İçeriğe Yönlendir

ÖTV ve Matrah Oranları Değişti

Arda Bülent Güzel

Recommended Posts

Arda Bülent Güzel

Gaza gelme, alma bekle, kriz geliyor, araç fiyatları yerlerde gezecek, çok pis çakılacak [emoji2957]

Tsunami olacak. Sigorta şirketleri batacak arabalar yüzecek. Araba almayın tekne alın. Sefa sen neden pahalı Audi aldın araban çöp olacak kardeşim.
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

Köröz gölöyö öröbölör döşöcök

• Beğen 1
  • Mutlu 4
Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi
Mehmet Göktürk yazdı:

2001 de ne olduysa benzerini düşünün işte.

Hocam biraz mırıldanır mısın o günleri. Bizim yaşımız yetmiyor o yüzden

Yorum bağlantısı
Ali Gök
Mehmet Göktürk yazdı:

2001 de ne olduysa benzerini düşünün işte.

o dönem vatandaş bireysel olarak bu kadar borçlumuydu hocam yoksa yine benzer miydi borç durumu 

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Mustafa Tüfekçi yazdı:

Kuru tutmaya çalıştılar. faizi yükselterek. faiz ve repo uçtu gitti. tokatçılar spekülasyon yaptı. Para yok mali disiplin bundan çok daha kötüydü. Anayasa fırlatılıp başbakan mırıldanınca filim koptu. Yay boşaldı dolar iki katına fırladı. Allahtan Kemal Derviş gibi çok zeki bir adam geldi de toparladı. AKP nin 15 sene idare etmesinin ve saçma sapan enflasyon rakamlarının durmasının mimarı Kemal Derviş. ister inanın ister inanmayın. 

Ben 1992-2000 arasında yurtdışındaydım ve pek gelmedim. o ara ülke çok hızlı gelişti. bunu ciddi farkettik gelince hangi ülke anlayamadım o derece.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Mustafa Tüfekçi yazdı:

O dönem çok dah kötüydü. İnsanlar borçlarını ödeyebilmek için yok parasına araçlarını, ticari araçlarını evlerini arsalarını satışa çıkarmıştı. Biz de onlardan biriydik. 1 senelik mitsubishi kamyonu aldığımızın çeyrek fiyatına satmıştık. Doktor, patron çok intihar eden vardı

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi
Ali Gök yazdı:

o dönem vatandaş bireysel olarak bu kadar borçlumuydu hocam yoksa yine benzer miydi borç durumu 

Benim hatırladıgim. Konut kredimiz yoktu ama kooperatifle daha yeni evimiz olmuştu. Arabamizda yoktu. Evde iki öğretmen maaşı ile.  Elden taksitle de masa üstü bilgisayar almıştık ama evde internet yoktu. Cep telefonum da yoktu sanki Hiç özel okulda da okumamıştım. Sonrasında da okumadım.  Dershane sınavında derece yaparsam ya ücretsiz yada indirimli gitmisligim var sonrasında.

Tansu Kalafatoğlu yazdı:

O dönem çok dah kötüydü. İnsanlar borçlarını ödeyebilmek için yok parasına araçlarını, ticari araçlarını evlerini arsalarını satışa çıkarmıştı. Biz de onlardan biriydik. 1 senelik mitsubishi kamyonu aldığımızın çeyrek fiyatına satmıştık. Doktor, patron çok intihar eden vardı

Zormuş. Allah tekrar göstermesin.  Tekrar bu günlerin gelmesini özlemle dile getirir gibi konuşanlarında işi doğru gitmesin.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
Sefa Çelik yazdı:

Gaza gelme, alma bekle, kriz geliyor, araç fiyatları yerlerde gezecek, çok pis çakılacak 🤪

0 ikinci elde olur ancak, 0 da düşmez düşerse vergide falan ayar yaparlar anca diye yazdıydım hatırlarsan :)

bu arada arabadan yatırım olmaz yine yazayım...

Tansu Kalafatoğlu yazdı:

işte o dönem misliyle bir gelirse diyorum ama kızıyorlar, bir gelirse görürüm ben 2. elleri, kredi çekenleri vs....

Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray
Mustafa Tüfekçi yazdı:

Köröz gölöyö öröbölör döşöcök

ancak insanlar evde oturup dışarı çıkamazsa düşer.

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Ali Cihangiroğlu yazdı:

0 ikinci elde olur ancak, 0 da düşmez düşerse vergide falan ayar yaparlar anca diye yazdıydım hatırlarsan :)

bu arada arabadan yatırım olmaz yine yazayım...

işte o dönem misliyle bir gelirse diyorum ama kızıyorlar, bir gelirse görürüm ben 2. elleri, kredi çekenleri vs....

