İçeriğe Yönlendir

ÖTV ve Matrah Oranları Değişti

Arda Bülent Güzel

Recommended Posts

Bülent Tarakçı
Ali Darbaz yazdı:

Bu konuda haklısınız , ama ülkemizde yetişen 80 tane domates türünün tohumları çeşitli üniversitelerimzde depolanmış ve saklanmış durumda. ULusal bir durumda tohumlar tekrar çoğaltılıp sistematik bir şekilde ürün elde etmek mümkün. Bu tip şeyler için üzülmeyin. Daha ucuza maal olduğu için çiftçinin seçimi tohumsuz domatesde.  Böyle bir durum oluşursa ülke olarak gdo suz beslenmek bile mümkün olabilir. 

Bu ülkede 80 milyon insan var. Nasıl benim gibi motor teknolojisi ve hipermil merakı olan insanlar olduğu gibi, hobi bahcesinde yerli domates tohumları üreten meraklı insanlar var. bazen denk gelirim yutubede. 

Ali çok doğru bir noktaya değindin. Harika bir video paylaştın. Evet şartlar zorlarsa olabilir. Fakat genele yayılması çok zor. Ve ticari üretimini yapamıyorsun. Videoda da dediği gibi sertifikası yoksa satamazsın. Yasak! 

Yorum bağlantısı
Ali Gök

tarıma yatırım yaptım diye salak gözüyle baktı arkadaşlarım :D  herkes bu platform gibi değil malesef sadece işine geldiği gibi yorum yapma modasına uyup ülkeyi mahvediyorlar 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Yurdaer Elay
Ali Darbaz yazdı:

Bu konuda haklısınız , ama ülkemizde yetişen 80 tane domates türünün tohumları çeşitli üniversitelerimzde depolanmış ve saklanmış durumda. ULusal bir durumda tohumlar tekrar çoğaltılıp sistematik bir şekilde ürün elde etmek mümkün. Bu tip şeyler için üzülmeyin. Daha ucuza maal olduğu için çiftçinin seçimi tohumsuz domatesde.  Böyle bir durum oluşursa ülke olarak gdo suz beslenmek bile mümkün olabilir. 

Bu ülkede 80 milyon insan var. Nasıl benim gibi motor teknolojisi ve hipermil merakı olan insanlar olduğu gibi, hobi bahcesinde yerli domates tohumları üreten meraklı insanlar var. bazen denk gelirim yutubede. 

Kendi ürünümüzü yetiştirmek için neden ulusal bir durumu bekliyoruz? Daha ucuza mal olduğu için çiftçi tohumsuz domatesi tercih mi ediyor, yoksa tohumsuz domatesi almaya mecbur mu bırakılıyor? Eğer ucuza mal ediyorsa neden çiftçi domateslerini kar ederek satamadığı için mağdur? Hobi bahçesi vs küçük ölçekli şeyler. Büyük ölçekli tarımın yapıldığı yerlere bir gidip oradaki eli nasır tutmuş çiftçiye bi kulak vermek lazım evvela. İş ciddiye binerse hobi karın doyurmaz.

Bülent Tarakçı yazdı:

Ali çok doğru bir noktaya değindin. Harika bir video paylaştın. Evet şartlar zorlarsa olabilir. Fakat genele yayılması çok zor. Ve ticari üretimini yapamıyorsun. Videoda da dediği gibi sertifikası yoksa satamazsın. Yasak! 

Adam kendi tohumunu kullanıyor diye ceza kesilen bidolu çiftçi var.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Yurdaer Elay yazdı:

Kendi ürünümüzü yetiştirmek için neden ulusal bir durumu bekliyoruz? Daha ucuza mal olduğu için çiftçi tohumsuz domatesi tercih mi ediyor, yoksa tohumsuz domatesi almaya mecbur mu bırakılıyor? Eğer ucuza mal ediyorsa neden çiftçi domateslerini kar ederek satamadığı için mağdur? Hobi bahçesi vs küçük ölçekli şeyler. Büyük ölçekli tarımın yapıldığı yerlere bir gidip oradaki eli nasır tutmuş çiftçiye bi kulak vermek lazım evvela. İş ciddiye binerse hobi karın doyurmaz.

