İçeriğe Yönlendir

Hobi Bahçesi İçin Ev

Tuncay Arslan

Recommended Posts

Tuncay Arslan

Sevgili forum üyeleri, herkese merhaba. İzmir/Buca/Belenbaşı köyünde 250 metre kare tarımsal nitelikte hisseli arsamız var. Kanunen yasak olsa da herkes 1+1 ev yaptı, kimisi gaz betondan kimisi xps saç panelden. 

Genelde 3×7 metre konteyner ya da 2 tanesini birleştirilmiş hazır aldılar, bana göre verilen paranın karşılığı değil kalite olarak ya da çok pahalı fiyatlar çıkıyor. 

Ben de kendim yapmaya karar verdim, kutu profilden karkas yapıp dış duvarı 125x250 8 mm betopan, iç duvarı ve tavanı alçıpan üzeri saten alçı düşündüm. 

Aramızda prefabrik imal eden varsa profil karkasta kullanmam gereken malzemeyi anlatacak ustaya minnettar kalırım. Ayrıca siz üyelerimizin de fikirlerine önerilerine açığım.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Erhan Doruk

Bende de hobi bahçesi var, bir konteynerim var ama bir o kadar daha genişleteceğim. Bahara kadar ya senin düşündüğün gibi yada bimsten örerek yapmaya karar vereceğim. Profil fiyatlarına baktın mı bilmiyorum ama rpey pahalandı. Sana tavsiyem, kalıbı yap , bir mikser beton söyle temele boşalt. Sonra duvarları bims ile ör, içe strafor ve alçıpan, dışa da normal sıva yap. En ekonomiği böyle olur. Elimden gelmez dersen , bir duvar ustası ayarla , bir günde duvarları örer, çatıyı da 10*10 dan üstü, 5*10 dan aralıkları yap, osb ölçüsüne göre çak. Üstüne şıngıl ser , altına strafor altı alçıpan , işlem tamam.

Konteynet alırsan avantajın, ileride aksi bir durum olursa, kaldırma şansın olur. Hatta hiç ceza yemek istemiyorsun tekerlekli konteyner al, o yapı olarak geçmiyor. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Erhan Doruk yazdı:

Bende de hobi bahçesi var, bir konteynerim var ama bir o kadar daha genişleteceğim. Bahara kadar ya senin düşündüğün gibi yada bimsten örerek yapmaya karar vereceğim. Profil fiyatlarına baktın mı bilmiyorum ama rpey pahalandı. Sana tavsiyem, kalıbı yap , bir mikser beton söyle temele boşalt. Sonra duvarları bims ile ör, içe strafor ve alçıpan, dışa da normal sıva yap. En ekonomiği böyle olur. Elimden gelmez dersen , bir duvar ustası ayarla , bir günde duvarları örer, çatıyı da 10*10 dan üstü, 5*10 dan aralıkları yap, osb ölçüsüne göre çak. Üstüne şıngıl ser , altına strafor altı alçıpan , işlem tamam.

Konteynet alırsan avantajın, ileride aksi bir durum olursa kaldırma şansın olur. Hatta hiç ceza yemek istemiyorsun tekerlekli konteyner al, o yapı olarak geçmiyor. 

beton dökerken belediye anında çökmesin? 

kutu profil işçiliğinde pek bir malzemeye ihtiyaç yok. Çok da güzel olur. Betopan iyidir. Turuncu Boardex de iyidir. Sanırım ısınma ihtiyacı şeyler olmayacak. 

burada tek önemli nokta içeride nereye ne yapacağınızı önceden belirlemek. Duvarlara yapılacak montajda profilleri denk getirmeniz lazım. O yüzden öncesinden plan yapmalı. Hatta en son iç alçıpanları koymadan ölçülü şekilde fotoğraf çekerseniz daha iyi olur. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Tuncay Arslan yazdı:

Sevgili forum üyeleri, herkese merhaba. İzmir/Buca/Belenbaşı köyünde 250 metre kare tarımsal nitelikte hisseli arsamız var. Kanunen yasak olsa da herkes 1+1 ev yaptı, kimisi gaz betondan kimisi xps saç panelden. 

