İçeriğe Yönlendir

ÖTV ve Matrah Oranları Değişti

Arda Bülent Güzel

Recommended Posts

O.Yücel Çetin

İşte böyle böyle otomobile talep azalacak motosiklet ve bisiklet fiyatları artarken otomobil fiyatları düşecek. :crazy: 

• Beğen 2
  • Mutlu 4
Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

Evde yer var da iş yerinde otopark yok. Bankanın önünde birakacak yer de yok zaten yola sıfır yüksek kaldırım birde kredi alamayan gider hıncını ondan çıkarır :) ben de denk gelirse isimden olurum 😛

O değil onu alırız alışınca deriz 250 lik alalım bı sefer yılda 3 kez satma hakkindan yer 😛 o da olmaz :)

• Beğen 2
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Mehmet Göktürk yazdı:

oluyordur yahu bişey? Emmi ne diyor?

küçük teker scooter olanlar bana dengesiz geliyor. hemen kayacak üstünden atacak gibi. 

yok olmuyor, tiguan arka stop kaç para? +çamurluk boyanınca değer kaybı? motoru bırakıp kaçsak kafi gelmez?

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi
Çağlar Bayur yazdı:

yok olmuyor, tiguan arka stop kaç para? +çamurluk boyanınca değer kaybı? motoru bırakıp kaçsak kafi gelmez?

Eksperler sigorta olsa bile bu bisiklet len diyip red ediyormuş diyorlar hasari

Duramaz önden arkadan  bı e180 e tiklariz far stop amaninnn

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Mustafa Tüfekçi yazdı:

Eksperler sigorta olsa bile bu bisiklet len diyip red ediyormuş diyorlar hasari

Duramaz önden arkadan  bı e180 e tiklariz far stop amaninnn

bi enter a bakar krediyi alırsın da, halk naapsın

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi
Çağlar Bayur yazdı:

bi enter a bakar krediyi alırsın da, halk naapsın

Bize tık yok . Halk benden daha şanslı.

O değilde sigorta denince ne geldi aklıma. Devlet sigorta işine girmiş 😛 fiyatlar düşer mi :) simdi dicen zaten vardılar. Bu sefer bayaaa girmiş gibi

Yorum bağlantısı
Osman Ünal
(düzenlendi)
Mustafa Tüfekçi yazdı:

50 lik motor alsam mı dedim. B ehliyet ile biniyorsun. Yağmur dışında ise gider gelirim diye. Hiç surmuslugum yok . 

https://www.satinal.gen.tr/fiyat/mondial-50-revival-scooter/detay

Tipini sevdim

mondial-50-revvial-960x640_16.jpg

Ama videolarda alınmaz izlenimi verdiler 50 lik için. Trafik sigortası ödeme yapmıyormus bisiklet gibi sayıyor diyorlar. Zorunlu sigorta yok ama birine tiklarsan sıkıntı diyor :)

5 km git 5 km gel iş yakıtı LPG'li Fiesta gibi neredeyse ama. Birde sürekli kopan kayistan bahsediyor.

e5 çıkmayacaksan sabah akşam 5 km için olur, o mesafede yaz kış kullanırsın basit bir yağmurluğa bakar. Ben işe giderken 12 km git gel yağmur çamur kullanıyordum scooter ların avantajı yağmurda bacak ve ayak ıslanmıyor, fiesta falan bunun yakıtına yetişemez ben 125 lik pcx ile 1.9-2.1 arası yakıyordum.

edit: Sigorta sıkıntılı şu andaki Forza ile sw 308 e arkadan dokundum bende çizik yok 308 de 4000tl masraf çıktı.

tarihinde Osman Ünal tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

Arabaları satınca ben bı düşüneyim bundan :) yazın efil efil gideriz 😛

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Mustafa sen neredeydin tam olarak? Küçük mahalle küçük mikro şehir ise olur. otoban e5 unut. 
Sigorta konusu bence çok önemli değil. Bununla ciddi bir yere çarpılmaz. Bunu kapsayıcı sigortayı da illa ki bir firma çıkartır.

50 cc altına trafik sigortası zorunlu değil.
Plakalı ise sigorta yapılabilir ancak, polis tutanağı olmadan poliçe olsa bile sigorta şirketi teminat dışı gerekçesiyle direk red eder.
Polis tutanağı ile bile hasar alabilmek özel çaba gerektiriyor.
Yani 50 cc altı motorlar her halukarda sakat.
Yorum bağlantısı
Ali Gök

Motor işi çok sıkıntı

kara sıçan duvara tırmanan ufak bir fieasta daha iyi satma fieastayı hiç

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Mehmet Ozyurek yazdı:

50 cc altına trafik sigortası zorunlu değil.
Plakalı ise sigorta yapılabilir ancak, polis tutanağı olmadan poliçe olsa bile sigorta şirketi teminat dışı gerekçesiyle direk red eder.
Polis tutanağı ile bile hasar alabilmek özel çaba gerektiriyor.
Yani 50 cc altı motorlar her halukarda sakat.

