İçeriğe Yönlendir

Oda Termostatı Nedir Ne Değildir?

Mustafa Karahan

Recommended Posts

Metin Akbal
Yukarıda belirttiğim iki seneryoda da elektrik tüketimimde önemli bir fark olmadı. Benimde mantığım sizin gibiydi aslında. 
Damlaya damlaya göl olur :)
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
O.Yücel Çetin

Buderus kombiye hangi markalar uyumlu acaba kendi ürünleri haricinde kombim Logomax GB022 modeli.

Yorum bağlantısı
Servet Aydın
Buderus kombiye hangi markalar uyumlu acaba kendi ürünleri haricinde kombim Logomax GB022 modeli.

Şayet modülasyonlu ise ona göre uygun yok on off ise standart tip olur
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Fatih Evcin
Metin Akbal yazdı:
Fatih Evcin yazdı:
Senin cihazın sıfırı 560 TL olmuş emoji20.png 

2. El alsana forumda 200 e satan var.

kim o alalım :) 

Yorum bağlantısı
Serkan Gülderen
Mustafa Karaca yazdı:

Peki oda Termostatı taktık diyelim, kombiyi kaç derecede yakmak lazım 😊 

dün akşam sipariş verdiğim termostadın montajnı yaptım, kombiyi kışlık moda aldım herşey tamam termostad tetilkemede yapıyor gel gelelim borulara sıcak su gelmiyor ateşliyor bir dakika kadar sonra devirdaime alıp sönüyor. dedim yanlış bişey var bu işte dedik. 

meğer kombi üzrinden sıcaklığı artırmamışız, 30 da kalmış şuan 60 a çektim sistem normale döndü. 

Yorum bağlantısı
O.Yücel Çetin
Servet Aydın yazdı:

Şayet modülasyonlu ise ona göre uygun yok on off ise standart tip olur

Modülasyonlu abi.

Yorum bağlantısı
Mustafa YILDIRIM
Serkan Gülderen yazdı:

internetten Honeywell marka akıllı telefon üzerinden programlanabilen bir termostat siparişi verdim sanırım bugün elime ulaşır. marka dünyada ün yapmış bir marka diğer güzel tarafı ise belirleyeceğim saatlerde evin ısısını yönetebilmem olacak. mesela gündüz saat 8 ile akşam 17 arası evde kimse olmuyor ısıyı kısabılirim akşam ise ısıa en ihtiyaç duyulan saatler 18 ile 23 arası yüksek tutabilirim. 

uzun vadede tasarruf sağlayacağına inanıyorum.

Bahsettiğiniz markanın kablosuz modelini 5 senedir kullanıyorum. İlk 2 yıl programlama özelliğini aktif olarak kullandım. (eşim çalışıyordu. 

Normal kullanım sıcaklığım 23,5 dereceydi. Gündüzleri evde kimse olmadığı için 21 dereceye ayarlıyordum, akşam üstü eve 18:00 gibi geldiğim için kombiyi 17:30 da 23,5 dereceye gelecek şekilde geceleri 23:30 dan sonra ise 22,5 yaparak kullanıyordum.

Bu şekilde termostat almadan önceki fatura tüketimine göre düşüş görmüştüm. Ayrıca sürekli kombinin yanına gidip ısıyı düşür, işten eve gel ısıyı artır gibi işlerle uğraşmıyordum. 

Çocuklar olunca ve eşim evde olunca şu anda programlama özelliğini kullanmıyorum. 

Honeyell oda termostadının özelliği; Evin içindeki ısıyı sürekli sabit tutuyor. Peki bunu nasıl yapıyor? Programlama yapılırken ayarı var. Yani 1 saat içerisinde eğer oda ısı ayarlanan derecenin üzerine çıkmadıysa ayarlanan periyotta kombiyi ara ara devreye sokuyor. Bu nedenle ısı farkını hissettirmiyor. 

Tavsiye edebileceğim bir oda termostadı.   

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız

Akıllı termostatlarda en güzel özelliklerden biri de evden uzaktayken eve geliyorsan kombiyi yakabilmen. Bir hafta evde yoksun, eve geleceksin, telefondan manuel olarak ya da konum özelliği sayesinde eve belli bir mesafe yaklaşınca kombiyi yak diyebiliyorsun. 

