İçeriğe Yönlendir

Trafik Kazası Sonrası - Değer Kaybı Hakkında

Hasan Sancak

Recommended Posts

Mahmut Yurt
Mehmet Ozyurek yazdı:

Almanyada bizdeki gibi bir tramer kayıt sistemi var mı ?

Yada bizden başka hangi ülkede geçmiş hasar ve kazalarını sorgulama sistemi var. ?

Benzer bir uygulama yok diye biliyorum, varsa bile bizim SBM kadar kapsamlı çalışan dünyada yok ona eminim. 

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Ercüment Yıldırım yazdı:

Abimin aracında daha enteresan olanı 5bintl faturalı hasara 6bin gibi bir rakam ödedi sigorta.

bayağı ilginç. trmaerde sorgu yaınca5+6= 11000 mi çıkıyor acaba o hasara ait olan ödeme?

Yorum bağlantısı
Ercüment Yıldırım
bayağı ilginç. trmaerde sorgu yaınca5+6= 11000 mi çıkıyor acaba o hasara ait olan ödeme?
Yo 6 sigortanın ödediği onun tramerle ilgisi yok değer kaybı sonuçta. 5k görünüyor tramerde
Benzer bir uygulama yok diye biliyorum, varsa bile bizim SBM kadar kapsamlı çalışan dünyada yok ona eminim. 
Bizde dolandırıcı çok belkide ondan en kapsamlı bizde
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Ercüment Yıldırım yazdı:

Yo 6 sigortanın ödediği onun tramerle ilgisi yok değer kaybı sonuçta. 5k görünüyor tramerdeBizde dolandırıcı çok belkide ondan en kapsamlı bizde

6000 tl nerede gözükecek onu merak ediyorum satarken alıcı ile pazarlık esnasında ne kadar düşecek rakamı

Yorum bağlantısı
Ercüment Yıldırım
6000 tl nerede gözükecek onu merak ediyorum satarken alıcı ile pazarlık esnasında ne kadar düşecek rakamı
Herhangi bir yerde gözükmez sanmıyorum. Bende gözükmedi mesela 160tl cik ne tramerde ne noterde. Sonuçta ödenen paranın mantığı araç sahibinin satış sırasında yaşayacağı değer kaybının karşılanması araca kendi değil başka araç zarar verdi çünkü.
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Ercüment Yıldırım yazdı:
Çağlar Bayur yazdı:

Herhangi bir yerde gözükmez sanmıyorum. Bende gözükmedi mesela 160tl cik ne tramerde ne noterde. Sonuçta ödenen paranın mantığı araç sahibinin satış sırasında yaşayacağı değer kaybının karşılanması araca kendi değil başka araç zarar verdi çünkü.

onu hep merak ediyorum henüz yaşanmış örneğe ratlamadım da, alıcıyı nasıl ikna edecek 6000TL sini ben zaten değer kaybı olarak almıştım, satacağı gün indirim yaparken pazarlıkta

Yorum bağlantısı
Ercüment Yıldırım
onu hep merak ediyorum henüz yaşanmış örneğe ratlamadım da, alıcıyı nasıl ikna edecek 6000TL sini ben zaten değer kaybı olarak almıştım, satacağı gün indirim yaparken pazarlıkta
Alıcıyı niye ikna edecek ki. Alıcının haberi bile olmaz söylemediği sürece. Hem alıcıyı da alakadar eden bi durum değil. Zaten satış sırasında fiyat düşüren ilk unsur tramer. Tramerde görünen 5k fiyata etki edecek değer kaybı üzerinden araç sahibine ödenen 6k fiyatı etkilemez etkilememeli de.
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Ercüment Yıldırım yazdı:

Hem alıcıyı da alakadar eden bi durum değil.