Adam kendi tohumunu kullanıyor diye ceza kesilen bidolu çiftçi var.

Valla abi ben deng geldikce izlerim. Bana motordan sor cevap veririm . benim köyde var 640 dönüm tarla. Su da var.  2 tanede traktör 2 tande doblo var. Ama direncim zayıf olduğu için gidip işlesem 1 ay dayanamam. 

Yorum bağlantısı
Ali Gök

arkadaşlar eski ata tohumları kar ettirmiyor

tek çözüm mevcut yeni tohumları kendimiz üretmeliyiz

eskiye bağlı kalan yok olmaya mahkumdur

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Bülent Tarakçı

Bak aklıma geldi. Çocukluğum Samsun / Çarşamba / Dikbıyık Kasabası'nda geçti. Domatesleri tarladan koparıp, ellerimizle açardık. Baskın bir kokusu olurdu. İçindeki tohumlar boncuk boncuk. Mis gibi bas tuzu ye. ÖF ki öf, of ki of. Erikler elmalar yerlerde. Dalların altına kırılmasın diye dirgen geçirirlerdi. Meyveden dalların kırılışına şahitliğim vardır.  Şişe şişe erik suları yapılırdı. Dutlar parmak gibi...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Yurdaer Elay
Bülent Tarakçı yazdı:

Bak aklıma geldi. Çocukluğum Samsun / Çarşamba / Dikbıyık Kasabası'nda geçti. Domatesleri tarladan koparıp, ellerimizle açardık. Baskın bir kokusu olurdu. İçindeki tohumlar boncuk boncuk. Mis gibi bas tuzu ye. ÖF ki öf, of ki of. Erikler elmalar yerlerde. Dalların altına kırılmasın diye dirgen geçirirlerdi. Meyveden dalların kırılışına şahitliğim vardır.  Şişe şişe erik suları yapılırdı. Dutlar parmak gibi...

Sonra bize aşırı tüketim toplumu olmayı aşıladılar, sizin tohumlar işe yaramaz bunlar verimli değil, ihtiyacınızı karşılamaz, biz size ucuza daha verimli tohum verelim ama bundan başkasını kullanmayacaksınız dediler.. Biz de hay hay abi dedik. 

Kendi tohumumuzu ıslah etmekten o kadar aciziz yani. Bu ülkede hiç ziraat mühendisi, genetik mühendisi, biyolog yetişmiyor zaten. Yetişen de kendi işini yap(a)mıyor.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ali Gök

öyle olmadı tam olarak. adamların teknolojisi daha iyi daha iyisini ve karlı olanı geliştirdiler ve ele geçirdiler piyasayı

hiçbir ticaret iteklemeyle yürümez. daha karlı olanı tüm piyasayı ele geçiriri. duygusal yaklaşmayalım konuya

bu tarımsal üründe olsa aynı çamaşır makineside olsa aynı

kim kar elde etmeyeceği ürünü eker ?

ben ekmem . mevzu millet meselesi değil ticari olarak para kazanamayan çifçi ürün üretemez. devlet  el atacak tohumun iyisini ürettirecek milli imkanlarla

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Yurdaer Elay
Ali Gök yazdı:

devlet  el atacak tohumun iyisini ürettirecek milli imkanlarla

Hocam tam da orası işte.. Devlet niye el atmaz, neden bu ülkenin üniversite mezunları işini yap(a)maz? Atatürk zamanında niye çiftlik kurmuş, o kadar ziraat mektebi açmış? Cumhuriyet'in ilk yıllarında biz ilke ve inkılaplarla yol almaya çalışırken, bugün bize tohum satanlar kısa donla gezip, *** içinde boncuk arıyorlardı. Kısıtlı imkanlarla o zaman yapılanları beğenmeyip hor görenler, bugün niye bir şey yapmıyorlar. Yapamıyorlar demiyorum, yapmıyorlar. Bak burası çok önemli! :)