Genelde 3×7 metre konteyner ya da 2 tanesini birleştirilmiş hazır aldılar, bana göre verilen paranın karşılığı değil kalite olarak ya da çok pahalı fiyatlar çıkıyor. 

Ben de kendim yapmaya karar verdim, kutu profilden karkas yapıp dış duvarı 125x250 8 mm betopan, iç duvarı ve tavanı alçıpan üzeri saten alçı düşündüm. 

Aramızda prefabrik imal eden varsa profil karkasta kullanmam gereken malzemeyi anlatacak ustaya minnettar kalırım. Ayrıca siz üyelerimizin de fikirlerine önerilerine açığım.

kanun olmayan ülke.

Benim önerim bütçe uygun değilse eski konteyner alın temizleyin paklayın. uğraşmayın. 

Yorum bağlantısı
Mesut Eyibil

bi ara bu hobi bahçeleri için bir haber izlemiştim, sıkıntılı bir durumu olduğuna dair, sonra üzülmeyin benden söylemesi :) haberi hatırlayamadım ama yanlış değilsem yasak olan tarım araziye hobi bahçesi adı altında bina yapıldığı için devlet bunlara ciddi anlamda ceza kesmesi söz konusuymuş.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Fatih Evcin

Konteyneri sıfır almak zorunda değilsiniz. İkinci el gayet güzel ürünler var. Elektrik alabileceğiniz komşunuz var mı?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Burak Kuşçu

Bizim de 2500 metrekare bahçemiz ve ufak bir evimiz var daha doğrusu 10 sene önce yaptığımız evi o dönem yaşadığımız birkaç sıkıntıdan dolayı tamamlayamamıştık. Bu yıl itibariyle tekrar ev kısmını faliyete geçirmeye karar verdik ve çalışmalara başladık.

Dış cephede betopan kullanmıştık 10 senede malzeme kaynaklı en ufak bir deformasyonu olmadı fakat sizlere betopan kullanmanızı önermem Sıcak ve soğuk hava değişimlerinde çok fazla genleşen bir malzeme  haliyle üzerine uygulanacak sıva yada mantolama işlemleri olsa dahi malzeme kendi içerisinde çalışacağı için sıva çatlakları ve kısa sürede dökülmeler meydana gelecek. bunun yerine dış cephede boardex kullanmanızı öneririm. 

Ama yerinizde olsam tekerlekli konteynır yada Çekme karavan ile bu işi sonuçlandırırdım. Hem yasal problem yaşamazsınız hemde bahçeyi satmanız gerekir ise aynı şekilde ayrıca elden çıkartabilirsiniz. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Emre Şimşek

Bir arkadaş yakın zamanda yaklaşık 250 bine tekerlekli bir ev aldı. Güya çekilebilir bir ev ama bulunduğu köyde onu çekecek güçte traktör bile yok.

İsmini vermeyelim bir orman kampında baktım bungalovlar hep tekerlekli. Ama yerinden oynayabileceğini sanmıyorum. İleride başınız ağrımasın siz de tekerlekli tasarlayın.

Yorum bağlantısı
Özgür Güzen
Erhan Doruk yazdı:

Konteynet alırsan avantajın, ileride aksi bir durum olurs açkalfırma şansın olur. Hatta hiç ceza yemek istemiyorsun tekerlekli konteyner al, o yapı olarak geçmiyor. 

Bu tekerlekli konteyner olunca ceza yememe konusunda emin miyiz? Bir arkadaşım Etimesgut Bağlıca tarafında bir arsa satın aldı hobi bahçesi yapmak için içine de konteyner düşünüyordu ama biraz araştırınca ceza yeme korkusuyla vazgeçti hevesinden. Sizin dediğiniz gibi tekerlekli olunca serbest oluyorsa kendisine söyleyeyim.