Her şey olabilir. Yakın coğrafyamızda birçok devlete dikleşiyoruz. Eskiden böyle değildi. Sınırlarımız dışına çıkmazdık. En fazla 10 yılda bir kriz olur, bir şekilde toparlanırdık. Yaptığımız dikleşmelerin sonuçları iyi olursa türkiye için yeni sahne perdeleri açılır. Kaldı ki birçok yabancı yazar türkiye’nin gelecekte küresel bir oyuncu olacağını yazdı çizdi. Kimisi buna komplo teorisi dedi kimisi dikkate aldı. Ama dikleşmelerin sonucu hüsran olursa kötü olur. 

türkiye’nin önemli bir durumu var. Kendi kendine yetebilmesi. En kötü senaryoda içimize kapanıp karnımızı doyurabiliyor oluşumuz. 

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

"oyuncu" denince  Cüneyt Arkın olmak var Tecavüzcü Coşkun olmak var. Kimi oynadığın önemli. 

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)
Sefa Çelik yazdı:

Ben de diyorum ki, o dönem gelirse bugünkü araç fiyatlarını rüyanda da göremeyeceksin.

Babam 6 milyon liraya renault 9 almıştı. Çok değil, birkaç sene sonra tavuk döner 1 milyon lira oldu. Araçlar 15- 20 milyar TL oldular. 6 sıfır atarak 15-20 bin TL dedik. 

İyi hatırlıyorum eski parayla 6 milyon liraya (yani 6 TL) alınan o araba yeni parayla 4 bin TL ye (yani 666 kat fazlasına) satıldı.

Evet o konuda haklısın, şuanki fiyatlar hayal olur, clio ya 500 bin fiyat çekerler bize normal gelir, inşallah olmaz ama gidişat pek hoş değil sanki...

fırsat bulunca alıp geçeceğim bende, geçen ay ki ay bile tam olmadı galiba, kardeşimin aldığı motor 52 bindi, tamam alıyorum diyip 2. gün gittiğinde 54 e adlı, şimdi 62 bin alet, işin çivisi çıktı bile...

Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Her şey olabilir. Yakın coğrafyamızda birçok devlete dikleşiyoruz. Eskiden böyle değildi. Sınırlarımız dışına çıkmazdık. En fazla 10 yılda bir kriz olur, bir şekilde toparlanırdık. Yaptığımız dikleşmelerin sonuçları iyi olursa türkiye için yeni sahne perdeleri açılır. Kaldı ki birçok yabancı yazar türkiye’nin gelecekte küresel bir oyuncu olacağını yazdı çizdi. Kimisi buna komplo teorisi dedi kimisi dikkate aldı. Ama dikleşmelerin sonucu hüsran olursa kötü olur. 

türkiye’nin önemli bir durumu var. Kendi kendine yetebilmesi. En kötü senaryoda içimize kapanıp karnımızı doyurabiliyor oluşumuz. 

işte o kozuda kaybetme durumundayız, kendi kendine yetemiyorsun şuan, yettirmiyorlarda diyebiliriz, ayrıca iklim olarakta artık eskisi gibi değil, tarım zorlaşıyor ve ilerisi ağır kuraklık, sonrası zaten su savaşları toplu göçler ve fin, neyse onları düşünmeyelim, konuya dönersek zamanında ve dozunda uçacaksın, erken uçarsan yersin saçmayı....

tarihinde Ali Cihangiroğlu tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Fikri Keleş

Gecen yil 308 im vardı.17 bin borcum var diye sattım.Piyasanin böyle olacagini  bilseydim simdiye o 17bini coktan odemistim suan 100 bin degerinde olurdu.borcum olmadan para ikiye katlayacaktı ama nerden bilecektim ki

Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray

bence hepimizde az yada çok, çalıştığımız sürece istediğimiz herşeye bir şekilde ulaşabileceğimiz yanılgısı var. özellikle "yeni" olarak alabileceğimiz hissi var. bu bence tamamen yanlış. görmek ve hissetmek lazım. ikincisi,  düşüncem şu ki, belli sabit gelirin olmasının getirdiği rahatlığa alışmış olanlarımızın, borcu vs si yoksa, mutlaka almak zorunda hissettiği, aslında çok hayati olmayan şeyler oluyor. bu da hata bu devirde.

mütevazi bir maaşla çalışan birisi araba alacak ve aynı zamanda ev geçindirecek. ailenin geliri iyiyse, bu koşullarda giriş seviyesi yada en iyi orta seviyede bir araba alabilir. fiyatlar ortada. en ucuz giriş seviyesi crossover 156 bin tl, özellikleri önemsiz. ayrıca tek artan şey araba da değil sonuçta.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Fikri Keleş yazdı:

Gecen yil 308 im vardı.17 bin borcum var diye sattım.Piyasanin böyle olacagini  bilseydim simdiye o 17bini coktan odemistim suan 100 bin degerinde olurdu.borcum olmadan para ikiye katlayacaktı ama nerden bilecektim ki

2019 şubattan 2020 mart ı yazmıştık birçok yerde

Yorum bağlantısı
Fikri Keleş
Çağlar Bayur yazdı:

2019 şubattan 2020 mart ı yazmıştık birçok yerde

Suanda da herkes bisiy söylüyor mali mulku satip sığınağa inemk lazim 

Ben duz mantik once yap sonra dusun tarzindayim 

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Yurdaer Elay
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

O eskidendi sanki.. En basitinden, kendi kendine yeten bir tarım ülkesiydik. Hadi şimdi üret nasıl üreteceksen. Her şeyi dışarıdan ithal eder olmuşuz. Yıllardır özelleştirme diye diye, kar eden kuruluşları bile yok pahasına sattılar, bize ait olan özvarlıkların çoğu ya kapandı ya üstüne akbabalar tünedi.

