İçeriğe Yönlendir

Trafik Kazası Sonrası - Değer Kaybı Hakkında

Hasan Sancak

Recommended Posts

Ercüment Yıldırım

Yok yazılmaz.. Her aracın hasarı kendine yazılır.. Kusurlu kusursuz olması önemli değil. 

Benim kazada öyle oldu abi. Karşı taraf tamponu yaptırdı banada onada tramer yazdı.
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Ercüment Yıldırım yazdı:
Mehmet Ozyurek yazdı:

Yok yazılmaz.. Her aracın hasarı kendine yazılır.. Kusurlu kusursuz olması önemli değil. 

Benim kazada öyle oldu abi. Karşı taraf tamponu yaptırdı banada onada tramer yazdı.

Aynı rakam mı yazıldı. 

Senin aracında hasar varmıydı ?

Tramer başvuru olmuşmuydu ?

Yorum bağlantısı
Metin Akbal

Bedelsiz hasar mevzusu değil mi bu? Ben suçluyum kendi hasarımı yaptırıyorum bedelsiz çıkıyor (kaskodan kendim yaptırırsam iş degisir).

Yorum bağlantısı
Ercüment Yıldırım

Aynı rakam mı yazıldı. 
Senin aracında hasar varmıydı ?
Tramer başvuru olmuşmuydu ?
Bende hasar yoktu karşıda vardı. Bana da ona da aynı rakam yazıldı. Başvurudan kasıt ne abi. Ben acenteyi arayıp söylemiştim sistem öyle demişti.
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Ercüment Yıldırım yazdı:
Mehmet Ozyurek yazdı:

Bende hasar yoktu karşıda vardı. Bana da ona da aynı rakam yazıldı. Başvurudan kasıt ne abi. Ben acenteyi arayıp söylemiştim sistem öyle demişti.

Yok sistem öyle değil. 

Sistemde her aracın kendine yazılır. 

Vardır bir hata 

Yorum bağlantısı
Ercüment Yıldırım

Yok sistem öyle değil. 
Vardır bir hata 
Arayıp özellikle sormuştum abi hatta dilekçe yaz istersen ama değişmez demişlerdi yine de yazmıştım birşey olmamıştı.
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Ercüment Yıldırım yazdı:
Mehmet Ozyurek yazdı:

Yok sistem öyle değil. 
Vardır bir hata 

Arayıp özellikle sormuştum abi hatta dilekçe yaz istersen ama değişmez demişlerdi yine de yazmıştım birşey olmamıştı.

Nereye yazmıştın?

Ben bu güne kadar böyle bir uygulama görmedim.. 

Yorum bağlantısı
Ercüment Yıldırım
Nereye yazmıştın?
Ben bu güne kadar böyle bir uygulama görmedim.. 

Sigorta şirketine maphre ydi galiba o zaman
Yorum bağlantısı
Hasan Sancak

Aracımı yarın teslim ediyorlar. Değer kaybı için 2 yol varmış. 

1- Eksper aracılığı ile karşı sigortaya başvurmak.

2- E-Mail aracılığı ile karşı sigortaya başvurmak.

Hangisini yapmamı önerirsiniz? Hangisinden daha fazla değer kaybı alabilirim?

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Hasan Sancak yazdı:

Mail atın. 

Eksper rapor için 550 lira artı kdv istiyor.. 

Kriterler belli zaten alacağınız para pek değişmez. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Cem Işık
Hasan Sancak yazdı:

Alacağınız değer kaybı başvurunuza göre değişmez.

Ancak ekspere başvurup değer kaybı için bir rapor alırsanız, ne kadar değer kaybınız olduğunu bilerek, sigortanın ödeyeceği rakamı kontrol etme imkanınız olacaktır.

Ekspere  rapor hazırlaması için yapacağınız  ödemeyi de değer kaybına ilave olarak alacaksınız bu arada(faturasını sunarak)

Mehmet Ozyurek yazdı:

Mail atın. 

Eksper rapor için 550 lira artı kdv istiyor.. 

Kriterler belli zaten alacağınız para pek değişmez. 

