İçeriğe Yönlendir

Hobi Bahçesi İçin Ev

Tuncay Arslan

Recommended Posts

Mehmet Göktürk
Çağlar Bayur yazdı:

imarsız alanda su ve elektrik bağlanırsa cezası var, meskun mahalde park edilirse sorun yok.

tarlada önceden su varsa artezyen yahut şebeke o yeterli. elektrik zaten gerekmez öyle yere.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Elektrik için Tarımsal sulama faaliyeti gerekir ve tarımsal abonelik alınabilir.
Ziraat odasına çiftçi kayıt sistemine kaydolmak gerekir.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

elektrikte mümkünlük olayları da tabi mesele. Ama tarımsal alabilirsin tabi. çok da gerek yok artık bu dönemde. öyle bir yerim olsa almayabilirim.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Mehmet Göktürk yazdı:

elektrik zaten gerekmez öyle yere.

bulaşık makinesi nasıl çalışacak

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Erhan Doruk
Çağlar Bayur yazdı:

imarsız alanda su ve elektrik bağlanırsa cezası var, meskun mahalde park edilirse sorun yok.

Bir arkadaş için yasaları epey araştırmıştım. Taşınabilir özelliği olan yapılara ceza kesilmiyor gibi görünüyor. Kilit nokta temelsiz olması yani beton atılmaması. Belediye ceza keserse mahkeme yoluyla iptal ettirilebilir. Bununla ilgili emsal kararlar var. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Erhan Doruk yazdı:

Taşınabilir özelliği olan yapılara ceza kesilmiyor gibi görünüyor.

öyle idi, geçen sene değiştirdiler, sabıkalı bir vlogger ortalığı bayağı karıştırınca

Yorum bağlantısı
Ayhan Asil

Ben zeytin bahçeme tek odalı bir konteyner koydum. Şimdilik içerisinde kalmayı düşünmediğimden herhangi bir çalışma yapmadım. Içerisine kazma kürek çapa bağ makası zirai ilaç ile mangal semaver ve piknik malzemelerimi doldurup kilitliyorum. Ancak kalmak istersem bi güneş paneli iki de ranzaya bakar...

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ayhan Asil
Ben zeytin bahçeme tek odalı bir konteyner koydum. Şimdilik içerisinde kalmayı düşünmediğimden herhangi bir çalışma yapmadım. Içerisine kazma kürek çapa bağ makası zirai ilaç ile mangal semaver ve piknik malzemelerimi doldurup kilitliyorum. Ancak kalmak istersem bi güneş paneli iki de ranzaya bakar...

Kaldır derlerse de kaldırılır 4f11b64faae4b30824c913928a5d69b6.jpg

SM-A720F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Mehmet Göktürk yazdı:

türkiyeden 

image.thumb.png.00d36249e795eae7bfb1851c73f1c988.png

yasaya uygun bir yapı kendi motoru olduğu sürece kabul

Yorum bağlantısı
Tuncay Arslan

Profilden karkas, betopan ya da bordex ten dış cephe kararı verip malzemesini aldım. Bir müddet sonra yine içime kurt düştü malzemeyi iade ettim. Ya hareketli bir sistem yapıcam ya da 5 dönüm üzeri bir yer bulucam son kararım bu  :)

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

4 teker traktör römorkçusu biri bence güzel bir sistem hazır üretiyor. ondan alın koyun.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Tuncay Arslan yazdı:

Profilden karkas, betopan ya da bordex ten dış cephe kararı verip malzemesini aldım. Bir müddet sonra yine içime kurt düştü malzemeyi iade ettim. Ya hareketli bir sistem yapıcam ya da 5 dönüm üzeri bir yer bulucam son kararım bu  :)

Bu 5 dönüm meselesi illere göre değişiyor değil mi ?

Yorum bağlantısı
Tuncay Arslan
Mehmet Göktürk yazdı:

4 teker traktör römorkçusu biri bence güzel bir sistem hazır üretiyor. ondan alın koyun.

Evet Hocam, hiç baş ağrıtmaz bu, gayet de yeterli.

Mehmet Ozyurek yazdı:

Bu 5 dönüm meselesi illere göre değişiyor değil mi ?

