İçeriğe Yönlendir

Oda Termostatı Nedir Ne Değildir?

Mustafa Karahan

Recommended Posts

Serkan Toker
Mert Gülkokan yazdı:

Ben 0.2 kullanıyorum 0.4 de kombinin kapalı kalma süresi uzuyor içeride saçma bir soğukluk hissi oluşuyor

Yanından birisi geçmeyecek abi işte
En az 50 cm en fazla 1.5 metreye odanın ortasına yakın kapıdan pencereden uzak olması lazım

0,2 derece kapıyı açıp kapatsan fark eder bence Mert, bende oda termostatı var, açılıp kapanma aralığında petek soğuyor.  

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)
Metin Akbal yazdı:

Bu rolantide mi araba daha kısa sürede ısınır yolda mi sorusu ile aynı cevaptır benim nazarımda emoji4.png

kombi ısısı evi ısıtacak ayarda olacak, yükte çalışacakki ısınsın ev, al sana araba nasıl ısınıra cevap :) yoksa 40 yap suyu bekle ısınır evin, evin termos gibiyse ayrı tabii...

50-55-60-70 duruma göre su ısısını ayarlayacaksın, gerisini termostad halledecek, kısa aralıklarla ya durduracak yada modülasyon olayını yapıp az alevle oda ısısını sabit tutacak, işte başta dediğin ısıyı buna denk getireceksin...

tam modülasyonun olayıda bunun otomatiği, yani şöyle, sen evi 23 yap dedin, kombi tam güç yüklenecek, gerekirse 60-70-80 de yanacak (buna termostada karar verir sen müdahale edemezin zaten menüdede o ayar yokolur bu termostadı takınca, termostad o işi görür), ev ısınınca bu sefer sabit tutmak için uygun ısıyı bulacak, 52 mi çıktı mesela, az ateşle bu ısı evin ısısını 23 te tutuyorsa iş tamam, tutmuyorsa 52 den yukarı yada aşşağı uygun ısıyı alet bulacak, buna tam modülasyon diyoruz sadece ev ısısını gir ve unut search and destroy :D ve az yakar böyle....

diğeri şöye oluyor, kombin modülasyonludur ama termostadın uyumsuzudur uygun model yoktur (zaten çoğu kombide uyumsuzdur) sende modülasyonu kullanayım dersen on-off termostad alacaksın, ısı okuma hassasiyeti 0.1 derece olacak, tepki, ayarı 0.2-0.3-0.5 gibi olacak, ayarlanacak, veeee o termostad öğrenen tip olacak   bunu uygun yere kuracaksın ve ısıyı diyelim 23 yaptın, kombinin su ısısı elle 52 yaptın(52 evini 23 derecede tutacak ısı olsun) termostadı uygun yere taktın hava akımı olmayacak el sürmeyeceksin yanıdna dolanmayacaksın hatta, o alet bir hafta çalışacak durumu öğrenecek kendine liste yapacak araba ecusu gibi, baktı 52 de ev 23 e geldi kombi kapandı ama ısınma devam etti evin içi 25-26 falan oldu, bu sefer kendiliğinden daha erken kapatacak kombiyi, tersi durumada bakacak, 23 yaptı evi kapattı kombiyi, su soğudu bu sefer ev ısısı 19-20 falan oldu, bu seferde erken açacak, anlatabildimmi, öğrenen tip böyle oluyor, böylece tam modülasyona yakın çalışacak kombi...

yada termostad takmayacaksın, kombi su ısısına göre kendi modülasyon yapacak alevi kısacak suyu misal 52 de tutmaya çalışacak, sende evin ısısına bakacaksın, baktın 23 oldu tamam dedin bırakacaksın bu ayarda, bu işin kötü yanı ise dış ısı değiştikçe sende habire ayar yaparsın, gündüz dışarsı 25 de olsa evin içide sıcak olsa dahi kombi hep 52 de tutmak için çalışacak, o zaman bak nasıl güzel fatura geliyor görürsün :D

bizim ev İzmirde dubleksti, mazotlu kat kaloriferi hep 75 de çalışırdı, ev anca ısınırdı mesela, bu dediğim şekilde termostad kullanıp binada en az yakanlardan olurduk hep, önemli olan ev içi ısıyı sabit tutacak ısıyı bulmak ve onu en az gaz harcayarak sabit tutmak, olay budur, yok az yaksın kısayım, hafta sonu bilmem ne yap bunlar bence konfordan çalıyor, benim istediğim konfor, yoksa kapa kombiyi giy kazağı otur ohh ne güzel :tongue:

tarihinde Ali Cihangiroğlu tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Metin Akbal