Abi ekspere yapılacak ödemenin bir standart tarifesi yok mu? ben 10 -15 gün önce bir eksperle konuştum ya 150 ya 200 tl gibi bir rakam alırım demişti değer kaybı tespiti için.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Cem Işık yazdı:

Abi ekspere yapılacak ödemenin bir standart tarifesi yok mu? ben 10 -15 gün önce bir eksperle konuştum ya 150 ya 200 tl gibi bir rakam alırım demişti değer kaybı tespiti için.

Ben ordum birine.. 

Önce 350 demişti.. Sonra aradı listemiz 550 imiş dedi.. 

ona istinaden yazdım. 

Belki de yapmak istemedi. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Cem Işık
Mehmet Ozyurek yazdı:

Ben ordum birine.. 

Önce 350 demişti.. Sonra aradı listemiz 550 imiş dedi.. 

ona istinaden yazdım. 

Belki de yapmak istemedi. 

Anladım abi, bir an Türkiye'de yaşadağımızı unutmuşum :)

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Hasan Sancak

Teşekkür ederim bilgilendirme için, yarın eksperi arayayım 200-300 gibi bir rakam isterse öyle yapayım. İstemez ise mail atayım. Zaten 2020 Nisandan sonra yapılan sigorta poliçeleri için değer kaybı başvurusunu şahıs yapıyormuş eksper rapor hazırlayamıyormuş. Ben de acaba eksper raporu olunca daha fazla ödeme yapılıyordu o yüzden mi böyle bir düzenleme geldi diye düşündüm.

Cem Işık yazdı:

Ekspere  rapor hazırlaması için yapacağınız  ödemeyi de değer kaybına ilave olarak alacaksınız bu arada(faturasını sunarak)

Servisteki hasar danışmanı "ben bu zamana kadar değer kaybının yanında eksper rapor ücretini geri alan duymadım" demişti.

Yorum bağlantısı
Cem Işık
Hasan Sancak yazdı:

Teşekkür ederim bilgilendirme için, yarın eksperi arayayım 200-300 gibi bir rakam isterse öyle yapayım. İstemez ise mail atayım. Zaten 2020 Nisandan sonra yapılan sigorta poliçeleri için değer kaybı başvurusunu şahıs yapıyormuş eksper rapor hazırlayamıyormuş. Ben de acaba eksper raporu olunca daha fazla ödeme yapılıyordu o yüzden mi böyle bir düzenleme geldi diye düşündüm.

Servisteki hasar danışmanı "ben bu zamana kadar değer kaybının yanında eksper rapor ücretini geri alan duymadım" demişti.

Ben aldım eksper ödemesini ama 2-3 sene kadar önce idi, eksper söyledi hatta bilmiyordum. Eksper size vereceğim faturayı da dilekçe ile karşı tarafın sigortaya gönderin demişti, aklı kendisi verdi. :)

Yorum bağlantısı
Ercüment Yıldırım
Ben aldım eksper ödemesini ama 2-3 sene kadar önce idi, eksper söyledi hatta bilmiyordum. Eksper size vereceğim faturayı da dilekçe ile karşı tarafın sigortaya gönderin demişti, aklı kendisi verdi. [emoji4]
Hala öyle değilmi? Eksper üzerinden yapılınca eksper parasını da sigorta karşılamıyor mu? Ben dilekçe ile almıştım, sonrasında kendim ayrıca eksper tutarsam onu ödemediği söylendi en başta tutsaymışım ödediklerini söylediler.

Değişen ne var araçta
Yorum bağlantısı
Hasan Sancak
Ercüment Yıldırım yazdı:

Değişen ne var araçta

Sol 2 kapı değişen, marşpiyel boya.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Mahmut Yurt yazdı:

Tramer'de gözükür. Ayrı ayrı gözükmez toplam hasar olarak görünür. sonuç itibari ile ödene değer kaybı trfik maddi tazminat limitinden ödeniyor. Değer kaybıda hasar tazminatı gibi aracın tramer kaydına işler. Örnek tramer görüntüsünde ödene fiziki hasar 24.000 TL, geri kalan rakam ise değer kaybı ekesper ücreti vs.. hepsinin toplamı sistemde görünüyor. 

https://i.hizliresim.com/lM4XmX.jpg

24 hasara 9 bni gibi değer kaybı ile toplam ödeme 33 bin gibi yazılımş. bence hatalı bir şekil

1. aracı alırken 33 bin lik hasar gibi düşünürüm

2. aracı satarken 24 binlik hasar vardı ama 9 da ben aldım demem lazım

zamanında 9 almışsın şimdi kaç düşeceğiz hesabı da ayrı mevzuu.