Mehmet

Peki neden böyle? Sigorta firmaları burada bir "fırsat" görmüyorlar mı şimdi?

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
Mehmet Göktürk yazdı:

oluyordur yahu bişey? Emmi ne diyor?

küçük teker scooter olanlar bana dengesiz geliyor. hemen kayacak üstünden atacak gibi. 

skutırla zaten atraksiyon olmaz, motor dediğin dizinle deposunu sıkıştırıp bindiğin alettir, motoru at gibi kavrayacaksın, yoka feriştah sukutır bile olsa olmaz o işi frene bastınmı viraja girdinmi anlarsın ne olduğunu....

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Mehmet Göktürk yazdı:

Mehmet

Peki neden böyle? Sigorta firmaları burada bir "fırsat" görmüyorlar mı şimdi?

Hocam maalesef genel şartlarda şu madde var.. Bu maddeye istinaden red ediyorlar. Sigorta şirketi istese bile, yasal bir engel var. 

A.6. TEMİNAT DIŞINDA KALAN HALLER

ı) Motorlu bisikletlerin kullanılmasından ileri gelen zararlar,

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Ali Cihangiroğlu yazdı:

skutırla zaten atraksiyon olmaz, motor dediğin dizinle deposunu sıkıştırıp bindiğin alettir, motoru at gibi kavrayacaksın, yoka feriştah sukutır bile olsa olmaz o işi frene bastınmı viraja girdinmi anlarsın ne olduğunu....

Söylediğinden birşey anlamadım. Normal şehir içinde ıslak yahut kum felan denk gelince sanki geniş teker daha iyi kontrol edilir gibi geliyor bana. Usta da değilim ama sence öyle mi? Bu kadar insan niye skutir alıyor. Bacaklar ıslanmasın diye mi?

Mehmet Ozyurek yazdı:

Hocam maalesef genel şartlarda şu madde var.. Bu maddeye istinaden red ediyorlar. Sigorta şirketi istese bile, yasal bir engel var. 

A.6. TEMİNAT DIŞINDA KALAN HALLER

ı) Motorlu bisikletlerin kullanılmasından ileri gelen zararlar,

Başkana söyleriz değişir.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)
Mehmet Göktürk yazdı:

Söylediğinden birşey anlamadım. Normal şehir içinde ıslak yahut kum felan denk gelince sanki geniş teker daha iyi kontrol edilir gibi geliyor bana. Usta da değilim ama sence öyle mi? Bu kadar insan niye skutir alıyor. Bacaklar ıslanmasın diye mi?

şehir içinde evet skutır avantajlı, geniş teker değil aslında büyük çaplı teker avantajlıdır, kumda zaten direk uçarsın, cross motor lazım, dikkat et onların lastikleride genelde büyük dişli ve çokta kalın değildir, helde çamur varsa, geniş taban küçük lastik en dandiğidir aksine,  yatma açısı da önemlidir lastikte, helede hız yapayım viraj yapayım dersen, küçük çabuk kaldırır atar adamı, konforu zaten çok azdır, şöylede düşünebilirsin, motor yatarak döner, skutırla motoru kavrayıp yatsana...

anlatamadığım kısım şu; skutırla uzun yola çıktığında hızlı gideyim viraj yapayım dediğinde büyük motor gibi ne gidebilirsin ne yatabilirsin nede dönebilirsin, özellikle hızlı ve sert yatışlı dönüşlerde skutıra tutunamaz motorla bütünleşemezsin, demek istediğim buydu, yani bir racing motor düşün viraja bir daldın yattın dizlerin yere değiyor, motora gövde ağırlığını vereceksin motora sarılacaksın tabiri caizse, motoru dizlerinle sıkar bacaklarınla kavrarsın, skutırla olmaz bu iş, demek istediğim bu, ayaklarının arası boş dizlerin boş kavrayamıyorsun motoru seni motorun üstünde tutan sadece ellerin ve ayak uçların, bacaklar etkisiz , sert fren ve gazda senin tutacak  şey neredeyse sadece ellerin, hakimiyet zor, ayak uçlarınla yüklenmen lazım olmaz yani...

kısaca bacaklarınla motoru tamamen kavraman lazım bu iş için, ellerini bıraksanda bacaklarınla motoru kavrayabilmen lazım, skutırla olmaz bu iş, ara boş, bu aletin işi aslında yavaş ve şehir içinde turlamak, şimdi anlatabildimmi :) haa uzun yol yapılırmı evet, hızlı gidilirmi evet ama normal motor gibi gideyim dersen olmaz, uygun değil skutır, adı üstünde zaten....

