İçeriğe Yönlendir

Cruze - Akü Sağlığı & Elektrik Sorunları

Ali Darbaz

Recommended Posts

Ahmet İhsan Akşen
Ali Darbaz yazdı:

obd al

Onun da iyisini almak lazım. Bendeki 0.7V eksik ölçüyor, muhtemelen suyu da düşük ölçüyor, yada termostat bozuk 😁

Yorum bağlantısı
Metin Akbal
Bu sabah -2 de arabanın camları ve tavanı aşırı buz tutmuş şekilde ilk yarım kontakta 11.9 idi
Araç kilit açınca follw me home özelliği yüzünden farkları yakıyor onu kapattım ayarlrdan
Yol boyunca 14.6 14.7 ile geldim

Follow me homde da 15 sn de abartı şekilde düşüş olmaz diye tahmin ediyorum. Arabada iş yapacaksam teypte akü voltaj konumum açıktır aküyü takip ederim. Farlar açıkken de baktım 15 sn sorun çıkaracak kadar büyük degil aküde sorun yoksa.
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Ahmet İhsan Akşen yazdı:

Onun da iyisini almak lazım. Bendeki 0.7V eksik ölçüyor, muhtemelen suyu da düşük ölçüyor, yada termostat bozuk 😁

suyu obd ölçmez, beyinden alır veriyi.

Ancak aracın voltajını bazıları beyinden alıyor bazıları porttan ölçüyor.

Yorum bağlantısı
Servet Aydın
Torque pro da 2 farklı voltaj var birisi obd den okuyor diğeri ise beyinden okuyor

beyinden okuduğu çok değişken ve obd ye göre daha düşük

obd üzerinden okuduğu 14.7 ve genel olarak sabitken ecu dan okuduğu 14.3 oluyor ve oldukça değişken

0.7 volt fark ecu girişine bağlı seri diod voltaj düşümü. Sistemin çektiği aklıma göre ufak dalgalanma görülür
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ahmet İhsan Akşen
Mert Gulkokan yazdı:

Torque pro da 2 farklı voltaj var birisi obd den okuyor diğeri ise beyinden okuyor

beyinden okuduğu çok değişken ve obd ye göre daha düşük

obd üzerinden okuduğu 14.7 ve genel olarak sabitken ecu dan okuduğu 14.3 oluyor ve oldukça değişken

Voltaj 13.5, sıcaklık 79 olunca sıkıntı var sandım. Gizli menüden baktım voltaj 14.2. muhtemel sıcaklık da yanlış ölçüyor.

Yorum bağlantısı
Metin Akbal
Benim araç çalışıken volt değerim genel olarak 14.5 14.7 civarı
Çalışırken sorun yok çalışmazken 12 nin altına inince sorun.
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Mert Gulkokan yazdı:
Metin Akbal yazdı:
Çalışırken sorun yok çalışmazken 12 nin altına inince sorun.

Sabahları buz gibi havada 12 ile başlıyor

Bu ölçümü kutup başından bakmak lazım ama. Obd yanıltır

Yorum bağlantısı
Metin Akbal
Bu ölçümü kutup başından bakmak lazım ama. Obd yanıltır
Ölçü aleti ile de baktım onunla örtüşüyor.

Aracın teybinin kendi özelliği var Torque den bağımsız bilgiyi canbustan alıyor.
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Metin Akbal yazdı:

Ölçü aleti ile de baktım onunla örtüşüyor.

Aracın teybinin kendi özelliği var Torque den bağımsız bilgiyi canbustan alıyor.

Canbus hattını beyin işleyip veri olarak karşımıza çıkarmıyor mu? 

Yorum bağlantısı
Metin Akbal
Sen obd deyince ondan öyle dedim. Beyin yolluyor evet. Ölçü aleti ile örtüşüyor. Niye sordun ki?
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Metin Akbal yazdı:
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Sen obd deyince ondan öyle dedim. Beyin yolluyor evet. Ölçü aleti ile örtüşüyor. Niye sordun ki?

Akü kablolarındaki değer direkt olarak mı teyp ekranına yansıyor dedim acaba

Yorum bağlantısı
Metin Akbal
Akü kablolarındaki değer direkt olarak mı teyp ekranına yansıyor dedim acaba
Ona yorum yapamam ama değerleri aynı gördüm.
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Metin Akbal yazdı:

Az önce arabadaydım. 11.9 teyp, 11.8 Torque gösterdi.

Aynı anda akü kutup başları?

Yorum bağlantısı
Metin Akbal
Aynı anda akü kutup başları?
Ona bakmadım arabayla bir yere gittim geldim merak ettim teypte hem Torque hem de arac bilgilerine baktım [emoji16]
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz

Ben ucuz voltmetre alacam. Onunda arabanın içine koycam. Kabloları kaputtan sarkıtacam. Camdan sokacam. Al sana akü metre.

Bu iş görmezmi. 

https://urun.n11.com/arduino-urunleri-ve-setleri/dt-830d-dijital-multimetre-avometre-P179969254?gclsrc=aw.ds&&gclid=CjwKCAiAq8f-BRBtEiwAGr3DgdsbyMPjmDmgC10UCVhRWEnwOjh7lU5WcfrZ9_fg9l3sUj9M-AlDKBoCuC4QAvD_BwE

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Ali Darbaz yazdı:

Ben ucuz voltmetre alacam. Onunda arabanın içine koycam. Kabloları kaputtan sarkıtacam. Camdan sokacam. Al sana akü metre.

Bu iş görmezmi. 

https://urun.n11.com/arduino-urunleri-ve-setleri/dt-830d-dijital-multimetre-avometre-P179969254?gclsrc=aw.ds&&gclid=CjwKCAiAq8f-BRBtEiwAGr3DgdsbyMPjmDmgC10UCVhRWEnwOjh7lU5WcfrZ9_fg9l3sUj9M-AlDKBoCuC4QAvD_BwE

aynısından var kaç senedir kullanıyorum. Eskiden fluke de kullandık radio shack da simpson da ama bu yetiyor artık yaşlandık. Gayet de doğru. Akım kademesini yakma yalnız şaşırıp.

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

şık olmaz bu ama test amaçlı iş görür. Şık olsun istersen bunların sadece disiplay olanları var. Benim önerim yine zaman içinde arduino olur. Her halukarda bunu alman gerekiyor zaten.

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Mehmet Göktürk yazdı:

aynısından var kaç senedir kullanıyorum. Eskiden fluke de kullandık radio shack da simpson da ama bu yetiyor artık yaşlandık. Gayet de doğru. Akım kademesini yakma yalnız şaşırıp.

Multimetre kullanmayı bilmiyorum :) Hangi moda almam lazım. :) 

Yorum bağlantısı
Metin Akbal

Multimetre kullanmayı bilmiyorum [emoji4] Hangi moda almam lazım. [emoji4] 

Kurcaladıkça öğrenirsin. Volt amper direnç led testi tesisat testi vs vs.
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...