Yorum bağlantısı
  • 1 yıl sonra...
Mahmut Yıldız

Kullandığım akıllı oda termostatı bozuldu. İnternete bağlanmıyor. Geçen hafta içinde "bağlantı yok" hatası vermeye başladı. Ondan sonra bir çok kez yeniden eşleme yaptım ama 10 denemeden 2-3 tanesinde ancak eşleşti ama hepsinde sonunda bağlantı hatası verdi. Geçen sene termostatı düşürmüştüm ve usb girişi kırılmış, bu kış girmeden elektronikçide lehimletmiştim. Sanırım sorun bundan kaynaklı. 

Neyse son durum, termostat çalışmıyor. Yeni bir tane almak istiyorum ama ne alsam kararsızım çünkü çok pahalı. 

Kullandığım model olan General HT-400'ten genel anlamda memnundum. Tek sıkıntısı termostat pil ile çalışmıyor, mutlaka prize takılması lazım. Pil ile çalışan modellerde pil ne kadar gidiyor bilmiyorum ama pille çalışsa iyi olurdu. 

Cosa'nın modelleri var. Hangisini almak lazım tecrübeli olanlar yardım ederse sevinirim.

https://www.hepsiburada.com/cosa-v3-yeni-p4tr-20-akilli-oda-termostat-p-HBV00000ZT7JB

https://www.hepsiburada.com/cosa-akilli-oda-termostati-kablosuz-kombi-kontrolu-p4tr-21-p-HBV00000Y9A9J

Başka model tavsiyesi varsa açığım. Uygun fiyatlı olursa daha iyi olur. Ya da bunların ikinci ellerine bakabilirim. 

Yorum bağlantısı
Cihat Küçükay
Mahmut Yıldız yazdı:

Kullandığım akıllı oda termostatı bozuldu. İnternete bağlanmıyor. Geçen hafta içinde "bağlantı yok" hatası vermeye başladı. Ondan sonra bir çok kez yeniden eşleme yaptım ama 10 denemeden 2-3 tanesinde ancak eşleşti ama hepsinde sonunda bağlantı hatası verdi. Geçen sene termostatı düşürmüştüm ve usb girişi kırılmış, bu kış girmeden elektronikçide lehimletmiştim. Sanırım sorun bundan kaynaklı. 

Neyse son durum, termostat çalışmıyor. Yeni bir tane almak istiyorum ama ne alsam kararsızım çünkü çok pahalı. 

Kullandığım model olan General HT-400'ten genel anlamda memnundum. Tek sıkıntısı termostat pil ile çalışmıyor, mutlaka prize takılması lazım. Pil ile çalışan modellerde pil ne kadar gidiyor bilmiyorum ama pille çalışsa iyi olurdu. 

Cosa'nın modelleri var. Hangisini almak lazım tecrübeli olanlar yardım ederse sevinirim.

https://www.hepsiburada.com/cosa-v3-yeni-p4tr-20-akilli-oda-termostat-p-HBV00000ZT7JB

https://www.hepsiburada.com/cosa-akilli-oda-termostati-kablosuz-kombi-kontrolu-p4tr-21-p-HBV00000Y9A9J

Başka model tavsiyesi varsa açığım. Uygun fiyatlı olursa daha iyi olur. Ya da bunların ikinci ellerine bakabilirim. 

Bende P4TR-21 modeli var. Yaklaşık 5 ay önce 499 TL'ye almıştım. Cep telefonuyla uzaktan erişim yaparak çalıştırabiliyorum. Kombiye bağlanması kolay, youtube videolarıyla kendinizde bağlayabilirsiniz.

Termostat 2 üniteden oluşuyor. Ana ünite kombiye bağlanıyor. Diğer ünite yaşam alanında (oturma odası veya salon) konumlandırılıyor. Ortam ısısına göre sıcaklığı koruyor. Haftalık, günlük programlar yapabilirsiniz. Cihaza 2 ayrı telefon ekleyebilirsiniz. Aynı cihaza klimanızı da tanıtabilirsiniz. aynı program üzerinden hem kombi, hem klima kumandası mümkün. Şu ana kadar ortalama %25 gibi bir tasarruf yaptırabildim. Son zamlardan sonra daha fazlasına ihtiyacım olacak 🤔Başka sorularınız varsa bildiğim kadarıyla cevaplamaya çalışırım.

Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız
Cihat Küçükay yazdı:

Bende P4TR-21 modeli var. Yaklaşık 5 ay önce 499 TL'ye almıştım. Cep telefonuyla uzaktan erişim yaparak çalıştırabiliyorum. Kombiye bağlanması kolay, youtube videolarıyla kendinizde bağlayabilirsiniz.

Termostat 2 üniteden oluşuyor. Ana ünite kombiye bağlanıyor. Diğer ünite yaşam alanında (oturma odası veya salon) konumlandırılıyor. Ortam ısısına göre sıcaklığı koruyor. Haftalık, günlük programlar yapabilirsiniz. Cihaza 2 ayrı telefon ekleyebilirsiniz. Aynı cihaza klimanızı da tanıtabilirsiniz. aynı program üzerinden hem kombi, hem klima kumandası mümkün. Şu ana kadar ortalama %25 gibi bir tasarruf yaptırabildim. Son zamlardan sonra daha fazlasına ihtiyacım olacak 🤔Başka sorularınız varsa bildiğim kadarıyla cevaplamaya çalışırım.

Evet tasarruf yaptırıyor. 

Haftalık program varsa ekran görüntüsü atabilir misiniz. Ayrıca termostatı pille mi çalıştırıyorsunuz. Evetse pil ne kadar gidiyor?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)

Malum bende kombilendim, bana sorun çıkarmayacak kablosuz modülasyona uygun ne önerebilirsiniz, zamanlama yada gece gündüz önemsiz, kombi yakılır ve hep aynı ısıda tutulur, gece kıstım sabah işe gittim ev boş kısayım yoktur, yakarsın hep yanar aga :)

tarihinde Ali Cihangiroğlu tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Cihat Küçükay
Evet tasarruf yaptırıyor. 
Haftalık program varsa ekran görüntüsü atabilir misiniz. Ayrıca termostatı pille mi çalıştırıyorsunuz. Evetse pil ne kadar gidiyor?
Pil çok çabuk bitiyor. O yüzden tavsiye etmiyorum. Haftalık ve detayı olan günlük program resimlerini paylaştım. Screenshot_2022-01-12-14-08-14-950_com.nuvia.cosa.jpgScreenshot_2022-01-12-14-08-22-981_com.nuvia.cosa.jpg
Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız
Cihat Küçükay yazdı:

Pil çok çabuk bitiyor. O yüzden tavsiye etmiyorum. Haftalık ve detayı olan günlük program resimlerini paylaştım. Screenshot_2022-01-12-14-08-14-950_com.nuvia.cosa.jpgScreenshot_2022-01-12-14-08-22-981_com.nuvia.cosa.jpg

Program mantığında ev, uyku gibi modların sıcaklıklarını tanımladıktan sonra şu saatte şu mode geç deniyor. 

Benim kullandığımda şu saatte şu sıcaklıkta çalış diye yapılıyor. Olsun çok fark etmez.

Şimdi olaya farklı bakıp uygulamada hata olabilir mi diye google play store'da uygulama yorumlarına baktım. Normalde ben düşürüp kırdığım için hatanın bundan kaynaklandığını sanıyordum ama herkeste aynı problem var. Uygulamaya verilen ortalama puan 1,5 ki ben ilk aldığım zamanlarda böyle değildi. Sanırım uygulama sapıtmış ve destek yok. Bu markadan kaçmak lazım. 

Cosa  P4TR-21 ve P4TR-2 arasında ne fark var?

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

ohooo ayarlara bak, mesela ayarlayın 22 ye bırakın kalsın öyle, ev ısınacak ısısı sabit tutulacak, ısıyla oynamayacaksınız, olay budur, canınız uğraşmak istiyorsa ayrı tabii :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Cihat Küçükay

Ptr21 pil ile de çalışabilir. Ama diğeri sadece adaptörle çalışıyor.
Ama bir de şöyle bakın ; pille çalışanda kısa süre çalışıyor, adaptörle çalışması daha iyi.
Benim Ptr21 tercih etmemin sebebi bağlantı şikayetlerinin yok denecek kadar az olmasıydı.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız
Ali Cihangiroğlu yazdı:

ohooo ayarlara bak, mesela ayarlayın 22 ye bırakın kalsın öyle, ev ısınacak ısısı sabit tutulacak, ısıyla oynamayacaksınız, olay budur, canınız uğraşmak istiyorsa ayrı tabii :)