değer kaybı için para alınmış, en çok alıcıyı ilgilendiriyor bence?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ercüment Yıldırım
değer kaybı için para alınmış, en çok alıcıyı ilgilendiriyor bence?
İlgilendiren kısmını ben kavrayamadım. Arabaya biri çarpsa ve 10k lık hasar oluşsa sigorta bunu karşıladı. Değer kaybı ödenmediği durumda araç fiyatı kaç aşağı olur tahmini 10k diyelim. Karşı taraf bana zarar vermiş ve benim aracımın değerini düşürmüş. Aracımı satıcam alıcı 10k lık kaza sebebiyle 10k aşağı fiyatla satın alıyor. Burada alıcının bilmesi gereken tramer dışında başka birşey yok. Ben başkasının hatası sebebiyle malımı zararla sattım. Şimdi gelelim soruya: benim bu zararımı karşı tarafın sigortası bana değer kaybı olarak ödedi. Benim zararımdan alıcıya ne? Ben zararımı karşı tarafın sigortasından değil elden araç sahibinden bile almış olabilirim. Benim zararımı kimden nasıl karşıladığımı alıcı ne yapacak?
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Ercüment Yıldırım yazdı:

Aracımı satıcam alıcı 10k lık kaza sebebiyle 10k aşağı fiyatla satın alıyor.

Çağlar abi'nin de demek istediği bu. Bakalım gerçekten de alıcı 10bin aşağısına mı alacak?

Yorum bağlantısı
Ercüment Yıldırım
Çağlar abi'nin de demek istediği bu. Bakalım gerçekten de alıcı 10bin aşağısına mı alacak?
Alıcı satıcının dediği fiyata razıysa alacak değilse almayacak ticaret sonuçta. Kimse değişeni olan arabaya hatasız araba parası vermez diye düşünüyorum en azından ben öyleyim.
Yorum bağlantısı
Mahmut Yurt
Çağlar Bayur yazdı:

Tramer'de gözükür. Ayrı ayrı gözükmez toplam hasar olarak görünür. sonuç itibari ile ödene değer kaybı trfik maddi tazminat limitinden ödeniyor. Değer kaybıda hasar tazminatı gibi aracın tramer kaydına işler. Örnek tramer görüntüsünde ödene fiziki hasar 24.000 TL, geri kalan rakam ise değer kaybı ekesper ücreti vs.. hepsinin toplamı sistemde görünüyor. 

https://i.hizliresim.com/lM4XmX.jpg

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Hasan Sancak
Mahmut Yurt yazdı:

Tramer'de gözükür. Ayrı ayrı gözükmez toplam hasar olarak görünür. sonuç itibari ile ödene değer kaybı trfik maddi tazminat limitinden ödeniyor. Değer kaybıda hasar tazminatı gibi aracın tramer kaydına işler. Örnek tramer görüntüsünde ödene fiziki hasar 24.000 TL, geri kalan rakam ise değer kaybı ekesper ücreti vs.. hepsinin toplamı sistemde görünüyor. 

https://i.hizliresim.com/lM4XmX.jpg

Peki bunlar haksız tarafın tramerinde mi görünür, haklı tarafın mı? Benim aracım kazada haklı taraf çıktı, değer kaybı açacağım. Hem servis bedeli hem eksper bedeli üstüne bir de değer kaybı benim tramere mi yansıyacak?

Yorum bağlantısı
Emin Önal
Hasan Sancak yazdı:

Peki bunlar haksız tarafın tramerinde mi görünür, haklı tarafın mı? Benim aracım kazada haklı taraf çıktı, değer kaybı açacağım. Hem servis bedeli hem eksper bedeli üstüne bir de değer kaybı benim tramere mi yansıyacak?

Evet :)

O araç için yapılan tamir onarım ve değer kaybı o aracın tramerine yazılır.

Sizin hasar tutarınızı karşı tarafa yazacak değiller ya :) 

Haklı haksızdan ziyade o meblağ sizin aracınıza harcandı, değer kaybı da dahil, öyle düşünmek lazım

Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız

Yani kaza yapınca arabamda tramer kaydı çıkacak, bu sebeple değer kaybedecek, değer kaybetti diye sigorta bana para ödeyecek. Sigorta bana para ödedi diye daha fazla değer kaybedecek. İlginç bir döngü olmuş. 

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Hasan Sancak
Mahmut Yıldız yazdı:

Yani kaza yapınca arabamda tramer kaydı çıkacak, bu sebeple değer kaybedecek, değer kaybetti diye sigorta bana para ödeyecek. Sigorta bana para ödedi diye daha fazla değer kaybedecek. İlginç bir döngü olmuş. 