Bende çalışma aralığı 0, durma aralığı 0.1 ayarlı. 22 nin altına düşünce çalışıyor üstüne çıkınca sönüyor. Dakika başı devreye girmiyor.

kombi ısısı evi ısıtacak ayarda olacak, yükte çalışacakki ısınsın ev, al sana araba nasıl ısınıra cevap [emoji4] yoksa 40 yap suyu bekle ısınır evin, evin termos gibiyse ayrı tabii...

50-55-60-70 duruma göre su ısısını ayarlayacaksın, gerisini termostad halledecek, kısa aralıklarla ya durduracak yada modülasyon olayını yapıp az alevle oda ısısını sabit tutacak, işte başta dediğin ısıyı buna denk getireceksin...

Abey dur hemen cevap yazmasana önce beyin fırtınası [emoji3]

Rolantide 30 dk da ısınan araba yolda 10 dk da ısınıyor cevabı yazdın bari bende testimi yazayım.
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)
Metin Akbal yazdı:

Bende çalışma aralığı 0, durma aralığı 0.1 ayarlı. 22 nin altına düşünce çalışıyor üstüne çıkınca sönüyor. Dakika başı devreye girmiyor.

Abey dur hemen cevap yazmasana önce beyin fırtınası emoji3.png

Rolantide 30 dk da ısınan araba yolda 10 dk da ısınıyor cevabı yazdın bari bende testimi yazayım.

sabit ısıda tutmayı o ayarda yakaladıysan harika, demekki evin yalıtımıda güzel, aman hiç elleşme çalışsın alet, daha doğrusu neredeyse hiç çalışmasın çalışıncada azıcık alevle işi bitirsin :)

Not: dizel rolantide 30 dk dada ısınmaz, sabaha kadar beklerisn mazotun biter, yürüyecek o araç

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız
Serkan Toker yazdı:

0,2 derece toleransla kombi nasıl az çalışıyor ben orayı anlamadım, cihazın yanından hızlıca biri geçse 0,2 derece fark oluşur hooop kombiyi ateşle, iki tur dönmeden 0,4 derece ısındı ortam hop kombiyi kapat. Bana anlamsız geldi, kombinin marş motoru dişlisini bozar start stoplu araba gibi olur. 

Mahmut Yıldız yazdı:

0,2 derece çok az bence de. 

Yeni termostat geldi, kolayca taktım. Kombi bağlantısını sökmemiştim, aynı kabloyu taktım. Enerjisini de bağladım, çalıştırdım.

Termostat elimde uğraşırken sıcaklığı 26 derece gösteriyordu. Duvara taktım, 23 dereceye düşmesi tam 3 saat sürdü. Yani termostat ısı değişimine çok yavaş tepki veriyor, öyle yanından geçmeyle falan sıcaklık değişmez.  Bu sebeple çalışma aralığını 0,2 derece seçtim. Önceden bu ayarda kombi çok sık devreye girer çıkar diye düşünüyordum ama öyle olmuyor. Eski termostatta en ufak şeyde sıcaklık değişiyordu, bunda değişmiyor. 

Kalibrasyon yapmadım, çünkü termometrem yok. Öncekini kız kırmıştı, almaya gerek duymadım. Evde hissettiğim sıcaklık ile termostatın gösterdiği arasında fark yok. 

22 dereceye ayarladım. Kombi artık ona emanet.

• Beğen 1
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız
Mert Gülkokan yazdı:

marka model nedir ?

