İçeriğe Yönlendir

Oda Termostatı Nedir Ne Değildir?

Mustafa Karahan

Recommended Posts

Görkem Karakaş

Memlekete bu sene doğalgaz geldi. Dönüşümü yaptırdık.(Daikin kombi takıldı) Evde yalıtım var. Karasal iklim Afyon-Denizli arasında küçük bi ilçe.

Evde tek babam yaşıyor. Gündüzleri mesaisi var 8-5 ev boş. Haftasonları ve Akşamları evde.

Kombinin kapatılmaması gerektiğini biliyorum. Termostat alma taraftarıydım yapan ustasından dönüşümü yapan mühendise kadar çok gerek yok dedi. Yine de bu sene yakmaya başlandıktan sonra karar vereceğim sonradan alabiliriz. Gündüzleri 18-19'lara ayarlayıp geceleri 22-23 derece tutabileceğimiz bi ayar bizim için hem konforlu hemde en ekonomiği olur diye düşünüyorum. Sizler ne önerirsiniz? İlk kez doğalgaz kullanacağız.

Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray
Mert Gülkokan yazdı:

Enerjiyi kombiden mi yoksa sigorta kutusundan mı aldın abi

sigorta dan aldım. dışarıdan. kombiye ellemek istemiyorum, başa bela çünkü. aslında alabilsem ikinci devirdaim motorunun gücünü de ilk motordan alacaktımda şimdi sürücüsü filan vardı bozulur belli mi olur.

Yorum bağlantısı
Serkan Gülderen
Görkem Karakaş yazdı:

Memlekete bu sene doğalgaz geldi. Dönüşümü yaptırdık.(Daikin kombi takıldı) Evde yalıtım var. Karasal iklim Afyon-Denizli arasında küçük bi ilçe.

Evde tek babam yaşıyor. Gündüzleri mesaisi var 8-5 ev boş. Haftasonları ve Akşamları evde.

Kombinin kapatılmaması gerektiğini biliyorum. Termostat alma taraftarıydım yapan ustasından dönüşümü yapan mühendise kadar çok gerek yok dedi. Yine de bu sene yakmaya başlandıktan sonra karar vereceğim sonradan alabiliriz. Gündüzleri 18-19'lara ayarlayıp geceleri 22-23 derece tutabileceğimiz bi ayar bizim için hem konforlu hemde en ekonomiği olur diye düşünüyorum. Sizler ne önerirsiniz? İlk kez doğalgaz kullanacağız.

sistem yerden ısıtma değilse yani petekli ise termostat işinizi görür ancak tyerden ısıtmalı bi evde 1 drece ısıyı yükseltme sürsi ortaama 3-4 saati buluyor. geç ısınıp geç soğuma durumu yani.

Yorum bağlantısı
Görkem Karakaş
Serkan Gülderen yazdı:

sistem yerden ısıtma değilse yani petekli ise termostat işinizi görür ancak tyerden ısıtmalı bi evde 1 drece ısıyı yükseltme sürsi ortaama 3-4 saati buluyor. geç ısınıp geç soğuma durumu yani.

Yok normal petek, biraz deneyimleyip sonra alabilirim 

Yorum bağlantısı
Metin Akbal
Görkem Karakaş yazdı:

Ev müstakil değil ise her türlü konforu olacaktır. Programlanabilir olursa daha verimli olur. Özellikle güneşli günlerde farkedilir bir tasarruf olacaktır. Deneyimleyenlerin deneyimlerine kulak verin :) Olay sadece doğalgazdan tasarruf değil. Elektrikten de tasarruf. Devirdaim ha bire çalışıp durmayacak çünkü.