Değil Mehmet Abi, mevzuatta yer bölge ayrımı yapılmamış Türkiye'nin her yerinde geçerli. 5001 metre kare  :)

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Tuncay Arslan yazdı:

Evet Hocam, hiç baş ağrıtmaz bu, gayet de yeterli.

Değil Mehmet Abi, mevzuatta yer bölge ayrımı yapılmamış Türkiye'nin her yerinde geçerli. 5001 metre kare  :)

Tam mevzuatı paylaşabilir misin.. 

Yorum bağlantısı
Fatih Mehmet Uslu
Mehmet Ozyurek yazdı:

Tam mevzuatı paylaşabilir misin.. 

Plansız alanlar imar yönetmeliği, 6.bölümde anlatılıyor.

Yorum bağlantısı
Eyüp Çetin

https://youtu.be/U12Wm77eRD4

Bir kaç haber de hobi evlerinin yıkıldığını yapılmasının engellendiğini görmüştüm. Bu da bu haberlerden birisi. Hatta haberin birinde belediye başkanı makam aracı ile giderken bir tırın ev taşıdığını görüp belgeleri kontrol ettiriyor. Fakat belge falan olmayınca geri döndürüyordu sanki.

Yorum bağlantısı
Serkan Karadağ
Fatih Mehmet Uslu yazdı:

Plansız alanlar imar yönetmeliği, 6.bölümde anlatılıyor.

İstanbul'da plansız alan yok maalesef bu yönetmelik uygulanamaz.  Diğer iller içinde ilçe belediyesi ile görüşmek gerek.

Yorum bağlantısı
Ercüment Yıldırım
Mehmet Göktürk yazdı:

şunu ben çok begendim çok  uygulanabilir. yapan tarım kasa imalatçısı olduğu için alt düzen çok düzgün. üst de istediğin gibi yapıyor ve bence hobi evi için ideal. tam seyyar.

https://www.facebook.com/marketplace/item/714194895920145/

detaylı resimler linkte

image.thumb.png.b54f27da58cac3b89bf294cb2ca54523.png

Diğer fotoları görünce Beynelmilel filminin başındaki sahne geldi aklıma :D

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Eyüp Çetin yazdı:

https://youtu.be/U12Wm77eRD4

Bir kaç haber de hobi evlerinin yıkıldığını yapılmasının engellendiğini görmüştüm. Bu da bu haberlerden birisi. Hatta haberin birinde belediye başkanı makam aracı ile giderken bir tırın ev taşıdığını görüp belgeleri kontrol ettiriyor. Fakat belge falan olmayınca geri döndürüyordu sanki.

hukuk olmadığı için buyruk öne geçiyor. Belki adam kendi bahçesinde bunun içini yapacak sonra kaldırıp yugoslavyaya satacak? yoldaki nakliyeyi durdurmak nedir? Hem de belediye başkanının kendisi...

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

Egede tarlalarımız ve tarlada evimiz var. İçinde ev olmayan zeytinlik vs de var.

Hobi bahçesi demek bahçe ile uğraşacağım demek. Bunun içine yapı yapmak doğru değil zaten. Konteyner de olsa. O zaman yazlığa dönüşüyor. Zaten bu sefer ev işi de çoğalır durum farklı boyuta dönüşür. Bu nedenle hobi bahçesi diye yola çıkanların bi çay demlerim bazen de gece kalırım diye düşünmeleri durumunda yukarda paylaştığım gibi bir tekerli kasalı bişeyi yahut eski bir karavanı araziye çekmeleri,  kışın ise duruma göre oradan götürmeleri uygun olur. (köy varsa köye yahut birinin bahçesine, kışlayan birinin yerine çekilebilir)

Ev yapabilmeniz için 5000 metrekare üstünde toprağınız varsa bahçe evi olarak yapabilirsiniz. 5000 metrekareyi geçince kalan kısım 5000 den fazla olmak şartı ile %5 imar tarla evi olarak yapabilirsiniz. Ama bu villa türüne dönüşmemeli. Ayrıca böyle durumda tarımsal faaliyete yönelik inşaat yahut baraka da yapabilirsiniz. burada kriter 5000 metrekaredir. ama tam 5000 olmuyor çünkü ev yapılınca 5000 altına düşmemeli.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Eyüp Çetin

Belli sınırlarda izin vermek iyi olur ama Mehmet hocam dediğiniz gibi bizim millet işi bildiğin yazlık eve dönüştürüyor.  Memlekette amcalarımın kaldığı kulübe tarzı yapılar var. Bazen tarla ve bahçe işleri nedeniyle orada yatmak zorunda kalabiliyorlar. 

