İçeriğe Yönlendir

Oda Termostatı Nedir Ne Değildir?

Mustafa Karahan

Recommended Posts

Mahmut Yıldız
Mehmet Ozyurek yazdı:

Bence bu kadar ayrıntıya detaya programa gerek yok. 

Uygun bir yere bir tane kablosuz koyun, ayarlayın 23 e.. o gerekeni yapsın. 

Ben uzun süredir iki farklı model kullanıyorum. Henüz hiç pili bitmedi. 

Model versen Emmi. Kablosuz değil mi?

Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız
Ali Cihangiroğlu yazdı:

bizde şuan merkezi sistem var, kömür kazanı, seneye gaz kullanacağız artık, şuan gaz varda kömür alındı kullanıyoruz artık, radyatörler ayarlı, ev genelde hep aynı ısıda duruyor, gece gündüz rahatsız etmeycek bir ısıda, bu işin optimumu bence sabit ısı, tabii bunu sağlayacak yeterli yalıtım olacak....

İzmir de eskiden mazotlu kazan kullanırıdık,  yakardım kazanı ve yine ev sabit ısıdaydı, en az yakanların başındaydım apartmanda, mazotu severim arabadada :) 

sonra kombi çıktı, bu sefer Annem başladı, gece 19 yapayım gündüz 22 -23 , onuda ikna ettim gece gündüz oda termostadı aynı ayarda şuan,  evden ancak uzun süre ayrılırsak kaparız yoksa 24 saat sabit ısıda durur, zaten havalarda çok soğuk olmayınca buralarda ısı farkıda az oluyor, gündüzleri neredeyse hiç çalışmıyor alet, gayet güzel faturada geliyor - du,  tabii şuan deli dumrul moduna geçtik, kaçak kullanımlar, kasa açıkları, karlar çorbalar, hep bize biniyor bakalım nereye varacak bu işin sonu, birde soğuk bölge az ödesin sıcak bölge kullanmasada çok ödesin olayı yolda, elektrik gibi hiç ödemeyen hainler varsa onalrında faturası bize geçecek gibi belkide geçiyor, ohh ne ala memleket...

not: gece farklı gündüz farklı ayar gerekiyorsa ya evin yalıtımı zayıftır ısı kaçar gündüz gece farklı yakarsınki üşümeyesin ki buda normal evlerde az olur, yada senin tercihindir gece yatınca daha serin isterim dersin kısarsın, ki ben böyle yapmam, yattığım odanın peteğine termo vana takarım olur biter, kombi yine sabit ayardadır en üst yoğuşma yapacağı genelde 50 derece gibi su ısısında yatmaktadır....

araba gibi düşünün, sabit hızda git hızında uygun torkunda maks torktaki devirde olsun, az yak, yada kibrit kombi çıksın onu alalım :)

Gece gündüz farklı ayar gerekmesinin yalıtımla ne alakası var. Gece herkes uyurken evi yüksek sıcaklıkta tutmanın anlamı yok. Uyurken daha serin olur, uyanıkken daha sıcak. Bunu da termostat yapar. Bu arada termostat konusunda İzmir ne alaka, bize Kayseri, Sivas, Erzurum ile gel abi. 

Bu arada seneye gaza geçince az yakmak için termostat alınca en iyisi senin ki olacak.:p

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız
Serkan Toker yazdı:

Termostatik vana daha kullanışlı değil mi ? Her odaya ayrı ayar yapılabilir hem de daha ucuza malolabilir gibi duruyor..

Termostatik vana bu kadar hassas değil. Ayrıca termostat ile kombiyi açıp kapadığımız için kombi gün içinde daha az çalışıyor. Ev istenilen sıcaklıkta ise kombiyi kapatıyor.  Mesela kışın ayazlarda günde en fazla 15-18 saat çalışırken bu gibi havalarda 5-6 ya da 8-10 saat çalışıp kapanıyor. Bu sayede elektrik tüketimi de azalıyor ve kombi daha az yıpranıyor. 

Yorum bağlantısı
Serkan Toker
Mahmut Yıldız yazdı:

Termostatik vana bu kadar hassas değil. Ayrıca termostat ile kombiyi açıp kapadığımız için kombi gün içinde daha az çalışıyor. Ev istenilen sıcaklıkta ise kombiyi kapatıyor.  Mesela kışın ayazlarda günde en fazla 15-18 saat çalışırken bu gibi havalarda 5-6 ya da 8-10 saat çalışıp kapanıyor. Bu sayede elektrik tüketimi de azalıyor ve kombi daha az yıpranıyor. 