Devletin bütçesi mi yok ar-ge için? İsteseler alasını yaparlar da... neyse :) 

Yani her şeyi de açık açık yazınca forum kuralları vs devreye giriyor.. Ben aynı yöne baktığımızı biliyorum aslında ;) 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Ali Darbaz yazdı:

Ben gencleri çiftciliğe özndirmenin yolunu biliyom. 

Ali bey, bu çok yakar, besleyemeyiz biz bunu :)

Siz de az kaçın kurası değilsiniz :D

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Sani Gerşon yazdı:

Ali bey, bu çok yakar, besleyemeyiz biz bunu :)

Siz de az kaçın kurası değilsiniz :D

yahu kusura bakmayın bende cinsiyetcilik yaptım. Ama kimse bu konuda beni uyarmadı. LPG takmayın desem 10 kişi taşlardı :D

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız
O.Yücel Çetin

Çiftçilik çok zor babam biraz bahçe yapmış ciddi uğraş istiyor gerçekten, bazen hiç tarlaya girmemiş arkadaşlarımın sosyal medyada hayvancılık ve tarım romantizmi yaptıklarını görüyorum bunlara iki gün çapa yaptırsan bir daha tarlaya gelmezler. 😅

• Beğen 8
  • Mutlu 3
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
(düzenlendi)

iyi tohum bulup satana hapis cezası var mı hala?

tarihinde Çağlar Bayur tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
(düzenlendi)
Bülent Tarakçı yazdı:

Sadece 1 örnek;

Domates üretmek için tohumu dışarıdan alıyoruz. Ve çekirdeğinden yeniden üretilmiyor. 

Daha verimli olduğu için devlet ithal tohumu şart koştu. İstense tohum mu yok? Var. Bizim köyde yıllardır kendi tohumlarımızla sebze yetiştiriyoruz. Ama eve yetecek kadar. Tarım başka bir şey, karın doyurmak farklı. Eğer dara düşersek ekecek tohum bulunur. Hatta ibb’nin yerli tohum projesi de var. Ekim yapıyorlar çatalca’da. Biz dara düşünce siha yapmış adamlarız. Tohum nedir ki :) bizim milleti küçümsemeyin. İş başa düştü mü çok hızlı üretir. Ama fırtına dinince diğer akdeniz ülkeleri gibi yatmayı severiz

tarihinde Tansu Kalafatoğlu tarafından düzenlendi
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Çağlar Bayur yazdı:

Tamamen komplo teorisi olsun diye söylüyorum. Yerli tohumlar toprağın verimini düşürüyor ve kurutuyor olabilirmi. Bir sene ekebiliyon öteki sene ekemiyon. Ama ithal tohum 6 ayda bir hasat verip toprağı canlı tutuyordur. Bu sebeble yerli yasaklı olmasın. 

Yorum bağlantısı
Yurdaer Elay
Çağlar Bayur yazdı:

Falakaya çevirmişler diye duydum en son :elisopali:

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Yurdaer Elay
Ali Darbaz yazdı:

Tamamen komplo teorisi olsun diye söylüyorum. Yerli tohumlar toprağın verimini düşürüyor ve kurutuyor olabilirmi. Bir sene ekebiliyon öteki sene ekemiyon. Ama ithal tohum 6 ayda bir hasat verip toprağı canlı tutuyordur. Bu sebeble yerli yasaklı olmasın. 

