İçeriğe Yönlendir

Çöl Kaplanı - Toyota Hilux 3.0 Elegant

Sami Demirpaz

Recommended Posts

Çağlar Bayur
Dogan Arsiray yazdı:

o barları neden takarlar ki. çok kötü tipi. beyaz olanları var birde plastikleri sararmış. 40 senelik yazlık evin elektrik düğmesi renginde.

kapı açık giderken bir yere tutunmak gerekir

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sami Demirpaz
Çağlar Bayur yazdı:

kapı açık giderken bir yere tutunmak gerekir

Arac bakarken bazi ilanlarda resimdeki tavan aparati dikkatimi cekti. 

Bir mana da veremedim. Sonradan arastirinca ogrendim. 

Bir donem mit bu araclarla yurtdisi gorevi yapmis. O araclari taklada vs korumak icinmis tavandaki. 

vGJHcL.jpg

g77UJ7.jpg

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sami Demirpaz

Bu hafta içi aracın bakımını ve bir iki eksiğini halletmek üzere tamire götürdüm. Ricar Toyota Bostancı'da daha evvel ilk ekspertizini yaptırmıştım. Yine aynı yerde bu işlemleri yaptırdım. Aracı kabul ettikten sonra hemen gresörlükleri yağladılar ve işlemlere başladılar.

İlk ekspertiz sırasında aks körüğü yırtık ve bir salıncak rotili bozul demişlerdi. Başka da bir eksiği yoktu. Bende gelmişken şanzıman ve diferansiyel yağları da değişsin dedim.

Kapsamlı bakım diye bir paket yapmışlar, motor bakımı ve filtreleri, şanzıman yağı, arazi şanzımanı yağı, ön arka diferansiyel yağı ve fren hidroliğini kapsıyor bu paket.  

Bu işlemlerin işciliği daha evvel kullandığım Grand Cherokee lere göre çok çok daha kolay. Jeep'te malesef eziyetmiş bu işler. 

Filtreleri orijinal toyota, yağları ise Motul kullanıyorlar. Ben yapılan işlerden ve ustalıklarından memnun kaldım.

XRGNp6.jpg

9iRg2K.jpg

3wglUt.jpg

AeF2L8.jpg

Btc04m.jpg

cR7Bvf.jpg

qUBhUh.jpg

579wDE.jpg

6z8BeH.jpg

09Vu67.jpg

leJQch.jpg

Bütün işlemler bittikten sonra, aracın motorunu yıkayıp temizlediler. 

Wz4nte.jpg

V2W5Bc.jpg

Akslar ve salıncaklar söküldüğü için aracın rot ayarı bozuldu. Enteresan şekilde balansı da bozuldu. Onuda ayrıca rot balanscı da yaptırdım fakat arabadaki balans problemi gitmedi. 80 den sonraki hızlarda direksiyonda bir titreme oluştu. Bugün tekrardan rotçuya gittim, aracın lastiklerini ön arka yapıp araç üstünde tekrardan balans yaptılar. Problem %90 oranda kesildi, jantlara bilezik gerekiyor dediler. Poryaya tam oturmuyor jantın göbeği biraz büyük geliyor. Müsait bir zamanda jantlara bilezik alacağım.

FZAwcu.jpg

• Beğen 5
Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz

Kesene bereket kafa rahat binilecek hale gelmiştir. Triger zincir mi bunlarda?

Yorum bağlantısı
Fikri Keleş

Bir sefer gittim oraya,arabanin katalizör arizası vardı.deneme yanilma yoluyla ariza neredeyse buluruz deyince koşarak  kaçmıştım ordan..

Yorum bağlantısı
Sami Demirpaz
Köksal Yılmaz yazdı:

Kesene bereket kafa rahat binilecek hale gelmiştir. Triger zincir mi bunlarda?

Triger sanirim kayis ama 50k once yetkili serviste degistirmisler. Servise gittigimde ogrendim onu. 

Fikri Keleş yazdı:

Bir sefer gittim oraya,arabanin katalizör arizası vardı.deneme yanilma yoluyla ariza neredeyse buluruz deyince koşarak  kaçmıştım ordan..

eheh iyiymis. Bilgisayarda Toyota programi da var oysaki. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sami Demirpaz
Çağlar Bayur yazdı:

girişteki beton bariyerleri nasıl aştın

Yolu acmislar. Videoyu gorsen, kenaelard golf basik skirocco vs vardi

Yorum bağlantısı
Ali Gök
Sami Demirpaz yazdı:

Yolu acmislar. Videoyu gorsen, kenaelard golf basik skirocco vs vardi

Desene vince bağladım çektim devirdim diye

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Sami Demirpaz

Çöl kaplanının kasasında panjur tipi kapatma vardı. Havaleli yükler için güzel olsa da benim kullanım amacımda aracın arkasında bulunacak kamp malzemeleri için yetersiz geldi. 