Oda termostatı bulunduğu odanın sıcaklığını ölçerek kombiyi çalıştırmıyor mu ? Oda bir yerlerden soğuk alıyorsa veya termostat peteğe yakınsa yanılabilir diye düşünüyorum. Birde orayı ısıtacağım derken diğer petekler aşırı ısınma gibi bir duruma maruz kalmıyor mu ? Yer seçimi önemli olmalı.. Kullanmadım bilmiyorum, şu an merkezi pay ölçerli evde oturuyorum termostatik vana var, her yer farklı ayarda duruyor kullanışlı geliyor bana..

Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız
Serkan Toker yazdı:

Oda termostatı bulunduğu odanın sıcaklığını ölçerek kombiyi çalıştırmıyor mu ? Oda bir yerlerden soğuk alıyorsa veya termostat peteğe yakınsa yanılabilir diye düşünüyorum. Birde orayı ısıtacağım derken diğer petekler aşırı ısınma gibi bir duruma maruz kalmıyor mu ? Yer seçimi önemli olmalı.. Kullanmadım bilmiyorum, şu an merkezi pay ölçerli evde oturuyorum termostatik vana var, her yer farklı ayarda duruyor kullanışlı geliyor bana..

Termostat tabi ki hava akımından falan etkilenmemeli. Hatta peteğin üzerinde falan da konulmamalı. Burada amaç, gün içinde ihtiyaç olmadığı durumlarda kombiyi kapatmak. Termostat evin ortasında bir yere konuyor genelde ve ev istenilen sıcaklığı ulaştığında kombi kapanıyor. Gidip düğmesinden kapatmak gibi kapanıyor. 

Termostat yanında termostatik vana da varsa daha iyi olur. Bir odanın diğerlerinden farklı ısınmasını istiyorsanız o odada vanadan da ayar yapabilirsiniz. 

Ancak termostat ile konfor çok artıyor. 0,5 derece aralığında çalışıyor. 22 dereceye ayarladınız diyelim, 21,5 olunca kombiyi açıyor, 22,5 olunca kapatıyor. Vana da iki kademe arası 3-4 derece fark ediyor ki konfor için çok fazla bir aralık. 

Kombiyi kapatması özellikle gündüz güneş alan evler için çok önemli. Benim kombiyi en kısık ayarda çalıştırsam bile, bu günlerdeki gibi yumuşak ve güneşli günlerde, gündüz kombi sürekli çalışıyor ama termostat ile hemen hemen hiç çalışmıyor. Mevsim geçişlerinde aman hava soğudu kombiyi aç, aman çok sıcak oldu kapat derdi de yok. Ev soğuksa yanıyor, sıcaksa kapanıyor. 

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız
Mert Gülkokan yazdı:

mars s20 kablosuz oda termostatı aldım evde ise hermatik kombi var 

termostatı en çok kullandığımız oda olan salona koyduk 23 derece de kullanıyoruz 

geceleri de 23 derece de evde belirli saatler de olmayacak isek dereceyi 21 yapıyoruz

geçen hafta sonu 2 gün yoktuk 19.6 da bıraktım zaten ayrıca da donmaya karşı kendi koruması da var

ileri de kendi evim olursa programlanır alırım benim kombi hermatik olduğu için su sıcaklığını 60 olacak şekilde ayarladım

geçen seneye göre kıyaslandığında aylık ortalama 100 tllik avantaj sağlıyor 250 tl ye aldım 2 ayda parasını çıkardı

dün baktım termostat 500 tl olmuş

Haftalık ya da günlük program giriliyor mu?

Yorum bağlantısı
Servet Aydın
Termostatik vana daha kullanışlı değil mi ? Her odaya ayrı ayar yapılabilir hem de daha ucuza malolabilir gibi duruyor..

İkisi beraber ciddi verim oluyor ancak termo vanayı doğru şekilde takmak gerek
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
İbrahim Arslan

Sadece doğalgaz olarak bakmayın. 

Oda termostatı ayda en en az 30 kws elektrik tasarrufu da sağlıyor. Bu zamanda iyi para.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
Bence bu kadar ayrıntıya detaya programa gerek yok. 
Uygun bir yere bir tane kablosuz koyun, ayarlayın 23 e.. o gerekeni yapsın. 
Ben uzun süredir iki farklı model kullanıyorum. Henüz hiç pili bitmedi. 
Budur, benim taktik [emoji16]
Gece gündüz farklı ayar gerekmesinin yalıtımla ne alakası var. Gece herkes uyurken evi yüksek sıcaklıkta tutmanın anlamı yok. Uyurken daha serin olur, uyanıkken daha sıcak. Bunu da termostat yapar. Bu arada termostat konusunda İzmir ne alaka, bize Kayseri, Sivas, Erzurum ile gel abi. 

