İçeriğe Yönlendir

Astra J 1.6 A16XER Motor ile Benzin-LPG Tüketim Kıyaslaması

Metin Akbal

Recommended Posts

Metin Akbal

Eveeet. Gectigimiz hafta sonu yaptigim Osmancik-Izmit seferim hakkinda yorumlarim ve cikarimlarim. 2 hafta icerisinde 2 seferim oldu ama 2. seferin tam net kayitlarini tuttum

Araba tika basa dolu idi giderken ve 4 yetiskin.

25132dd84d8f6a3b82bb09638ae7fce0.jpg

Bu fotoda yetiskinlerin 2 si henuz binmemisken basilmis halde.

a79d713c866cc605e7857a9255625edc.jpg

Vardigimdaki tuketim degerim su idi.

d57b5f1ac2ac8ce5ae2db928b942b4b3.jpg

Sonra donuste 2 yetiskin bagaj normal dolu sekilde Izmitte sifirlayip Osmancikta son gaz almadan onceki verilerim de su.

0c9a3b918c4a83ab5f9ba77385f8b0a8.jpg

Komple toplam yol verilerim de bu.

86edbfc0a0f753e8487932d8246e82bb.jpg

Yola cikmadan aldigim yakit fisini eklemiyorum depo fullendigi icin o sayilmaz. Tuketilen yakit fislerim de bu.

48b388b4570d33524cc05f13fb4564ba.jpg

Yol hakkindaki yorumlarim ise Izmit e giderken Ismetpasa rampalari, Kemikli ve Horhor gecitlerinde trafik cok agirlasti tirlar sollamaya cikti, yukum oldugu ve arkada da trafigin sikismamasi icin 2 ye kadar dustum ve devirli kullanmak zorunda kaldim.

Donuste ise Bolu dagi tunel cikisinda yine ayni mevzu ani hizlanmam gerektigi icin 2 ye cekip 4. viteste 120 130 km lere kadar cikmak durumunda kaldim arkadan trafik fena geliyordu risk almamak gerekli cunku.

Ozetleyecek olursak ortalama olarak 1000 km yolu 67 litre lpg ile 221 liraya gelmisim. 100 km de 6.7 litre lpg tuketmisim ve km de 221 kurus yakmisim demek oluyor. Yol bilgisayarimiz 5.5 litre gosteriyor. Bu da 1.2 litre sapma var demektir. Yani 5.5 litre yol bilgisayari verisi olan aracin lpg ayarlari saglikli iken 13 litre olmayacagini gormus oluyoruz.

Peki ben bu yolu benzinle katetmis olsaydim ne olacakti?

Aracimizin yol bilgisayari 100 km de 5.5 litre gosterdigi icin 1000 km ye yoracak olursak. Tercih ettigim istasyonlar arasinda 6.39 lira ile en uygun benzin Aytemizde gorunuyor (benzin litre uygulamasi referans alinmistir ve 6.16 liraya kadar baska istasyonlarda mevcuttur).

5.5x10=55 litre benzin tuketecektik (belki yol bilgisayarina gore pompada sapma olabilir ama en makul durumu hesapliyorum).

55x6.39= 352 lira benzin tuketecektik.

Benzin ve lpg arasindaki farkimiz ise

352-221=131 lira olacakti. Km de 13 kurus fark icin mi bu tantana diyenlerimiz olabilir. Bundan sonraki hesaplamayi yapmayacagim :)

Astra J de kullanilan A16XER motorunun lpg ile uyum sorunlarinin olabilecegini bilerek montaj yaptirdim ve duzgun montaj olacagini dusundugum yere gittim. 90 bin km oldu sukur sorun yok. Olsa bile bu masrafin kat kat fazlasini zaten cikarmis oluyorum.

Bu arada bu guzergah surekli kullanildigi icin uygun lpg yerlerini de yazayim.

Osmancik-Izmit yonunde Osmanciga girince bolge trafigi gecince Akcagaz var ve yanlis bilmiyorsam 3.39 lira. Ilgaz Akbak tesislerini hemen gecince PO var 3.41 lira. Yine Ilgazı cikinca yol kantarı gecince Akgaz var benzinligin ismi İloil di sanirim Akcagaz in gazi Corumda bilindigi icin alirim 3.32 lira. Gerede otoban yol ayriminin hemen gerisinde Turnagaz var onuda bildigim icin oradan da alirim 3.45 lira.