Yorum bağlantısı
Erhan Doruk
(düzenlendi)

Hobi bahçeciliğinin bu kadar büyümesi yasak ve kısıtlamalardan dolayı oldu. 4 yıl önce 2500m2 lik  imarlı arsama konteyner koydum. haftasonları bir gün kalırız , bahçeyle uğraşırız diye düşünüyorduk. pandemi başladığından beri tüm uzun kısıtlamaları orada geçirmeye başladık. İlk sene sadece güneş enerjili aydınlatma varken. Bu sezon buzdolabı , hidrofor, bulaşık makinası filan da koydum. Evi de büyütme planı yapıyorum. hem insanlarda izole hem de maskesiz gezme özgürlüğü yaşıyoruz. Sebze ekip , kendi yetiştirdiğimiz ilaçsız ürünleri tüketiyoruz.

Şuna karşıyım ama , 10 dönüm yeri 500m2 lik parseller halinde bölüp insanlara hobi bahçesi diye satıyorlar. Alan adam içine birde kalınacak yer yapıyor, insanlar dip dibe hem görüntü çok çirkin hem de büyük tarım arazilerini kaybetmiş oluyoruz. Tarım Bakanlığının bence yıllar önce yapması gerkeken şey , Hollandayı örnek alıp tarımda endüstrileşmek. Birsürü olanağımız var ama ne doğru dürüst vizyonumuz ne de üretimi destekleyecek bir politikamız var. Üretim sıkıntısı olunca , fiyatlar yükselince buna çözüm bulmak yerine yurtdışının ucuza mal ettiği ürünü  para ile almayı seçiyoruz. Hem döviz gidiyor hem çiftçi zarar görüyor.

tarihinde Erhan Doruk tarafından düzenlendi
  • Beğen 4
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Erhan Doruk yazdı:

Hobi bahçeciliğinin bu kadar büyümesi yasak ve kısıtlamalardan dolayı oldu. 4 yıl önce 2500m2 lik  imarlı arsama konteyner koydum. haftasonları bir gün kalırız , bahçeyle uğraşırız diye düşünüyorduk. pandemi başladığından beri tüm uzun kısıtlamaları orada geçirmeye başladık. İlk sene sadece güneş enerjili aydınlatma varken. Bu sezon buzdolabı , hidrofor, bulaşık makinası filan da koydum. Evi de büyütme planı yapıyorum. hem insanlarda izole hem de maskesiz gezme özgürlüğü yaşıyoruz. Sebze ekip , kendi yetiştirdiğimiz ilaçsız ürünleri tüketiyoruz.

Şuna karşıyım ama , 10 dönüm yeri 500m2 lik parseller halinde bölüp insanlara hobi bahçesi diye satıyorlar. Alan adam içine birde kalınacak yer yapıyor, insanlar dip dibe hem görüntü çok çirkin hem de büyük tarım arazilerini kaybetmiş oluyoruz. Tarım Bakanlığının bence yıllar önce yapması gerkeken şey , Hollandayı örnek alıp tarımda endüstrileşmek. Birsürü olanağımız var ama ne doğru dürüst vizyonumuz ne de üretimi destekleyecek bir politikamız var. Üretim sıkıntısı olunca , fiyatlar yükselince buna çözüm bulmak yerine yurtdışının ucuza mal ettiği ürünü  para ile almayı seçiyoruz. Hem döviz gidiyor hem çiftçi zarar görüyor.

sizinki yasaya aykırı mesela. 

pardon imarlı arsa denmiş. Ama yüzde kaç imarlı 10 ise kurtarır.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...