Yorum bağlantısı
Serkan Gülderen
(düzenlendi)
Görkem Karakaş yazdı:

denemenize gerek yok direk alın derim. şöyle örnek verim; ev 145 mt yerden ısıtma. aynı cephedeki komşularıma 750 gelirken bana 480 geldi en yüksek. ev sıcaklığı sabit 23 derece de iken. %30-35 civarı sadece doğalgazdan tasarruf demek bu ki daha elektrik tasarrufunu saymıyorum.

tarihinde Serkan Gülderen tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ahmet Hasan Şendağ
Mert Gülkokan yazdı:

şu an yerden ısıtma ve yoğuşmalı kombi en iyi kombinasyon

benim ev yerden ısıtma değil ve hermatik kombi ancak şu avantajım var peteklerin giriş ve çıkış yerleri alttan giriyor

eğer giriş üste çıkış altta ise girişleri de alttan bağlayın diyorlar

Hocam

Artık tüm kombiler yoğuşmalı. 
Hermetik olması ise kombinin yakacağı temiz havayı alışı ve yanmış gazı atımı ile ilgili. 

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

benim kombi Alarko SSP 24 çift yoğuşmalı olandan

termostad algoritmalı Honeywell T3R  gücü kombinin şalterden aldım, ana sigortada akım koruma rölesi zaten vardı, ilave olarak voltaj koruma röleside takıp tüm evi akım korumasına aldım, evin yalıtımı güzel, termostad konusunda yorum alabilirmiyim, özellikle tpi algoritmalı aldımki daha iyi olsun, kombi modülasyon uyumlu değil bu sebeble bu termostadı özellikle seçtim, bakalım kışın ne yakacak :)

y3h710rf0072-resim.jpg?revision=15782999

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Oda termostatının kalibrasyonun nasıl bozabilirim.. 

22 dereceyi 25 derece olarak okusun ve ona göre çalışsın. 

Yani ben 25 dereceye ayarlayayım ama o 22 dereceye gelince kombiyi kapatsın. 

• Mutlu 2
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)
Mehmet Ozyurek yazdı:

netten araştır, çoğu aletin oda ısısı kalbirasyonu olur, o menüden istediğin farkı verirsin alete...

yada benim gibi akıllı termostad al boşa uğraşma, o alet zaten 25 e gelmeden kombiyi kapatır, arabanın süzülmesi gibi yakıtsız ilerler 25 e çıkarır evi :D boşunamı bastık parayı arkidiş...

tarihinde Ali Cihangiroğlu tarafından düzenlendi
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Metin Akbal
Mehmet Ozyurek yazdı:

Mevzuyu merak ettim ben 😅

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
Metin Akbal yazdı:

manuel akıllı termostad yapacak sanırım :D

Yorum bağlantısı
Metin Akbal
Ali Cihangiroğlu yazdı:

manuel akıllı termostad yapacak sanırım :D

Yok bence aile içi şiddetli geçimsizlik var 😁

• Mutlu 3
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
Metin Akbal yazdı:

Yok bence aile içi şiddetli geçimsizlik var 😁

heee  şimdi çaktım, dalıma 25 diyen var ama 22 gelsin sen öyle zannet durumu :hohoho::crazy:

• Mutlu 3
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Ali Cihangiroğlu yazdı:

yada benim gibi akıllı termostad al boşa uğraşma, o alet zaten 25 e gelmeden kombiyi kapatır, arabanın süzülmesi gibi yakıtsız ilerler 25 e çıkarır evi :D boşunamı bastık parayı arkidiş...

Soğurken elektrik te üretiyordur kesin 😅 

Metin Akbal yazdı:

Psikolojik etki ya. 
22 aslında yetiyor ama 22 yazdığı için yetmediğini zannedenler var evde. 😅

• Mutlu 4
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
Mehmet Ozyurek yazdı:

soğumuyorki, hep aynı ısıda ev :p üretme konusunda çalışıyorum, yoğuşmaya birşeyler lazım ama çıkan enerjiyi kombi kullanıyor ne yazıkki :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız
Mehmet Ozyurek yazdı:

Psikolojik etki ya. 
22 aslında yetiyor ama 22 yazdığı için yetmediğini zannedenler var evde. 😅

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Murat Gedik

Ben de ben de 5 gün önce kosa akıllı oda termostatı aldım şu anda çok memnunum İnşallah bu bu sene faturalar düşük gelecek :).

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Benimkinin ayar düğmesi oksitlenmiş. Sezon açılışında Düzgün çalışmadı. Porta philips kontakt sprey sıktım. Biraz toparlandı. 
Tekrar sıkıp devamında wd40 sıkacağım. 

