İçeriğe Yönlendir

2021 Motorlu Taşıtlar Vergisi

Tansu Kalafatoğlu

Recommended Posts

Mehmet Göktürk
Abdurrahman Salman yazdı:
Mehmet Göktürk yazdı:
Ama yeni tabloda da var?

2000 model Mercedes aldınız gümrükten,ilk tescil tarihi 2020 yaşı yirmi.O tablo bu durumlar içindir herhalde.

Faturada normalde BEDEL+ÖTV+KDV var. bu sadece BEDEL o zaman?

Yahut şimdi piyasaya 600 defender çıktı bu ay 2000 model. onlar 2020 tescil olacak misal.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Selim Kaya
Yurdaer Elay yazdı:

Aslında belli bir tarihten çok işlerin kontrolden çıkması durumunda buna dur diyecek otonom bir sistemin olması. Mesela kuvvetli bir bağışıklık sistemi gibi. 

Geri yükleme meselesine gelirsek, kişisel olarak tercihim 84-96 arası bir tarih olabilir :) 

Olur aslında... 94 te 84 model 131 Doğanı 105m 'e alıp 97 'de 375m 'e satmıştık. 86 'da 1,4m olan r12 de 94 te 69m 'e gitmişti.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Abdurrahman Salman
Faturada normalde BEDEL+ÖTV+KDV var. bu sadece BEDEL o zaman?
Yahut şimdi piyasaya 600 defender çıktı bu ay 2000 model. onlar 2020 tescil olacak misal.
Gazetelerdeki açıklamada matrah demiş yani vergisiz bedel.O miktarı güncelleyecek bir programları yada şablonları vardır herhalde.
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Mehmet Ozyurek yazdı:

Şu an standart artış uygulaması devam ediyor. Ancak, yakında yasal bir düzenleme bekliyorum.  

2018 sonrası tescilliler için bahsedilen araç bedeli sanırım ötv ve kdv eklenmedenki hali. Sigortalar birliğinden arabayı seçince perakende satış fiyatını gösteriyor abi

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Mehmet Göktürk yazdı:

Ama yeni tabloda da var?

deveye biri soracak olmuş... cevaplamış: nerem doğru ki...

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Çağlar Bayur yazdı:

- nerede yaşamak istersiniz?

- a, türkiye

+b...!

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi
Çağlar Bayur yazdı:

Horoza da sormuşlar... ben işimi yapar geçerim demiş...

• Mutlu 3
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur yazdı:

piyango mu kaldı? satıldı o . denetime de kapalı

mis gibi severim denetime kapalı şeyleri

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ahmet İhsan Akşen
(düzenlendi)

2018 öncesi tarife bu, eski sistem devam.

MTV-2021-rakamlar%C4%B1-2.png

tarihinde Ahmet İhsan Akşen tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Haluk Şentürk

ocak zammı sadece bu kalemle buharlaştı o zaman.başka sorum yok

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

2018 sonrası tescilliler için bahsedilen araç bedeli sanırım ötv ve kdv eklenmedenki hali.

Nereden bakacağız ona ?

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Mehmet Göktürk yazdı:

Ama yeni tabloda da var?

Satılmamış elde kalmıştır :)

Her şey düşünülmüş. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Korhan Şenörer
(düzenlendi)

Bi taşıt değeri eksikti... Eskiden ne güzel parmak hesabı yapıp aracın yaşına göre bir kategoriye dahil oluyorduk.

tarihinde Korhan Şenörer tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ahmet Gül
Selim Bilgin yazdı:

Bizim emektarın 2021 vergisi yine 3 küsür bin liraymış.

Yakıt, vergi, sigorta, kaskosunu karşılayana bedava araba, miyendisten az kullanılmış 😆

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Mehmet Ozyurek yazdı:

Nereden bakacağız ona ?

Bakılacak yer yok da hesabı kendimiz yapıp sigorta birliği sitesindeki rakama ulaşmaya çalışıyoruz. misal corolla hybrid dream için o tabloda yazan değere bakalım

(141600 x 1,8ötv) x 1,5kdv = 300754tl

ama sigorta sitesinde araç değeri 314000 diyor. Demek ki arabanın ham değeri 141600’den daha fazla. 1.6-1.8 motorlular için üst dilimden mtv ödeyeceğiz demekki

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Bakılacak yer yok da hesabı kendimiz yapıp sigorta birliği sitesindeki rakama ulaşmaya çalışıyoruz. misal corolla hybrid dream için o tabloda yazan değere bakalım

(141600 x 1,8ötv) x 1,5kdv = 300754tl

ama sigorta sitesinde araç değeri 314000 diyor. Demek ki arabanın ham değeri 141600’den daha fazla. 1.6-1.8 motorlular için üst dilimden mtv ödeyeceğiz demekki

Şimdi kaç tl ödeyecen sadede gelirsek. 