Doğal olan hiçbir şey toprağın verimini düşürmez. En kötü toprağı gübreyle beslersin. Bilakis bu almak zorunda olduğumuz tohumlar toprağı mahvediyor. Ben vazgeçtim başka bir tohum kullanacağım desen toprak kabul etmiyor. Ben bizzat görmedim ama memlekette bundan şikayetçi olan çok var. Artık ekip biçen de azaldı. Devlet boş kalan tarlalara belli bir ödeme mi ne yapıyormuş. Kar edemeyeceksem boş dursun diyorlar.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Yurdaer Elay
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Daha verimli olduğu için devlet ithal tohumu şart koştu. İstense tohum mu yok? Var. Bizim köyde yıllardır kendi tohumlarımızla sebze yetiştiriyoruz. Ama eve yetecek kadar. Tarım başka bir şey, karın doyurmak farklı. Eğer dara düşersek ekecek tohum bulunur. Hatta ibb’nin yerli tohum projesi de var. Ekim yapıyorlar çatalca’da. Biz dara düşünce siha yapmış adamlarız. Tohum nedir ki :) bizim milleti küçümsemeyin. İş başa düştü mü çok hızlı üretir. Ama fırtına dinince diğer akdeniz ülkeleri gibi yatmayı severiz

Yazdıklarınızın hepsine katılıyorum ama güçlü devlet böyle olunmaz, sizi kimse kaale almaz. Eşref saatine göre istesek onu yaparız, bunu yaparız dememek lazım. Potansiyelimiz var, gücümüz var, paramız var(dı).. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Ali Darbaz yazdı:

yerli orjinal ata tohumu satılık ilanı versene? katıksız hormonsuz

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

boşa düşünmeyin, ne yerli tohumu geliştirip genele yayarız nede tarımda kendine yeter hale geliriz, o dedikleriniz anca 2. Kurtuluş savaşı falan olursa geçici süreliğine birlik beraberlik vatan millet sevgisi gazına gelen bizim tarafımızdan yapılır ki o gazda anca 10 sene falan sürer, Cumhuriyet kuruluş yılları ve sonrasına bakınız...

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Ali Cihangiroğlu yazdı:

boşa düşünmeyin, ne yerli tohumu geliştirip genele yayarız nede tarımda kendine yeter hale geliriz, o dedikleriniz anca 2. Kurtuluş savaşı falan olursa geçici süreliğine birlik beraberlik vatan millet sevgisi gazına gelen bizim tarafımızdan yapılır ki o gazda anca 10 sene falan sürer, Cumhuriyet kuruluş yılları ve sonrasına bakınız...

Hep bize atıyon suçu abi. İklimin hiç mi su yok :) Akdeniz ülkelerinden en gelişmişleri İtalya, portekiz, ispanya. Onlar da hristiyan ve ab topluluğu olduğu için yancılar. Yoksa yatmayı çok seviyorlar. İsraili saymazsanız tüm akdeniz ülkeleri yatış pozisyonuna bayılıyor. Suç bizim mi yani :) 

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Osman Yücel Çetin yazdı:

Çiftçilik çok zor babam biraz bahçe yapmış ciddi uğraş istiyor gerçekten, bazen hiç tarlaya girmemiş arkadaşlarımın sosyal medyada hayvancılık ve tarım romantizmi yaptıklarını görüyorum bunlara iki gün çapa yaptırsan bir daha tarlaya gelmezler. 😅

+1 permakültür diye şehirlilerin köye dönüş ütopyasını benimseyen bir arkadaşla birbirimize gireceğiz. Gel eline bi kürek vereyim boyunun ölçüsünü al diyorum. Powerpoint ile kompost gübre nasıl yapılır onu anlatıp duruyor. 

• Beğen 3
  • Mutlu 4
Yorum bağlantısı
Ali Gök
Mehmet Göktürk yazdı:

+1 permakültür diye şehirlilerin köye dönüş ütopyasını benimseyen bir arkadaşla birbirimize gireceğiz. Gel eline bi kürek vereyim boyunun ölçüsünü al diyorum. Powerpoint ile kompost gübre nasıl yapılır onu anlatıp duruyor. 

Haha😂😂

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...