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
Murat Gedik yazdı:

Ben de ben de 5 gün önce kosa akıllı oda termostatı aldım şu anda çok memnunum İnşallah bu bu sene faturalar düşük gelecek :).

Hayırlı olsun, yalnız tpi olayı onda yoktu diye almamıştım, eklemişlermi şuanki versiyonda...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Murat Gedik
Ali Cihangiroğlu yazdı:

tpi olayı

Bu özelliğin tam olarak ne olduğunu bilmiyorum.

Yorum bağlantısı
Mehmet Taner Kadak
(düzenlendi)

Piyasadaki oda termostatlari On/Off çalışır. Eğer hassasiyeti 0,1 ise Odayı 22,5 e ayarladığınızda derece 22,6 yı görünce kombiyi kapatır. Kombi kapandıktan 3-5 dk sonra daha devirdaim çalışmaya devam eder. 22,5 a ayarladığınız oda 23 lere kadar çıkar. Buraya kadar rahatsız etmez. Termostatlar sıcaklık yükselişini kısa sürede algılarken düşüşleri daha geç algıladığı için bir müddet sonra odada üşümeye başlarsınız. Evinizin yalıtımı iyise ara katsa bu termostatlar iş görür. Aksi halde geceleri üşümüş yada aşırı terlemiş şekilde uyanabilirsiniz. 

Teknoloji çok hızlı ilerlemesine rağmen ülkemizdeki kombiler malesef nerdeyse ilk çıktığı teknolojiyle devam ediyor. Modülasyonlu kombileri çok fazla göremiyoruz piyasada. Modülasyonlu kombiler adaptive cruise controllü arabalar gibi çalışıyor. Dışarıda sensörü var, içeride sensörü var kombi çalışacağı yükü kendi belirliyor bu şekilde üşümeden, terlemeden çok yakıt yakmadan en verimli şekilde kış aylarını geçirilmiş oluyor. Hedefim böyle bir kombi bulup almak. 

Bu arada 5 yıldır intherm kablosuz termostat kullanıyorum. Handikapları var ama alıştım. 

tarihinde Mehmet Taner Kadak tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)

Murat bey sorunu şöyle cevaplayayım, modülasyonlu kombi ve buna uygun termostad almana gerek bırakmayan termostad diyebiliriz kısaca, bunlarda aslında aç kapa termostattır fakat ısı değişimlerini izleyerek kombiyi ne zaman açıp kapayacağını hesaplayan bir yazılımı vardır, mesela 24 e ayarladın, alet kombiyi açar ev 24 e gelince kapar, fakat kapandıktan sonra petekler hala sıcak olduğundan ev ısınmaya devam eder, cihaz bu fazla ısınmayı hesaba katarak kombiyi erken kapatır, tersi durumdada aynısını yapar,  birkaç gün ölçüm yaptıktan sonra durumu öğrenir ve evin ısısı sabitlenir,  24 yaptıysan ısı değişimi 23.9-24.1 gibi acaip az bir oynama ile sabitlenir... buna tpi algoritmalı termostad deniyor basitçe...

modülasyonlu kombi ve termostad ise aslında aynı şey, modülasyonlu kombide kombi alev boyunu ayarlar ne kadar yakacağını termostaddan gelen veriye göre değiştirir, farkı budur, sonuçta oda evin ısısını sabit tutar, bu işi alev boyunu gaz ayarı yaparak yapar, benim dediğimse her kombiye uyan ve bu işi kombinin ne zaman çalışıp ne zaman duracağını ayarlayarak yapar, alev boyu vs. işini kombi zaten yapar aslında yeni nesillerin hepsi modülasyonlu, pazarlama taktiği var bu işte, vardığımız noktada sonuç yine aynıdır, evin sabit ısıda kalır.

tpi li termostad durumu öğrenir, kombinin ne zaman çalışıp ne zaman duracağını hesap eder, erken kapatır geç açar gibi düşün, bunun hesabını yapar, ona göre evin ısısını sabitler, kombi su ısı mesela 38 dir evin içi 24 dür .

modülasyonlu kombi-termostad ise evin ısısını sabitlemek için kombinin gaz ayarını yapar, kombi su ısısı yine 38 dir ev 24 dür diyelim, tıpkı diğeri gibi, yani ikiside aynı işi görür kombiler aynı gazı harcar,yöntem farklıdır ama kombiler aslında çokda farklı değilleridir.