Araba bunun tasarrufunu yapacakmı. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
(düzenlendi)
Ali Darbaz yazdı:

Şimdi kaç tl ödeyecen sadede gelirsek. 

Araba bunun tasarrufunu yapacakmı. 

Yıllık 3881tl mtv. Yapacak. Lpg kullanmışım gibi hem de. benim güzergahımı biliyorsunuz. Aşırı bi trafikte yıllık 10 bin km kullanıyorum. Ort 4-4,2lt yakıyorum. 

Diğer araçları sıfır km 1.3-1.6 motor kabul edersek ve yakıta 7tl dersek. 10bin km için

hybrid(4,2lt) + mvt = 6820tl ediyor

benzinli(9,5lt)+ mtv = 8850tl ediyor

Lpg(11,5lt)+ mtv = 6700tl ediyor

Dizel(6,5lt)+ mtv = 6750 ediyor

artı, bu araçta mekanik aksamın bir kısmı eksik. (Marş, volan, şanzıman, v kayış ve rulmanları vs.) Arıza riski az. Turbo yok. Adblue yok. Partikül filtre yok. Disk ve balata değişimi 100 bin km. Egzoz muayene yok. Bakım aralıkları daha seyrek. Bu vergiye rağmen bence yine en tasarruflusu benim için. 

tarihinde Tansu Kalafatoğlu tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Yıllık 3881tl mtv. Yapacak. Lpg kullanmışım gibi hem de. benim güzergahımı biliyorsunuz. Aşırı bi trafikte yıllık 10 bin km kullanıyorum. Ort 4-4,2lt yakıyorum. 

Diğer araçları sıfır km 1.3-1.6 motor kabul edersek ve yakıta 7tl dersek. 10bin km için

hybrid(4,2lt) + mvt = 6820tl ediyor

benzinli(9,5lt)+ mtv = 8850tl ediyor

Lpg(11,5lt)+ mtv = 6700tl ediyor

Dizel(6,5lt)+ mtv = 6750 ediyor

artı, bu araçta mekanik aksamın bir kısmı eksik. (Marş, volan, şanzıman, v kayış ve rulmanları vs.) Arıza riski az. Turbo yok. Adblue yok. Partikül filtre yok. Disk ve balata değişimi 100 bin km. Egzoz muayene yok. Bu vergiye rağmen bence yine en tasarruflusu benim için. 

Allah sana kolaylık versin.  işimiz zor . 

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
(düzenlendi)
Mehmet Göktürk yazdı:

9.5 litre kim yakıyormuş?

Bizim audi 1.2 motorlu ve ortalaması 6.1 litrede.

Hangi güzergahta. Gelsin o audi bizim buralarda bi dolaşsın bi hocam. Komşunun Golf 1.2 9,5 yakıyor. Ben mazda 1.6 ile 10-11 yakıyordum. Şehir içi kavramı çok farklı algılanıyor. Ali bey de şehir içi diyor ama alakası yok halbuki :) ortalama hız 21km bizde

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Remzi Karaca

artı, bu araçta mekanik aksamın bir kısmı eksik. (Marş, volan, şanzıman, v kayış ve rulmanları vs.) Arıza riski az. Turbo yok. Adblue yok. Partikül filtre yok. Disk ve balata değişimi 100 bin km. Egzoz muayene yok. Bakım aralıkları daha seyrek. Bu vergiye rağmen bence yine en tasarruflusu benim için. 

Egzoz muayenesi olmama nedeni nedir?
Sonuçta 1.8 benzinli bir motor barındırmıyor mu?
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
(düzenlendi)
Remzi Karaca yazdı:

Egzoz muayenesi olmama nedeni nedir?
Sonuçta 1.8 benzinli bir motor barındırmıyor mu?

Barındırıyor ama muaf tutmuşlar. Şanzıman yok. Boş vites de yok. Boş viteste gaz vermek de yok dolayısıyla. Test yapamıyorlar demek ki. 

Yorum bağlantısı
Evren Erakçora
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Barındırıyor ama muaf tutmuşlar. Şanzıman yok. Boş vites de yok. Boş viteste gaz vermek de yok dolayısıyla. Test yapamıyorlar demek ki. 

Boş vites yok mu? 

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...