Kabin alacaktım ama facebook grubunda tanıştığım kişi ile takas ettik. Ona panjur lazımmış bana da kabin lazımdı. Güzel oldu.

Renk biraz farklı, bagaj kapağı ve kabini boyatacağım veya siyah folyo ile kaplatacağım.

XgoRNE.jpg

VKzHpc.jpg

Yükleme kapasitesi baya artmış oldu bu hali ile.

F04BiG.jpg

WSxPGG.jpg

• Beğen 10
Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray

demirden kurtul bence. onun yerine su deposu filan koy da işe yarasın. birde şu tavan rayları... arkaya kadar uzanan birşey olsa şahane olur.

Yorum bağlantısı
Sami Demirpaz
Dogan Arsiray yazdı:

demirden kurtul bence. onun yerine su deposu filan koy da işe yarasın. birde şu tavan rayları... arkaya kadar uzanan birşey olsa şahane olur.

Demiri hafifleteceğim. Su deposu da mantıklı aslında, kamplarda iş görür. 

Tavan raylarını sökemedim, 2 3 gün devamlı wd40 sıkıp sonrasında sökmeyi tekrar deneyeceğim. 

Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz

Demiri hafifleteceğim. Su deposu da mantıklı aslında, kamplarda iş görür. 

Tavan raylarını sökemedim, 2 3 gün devamlı wd40 sıkıp sonrasında sökmeyi tekrar deneyeceğim. 
Sökülmeyen vidaları çakmakla filan ısıt kolaylık sağlar
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sami Demirpaz
Sökülmeyen vidaları çakmakla filan ısıt kolaylık sağlar

Yani plastik onlarda erir.
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Çok yakışmış.. iyi yapmışsın. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Sami Demirpaz yazdı:

Su deposu da mantıklı aslında, kamplarda iş görür. 

sağa viraj sonrası, sen düze araba  sola gitmeye çalışır arka taraf, sıkıntı

Yorum bağlantısı
Sami Demirpaz
Çağlar Bayur yazdı:

sağa viraj sonrası, sen düze araba  sola gitmeye çalışır arka taraf, sıkıntı

Dalgakiranli varmis ona bakacagim. Kampta su hep lazim. Yada teker cikintisinin arkasina iki tarafa birseyler dusunmek lazim. 

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

su tankı mantıklı, sürüşe zararı incelenmeli, gaza bastın bıraktın arkadan bir tık nitro atağı geelcek  mesela. bu fena olmazdı

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Sami Demirpaz yazdı:

Dalgakiranli varmis ona bakacagim. Kampta su hep lazim. Yada teker cikintisinin arkasina iki tarafa birseyler dusunmek lazim. 

içine plakalar koyup delikle birleştiriyorlar

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ebrar Tüfek

Drift arabalarına yapıyorlar yakıt kenara yaslanmasın diye. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sami Demirpaz
Çağlar Bayur yazdı:

su tankı mantıklı, sürüşe zararı incelenmeli, gaza bastın bıraktın arkadan bir tık nitro atağı geelcek  mesela. bu fena olmazdı

Su tankı ile değişirsem mesela çok faydasını görürüm kamplarda. Karavan'da su lazım eğer kamping gibi hortumla su alamayacağım bir yerde olursam. 

Dalgalanma işine bakalım, yoksa her gittiğimiz yerde itfaiye gibi depoyu sonuna kadar bitirmeyelim

Mehmet Göktürk yazdı:

içine plakalar koyup delikle birleştiriyorlar

Doğrudur hocam, kasanın en arka noktasına koyulabilir. 150 lt civarında bir su deposu eğer dalgakıran da olursa arkadaki ağırlık yerine taşınabilir.

Zaten birde çeki okuna yük biniyor, dengelenir.

Yorum bağlantısı
Sami Demirpaz
Ali Darbaz yazdı:

Sen ne önerirsin ? Birde şu var, 3.5 ton çekme kapasiteli araca 150 lt gibi bir su deposu düşünüyorum.

Etki kısmını düşünmek lazım. 

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...