

1 tane ana ekran var. Sola kaydırınca bazı uygulamaların ön izlemesi

çıkar. Hava durumu, borsa, wp gibi istediğiniz şeyi buraya koyabailirsiniz. 

üstten aşağı çekince, eğer kilitli ekranda yaparsanız bildirimler gelir. Eğer kilit açıkken yaparsanız sık kullanılan şeyler ve arama kısmı gelir. Her şeyi buradan arayabilirsiniz. İster ayar ister uygulama ister web ister app store ister müzik. 

aşağıdan yukarı çekince kısmi ayar yeri gelir. Bağlantılar, ekran ışığı, hızlı birkaç uygulama (hesap mak. Fener, ekran kaydı vb.) buraya ayarlar denetim merkezi kısmından ayarlayabilirsiniz. Bağlantı kısmına basılı tutarsanız airdrop falan da çıkar. 

Bir de hızlı bağlantı oluşturabilirsiniz. İstediğiniz herhangi bir şeyi ana ekranda uygulama gibi gösterip kısayol yapabilirsiniz. İsmi kestirmeler. 

Geri kalan her şey ayarların içinde. Tüm ayar sekmelerine tek tek girip kurcalayın. Fazla bir şey yok zaten. 

ios’tan ios’a airdrop aktarma vardır. Çok büyük boyutlu şeyleri bile çok çok hızlı aktarabilirsiniz

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Furkan Sumer

Ben kilit ekranini hic bi zaman tek seferde acamadim. Kullanimi falan garip geliyor sadece.

Duz bi telefon ise apple kullanicilari neden iphone kullanmayanlari elestiriyor, ya da ust duzey bir cihazmis izlenimi var, o kismini anlayamiyorum. Farkini, olayini cozemedim.. Herhalde belli bi sureden sonra ben de "bundan baska cihaz kullanamam" gibi soylemeye baslarim..

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray

eksisozlukte birisi 6s telefonunu övüyordu .3 senelik telefonmuş 3 kere pili değişmiş birde hoparlörünü değiştirmiş. çok kaliteliymiş :D

• Beğen 1
  • Mutlu 3
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Furkan Sumer yazdı:

Ben kilit ekranini hic bi zaman tek seferde acamadim. Kullanimi falan garip geliyor sadece.

Duz bi telefon ise apple kullanicilari neden iphone kullanmayanlari elestiriyor, ya da ust duzey bir cihazmis izlenimi var, o kismini anlayamiyorum. Farkini, olayini cozemedim.. Herhalde belli bi sureden sonra ben de "bundan baska cihaz kullanamam" gibi soylemeye baslarim..

Üstte yazdım ya hocam. En önemli kriterler 2010-2011’den beri yazılımın aşırı stabil çalışması. Telefonun donmaması, resetlemeye gerek duymaması, 5-6 yıl boyunca yazılım güncellemesi alması, her yazılım güncellemede temiz kurulum, yedekleme gibi dertlerin olmaması, virüs derdi olmaması, temiz kullanılırsa donanımsal da bozulmaması. O yüzden basit diyorum ben. 

Dogan Arsiray yazdı:

eksisozlukte birisi 6s telefonunu övüyordu .3 senelik telefonmuş 3 kere pili değişmiş birde hoparlörünü değiştirmiş. çok kaliteliymiş :D

2012’de ip5 aldım. 2018’e kadar kullandım. Son sene pilini değiştim sadece. 2018’de ip8 aldım. Henüz hiçbir şeyini değişmedim. Hanım da 2011’de ip4 aldı. 2016’ya kadar batarya da değişmedi. 2016’da ip6s aldı. Geçen sene batarya değiştirdi. 

hoparlör, kamera gibi şeyler biraz kullanım şartlarıyla alakalı. Şarj ise tüm dünyanın bildiği gibi kullanıldıkça ömrü biten bir şey. 4 senede batarya yenilenmiş. Onu da çok görmeyin :) 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ramazan Turan

4 y ada 5 nesil apple telefonlarını kullandım. Şimdi Xiaomi Note 8 Pro aldım, Apple kadar kaltieli mi elbette değil ama işimi görüyor. Ben çok telefon kurcalamam, pil iyi olsun yeter, malesef Apple 1800 küsür mah ile işimi görmüyordu...Belki 2 seneye kalmadan Xiaomi ölecek ama 1900 liraya aldım, o zaman 7 vardı bende de garantiye gitti, ekran, batarya, titreşim değişti, geldi ne değişti dersen hiç... Güle güle kullanın...

• Beğen 2
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...