Emmi'nin kullandığı, eca ert 176-rf, on-off, kablosuz termostat. 

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Derece okuması passatın devir saati gibi değil ya. 
anlık olaylardan etkilenmiyor.  
focus atmosferik devri gibi. 
Ben de 0,2 hassasiyet kullanıyorum.  

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray

smoothing fonkisyonu vardır algoritmada. yani sürekli dalgalanan veriyi yumuşatır. hareketli ortalama gibi.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Cihat Küçükay

Bendeki cihazda da öyle anlık değişimler yok? 0,1 derece hassasiyet var ama 0,2 kullanıyorum. Doğalgaz bu ay 511 TL geldi. Hesabıma göre yaklaşık %28 tasarruf var.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

öğrenen termostad iyidir, daha iyisi modülasyonlu olan ama her kombide bu özellik olmadığı gibi böyle termsotad çeşidide çok az gördüğüm kadarıyla ve pahalı....

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Serkan Toker
Doğan Arşiray yazdı:

smoothing fonkisyonu vardır algoritmada. yani sürekli dalgalanan veriyi yumuşatır. hareketli ortalama gibi.

Araç yakıt göstergeleri de aynı şekilde çalışıyor. Demek ki ortam ısısı benim dediğim gibi ölçülse bu oda termostatı iş yapmayacak. 0,2 derece fark kafasına göre işletiyor.. :)

Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray
Serkan Toker yazdı:

Araç yakıt göstergeleri de aynı şekilde çalışıyor. Demek ki ortam ısısı benim dediğim gibi ölçülse bu oda termostatı iş yapmayacak. 0,2 derece fark kafasına göre işletiyor.. :)

dalgalanan veriler varsa başkayolu yok zaten. ayarlarken de PID algoritmaları çalışır.

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Ahmet Hasan Şendağ

Benim evde Alarko Seradens Super Plus SSP 28 kombi var. Programlanabilir oda termostatı olarak ne önerirsiniz? 

Yorum bağlantısı
Onur Çelebi

Geçen hafta General HT300S Kablolu oda termostatı aldım. Yerli üretimmiş montajı kolay malzeme kalitesi fena değil. Fakat kurulumu biraz karışık, 4 gün kadar oldu montaj yapalı gayet güzel çalışıyor şuan fiyat olarak en uygunuydu.

Ürün bu:

https://www.hepsiburada.com/general-ht300s-kablolu-haftalik-programli-oda-termostati-p-HBV00000OU1MR

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Barış AÇIL
Geçen hafta General HT300S Kablolu oda termostatı aldım. Yerli üretimmiş montajı kolay malzeme kalitesi fena değil. Fakat kurulumu biraz karışık, 4 gün kadar oldu montaj yapalı gayet güzel çalışıyor şuan fiyat olarak en uygunuydu.
Ürün bu:
https://www.hepsiburada.com/general-ht300s-kablolu-haftalik-programli-oda-termostati-p-HBV00000OU1MR
Takipteyim, hangi marka kombiye taktınız?
Ekran dokunmatiginde sıkıntı var mı? Sikayetler algilamadigi yonunde
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)
Ahmet Hasan Şendağ yazdı:

Benim evde Alarko Seradens Super Plus SSP 28 kombi var. Programlanabilir oda termostatı olarak ne önerirsiniz? 

bendede SSP 25 var, daha çalıştıramadım kurulum daha yeni bitti, bu alet on-off termostad destekliyor, ebus destekli fakat modülasyonlu termostad olurmu çözemedim, olmaz falan deniyor bu yüzden bende on-off olan fakat öğrenen tip bir kablosuz termostad düşünüyorum, firma general ht150 getirmiş almadım, dandik alet, 0.5 hassaiyetli, tepki süresi acaip uzun..

sana önerim 0.1 derece hassas olan öğrenen tip alman, benim niyetlendiğim termostad şuan için bu, alıp deneyeceğim bakalım...