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

kapalı mekanı çok seven bir ulusuz. tekerlekli eski bir karavan her yere konur. Ancak süs tekerleri olan sağına soluna dikilen çiçekler ve konan biriketlerle aartık ben burdan gitmem diyen konteyner tekerlekli bile olsa ceza yer. yemelidir.

Yorum bağlantısı
Erhan Doruk
Mehmet Göktürk yazdı:

kapalı mekanı çok seven bir ulusuz. tekerlekli eski bir karavan her yere konur. Ancak süs tekerleri olan sağına soluna dikilen çiçekler ve konan biriketlerle aartık ben burdan gitmem diyen konteyner tekerlekli bile olsa ceza yer. yemelidir.

yasalardan bakmak lazım ama portatif yapılara ceza kesildiğini duymadım. İmar barışı olmadan önce benim de betonarme yapmak için çekincelerim vardı, tekerlekli konteyneri önermişti biri, sonra görüntüsünü sevmeyip normal konteyner koymuştum, Olası bir ceza durumunda kaldırır götürürüm diyordum, sonra imar barışı çıktı, yapı kayıt belgesini aldım .Ancak benim bahçe müstakil tapu ve tarım arazisi değil.

İş mahkeme boyutuna girer ise bilirkişi gelip sizin yapınızı inceler, yasadaki imar kirliliği oluşuran yapının tanımına uyup uymadığına bakarlar, Yapının kalııcı konut mu geçici barınma mı olduğuna karar verir.

Komşu kooperatif tarım arazisi görünüyormuş, belediye tüm yapıları mührüleyip ceza yazdı. (Yapı kayıt belgesi olsa bile) İtiraz yolu açık.

Yasadaki tanım şöyle;

RUHSATA TABİ OLMAYAN YAPILAR VE UYACAKLARI ESASLAR:
Madde 27 - Belediye ve mücavir alanlar dışında köy nüfusuna kayıtlı ve köyde sürekli oturanların köy yerleşik alanları ve civarında ve mezralarda yaptıracağı konut, hayvancılık veya tarımsal amaçlı yapılar için inşaat ve iskan ruhsatı aranmaz. Ancak yapının fen ve sağlık kurallarına uygun olması ve muhtarlıktan izin alınması gerekir.

ayrıca bu önceden açılan bir dava, mahkemenin suçlu bulması ve sahibinin temyiz etmesi neticesinde şöyle bir karar çıkmış ama nihai kararı öğrenemedim .;

TCK'nın 184/1. maddesinde yapı ruhsatiyesi alınmadan veya ruhsata aykırı olarak Bina yapan veya yaptıran kişinin eyleminin suç sayılması, 3194 sayılı Kanunun 5. maddesinin "Bina; kendi başına kullanabilen, üstü örtülü ve insanların içine girebilecekleri ve insanların oturma, çalışma, eğlenme veya dinlenmelerine veya ibadet etmelerine yarayan, hayvanların ve eşyaların korunmasına yarayan yapılardır" şeklinde düzenlenmesi ve suça konu yerde ise gayrımenkul Vasfı taşımayan, zemine herhangi bir şekilde bağlı olmayan, temelsiz, imalatı ve kullanımı için ruhsat gerekmeyen, Prefabrik konteynır olduğunun anlaşılması karşısında, suça konu yerin ne şekilde İmar Kanunun 5. maddesinde tarifi yapılan Bina vasfını taşıdığı açıklanıp tartışılmadan, eksik inceleme ve yetersiz bilirkişi raporuyla hükümlülük kararı verilmesi,
Kanuna aykırı ve sanıklar ... ve ... müdafilerinin temyiz nedenleri ile tebliğnamedeki düşünce kısmen yerinde görüldüğünden HÜKÜMLERİN BOZULMASINA, yargılamanın bozma öncesi aşamadan başlayarak sürdürülüp sonuçlandırılmak üzere dosyanın esas/hüküm mahkemesine gönderilmesine, 01/06/2016 tarihinde oy birliğiyle karar verildi.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Alper Tuğlu