Bu arada seneye gaza geçince az yakmak için termostat alınca en iyisi senin ki olacak.default_tease.gif
Dikkatli okumamissin, sonrasında ne demişim, eğer tercihse yatarken daha serin isterim dersen yap demişim, sonrasida var ben onuda yapmam yattigim odaya termo vana takarım yine kombiyle oynamam demişim, işi tartışmaya cekmeyelim lütfen...
Termostadida size soruyorum ne alayım diye, en iyisi bende diyeceğimi nereden çıkardın, sanırım araba meselesinden, kardeş benim felsefem her zaman alabilecegimin en iyisini almaktır, eğer aldıysam en iyisi budur derim tabii, değilse de değildir bu kadar basit, en iyi bende dagilinmi diyorum ben [emoji6]

Kayseri sıvasi geç gel Kars'a, orada bile ayarlarım 22 ye öyle kalır, dış işi yüksekse az yakarım değilse çok, İzmir dememin sebebi kışın aşırı soğuk olmadığı ve gece gündüz farkininda pek fazla olmadığını anlatmak icindi, kombi daha rahat ve aynı miktarda çalışır hemen hemen demek istedim yani, doğuda elbette farklı bu durum ama evin içinde farketmez, Karstada 22 İzmir'de de 22 olur o termostad.
Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız
Ali Cihangiroğlu yazdı:

Budur, benim taktik emoji16.pngDikkatli okumamissin, sonrasında ne demişim, eğer tercihse yatarken daha serin isterim dersen yap demişim, sonrasida var ben onuda yapmam yattigim odaya termo vana takarım yine kombiyle oynamam demişim, işi tartışmaya cekmeyelim lütfen...
Termostadida size soruyorum ne alayım diye, en iyisi bende diyeceğimi nereden çıkardın, sanırım araba meselesinden, kardeş benim felsefem her zaman alabilecegimin en iyisini almaktır, eğer aldıysam en iyisi budur derim tabii, değilse de değildir bu kadar basit, en iyi bende dagilinmi diyorum ben emoji6.png

Kayseri sıvasi geç gel Kars'a, orada bile ayarlarım 22 ye öyle kalır, dış işi yüksekse az yakarım değilse çok, İzmir dememin sebebi kışın aşırı soğuk olmadığı ve gece gündüz farkininda pek fazla olmadığını anlatmak icindi, kombi daha rahat ve aynı miktarda çalışır hemen hemen demek istedim yani, doğuda elbette farklı bu durum ama evin içinde farketmez, Karstada 22 İzmir'de de 22 olur o termostad.

Ali abi ben farklı bir şey mi dedim, en iyisini alacaksın işte. :yes:

Kars'a da gelirim ama sana uzak olur diye Erzurum'da bıraktım. 

Tartışmaya falan çekmiyorum. Evi tüm gün sabit sıcaklıkta tutmak istemiyoruz. Uykudayken odaya termostatik vana ile ayar yapıp soğutmayı biliyoruz ama diğer odaları gereksiz yere yüksek sıcaklıkta tutmak istemiyoruz. Bunun için de uğraşmıyoruz, termostat uğraşıyor. 

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

Modülasyon dediğimiz olaya örnek verirsek inverter klima gibi düşüneceğiz sanırım, dogrumudur?

Ali abi ben farklı bir şey mi dedim, en iyisini alacaksın işte. default_yes.gif

Kars'a da gelirim ama sana uzak olur diye Erzurum'da bıraktım. 

Tartışmaya falan çekmiyorum. Evi tüm gün sabit sıcaklıkta tutmak istemiyoruz. Uykudayken odaya termostatik vana ile ayar yapıp soğutmayı biliyoruz ama diğer odaları gereksiz yere yüksek sıcaklıkta tutmak istemiyoruz. Bunun için de uğraşmıyoruz, termostat uğraşıyor. 
E benden devamında yazmışım aynı şeyi diyorumya, gece farklı ısı istemen tercihinse tamamdir demişim zaten...

Neyse Kars'a gerek yok, gel sen Edremite ayaz gör Karsi ara, burada bir rüzgar oldumu kemiğin donar, nemli soğuk var, hele çık bizim Kaz dağına, buranın - 10 unda duman olursun Karsin -40 ında karın içinde yatarsın usumezsin, nem çok fena yapiyor vallahi...
Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız
Ali Cihangiroğlu yazdı:

Modülasyon dediğimiz olaya örnek verirsek inverter klima gibi düşüneceğiz sanırım, dogrumudur?