bunu seçme sebebim sadece öğrenebilmesi, bu sayede ısı dalgalanması olmayacak, yoksa haftalık program yapması falan önemsiz benim için, kombi açılır istenen ısı girilir ve 24 saat haftanın 7 günü aynı ayarda çalışır bizde, gündüz 19 yapayım akşam 21 olsun hafta sonu şöyle olsun olmaz, bence boş iş, ev ve duvarlar soğumayacak, 19 dan 21 e çıkarma süresini hesap et giden fark gazıda hesap etmek lazım, deneme bedava, 1 hafta sabit ısıda çalıştır,1 hafta programla gündüz ayrı gece ayrı olsun, bakalım ne yakacak alet...

https://www.hepsiburada.com/bosch-tr-36-rf-kablosuz-oda-termostati-p-HBV000008WKO3?magaza=Libratech

Yorum bağlantısı
Ahmet Hasan Şendağ
Ali Cihangiroğlu yazdı:

bendede SSP 25 var, daha çalıştıramadım kurulum daha yeni bitti, bu alet on-off termostad destekliyor, ebus destekli fakat modülasyonlu termostad olurmu çözemedim, olmaz falan deniyor bu yüzden bende on-off olan fakat öğrenen tip bir kablosuz termostad düşünüyorum, firma general ht150 getirmiş almadım, dandik alet, 0.5 hassaiyetli, tepki süresi acaip uzun..

sana önerim 0.1 derece hassas olan öğrenen tip alman, benim niyetlendiğim termostad şuan için bu, alıp deneyeceğim bakalım...

bunu seçme sebebim sadece öğrenebilmesi, bu sayede ısı dalgalanması olmayacak, yoksa haftalık program yapması falan önemsiz benim için, kombi açılır istenen ısı girilir ve 24 saat haftanın 7 günü aynı ayarda çalışır bizde, gündüz 19 yapayım akşam 21 olsun hafta sonu şöyle olsun olmaz, bence boş iş, ev ve duvarlar soğumayacak, 19 dan 21 e çıkarma süresini hesap et giden fark gazıda hesap etmek lazım, deneme bedava, 1 hafta sabit ısıda çalıştır,1 hafta programla gündüz ayrı gece ayrı olsun, bakalım ne yakacak alet...

https://www.hepsiburada.com/bosch-tr-36-rf-kablosuz-oda-termostati-p-HBV000008WKO3?magaza=Libratech

Hocam bu yazdığın benim kombi ile uyumsuz diye biliyorum. Daha önce bakmıştım buna kış başında. 

Yorum bağlantısı
Onur Çelebi
Barış AÇIL yazdı:

Takipteyim, hangi marka kombiye taktınız?
Ekran dokunmatiginde sıkıntı var mı? Sikayetler algilamadigi yonunde

Airfel Digifel Duo marka kombiye taktım. Dokunmatikle ilgili şikayetleri bende okudum, ama şikayet edilecek kadar sorun yok bence. Hassasiyeti 0.3 derece.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa YILDIRIM

Honeywell CMT-727 kablosuz programlanabilir (TP algoritması özelliği var) 2016 yılında satın almıştım. Özellikle gündüzleri evde kimse olmuyorsa programlanabilir cihazlar çok faydalı oluyor. Oda ısısını Yarım derece bile düşürmek tasarruf ettirebiliyor. Tabi ki evin konumu, cephesi, yalıtım, alt-üst doluluk durumu, kombi, tesisat ve peteklerin bakımlı olması gibi etkenler yapılacak tasarrufu etkiliyor. Honeywell oda termostatında TP algoritması ile evin ne kadar sürede ısındığı ve ne kadar sürede soğuduğu bilgisini kaydederek Oda ısısı ayarladığınız değerde olsa bile saatte 4-6-8-12 (bu parametreler değiştirilebiliyor) minimum 1-2-3-4-5 dakika (bu parametreler de değiştirilebiliyor) olmak üzere kombiyi devreye alarak odanın ısısını sabit tutarak konforlu bir ısınma sağlıyor. Tasarrufu artırmak için evin konumu, cephesi, yalıtım, alt-üst doluluk durumu, kombi, tesisat ve peteklerin bakımlı olması gibi etkenleri de göz önünde bulundurmak gerekiyor.