Ocak ayı sonunda arsa almıştım. Ruhsat alıp içine prefabrik veya konteyner koymayı değerlendirirken malum süreç başladı. Yarı zamanlı çalışmalar sebebiyle ruhsat gecikir diye (ki normal zamanda bile 2,5 ay sürdü) konteynerda karar kılıp Haziran da zemin betonu döküp konteyner koydum. Amacım çocuklarla gittiğimizde sığınacak bir yerimiz olsun. Ruhsat hep aklımın bir köşesindeyken Eylülün ilk haftası tutanak tuttu belediye. Hemen ertesi gün ruhsat işlemlerini başlattım. Ama bu arada belediye cezayı kesmiş savcılığa suç duyurusunda bulunmuş.(sözlü olarak 15 gün için de ruhsat işlemlerine başlarsam ceza kesmeyeceklerini belirtmelerine rağmen.) Gittim bir de ifade verdim. Nihayetinde ruhsatımı aldım. Yaklaşık 18bin lira masrafım oldu bir konteyner için. Ama şimdi kafam rahat.

Etrafda çok yapı görüyorum imar affından faydalanmış ama belirtilen tarihten sonra yapılan. Hala ruhsatsız olan. Ne denir bilmem. 

Benim bahçem arsa olmasına rağmen bunlar geldi başıma. Sizin ki daha riskli. Başkalarının yapmış olması sizi haklı çıkarmaz. Bu yüzden kalıcı birşey yapmamanızı öneririm.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Fatih Evcin
Alper Tuğlu yazdı:

Ocak ayı sonunda arsa almıştım. Ruhsat alıp içine prefabrik veya konteyner koymayı değerlendirirken malum süreç başladı. Yarı zamanlı çalışmalar sebebiyle ruhsat gecikir diye (ki normal zamanda bile 2,5 ay sürdü) konteynerda karar kılıp Haziran da zemin betonu döküp konteyner koydum. Amacım çocuklarla gittiğimizde sığınacak bir yerimiz olsun. Ruhsat hep aklımın bir köşesindeyken Eylülün ilk haftası tutanak tuttu belediye. Hemen ertesi gün ruhsat işlemlerini başlattım. Ama bu arada belediye cezayı kesmiş savcılığa suç duyurusunda bulunmuş.(sözlü olarak 15 gün için de ruhsat işlemlerine başlarsam ceza kesmeyeceklerini belirtmelerine rağmen.) Gittim bir de ifade verdim. Nihayetinde ruhsatımı aldım. Yaklaşık 18bin lira masrafım oldu bir konteyner için. Ama şimdi kafam rahat.

Etrafda çok yapı görüyorum imar affından faydalanmış ama belirtilen tarihten sonra yapılan. Hala ruhsatsız olan. Ne denir bilmem. 

Benim bahçem arsa olmasına rağmen bunlar geldi başıma. Sizin ki daha riskli. Başkalarının yapmış olması sizi haklı çıkarmaz. Bu yüzden kalıcı birşey yapmamanızı öneririm.

Sadece ceza için 10.000 gibi bir paradan bahsediyorlar doğru mudur?

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Fatih Evcin yazdı:

az bile. 

Yorum bağlantısı
Alper Tuğlu
Fatih Evcin yazdı:

Yapıya göre değişiyor sanırım. Bana 2500 gibi birşey yazmışlar. İşlerim bittikten sonra öğrendim. Zaten ruhsat almak istediğim için onunla hiç ilgilenmedim. Ama betonharme binalara 7_8 bin yazdıklarını duydum.

Yorum bağlantısı
Alper Tuğlu
Mehmet Göktürk yazdı:

az bile. 

Hocam haklısınız ancak ruhsat alma sürecinde konteynır için yapılan işlemleri bir görseniz. Bence bu kadar detaya gerek yok. Zemin etütunden tutun da, mimari,  elektrik  projelerine kadar herşey var. Hepsi de kağıt üstünde. 9 bine yakın değişik kurumlara harç, bir o kadar da mühendislere ödenen ücret.

