İçeriğe Yönlendir

Oda Termostatı Nedir Ne Değildir?

Mustafa Karaca

Recommended Posts

Mert Gülkokan
Modulasyonun bir işlevi daha var. 
Eğer kombi ile aynı marka modulasyonlu termostat open therm ile baglanıyorsa kombi üzerindeki radyator ısıtma suyu ayarı işlevi de termostata geçiyor.
(kaynak baymak katalogu)
Böyle olunca da termostat senin verdiğin hedef oda sıcaklıgına göre hem kombi yanma derecesini hem de pompa hızını ayarlayarak gerçek Pid kontrol yapıyor.
Bu şekilde kullanılınca basitçe hedefe çok varsa kombi gaza basar, yaklastıkça kısar. Hedefe tam ulaşınca durur mı bilmiyorum, canlı uygulamasını hiç görmedim. Ama en tasarruflu yontem olacagı ve grafikte en az sapma yapacağı kesin.
Hedefe ulaşınca kombiler ateşlemeyi komple keser belirli bir süre sonrada pompa suyu devirdaim etmeyi keser ve kombi belirli bir süre hiç çalışmaz

Taki ev sıcaklığı düşer tekrardan devreye girer
Benim kombi bu şekilde çalışıyor modülasyon özellği yok
Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray
İbrahim Arslan yazdı:

Modulasyonun bir işlevi daha var. 

Eğer kombi ile aynı marka modulasyonlu termostat open therm ile baglanıyorsa kombi üzerindeki radyator ısıtma suyu ayarı işlevi de termostata geçiyor.

(kaynak baymak katalogu)

Böyle olunca da termostat senin verdiğin hedef oda sıcaklıgına göre hem kombi yanma derecesini hem de pompa hızını ayarlayarak gerçek Pid kontrol yapıyor.

Bu şekilde kullanılınca basitçe hedefe çok varsa kombi gaza basar, yaklastıkça kısar. Hedefe tam ulaşınca durur mı bilmiyorum, canlı uygulamasını hiç görmedim. Ama en tasarruflu yontem olacagı ve grafikte en az sapma yapacağı kesin.

pid dendi geldim hemen

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
Mert Gülkokan yazdı:

Hedefe ulaşınca kombiler ateşlemeyi komple keser belirli bir süre sonrada pompa suyu devirdaim etmeyi keser ve kombi belirli bir süre hiç çalışmaz

Taki ev sıcaklığı düşer tekrardan devreye girer
Benim kombi bu şekilde çalışıyor modülasyon özellği yok

seninkide dur kalk, o yüzden modülasyonu harici şeylerle yapıcaksın anladığım kadarıyla, yani modulasyonlu termometre ve dış ısı sensörü takarak....

Yorum bağlantısı
Mert Gülkokan
seninkide dur kalk, o yüzden modülasyonu harici şeylerle yapıcaksın anladığım kadarıyla, yani modulasyonlu termometre ve dış ısı sensörü takarak....
Valla benim kombi giriş seviyesi 6 senelik
Modilasyon desteği yoktur ve yoğuşmalı da değil
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
Mert Gülkokan yazdı:

o yüzden termostad iyi olmalıki tam olmasada maks ekonomi olsun, zaten başkada ne yapılabilir, en gelişmişleri modülasyonlu ve çift eşanjörlü olanlar, şuan bildiğim kadarıyla daha ötesi yok...

Yorum bağlantısı
Mert Gülkokan
o yüzden termostad iyi olmalıki tam olmasada maks ekonomi olsun, zaten başkada ne yapılabilir, en gelişmişleri modülasyonlu ve çift eşanjörlü olanlar, şuan bildiğim kadarıyla daha ötesi yok...
Benimkisi tek eşanjör

Markası sözde bosch ama termodinamik üretimi
Kombici abimin dediğine göre göz boyamaya çalışan mütahitlerin alıp taktığı tipmiş

Benim usta demirdöküm al geç diyor yoğuşmalı ve modülasyon özelliği olsun iyi olur diyor
Demirdöküm fiyat performans olarak en iyisidir diyor
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Metin Akbal
Mert Gülkokan yazdı:

Benimkisi tek eşanjör

Markası sözde bosch ama termodinamik üretimi
Kombici abimin dediğine göre göz boyamaya çalışan mütahitlerin alıp taktığı tipmiş

Benim usta demirdöküm al geç diyor yoğuşmalı ve modülasyon özelliği olsun iyi olur diyor
Demirdöküm fiyat performans olarak en iyisidir diyor

Yoğuşmalı da her eve olmuyor esasen. Anneme anlatmaya çalıştım anne sen evde maksimum 5 petek çalıştıracaksın normalini alalım inat etti. Yoğuşma için önerilen yanlış bilmiyorsam 10 metre petek. Diğer türlü bir avantajı kalmıyor. Birde yine yanlış bilmiyorsam belirli bir metrekare hesabı var. Ha kombiyi ev sahibi alacaksa alsın :) 

Yorum bağlantısı
Mert Gülkokan

Yoğuşmalı da her eve olmuyor esasen. Anneme anlatmaya çalıştım anne sen evde maksimum 5 petek çalıştıracaksın normalini alalım inat etti. Yoğuşma için önerilen yanlış bilmiyorsam 10 metre petek. Diğer türlü bir avantajı kalmıyor. Birde yine yanlış bilmiyorsam belirli bir metrekare hesabı var. Ha kombiyi ev sahibi alacaksa alsın  

Abi benim bildiğim şu an tüm satılan kombiler yoğuşamlı tip dediğin gibi yoğuşma olması için peteklerin yüzey alanının belirli bir değerde olması lazım
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

yoğuşmalı zorunlu değilmiyidi,   yoğuşmalı için min 50 maks 250 m2 ev kadar alan gerekiyormuş bu arada...