bunun dışındaki fark fiyattır, modülasyonlu termostada uygun kombi baya pahalıdır, model sayısı azdır, heleki termostadlar daha pahalıdır ve dahada zor bulunur, marka model çok kısıtılıdır, imkanın varsa sen bilirsin, yoksa dediğim tpi termostadlar aynı işi görür, bu işte sonuca bakacaksın, evin ısısı sabit ve gelen fatura aynı, neden daha çok para veresin mesela...

bu arada kombide modülasyon olayına takılma, zaten günümüz kombileri baya gelişti, hemen hepsinde değişken hızlı su pompaları ve gaz ayarını yapan alevi çok daha hassas ayarlayan valfler ve işlemciler var, aslında hepsi modülasyonlu oldu, ille uyumlu kombi olsun diye tonla para vermene gerek yok, bunlara sadece evin içindeki ısı verisi lazımki tam modülasyonu yapabilsin, zaten modülasyonlu kombi diye satılan aletlerde termostad takmazsan işini yapamaz olur, neyse sonuçta bu  işide dediğim termostad türü karşılıyor zaten... 

dış ısı sensörü temelde adı üstünde dış ısıyı ölçüp kombi artık yansın kış geldi çalışsın gibi bir işe yarar, şart değil bence, onun yaptığı işi sen zaten yapıyorsun, kış geldi üşüyorum artık yakayım şu kombiyi kararını vermek gibi düşün, şimdi modülasyonlu kombide bu kombinin ne kadar yanacağına karar vermede kullanılırda diyebilirler, hayır yaramıyor etkisi yok, ne kadar yakacağına evin ısı kaybına bakarak hesap yapar termostad, yoksa iç dış sensörden gelen veriye bakıp bilimsel hesap yapmaz :)   

çok basit aslında,  süslü açıklama yazılarına takılma bence, alet evin ısısına ve ne kadar zamanda ısınıp soğuduğuna bakarak bir çalışma planı yapar bu kadar,   düz termostadlar ise benzer işi yapsalarda plan yapamadıkları için ısı dalgalanmaları daha fazla olur, evi biran sıcak biran soğuk hissedersin, petekler bir bakmışşsın soğuk bir bakmışşsın ateş gibi olur, akıllı termostadlarda ise peteklerin hep ılıktır, evin ısısıda sabit, farkı anlatabildim sanırım, arkadaşında dediği gibi arabayı en az yakacak devirde sürer gibi çalışır bu aletler.

burada kritik nokta evin kendisi, ev ne kadar yaltımlıysa o kadar az yakarsın konfor sağlarsın, üstüne birde bu termostadları koyunca dahada azalır fatura.

tarihinde Ali Cihangiroğlu tarafından düzenlendi
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Serkan Gülderen

Ali Cihangiroğlu yazdı:

Murat bey sorunu şöyle cevaplayayım, modülasyonlu kombi ve buna uygun termostad almana gerek bırakmayan termostad diyebiliriz kısaca, bunlarda aslında aç kapa termostattır fakat ısı değişimlerini izleyerek kombiyi ne zaman açıp kapayacağını hesaplayan bir yazılımı vardır, mesela 24 e ayarladın, alet kombiyi açar ev 24 e gelince kapar, fakat kapandıktan sonra petekler hala sıcak olduğundan ev ısınmaya devam eder, cihaz bu fazla ısınmayı hesaba katarak kombiyi erken kapatır, tersi durumdada aynısını yapar,  birkaç gün ölçüm yaptıktan sonra durumu öğrenir ve evin ısısı sabitlenir,  24 yaptıysan ısı değişimi 23.9-24.1 gibi acaip az bir oynama ile sabitlenir... buna tpi algoritmalı termostad deniyor basitçe...