Yorum bağlantısı
Ahmet Türedi

Arkadaşım aynı şekilde 10 bin TL ceza yedi. Evi mühürlendi . Mühürü kırdı şikayet üzerine bir 10 bin TL daha yedi. Kızıp tekrar eve girdi toplamda 30 bin TL ceza yedi. Son durum ne bilmiyorum ama imarsız yerde ruhsat alamazsınız tarla 5000 metrekare ve üstünde olursa ancak ruhsat alabilirsiniz .

Şikayet edecek kimse yok diye eminseniz yapın geçin. Karadeniz'de tüm köyler ruhsatsız ev dolu.Bulunduğunuz bölgeye göre işler baya değişiyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tuncay Arslan
Erhan Doruk yazdı:

Konteynet alırsan avantajın, ileride aksi bir durum olursa, kaldırma şansın olur. Hatta hiç ceza yemek istemiyorsun tekerlekli konteyner al, o yapı olarak geçmiyor. 

Tuğla ya da bims kısmını kendim yapabilirim sıvayı tutturamam sanırım. Denemek istiyorum ama eşim bana güvenmiyor o yüzden profil üzerine kaplama yapmak istedim.

Tansu Kalafatoğlu yazdı:

beton dökerken belediye anında çökmesin? 

kutu profil işçiliğinde pek bir malzemeye ihtiyaç yok. Çok da güzel olur. Betopan iyidir. Turuncu Boardex de iyidir. Sanırım ısınma ihtiyacı şeyler olmayacak. 

burada tek önemli nokta içeride nereye ne yapacağınızı önceden belirlemek. Duvarlara yapılacak montajda profilleri denk getirmeniz lazım. O yüzden öncesinden plan yapmalı. Hatta en son iç alçıpanları koymadan ölçülü şekilde fotoğraf çekerseniz daha iyi olur. 

Evet resimlemek mantıklı, profil ebatları nasıl olmalı onu öğrenmeye çalışıyorum.

Yorum bağlantısı
Tuncay Arslan
Mehmet Göktürk yazdı:

kanun olmayan ülke.

Benim önerim bütçe uygun değilse eski konteyner alın temizleyin paklayın. uğraşmayın. 

Hocam bana kalsa eskileri taklit ederim, taş kerpiç kargı karışımı dairesel yapı yapıp vururum kireci ama evdekiler modern olsun isteyince ilave edilebilir 25 bin bütçe ayırdım.

Mesut Eyibil yazdı:

bi ara bu hobi bahçeleri için bir haber izlemiştim, sıkıntılı bir durumu olduğuna dair, sonra üzülmeyin benden söylemesi :) haberi hatırlayamadım ama yanlış değilsem yasak olan tarım araziye hobi bahçesi adı altında bina yapıldığı için devlet bunlara ciddi anlamda ceza kesmesi söz konusuymuş.

Doğru haber, geçen hafta villa yıktılar yeni ama sarı alan dediğimiz orman arazisine yapılmış. En kötü biraz zaiyat verip tek tek sökerim diye düşündüm.

Yorum bağlantısı
Tuncay Arslan
Fatih Evcin yazdı:

Konteyneri sıfır almak zorunda değilsiniz. İkinci el gayet güzel ürünler var. Elektrik alabileceğiniz komşunuz var mı?

Elektrik var suyu da artezyen. Henüz şu basmanın beton asamasındayım bir yandan araştırıyorum, şimdilik prefabrik fikrim var ama mantıklı başka çözüm bulursam uygularım.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tuncay Arslan
Burak Kuşçu yazdı:

Bizim de 2500 metrekare bahçemiz ve ufak bir evimiz var daha doğrusu 10 sene önce yaptığımız evi o dönem yaşadığımız birkaç sıkıntıdan dolayı tamamlayamamıştık. Bu yıl itibariyle tekrar ev kısmını faliyete geçirmeye karar verdik ve çalışmalara başladık.

Dış cephede betopan kullanmıştık 10 senede malzeme kaynaklı en ufak bir deformasyonu olmadı fakat sizlere betopan kullanmanızı önermem Sıcak ve soğuk hava değişimlerinde çok fazla genleşen bir malzeme  haliyle üzerine uygulanacak sıva yada mantolama işlemleri olsa dahi malzeme kendi içerisinde çalışacağı için sıva çatlakları ve kısa sürede dökülmeler meydana gelecek. bunun yerine dış cephede boardex kullanmanızı öneririm. 