En baştan beri bence: hasar+değer kaybı meblağı ayrı yazılmalı idi.

sonra yok servis şiirşmiş, yok eskperle çay içen usta anlaşmış geyikleri dönüyor. Sigrota şirketleri de rahatsız değil sanırım şekli değiştirmiyorlar.

Yorum bağlantısı
Ercüment Yıldırım
Marşpiyel e birşey çıkmaz ama iki kapı için 7 8 gibi bir değer çıkabilir. Yeterli mi?
Yorum bağlantısı
Hasan Sancak
(düzenlendi)

20-25 Bin liralık bir hasar kaydı oluşacak arabanın piyasa değeri 7-8binden fazla düşmez mi?

Ercüment Yıldırım yazdı:
Hasan Sancak yazdı:

Marşpiyel e birşey çıkmaz ama iki kapı için 7 8 gibi bir değer çıkabilir. Yeterli mi?

tarihinde Hasan Sancak tarafından düzenlendi
*Alıntı
Yorum bağlantısı
Ercüment Yıldırım
20-25 Bin liralık bir hasar kaydı oluşacak arabanın piyasa değeri 7-8binden fazla düşmez mi?

Ona baksalar keşke ama maalesef ona bakmıyorlar. Plastik olmayan kaportaya bakıyorlar.
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Hasan Sancak yazdı:

far mı değişmiş lastik mi kaput mu? sistem her yerden gecekondu gibi inşaa edildi

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mahmut Yurt
Çağlar Bayur yazdı:

24 hasara 9 bni gibi değer kaybı ile toplam ödeme 33 bin gibi yazılımş. bence hatalı bir şekil

1. aracı alırken 33 bin lik hasar gibi düşünürüm

2. aracı satarken 24 binlik hasar vardı ama 9 da ben aldım demem lazım

zamanında 9 almışsın şimdi kaç düşeceğiz hesabı da ayrı mevzuu.

En baştan beri bence: hasar+değer kaybı meblağı ayrı yazılmalı idi.

sonra yok servis şiirşmiş, yok eskperle çay içen usta anlaşmış geyikleri dönüyor. Sigrota şirketleri de rahatsız değil sanırım şekli değiştirmiyorlar.

Trafik sigortası 3. şahıs mali sorumluluk sigortasıdır. Tramer kaydında görünen her hasar sorgulanan aracın fiziki hasarı değildir. Zaten Tramer sorgulamalarında kaza tespit tutanaklı(KTT) ve eksper raporlu(ERP) işlemleri ayrı ayrı belirtiyor. Trafik sigortasındaki hasarların hiçbiri sorgulanan aracın fiziki hasarı değildir. Trafik sigortası işleteni yani ruhsat sahibini takip eder ve fiyatlandırır, kasko ise aracı. Dolayısı ile trafikten görünen hasarı, sorgulanan aracın hasarı olarak görmemek lazım. Örneklediğim tramer hasarı kamyon ile otomobil çarpışması sonucu olmuş bir hasar olup, 33.000 TL hasar kamyonda gözükse bile kamyonun fiziki bir hasarı olmadı ( tamponu biraz içe göçmüştü, 1 saatlik işlem ile düzeldi).

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Mahmut Yurt yazdı:

Dolayısı ile trafikten görünen hasarı, sorgulanan aracın hasarı olarak görmemek lazım.

onu diyorum sistemde aynı gözüküyor, madem değer kaybı alınmış ayrıca belitirmeli idi.

Yorum bağlantısı
Ercüment Yıldırım
onu diyorum sistemde aynı gözüküyor, madem değer kaybı alınmış ayrıca belitirmeli idi.
Buda sistemin saçmalığı. Düzgün kayıt tutulmuyor ki onu ayrı yazsın.
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...