Umarım o eski krizler falan bir daha olmasın, zira buna insanımız da tahammül edemez artık. Zira çok fena tüketim toplumu olmuşuz. Hatırlayın bir.. Corona yüzünden sokağa çıkma yasağı uygulandığında insanlar evde ne yapacaklarını şaşırdılar. Kapısına kadar ekmek getiren fırıncıya, bunun kepeklisi yok mu deme lüksünü bile gösterdi birileri.. O yüzden, ben kendi kendimize yetebileceğimizi hiç sanmıyorum, çünkü o eski mozaik ahenk artık yok. Bile bile yok ettiler, yok ettik. Zor durumda birbirine yardım eden, ekmeğini bölüşen çok az insan kaldı.

• Beğen 2
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Yurdaer Elay yazdı:

O eskidendi sanki.. En basitinden, kendi kendine yeten bir tarım ülkesiydik. Hadi şimdi üret nasıl üreteceksen. Her şeyi dışarıdan ithal eder olmuşuz. Yıllardır özelleştirme diye diye, kar eden kuruluşları bile yok pahasına sattılar, bize ait olan özvarlıkların çoğu ya kapandı ya üstüne akbabalar tünedi.

Umarım o eski krizler falan bir daha olmasın, zira buna insanımız da tahammül edemez artık. Zira çok fena tüketim toplumu olmuşuz. Hatırlayın bir.. Corona yüzünden sokağa çıkma yasağı uygulandığında insanlar evde ne yapacaklarını şaşırdılar. Kapısına kadar ekmek getiren fırıncıya, bunun kepeklisi yok mu deme lüksünü bile gösterdi birileri.. O yüzden, ben kendi kendimize yetebileceğimizi hiç sanmıyorum, çünkü o eski mozaik ahenk artık yok. Bile bile yok ettiler, yok ettik. Zor durumda birbirine yardım eden, ekmeğini bölüşen çok az insan kaldı.

Toprak duruyor hocam. Hele bi karın acıksın zora girelim, bak nasıl üretiyoruz. Dedim ya, karın doyuracak kadar. Tarımda gelişmek başka bir şey. Ondan bahsetmiyorum. 

Yorum bağlantısı
Yurdaer Elay
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Toprak duruyor hocam. Hele bi karın acıksın zora girelim, bak nasıl üretiyoruz. Dedim ya, karın doyuracak kadar. Tarımda gelişmek başka bir şey. Ondan bahsetmiyorum. 

Ben de diyorum ki kim izin veriyor üretmene? :) 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Yurdaer Elay yazdı:

Ben de diyorum ki kim izin veriyor üretmene? :) 

Şu an tarlamda Meyve sebze tahıl üretmek için kimseden izin almıyoruz.

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz

Onu bunu bilmemde, Fiat showroomuna gittim. Ağızına kadar egealar boy boy doldurmuş. Satışalarıda güzel. Devlet baba bize çalışıyor. Son ötv şeysinden sonra urban egea dizel fiyatları 10 15 bin düştü diyorlar. AKP KOÇ u seviyi. 

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Bülent Tarakçı

Sadece 1 örnek;

Domates üretmek için tohumu dışarıdan alıyoruz. Ve çekirdeğinden yeniden üretilmiyor. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi
Bülent Tarakçı yazdı:

Sadece 1 örnek;

Domates üretmek için tohumu dışarıdan alıyoruz. Ve çekirdeğinden yeniden üretilmiyor. 

Yerli tohumun önemi. Belki topraktan otomobil üretemeyebiliriz ama iyi bildiğimiz işleri de ziyan ettiler.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
(düzenlendi)
Bülent Tarakçı yazdı:

Sadece 1 örnek;

Bu konuda haklısınız , ama ülkemizde yetişen 80 tane domates türünün tohumları çeşitli üniversitelerimzde depolanmış ve saklanmış durumda. ULusal bir durumda tohumlar tekrar çoğaltılıp sistematik bir şekilde ürün elde etmek mümkün. Bu tip şeyler için üzülmeyin. Daha ucuza maal olduğu için çiftçinin seçimi tohumsuz domatesde.  Böyle bir durum oluşursa ülke olarak gdo suz beslenmek bile mümkün olabilir. 

Bu ülkede 80 milyon insan var. Nasıl benim gibi motor teknolojisi ve hipermil merakı olan insanlar olduğu gibi, hobi bahcesinde yerli domates tohumları üreten meraklı insanlar var. bazen denk gelirim yutubede. 

tarihinde Ali Darbaz tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...