E benden devamında yazmışım aynı şeyi diyorumya, gece farklı işi istemen tercihindir demişim zaten...

Neyse Kars'a gerek yok, gel sen Edremite ayaz gör Karsi ara, burada bir rüzgar oldumu kemiğin donar, nemli soğuk var, hele çık bizim Kaz dağına, buranın - 10 unda duman olursun Karsin -40 ında karın içinde yatarsın usumezsin, nem çok fena yapiyor vallahi...

Tamam Ali abi, en soğuk yer orada. 

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
Tamam Ali abi, en soğuk yer orada. 
Haydaaa [emoji2] tamam sen haklısın kardeş
..

Sen gel şuna bak, kombinin markası neyse onun termostadini alın demişler, şuna bak fiyata bak, en iyisini almasakta olur bence, zaten alabilecegimin en iyisini alırım demiştim...
https://www.akakce.com/termostat/en-ucuz-cosa-p4tr-21-kombi-kontrolu-pilli-ve-adaptorlu-kablosuz-dijital-akilli-fiyati,371923708.html
Yorum bağlantısı
İbrahim Arslan

Modulasyonlu alınacaksa kombi markası ile aynı olsun önermiştim.

On-off olacaksa ben de Cosa kullanıyorum ve tavsiye ederim.

Gece uyku saatine yakın kısılıyor, sabah uyanmaya yakın açılıyor.

Evden cıkarken dısarı moduna alıyorum, döneceğim zaman basıyorum marşa.

Özellikle çalışanlar için mükemmel. Km ayarı girip eve yaklaşınca otomatik çalışsın özelliği var

Kombinin başına git gel yok, isteyen kendi telefonundan ayarlıyor.

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Serkan Toker
(düzenlendi)
Mahmut Yıldız yazdı:

Termostat tabi ki hava akımından falan etkilenmemeli. Hatta peteğin üzerinde falan da konulmamalı. Burada amaç, gün içinde ihtiyaç olmadığı durumlarda kombiyi kapatmak. Termostat evin ortasında bir yere konuyor genelde ve ev istenilen sıcaklığı ulaştığında kombi kapanıyor. Gidip düğmesinden kapatmak gibi kapanıyor. 

Termostat yanında termostatik vana da varsa daha iyi olur. Bir odanın diğerlerinden farklı ısınmasını istiyorsanız o odada vanadan da ayar yapabilirsiniz. 

Ancak termostat ile konfor çok artıyor. 0,5 derece aralığında çalışıyor. 22 dereceye ayarladınız diyelim, 21,5 olunca kombiyi açıyor, 22,5 olunca kapatıyor. Vana da iki kademe arası 3-4 derece fark ediyor ki konfor için çok fazla bir aralık. 

Kombiyi kapatması özellikle gündüz güneş alan evler için çok önemli. Benim kombiyi en kısık ayarda çalıştırsam bile, bu günlerdeki gibi yumuşak ve güneşli günlerde, gündüz kombi sürekli çalışıyor ama termostat ile hemen hemen hiç çalışmıyor. Mevsim geçişlerinde aman hava soğudu kombiyi aç, aman çok sıcak oldu kapat derdi de yok. Ev soğuksa yanıyor, sıcaksa kapanıyor. 

şimdi çözdüm olayı galiba, devirdaimden kurtarıyoruz su sıcaklığına bakmak yerine odanın sıcaklığına bakıyor. ev güneş alınca zaten oda ısınacak kombi petekteki su sıcaklığına bakmayacak.Benim evdeki termostatik vanalar kademeli ama aralarda da durabiliyor. Yani 2-3-4 seçeneği zorunlu değil. 👍

tarihinde Serkan Toker tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Osman SEVİM
(düzenlendi)

Merhaba,

Aşağıda ki Linkte bulunan termostatı kullanıyorum çok memnunum ihtiyaç duyulabilecek hemen her özellik mevcut. Bildiğim kadarıyla yerli bir ürün birşeyler sormak için aradım firma çalısanları çok ilgililer ve yardımcı oluyorlar.

(Kombi protherm marka)

https://www.hepsiburada.com/cosa-akilli-oda-termostati-kablosuz-kombi-kontrolu-p4tr-21-pm-HB00000Y9A9H?gclsrc=aw.ds&ds_rl=1294343&wt_gl=cpc.6822.dsa.nelk.yapi-market-hirdavat&isFashion=true&gclid=CjwKCAiAlfqOBhAeEiwAYi43F_SKZNq9s21QcUCEkX_iw_GOSLoMTqx0W0hVUGBsKdWVzYQxw1wlWRoCxXYQAvD_BwE

tarihinde Ali Osman SEVİM tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Barış AÇIL

Ali bey kombi ne aldın?