Izmit Osmancik yonunde ise Kocaelide Kandira sapagi sanirim o kopruyu inince saga donuyorsun Total var 3.08 lira. Çerkeşten sonra Atkaracalar i gecince sanirim yine İloil Akgaz satiyor 3.32 lira. Kargi Sinop yolayrimini gecip Hacihamzayi atlayip Ardıç mevkisini gectikten sonra Yoldere mahallesi var hemen ordan sonra Total var Osmancık a bagli orada da 3.31 lira. Ben dönüslerini bildigim icin sapak durumuna gore buralardan gaz alirim. Baktigim zaman 3.99 liraya kadar fiyatlar gordum ilgilenen arkadaşlar icindr yazayim ki benzin lpg farki acilsin [emoji16]

• Beğen 6
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Dogan Arsiray yazdı:

tam hipermilcinin konusu bu.

Gelince ilk diyeceği şeyi söylim. Benzinle farkı ölçmek için yol bilgisayarı verisi alınmaz :) 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Metin Akbal
tam hipermilcinin konusu bu.

Lutfen bu konuda ustume tanimiyorum default_smile.png Devran döndü kervan gecti diye dedemim bir lafi var default_smile.png

Gelince ilk diyeceği şeyi söylim. Benzinle farkı ölçmek için yol bilgisayarı verisi alınmaz [emoji4] 

O zaman ben zararli veya haksiz cikmam benzin sapmasi eklemedim cunku default_smile.png 5.5 litre olan yol bilgisayari pompada 5.8 veya 6 litre cikarsa o zaman makas daha fazla acilir. Ben lpg yi maksimum benzini minimum tuttum default_smile.png

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
(düzenlendi)
Emin Önal yazdı:

Bu araba manuel vites mi ?

Manuel. 

6,7lt/100 km lpg tüketimi güzel. ben 4 vitesli tam otomatik şanzımanla gece sakin yolda 110km hızla, rampalarda hızı düşürüp zorlamadan, 300kg yükle 8,1-8,2lt/100km lpg tüketiyorum. 

bakalım antalya dönüşü depoyu fullerim yine aynı istasyondan. Bu sefer ne kadar yakmışım. Cuma yazarım :) 

tarihinde Tansu Kalafatoğlu tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Metin Akbal
lastik basinci hesaba katildi mi[emoji849]

Evet yola cikmadan 36 vurdum default_smile.png Yetmeyeni de ufledim.

Bu araba manuel vites mi ?

Manuel vites. Buyuk cogunluk hiz saitleme kullandim hatta rampa dahil. Hizlanmalarimi bile hiz sabitleme ile yaptim diyebilirim.

gayet makul bir tüketim

Saol abi. Maksat eglence olsun default_smile.png

Yorum bağlantısı
Emin Önal

Ben otomatik 1.6 motor A3 ile ist-samsun/samsun-ist , ist/antalya-antalya/ist. yollarında, hep gece, aynı böyle 4 yetişkin+yükle, 8.00 lt/100km lpg tükettim.

Hız kesmem rampada, genelde CC açık olur, 110-120-130 km hızlarda yasal sınırlar içerisinde. 

Astra J kasa otomatiği, A3'ü alırken direkten döndüğüm bir modeldi, tek sorun lpg uyum sorunlarıydı. Yoksa o tarihte aynı paraya daha düşük km, daha yüksek model alabiliyordum.

Aklıma geldi konuyu görünce :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Metin Akbal
Manuel. 