Çok doğru tespit. Sigorta değer kaybeden araç için para ödeyecek ve bu sebeple daha fazla değer kaybedecek.

Yorum bağlantısı
Ercüment Yıldırım
Evet [emoji4]
Sizin hasar tutarınızı karşı tarafa yazacak değiller ya [emoji4] 
Haklı haksızdan ziyade o meblağ sizin aracınıza harcandı, değer kaybı da dahil, öyle düşünmek lazım
Hocam bi bilgiyi düzelteyim. Karşı tarafın tutarı hem bize hem ona yazılır. Ben bi araca vurdum gitti yaptırdı hem benim tramerime işlendi hem onun tramerine.
Yorum bağlantısı
Hasan Sancak
Ercüment Yıldırım yazdı:
Emin Önal yazdı:
Evet emoji4.png
Sizin hasar tutarınızı karşı tarafa yazacak değiller ya emoji4.png 

Hocam bi bilgiyi düzelteyim. Karşı tarafın tutarı hem bize hem ona yazılır. Ben bi araca vurdum gitti yaptırdı hem benim tramerime işlendi hem onun tramerine.

Haklı taraf ben isem karşı tarafın hasarı bana yazılır mı? Bana vuran bayan %100 kusurlu. Hem onun hem benim hasar bedelim ona yansır ise onun için kötü bir durum bu.

Yorum bağlantısı
Ercüment Yıldırım

Haklı taraf ben isem karşı tarafın hasarı bana yazılır mı? Bana vuran bayan %100 kusurlu. Hem onun hem benim hasar bedelim ona yansır ise onun için kötü bir durum bu.

Karşı tarafın hasarı kendi kaskosundan yapılacak size işlemez. Ama sizin hasarınız onun sigortasından yapıldığı için hem size hem ona yazılacak.
Hasar veren o olduğu için kötü olması olası tabi.
Yorum bağlantısı
Hasan Sancak
Ercüment Yıldırım yazdı:

Karşı tarafın hasarı kendi kaskosundan yapılacak size işlemez. Ama sizin hasarınız onun sigortasından yapıldığı için hem size hem ona yazılacak.
Hasar veren o olduğu için kötü olması olası tabi.

Zaten corsası var idi. benim 20bin lira civarı hasar kaydı, değer kaybı, artı kendi hasarı derken onun trameri şişecek anlaşılan. 

Yorum bağlantısı
Ercüment Yıldırım
Zaten corsası var idi. benim 20bin lira civarı hasar kaydı, değer kaybı, artı kendi hasarı derken onun trameri şişecek anlaşılan. 
Yapacak birşey yok durum böyle. Kendi düşünecek o kısmını :)
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Ercüment Yıldırım yazdı:

Ben bi araca vurdum gitti yaptırdı hem benim tramerime işlendi hem onun tramerine.

tek ödeme 2 ayrı yerde gözükürse vergi kaçağına kadar gider?

Yorum bağlantısı
Ercüment Yıldırım
tek ödeme 2 ayrı yerde gözükürse vergi kaçağına kadar gider?
Öyle oluyor ama bilemiyorum. Sistem böyle. Daha detaylı bilgili olanlar açıklayabilir. Ben başıma gelen durumdan dolayı yazdım.
Bir de bu iki defa fatura kesilmesine sebep bir durum değil diye düşünüyorum. Sonuçta bu bilgi sistemi.
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Ercüment Yıldırım yazdı:

Sonuçta bu bilgi sistemi.

bilgi sistemi de tek ödeme 2 müşteri sigortasının da gider hanesine yazımış olmalı , bu şekilde göstretiyor ise, 2 müşteride gider yazılmadı ise bunu sisteme işleyen de bir gariplik var? normal bir ülkede sorgulanmalı bu sistem. Tramerin müdürü kim mesela maaşını nereden alıyor gibi.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Ercüment Yıldırım yazdı:
Emin Önal yazdı:
Evet emoji4.png
Sizin hasar tutarınızı karşı tarafa yazacak değiller ya emoji4.png 

Yok yazılmaz.. Her aracın hasarı kendine yazılır.. Kusurlu kusursuz olması önemli değil. 

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...