Zaten bildiğim kadarıyla tüm satilanlar yogusmali artık.

Modulasyonlu alınacak ve modulasyon araligi geniş olan bir kombi seçilecek.

Kombiyle aynı marka bir oda termostati daha mantıklı olabilir, kombi ile ayni dili konuşuyorlar neticede parametre farkları olmaz belki.

Ben Sivas ta 10 yıldır, yogusmali kombi, kombi ile ayni marka oda termostati, ayni marka dis hava sensoru hatta peteklerde bile ayni markanin termostatik vanalarini kullanıyorum. Yaz kış kombi acik zamanı gelince yanıyor zamanı gelince sönüyor. Sadece evde bulunma saatlerimiz yıl içinde değişirse ona göre programliyorum o kadar. Büyük konfor...

Termostatik vanalar için ise diyeceğim bildiğimiz arac termostati gibi çalışıyor Ancak tepki süreleri önemli.

Aslında gazlı vanalar daha kısa tepki süresine sahip ama fiyatları yuksek. Ben normal olanlardan da memnunum.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Mahmut Yıldız yazdı:

Model versen Emmi. Kablosuz değil mi?

Eca ert-176

0,2 derece hassasiyetle ayarlayabiliyorsun.  

10113AD9-D74F-40AF-A5A9-C0E041CF6631.jpeg.07ec22391af3ed2278ad6884af246be1.jpeg

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Oda termostatı çok sağlıklı, konforlu ve de tasarruflu. 
Ortam ısınınca kombi komple kapanıyor, devirdaim duruyor. 
Hiç bir şartta hiç bir ayarla oynaman gerekmez.  

Yorum bağlantısı
Evren Erakçora

Fakat radyatörlerin bir sıcak bir soğuk olması konforu azaltıyor.  Bir soğuk bir sıcak olması benim hoşuma gitmiyor.  Sürekli düşük derecede çalışması daha konforlu. 

Yorum bağlantısı
İbrahim Arslan
Evren Erakçora yazdı:

Fakat radyatörlerin bir sıcak bir soğuk olması konforu azaltıyor.  Bir soğuk bir sıcak olması benim hoşuma gitmiyor.  Sürekli düşük derecede çalışması daha konforlu. 

İşte buna modulasyon deniyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız
Mehmet Ozyurek yazdı:

Eca ert-176

0,2 derece hassasiyetle ayarlayabiliyorsun.  

0,2 derece hassasiyetle ayar yapılıyordur ancak termostat 1 derece hassasiyetle çalışıyordur. Yani -0,5 olunca yanıyor, +0,5 olunca kapanıyordur. 

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Mahmut Yıldız yazdı:

0,2 derece hassasiyetle ayar yapılıyordur ancak termostat 1 derece hassasiyetle çalışıyordur. Yani -0,5 olunca yanıyor, +0,5 olunca kapanıyordur. 

Yok öyle olmuyor 23,4 ayarlı 23,6 da sönmüş oluyor 

23,2 de de yanıyor.  
Deneyim istersen :)

Evren Erakçora yazdı:

Petekten banane hocam. Ortam ısısına bakarım ben. :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız
Mehmet Ozyurek yazdı:

Yok öyle olmuyor 23,4 ayarlı 23,6 da sönmüş oluyor 

23,2 de de yanıyor.  
Deneyim istersen :)

Petekten banane hocam. Ortam ısısına bakarım ben. :)

0,2 derece ayar hassasiyetidir Emmi. Bendeki termostatta 0,1 derece idi. Yani odayı 22,1 derece yapmak istiyorum diyordun ama çalışma mantığı -0,5 derecede yani 21,6 olunca yak, 22,6 olunca söndür şeklinde. Ekranda tek sıcaklık görüyorsun değil mi? Bu sıcaklık ayar derecesi mi, oda sıcaklığı mı? 

Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray

bizdeki Mars s20 termostatı iptal ettim çünkü eşim kaloriferlerin soğumasını normalleştiremedi zihninde. bence programalanabilen ve belli saatlere göre ısıyı arttırıp azaltabilen otomatik birşey alınması lazım bizim eve.

isteyen var ise tertemiz Beyaz renk Mars s20 termostatı satabilirim. alalı 4 5 ay oldu herhalde.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...