Gece farklı sıcaklık ihtiyacı var, gündüz farklı. Bu sebeple bir kez ayar girip bırakıyoruz, bir şeyle uğraştığımız falan yok. Uğraşmak termostatın işi. :p

• Beğen 1
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)

bizde şuan merkezi sistem var, kömür kazanı, seneye gaz kullanacağız artık, şuan gaz varda kömür alındı kullanıyoruz artık, radyatörler ayarlı, ev genelde hep aynı ısıda duruyor, gece gündüz rahatsız etmeycek bir ısıda, bu işin optimumu bence sabit ısı, tabii bunu sağlayacak yeterli yalıtım olacak....

İzmir de eskiden mazotlu kazan kullanırıdık,  yakardım kazanı ve yine ev sabit ısıdaydı, en az yakanların başındaydım apartmanda, mazotu severim arabadada :) 

sonra kombi çıktı, bu sefer Annem başladı, gece 19 yapayım gündüz 22 -23 , onuda ikna ettim gece gündüz oda termostadı aynı ayarda şuan,  evden ancak uzun süre ayrılırsak kaparız yoksa 24 saat sabit ısıda durur, zaten havalarda çok soğuk olmayınca buralarda ısı farkıda az oluyor, gündüzleri neredeyse hiç çalışmıyor alet, gayet güzel faturada geliyor - du,  tabii şuan deli dumrul moduna geçtik, kaçak kullanımlar, kasa açıkları, karlar çorbalar, hep bize biniyor bakalım nereye varacak bu işin sonu, birde soğuk bölge az ödesin sıcak bölge kullanmasada çok ödesin olayı yolda, elektrik gibi hiç ödemeyen hainler varsa onalrında faturası bize geçecek gibi belkide geçiyor, ohh ne ala memleket...

not: gece farklı gündüz farklı ayar gerekiyorsa ya evin yalıtımı zayıftır ısı kaçar gündüz gece farklı yakarsınki üşümeyesin ki buda normal evlerde az olur, yada senin tercihindir gece yatınca daha serin isterim dersin kısarsın, ki ben böyle yapmam, yattığım odanın peteğine termo vana takarım olur biter, kombi yine sabit ayardadır en üst yoğuşma yapacağı genelde 50 derece gibi su ısısında yatmaktadır....

araba gibi düşünün, sabit hızda git hızında uygun torkunda maks torktaki devirde olsun, az yak, yada kibrit kombi çıksın onu alalım :)

tarihinde Ali Cihangiroğlu tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
İbrahim Arslan

P4TR-21  V4 Cosa tavsiye ederim.

Adaptorle kullanın. 15 dk. lık zaman dilimleri 4 farklı ayar modu.

Netten kontrol ne isterseniz var.

Ama kombiniz tan yoğuşmalı ve open therm oda termostatına baglanma özelliklerini taşıyorsa on-off değil modulasyonlu oda termostatı bakın.

Uyum acısından kombinin markasını tercih edebilirsiniz.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Serkan Toker

Termostatik vana daha kullanışlı değil mi ? Her odaya ayrı ayar yapılabilir hem de daha ucuza malolabilir gibi duruyor..

Yorum bağlantısı
İbrahim Arslan
Ali Cihangiroğlu yazdı:

Annem başladı, gece 19 yapayım gündüz 22 -23 , onuda ikna ettim gece gündüz oda termostadı aynı ayarda şuan,  evden ancak uzun süre ayrılırsak kaparız yoksa 24 saat sabit ısıda durur, zaten havalarda çok soğuk olmayınca buralarda ısı farkıda az oluyor, gündüzleri neredeyse hiç çalışmıyor alet, gayet güzel faturada geliyor - du, 

Who tarafından kaliteli uyku için gece 19 derece civarı tavsiye ediliyor.

WHO karizmayı çizdirdi gerçi. :)

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Bence bu kadar ayrıntıya detaya programa gerek yok. 

Uygun bir yere bir tane kablosuz koyun, ayarlayın 23 e.. o gerekeni yapsın. 

Ben uzun süredir iki farklı model kullanıyorum. Henüz hiç pili bitmedi. 

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...