modülasyonlu kombi ve termostad ise aslında aynı şey, modülasyonlu kombide kombi alev boyunu ayarlar ne kadar yakacağını termostaddan gelen veriye göre değiştirir, farkı budur, sonuçta oda evin ısısını sabit tutar, bu işi alev boyunu gaz ayarı yaparak yapar, benim dediğimse her kombiye uyan ve bu işi kombinin ne zaman çalışıp ne zaman duracağını ayarlayarak yapar, alev boyu vs. işini kombi zaten yapar aslında yeni nesillerin hepsi modülasyonlu, pazarlama taktiği var bu işte, vardığımız noktada sonuç yine aynıdır, evin sabit ısıda kalır.

tpi li termostad durumu öğrenir, kombinin ne zaman çalışıp ne zaman duracağını hesap eder, erken kapatır geç açar gibi düşün, bunun hesabını yapar, ona göre evin ısısını sabitler, kombi su ısı mesela 38 dir evin içi 24 dür .

modülasyonlu kombi-termostad ise evin ısısını sabitlemek için kombinin gaz ayarını yapar, kombi su ısısı yine 38 dir ev 24 dür diyelim, tıpkı diğeri gibi, yani ikiside aynı işi görür kombiler aynı gazı harcar,yöntem farklıdır ama kombiler aslında çokda farklı değilleridir.

bunun dışındaki fark fiyattır, modülasyonlu termostada uygun kombi baya pahalıdır, model sayısı azdır, heleki termostadlar daha pahalıdır ve dahada zor bulunur, marka model çok kısıtılıdır, imkanın varsa sen bilirsin, yoksa dediğim tpi termostadlar aynı işi görür, bu işte sonuca bakacaksın, evin ısısı sabit ve gelen fatura aynı, neden daha çok para veresin mesela...

bu arada kombide modülasyon olayına takılma, zaten günümüz kombileri baya gelişti, hemen hepsinde değişken hızlı su pompaları ve gaz ayarını yapan alevi çok daha hassas ayarlayan valfler ve işlemciler var, aslında hepsi modülasyonlu oldu, ille uyumlu kombi olsun diye tonla para vermene gerek yok, bunlara sadece evin içindeki ısı verisi lazımki tam modülasyonu yapabilsin, zaten modülasyonlu kombi diye satılan aletlerde termostad takmazsan işini yapamaz olur, neyse sonuçta bu  işide dediğim termostad türü karşılıyor zaten... 

dış ısı sensörü temelde adı üstünde dış ısıyı ölçüp kombi artık yansın kış geldi çalışsın gibi bir işe yarar, şart değil bence, onun yaptığı işi sen zaten yapıyorsun, kış geldi üşüyorum artık yakayım şu kombiyi kararını vermek gibi düşün, şimdi modülasyonlu kombide bu kombinin ne kadar yanacağına karar vermede kullanılırda diyebilirler, hayır yaramıyor etkisi yok, ne kadar yakacağına evin ısı kaybına bakarak hesap yapar termostad, yoksa iç dış sensörden gelen veriye bakıp bilimsel hesap yapmaz :)   

çok basit aslında,  süslü açıklama yazılarına takılma bence, alet evin ısısına ve ne kadar zamanda ısınıp soğuduğuna bakarak bir çalışma planı yapar bu kadar,   düz termostadlar ise benzer işi yapsalarda plan yapamadıkları için ısı dalgalanmaları daha fazla olur, evi biran sıcak biran soğuk hissedersin, petekler bir bakmışşsın soğuk bir bakmışşsın ateş gibi olur, akıllı termostadlarda ise peteklerin hep ılıktır, evin ısısıda sabit, farkı anlatabildim sanırım, arkadaşında dediği gibi arabayı en az yakacak devirde sürer gibi çalışır bu aletler.

burada kritik nokta evin kendisi, ev ne kadar yaltımlıysa o kadar az yakarsın konfor sağlarsın, üstüne birde bu termostadları koyunca dahada azalır fatura.

Honeywell Y87RFC2090 tpi algoritmalı oda termostatı kullanıyorum. tamda anlattığınız gibi 22.5 de ayarlıdır ve sabitte tutar her zaman. Evin sıcaklığını ölçtüğüm başka termostat da var ayar 22.5 ise  23 olduğu hiç görmedim.  Diğer aç kapa termostadlar için durum ne bilemem. Ayrıca ısı değerini bulunca pompa da uykuya geçiyor. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...