Ama yerinizde olsam tekerlekli konteynır yada Çekme karavan ile bu işi sonuçlandırırdım. Hem yasal problem yaşamazsınız hemde bahçeyi satmanız gerekir ise aynı şekilde ayrıca elden çıkartabilirsiniz. 

Arsa oturduğumuz eve çok yakın hatta işimiz daha yakın 13 km. Belki yılın yarısını orda yaşıycaz, anne baba da gelir o yüzden en azından bir yatak odası olsun istiyoruz. Betopandaki vazgeçtim önerdiğiniz gibi boardex yapayım.

Umarım siz de sıkıntısız bitirirsiniz evinizi.

Emre Şimşek yazdı:

Bir arkadaş yakın zamanda yaklaşık 250 bine tekerlekli bir ev aldı. Güya çekilebilir bir ev ama bulunduğu köyde onu çekecek güçte traktör bile yok.

İsmini vermeyelim bir orman kampında baktım bungalovlar hep tekerlekli. Ama yerinden oynayabileceğini sanmıyorum. İleride başınız ağrımasın siz de tekerlekli tasarlayın.

Burada 3000'e yakın yapı yapıldı imar barışı vesilesi ile, hepimizin beklentisi cezamızı ödeyip oturmak hem de tarım yapmak. Belediye metrekare için 100 lira gibi ceza yazıyor.

Yorum bağlantısı
Tuncay Arslan
Özgür Güzen yazdı:

Bu tekerlekli konteyner olunca ceza yememe konusunda emin miyiz? Bir arkadaşım Etimesgut Bağlıca tarafında bir arsa satın aldı hobi bahçesi yapmak için içine de konteyner düşünüyordu ama biraz araştırınca ceza yeme korkusuyla vazgeçti hevesinden. Sizin dediğiniz gibi tekerlekli olunca serbest oluyorsa kendisine söyleyeyim.

Hareketli taşınabilir olanlara belge veriliyor sorun olmuyor diye biliyorum.

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Tuncay Arslan yazdı:

Tuğla ya da bims kısmını kendim yapabilirim sıvayı tutturamam sanırım. Denemek istiyorum ama eşim bana güvenmiyor o yüzden profil üzerine kaplama yapmak istedim.

Evet resimlemek mantıklı, profil ebatları nasıl olmalı onu öğrenmeye çalışıyorum.

Bu size bağlı. Sık dikme atarsanız 40x40 da olur. Daha az atarsanız 40x60 veya 40x80. Köşelere 80x80 veya 100x100 de atıp aralara ince yatay ve dikey kayıtlar atarsınız. Yük gelecek kısmın kısa kenar olması atalet açısından önemli. 

Aslında malzeme alıp bir ustaya yaptırsanız daha iyi. Kesme işi kaynak işi tehlikeli. Özellikle ilk defa yapılacaksa. Profiller 6m’dir. Buna göre tasarım yapın. En az malzeme artacak şekilde. Toprak üstüne 20-30cm’lik beton da yapın. Betonu dökmeden Köşelere ve kenar ortalarına profil montajı için ankraj plakası koyun. En son ustaya 1 veya 2 günlük iş kalır en fazla. Hatta her şey hazırsa 1 günde biter. 

Bu detaylı bir plaka. Sizinki daha basit olabilir. Plaka beton yüzeyinde kalacak. Daha da basiti betona çelik çubuklar koymak. Profili kaynakla o çubuklara da sabitlersiniz. Ya da beton atmayıp sadede dikmelerin altına gelecek şekilde daha önceden teneke içine dökülmüş beton blokları da toprağa gömebilirsiniz. Ama o zaman tabana çok profil harcarsınız. Tamamen size kalmış. 

images?q=tbn:ANd9GcQA_-SCu3A0yZu2wMgKjtc

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...