6,7lt/100 km lpg tüketimi güzel. ben 4 vitesli tam otomatik şanzımanla gece sakin yolda 110km hızla, rampalarda hızı düşürüp zorlamadan, 300kg yükle 8,1-8,2lt/100km lpg tüketiyorum. 

bakalım antalya dönüşü depoyu fullerim yine aynı istasyondan. Bu sefer ne kadar yakmışım. Cuma yazarım [emoji4] 
Hayirli yolculuk :)
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Metin Akbal
Ben otomatik 1.6 motor A3 ile ist-samsun/samsun-ist , ist/antalya-antalya/ist. yollarında, hep gece, aynı böyle 4 yetişkin+yükle, 8.00 lt/100km lpg tükettim.
Hız kesmem rampada, genelde CC açık olur, 110-120-130 km hızlarda yasal sınırlar içerisinde. 
Astra J kasa otomatiği, A3'ü alırken direkten döndüğüm bir modeldi, tek sorun lpg uyum sorunlarıydı. Yoksa o tarihte aynı paraya daha düşük km, daha yüksek model alabiliyordum.
Aklıma geldi konuyu görünce [emoji4]
A3 daha az yakar bende olsa :) Eski aracim Bora ile 4.7 ortalamam var Havza Rize Ardeşen. 4.4 ortalamam da var. Astra J nin otomatigi manuelinden fazla yakar :)
Yorum bağlantısı
Metin Akbal
Ruzgar var miydi[emoji849]
Ruzgar donuste onden vuruyordu valla o yuzden 5.3 cikti bos araba :)
alternatör rüzgar direnci hesaba katıldımı?

Oda ters ruzgar oldu pervaneyi zorladi :)
Yorum bağlantısı
Mustafa Arıkan
(düzenlendi)

LPG’ye fısıldayan adam :) 

Bak tüketim gör şehir içi :)

43Lkv3.jpg

tarihinde Mustafa Arıkan tarafından düzenlendi
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Yurdaer Elay
(düzenlendi)

Gayet yahşi bir tüketim değeri.. LPG takılan araçlarda, reel gaz tüketimini gösteren bir sistem yok mu? Mesela bi düğmeye basınca ekranda LPG tüketimini, tekrar basınca benzin tüketimini gösterse.. Son kasa Honda Civic'te böyle bir sistem vardı sanki diye hatırlıyorum.

tarihinde Yurdaer Elay tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Yurdaer Elay yazdı:

Gayet yahşi bir tüketim değeri.. LPG takılan araçlarda, reel gaz tüketimini gösteren bir sistem yok mu? Mesela bi düğmeye basınca ekranda LPG tüketimini, tekrar basınca benzin tüketimini gösterse.. Son kasa Honda Civic'te böyle bir sistem vardı sanki diye hatırlıyorum.

İstense yapılır. Ama maliyet. Aslında basit. Lpg enjektör borusuna debimetre takılır. Aracın gittiği km’de beyinden alınır. Basit bi ort tüketim verisi alınabilir. 

Dogan Arsiray yazdı:

alternatör rüzgar direnci hesaba katıldımı?

Dünyanın dönüş hızı hesaplandı mı onu sormayı unuttuk :) 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Metin Akbal
LPG’ye fısıldayan adam [emoji4] 
Bak tüketim gör şehir içi [emoji4]

43Lkv3.jpg
Anlamadim 9 litre mi sehir ici :)
Yorum bağlantısı
Metin Akbal

Tesekkur ettim. Sistem var ama araca entegre etmek zor. Orijinalinde lpg olan araclarda mevcut.
Dünyanın dönüş hızı hesaplandı mı onu sormayı unuttuk [emoji4] 

Kriter cok; yercekimi, ekvatora yakinlik, yengec ve oglak donenceleri vs vs vs [emoji16]
Ayağınıza sağlık güzel değerler. 

Tesekkur ettim :)
  • Beğen 1
  • Mutlu 2
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Mustafa Arıkan yazdı:

Dizel çok güzel gelsene :) 

22 kuruş yakmış. Dizel olsa, o hızlarda en iyi 5 litre yaksa 30-31krş ediyor :) 

Yorum bağlantısı
Mustafa Arıkan
Metin Akbal yazdı:

Anlamadim 9 litre mi sehir ici :)

Aynen dizel. :) Görebileceğim en yüksek değer neredeyse :) 

Tansu Kalafatoğlu yazdı:

22 kuruş yakmış. Dizel olsa, o hızlarda en iyi 5 litre yaksa 30-31krş ediyor :) 

Evet 30 kuruş yakar. 

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...