Usta motorculara bir sor, en çok nereniz yorulur diye? Bacaklar baldırlar diyecektir, ustaların elleri kolları ise neredeyse hiç yorulmaz, skutırda ise tersidir...

tarihinde Ali Cihangiroğlu tarafından düzenlendi
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

tamam aynı şeyi söylemişiz. Genişten kastım yanlış oldu çapı kastetmiştim. tamamdır.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)
Mehmet Göktürk yazdı:

tamam aynı şeyi söylemişiz. Genişten kastım yanlış oldu çapı kastetmiştim. tamamdır.

bu kadar insan neden alıyor?  nispeten ucuz kullanımı kolay az yakıyor vites derdi yok, sıkışık trafikte pratik, park derdi az, deneyim nispeten daha az istiyor, ehliyet sınıfı düşük ve bacakları rüzgardan sudan koruyor evet :D

aha sana skutır, bak bakayım nasıl duruyorsun üstünde :)

7(4).PNG

sağlam duruş ise...

4(5).PNG

Yorum bağlantısı
Önder Özcan

Aynen motor kullandığım zamanlara bacaklarım yorulurdu, depoyu kavramaktan.

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Yurdaer Elay

Tamam bir cruiser motor gibi olmaz belki ama limitlerini bildikten sonra scooterla uzun yol da yapılır, keyif de alınır. Herkes vitesli, kucaklamalık tanklı, 2-3 çantalı motor sürmek zorunda değil. Motor süremeyenler mağdur olmasın diye adamlar maxi scooter denen bir sınıf yapmışlar. Hız desen hız, konfor desen konfor. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)
Yurdaer Elay yazdı:

Tamam bir cruiser motor gibi olmaz belki ama limitlerini bildikten sonra scooterla uzun yol da yapılır, keyif de alınır. Herkes vitesli, kucaklamalık tanklı, 2-3 çantalı motor sürmek zorunda değil. Motor süremeyenler mağdur olmasın diye adamlar maxi scooter denen bir sınıf yapmışlar. Hız desen hız, konfor desen konfor. 

yanlış anlaşılmasın, her motorla uzun yol yapılır, sadece nasıl yapılır ne kadar sürer neren ağrır gibi şeyler değişir :)

bu arada araba yok arabaa, başlayacağım böyle işe, el birliği etmişler Kasımı beklede bekle, ben böyle işin..... alacağım bir motor, yahu oda yok çattık, ben bu korona mıdır nedir hay bin kunduz :angry:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Yurdaer Elay
Ali Cihangiroğlu yazdı:

yanlış anlaşılmasın, her motorla uzun yol yapılır, sadece nasıl yapılır ne kadar sürer neren ağrır gibi şeyler değişir :)

bu arada araba yok arabaa, başlayacağım böyle işe, el birliği etmişler Kasımı beklede bekle, ben böyle işin..... alacağım bir motor, yahu oda yok çattık, ben bu korona mıdır nedir hay bin kunduz :angry:

Mondial RX3s çıkarmış. Fiyatı pahalı ama iki gün sonra bu fiyatlara bulunmaz. Bir baksana Ali hocam.

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)
Yurdaer Elay yazdı:

Mondial RX3s çıkarmış. Fiyatı pahalı ama iki gün sonra bu fiyatlara bulunmaz. Bir baksana Ali hocam.

2018 de vardı bu galiba, satışı yoktuda tanıtımı vardı sanki... bakiim hele... enduro tipli ama alaşım jantlı :)  ilk intiba bu fiyata güzel gibi...

Yorum bağlantısı
Yurdaer Elay
(düzenlendi)
Ali Cihangiroğlu yazdı:

2018 de vardı bu galiba, bakiim hele... enduro tipli ama alaşım jantlı :)

RX3 evo idi galiba tel jantlı olanı da var ama o eski.. Bu daha yeni çıktı. Motor hacmini falan artırmışlar, orta sehpa eklemişler. 

tarihinde Yurdaer Elay tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Osman Ünal

Sınıfları birbiriyle karşılaştırmak aslında büyük hata, ihtiyaçları belirleyip ona göre hareket etmek gerekiyor. Super sport ile mesela 1000rr ile 300+ sürratlerle gidip deponun üstüne yatıp bacaklar ile motoru kavrayıp virajlarda dizlerinizi yere değdirebilirdiniz, varış noktasına ulaştığınızda montunuzu kaskınızı diğer korumalarınızı koyacak yer ararsınız yorgunluğu da cabası. Afrika twin ile veya 1200gs ile 200+ hızlarla gidip virajlarda bir süper sport kadar olmasa da hatrı sayılır seviyede yatıp, sandalyede oturur gibi yüzlerce km yapıp rahat rahat yolculuğu bitirdiniz, fakat şehir içinde kullanımı rezalet isyan edersiniz otomatik vites dahi olsa. 250cc bir scooter ile şehir içinde pıtı pıtı gezersiniz, ekipman koyma alanlarınız vardır, 200-300km çok rahat yaparsınız, gözünüz kesiyorsa binlerce km de yaparsınız, 2000-3000 km yapan çok kişi var. Uzun oldu ama demek istediğim, nasıl ki araç alırken ihtiyaçlarımız ve zevkimiz doğrultusunda seçim yapıyorsak motosiklet için de aynı durum.
Bu arada aynı hacimdeki scooterlar diğer kardeşlerinden genellikle daha pahalıdır.

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...