Geçtiğimiz ay çocuklar alıcı modülün fişini yerinden çıkarmak istemiş. Fiş tam çıkmamış (çocuk kilidinden dolayı) ve cihaz sürekli enerji dalgalanmasına uğradı. Sanırım kafası karıştı.🙁 Kafasına göre kombiyi çalıştırıyordu. (Belirlediğim min süreden çok fazla çalışıyordu. 

Bir kaç kez resetledim, tekrar evin ısınmasını hafızaya alsın diye ama düzelme olmadı. 

Faturayı 875 TL görünce ECA rf 176 kablosuz oda termostatı aldım. Montajı yapıp 1 hafta gözlemledim. Ama yeni cihaz daha sorunlu çıktı. Günlük tüketim 11 metreküp değerinin altına düşmedi. Cihazın ısı değişimi algılama hassasiyeti hoşuma gitmedi. Isıyı geç algıladığı için oda ısısını yarım derece yükseltmek için kombi 15-20 dakika çalışıyordu. (Kombinin ısısını değiştirerek günlük ölçümlerim sonucu gözlemledim)

Tekrar Honeywell e dönüş yapmak için ECA oda termostatını iade ettim. 

Honeywell e evin ısınmasını tekrar öğretmeye başladık. Günlük 9,5-10 metreküp (Evde yalıtım yok, alt-üst boş, kombi yoğuşmalı değil) Toplam 6 metre petek + havlupan var.

Isınırken konfor önceliğiniz ise Honeywell markasını tavsiye ederim.

Kullandığım cihazın eş değeri yani yeni sürümü Honeywell Home Y3h710rf0072  

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız
Mustafa YILDIRIM yazdı:

Honeywell CMT-727 kablosuz programlanabilir (TP algoritması özelliği var) 2016 yılında satın almıştım. Özellikle gündüzleri evde kimse olmuyorsa programlanabilir cihazlar çok faydalı oluyor. Oda ısısını Yarım derece bile düşürmek tasarruf ettirebiliyor. Tabi ki evin konumu, cephesi, yalıtım, alt-üst doluluk durumu, kombi, tesisat ve peteklerin bakımlı olması gibi etkenler yapılacak tasarrufu etkiliyor. Honeywell oda termostatında TP algoritması ile evin ne kadar sürede ısındığı ve ne kadar sürede soğuduğu bilgisini kaydederek Oda ısısı ayarladığınız değerde olsa bile saatte 4-6-8-12 (bu parametreler değiştirilebiliyor) minimum 1-2-3-4-5 dakika (bu parametreler de değiştirilebiliyor) olmak üzere kombiyi devreye alarak odanın ısısını sabit tutarak konforlu bir ısınma sağlıyor. Tasarrufu artırmak için evin konumu, cephesi, yalıtım, alt-üst doluluk durumu, kombi, tesisat ve peteklerin bakımlı olması gibi etkenleri de göz önünde bulundurmak gerekiyor.

Geçtiğimiz ay çocuklar alıcı modülün fişini yerinden çıkarmak istemiş. Fiş tam çıkmamış (çocuk kilidinden dolayı) ve cihaz sürekli enerji dalgalanmasına uğradı. Sanırım kafası karıştı.🙁 Kafasına göre kombiyi çalıştırıyordu. (Belirlediğim min süreden çok fazla çalışıyordu. 

Bir kaç kez resetledim, tekrar evin ısınmasını hafızaya alsın diye ama düzelme olmadı. 

Faturayı 875 TL görünce ECA rf 176 kablosuz oda termostatı aldım. Montajı yapıp 1 hafta gözlemledim. Ama yeni cihaz daha sorunlu çıktı. Günlük tüketim 11 metreküp değerinin altına düşmedi. Cihazın ısı değişimi algılama hassasiyeti hoşuma gitmedi. Isıyı geç algıladığı için oda ısısını yarım derece yükseltmek için kombi 15-20 dakika çalışıyordu. (Kombinin ısısını değiştirerek günlük ölçümlerim sonucu gözlemledim)

Tekrar Honeywell e dönüş yapmak için ECA oda termostatını iade ettim. 