Yorum bağlantısı
İbrahim Arslan

2018 den itibaren diğer kombilerin üretimi durduruldu. Yeni evlere yoğusmalı kombi zorunlu hale getirildi.

Yorum bağlantısı
Metin Akbal
Abi benim bildiğim şu an tüm satılan kombiler yoğuşamlı tip dediğin gibi yoğuşma olması için peteklerin yüzey alanının belirli bir değerde olması lazım
Aynen şu an satılanlar yoğuşmalı. Kıyıda köşede varsa düz kombi geçer sanırım onaydan.
Yorum bağlantısı
Barış AÇIL

modülasyon denen şey ayarladığın ısıya yaklaşınca gazı kısmaya başlayıp tam ısıda kombinin kapanması, ısı düşünce yine başlamasımıdır yoksaaa inverter klima gibi, kombi ayarlanan ısıya yaklaşınca gazı kısıp rolantide ısıyı sabit tutmak için çok azda olsa sürekli yanan bir kombimidir?

Ali bey bildiğim kadariyla modulasyonlu kombide istenilen güce göre alev boyutu azaltılır artırılıyor ve en düşük halinde bile bir alev var. Tam kapanmıyor.

Ama modulasyonlu bir kombiye takılacak oda termostatita modulasyonlu olmalı. En azından kendi kombimden örnek verecek olursam, oda termostati baglandiginda kombinin tüm yürütmesini kontrol altına alıyor. Aç kapa modulasyonsuz bir termostat kombiyide bu şekilde yönetecektir muhtemelen. İyi araştırmak lazım. Kombinizin modelini, takacaginiz termostati internetten falan iyice araştırmak lazım.
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız
Mahmut Yıldız yazdı:

Ben de bundan alacak gibiyim. Gibiyim çünkü general teknik destek ile görüşeceğim, bir de modemden ip sabitleyip deneyeceğim.

General Life (ısıpark) teknik destek ile görüştüm. Farklı bir uygulama söylediler, yeni uygulamaymış. Onu deneyeceğim ama onun da play store puanı 1,6 ve herkes bağlantı probleminden şikayetçi. Hafta sonu yeni programı ve ip sabitlemeyi denedikten sonra karar vereceğim. Kararımda, bir iki gün içinde gelecek olan fatura da etkili olacak. Çünkü zamlı tarife ile faturayı görüp kaç liralık termostat almak mantıklı bakmam lazım. Cosa 720 lira civarı bu ay bir iki hafta kadar termostatsız kullandım desem termostat ile % 10 tasarruftan 7000 liralık kullanım sonrası amorti edecek. Bu sebeple akıllı olmayan, kablosuz ama programlanabilir ya da belki program girilmeyen bir model alabilirim. 

Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız

Eve geldim ve ilk yeni programı denemek oldu. Şu an kombiye bağlandım ve çalıştırmaya başladı. Sonucu takip edeceğim.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Sabit ısı iyidir.. 

Soğutup ısıtmak daha fazla enerji harcatır.. 

Yorum bağlantısı
Evren Erakçora
Mert Gülkokan yazdı:

eski ecea kombi de bile var onda da vardır. 

Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız
Sabit ısı iyidir.. 
Soğutup ısıtmak daha fazla enerji harcatır.. 

Sabit ısı için kombi çok sık devreye girer çıkarsa sorun olmaz mı?

Bu arada benim termostat bir gündür çalışıyor.
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Mahmut Yıldız yazdı:

Çok sık devreden çıkmasın diyorsan, soğuk havalarda kombi su sıcaklığını düşük tut, ortamı aniden yükseltemeyeceği için daha geç çıkar devreden.. 

Ama bir şey olacağını da sanmıyorum. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mert Gülkokan

Kombi tipine göre sıcaklık değişiyor

Hermatik için 65 70 arası diyorlar ama ben 60 olarak ayarladı
Yoğuşmalı tipler içinde 55 diyorlar

Yorum bağlantısı
Metin Akbal

Bu arada benim termostat bir gündür çalışıyor.

Çok sık devreden çıkmasın diyorsan, soğuk havalarda kombi su sıcaklığını düşük tut, ortamı aniden yükseltemeyeceği için daha geç çıkar devreden.. 

Ama bir şey olacağını da sanmıyorum. 

Bu şekilde elektrik tüketimi artacak gaz tüketiminde çok fazla fark olmayacaktır. O yüzden 55 60 derece iyidir. Kombi ha bire devreye girdi devreden çıktı birşey olmadı şu ana kadar. Sadece şuna çok dikkat ederim sıcak su kullaniminda anlık aç kapa yapmak iyi olmayabilir.
Yorum bağlantısı
Evren Erakçora

Düşük derecede çalıştırabilirsek tasarruf sağlarız ama onun için de uzun petekler lazım. 

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...