Honeywell e evin ısınmasını tekrar öğretmeye başladık. Günlük 9,5-10 metreküp (Evde yalıtım yok, alt-üst boş, kombi yoğuşmalı değil) Toplam 6 metre petek + havlupan var.

Isınırken konfor önceliğiniz ise Honeywell markasını tavsiye ederim.

Kullandığım cihazın eş değeri yani yeni sürümü Honeywell Home Y3h710rf0072  

Ben de honeywell baktım ama pahalı. Öğrenmesi çok iyi yorumları var. 

Paraya kıymadım ve ben de ECA rf 176 aldım. Önceden general life ht 400 akıllı termostat vardı. 

Akıllı termostatın programlama, uzaktan müdahele gibi özelliklerini geçtim sıcaklık algılaması çok iyiydi. Elimde tuttuğum için sıcaklık farkı olsa bile 30-40 dakikada normale dönüyordu ama eca rf 176 çok geç tepki veriyor. 3 saatte 26 dereceden 23 dereceye indi. 

Şimdi 0,2 derece hassasiyete ayarladım, ht 400 0,5 derece idi ama yakın ısınma hissiyatı var. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Serkan Gülderen
Mahmut Yıldız yazdı:

Paraya kıymadım ve ben de ECA rf 176 aldım. Önceden general life ht 400 akıllı termostat vardı. 

Akıllı termostatın programlama, uzaktan müdahele gibi özelliklerini geçtim sıcaklık algılaması çok iyiydi. Elimde tuttuğum için sıcaklık farkı olsa bile 30-40 dakikada normale dönüyordu ama eca rf 176 çok geç tepki veriyor. 3 saatte 26 dereceden 23 dereceye indi. 

Şimdi 0,2 derece hassasiyete ayarladım, ht 400 0,5 derece idi ama yakın ısınma hissiyatı var. 

Y87RFC2032 serisini kullanıyorum komşulara 700 tl gelen fatura bnde 420 tl ve ev 23 derece çok memnunum konfor ve tüketiminden.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa YILDIRIM
Mahmut Yıldız yazdı:

Honeywell pahalı ama hakkını verdiğini düşünüyorum.

Sıcaklığı geç algılamasından dolayı ECA RF 176 yı iade ettim.

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)
Ahmet Hasan Şendağ yazdı:

Hocam bu yazdığın benim kombi ile uyumsuz diye biliyorum. Daha önce bakmıştım buna kış başında. 

bunlar on of aletler, her kombiye uyar aslında, aynısı buderus olarakta satılıyor, uyumsuz olanlar benim bildiğim modülasyonlu olanlar, zaten onlarada hem az hem uçuk pahalı hemde takılacak komb sayısıda sınırlı ve üst seviye kombiler, tinede kesin konuşmamak lazım, uyumsuzmu değilmi denemek lazım...

bizim kombilere modülasyonlu termostad olmuyor bilgin olsun, on-off olacak TPI kontrollü yani öğrenen olacak...

bu arada ben program kullanmıyorum...

bu arada mesela Honeywellerde var, şu linkten bizim aletle uyumlu olanlara bakabilirsin, hepsi TPI ozellikli hem

https://ev.honeywellhome.com.tr/isitma-urunleri/termostatlar

uyum sorununu çözmek uğraşmamak için Honeywell T3R modelini almaya karar verdim.

Yorum bağlantısı
  • 7 ay sonra...
Cihat Küçükay
Doğan Arşiray yazdı:

ECA markalı bir kablosuz termostat aldım. kurulumu çok kolay. kalibrasyon da öyle. ayrıca 0.1 dereceye kadar hassasiyeti var. kaldıki devreden çıkma ve devreye girme hassasiyetleirni ayrı ayrı ayarlayabiliyorum.

https://www.eca.com.tr/isitma-sogutma-e-c-a-on/off-kablosuz-oda-termostati-2

Tüketimde faydasını göreceksiniz.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...