İçeriğe Yönlendir

Hobi Bahçesi İçin Ev

Tuncay Arslan

Recommended Posts

Tuncay Arslan
Alper Tuğlu yazdı:

Ocak ayı sonunda arsa almıştım. Ruhsat alıp içine prefabrik veya konteyner koymayı değerlendirirken malum süreç başladı. Yarı zamanlı çalışmalar sebebiyle ruhsat gecikir diye (ki normal zamanda bile 2,5 ay sürdü) konteynerda karar kılıp Haziran da zemin betonu döküp konteyner koydum. Amacım çocuklarla gittiğimizde sığınacak bir yerimiz olsun. Ruhsat hep aklımın bir köşesindeyken Eylülün ilk haftası tutanak tuttu belediye. Hemen ertesi gün ruhsat işlemlerini başlattım. Ama bu arada belediye cezayı kesmiş savcılığa suç duyurusunda bulunmuş.(sözlü olarak 15 gün için de ruhsat işlemlerine başlarsam ceza kesmeyeceklerini belirtmelerine rağmen.) Gittim bir de ifade verdim. Nihayetinde ruhsatımı aldım. Yaklaşık 18bin lira masrafım oldu bir konteyner için. Ama şimdi kafam rahat.

Etrafda çok yapı görüyorum imar affından faydalanmış ama belirtilen tarihten sonra yapılan. Hala ruhsatsız olan. Ne denir bilmem. 

Benim bahçem arsa olmasına rağmen bunlar geldi başıma. Sizin ki daha riskli. Başkalarının yapmış olması sizi haklı çıkarmaz. Bu yüzden kalıcı birşey yapmamanızı öneririm.

Yaptığımızın yasa nezdinde haklı tarafı yok ama nefis işte..

Yorum bağlantısı
Metin Akbal

Bugün okulda mevzusu geçti. Karavandan başka çözüm yok gibi görünüyor. 5050 metre kare yerin varsa yapacağın ev 50 metre kare. 5100 ise 100 metrekare.

Yorum bağlantısı
Tuncay Arslan
Ahmet Türedi yazdı:

Arkadaşım aynı şekilde 10 bin TL ceza yedi. Evi mühürlendi . Mühürü kırdı şikayet üzerine bir 10 bin TL daha yedi. Kızıp tekrar eve girdi toplamda 30 bin TL ceza yedi. Son durum ne bilmiyorum ama imarsız yerde ruhsat alamazsınız tarla 5000 metrekare ve üstünde olursa ancak ruhsat alabilirsiniz .

Şikayet edecek kimse yok diye eminseniz yapın geçin. Karadeniz'de tüm köyler ruhsatsız ev dolu.Bulunduğunuz bölgeye göre işler baya değişiyor.

Dediğiniz gibi bölgede çevre köyler dahil imar yok hepsi kaçak yapı görünüyor, orman ve hazine arazisi olmadıktan sonra cezaya razı herkes, gelecek cezayı arazi edinme bedeline sayıyorlar.

Yorum bağlantısı
Cavit Çırakoğlu

Kısık ve Kemalpaşa tarafında prefabrik imalatçıları var gezmişsinizdir herhalde fakat hatırlatayım.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tuncay Arslan
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Bu size bağlı. Sık dikme atarsanız 40x40 da olur. Daha az atarsanız 40x60 veya 40x80. Köşelere 80x80 veya 100x100 de atıp aralara ince yatay ve dikey kayıtlar atarsınız. Yük gelecek kısmın kısa kenar olması atalet açısından önemli. 

Aslında malzeme alıp bir ustaya yaptırsanız daha iyi. Kesme işi kaynak işi tehlikeli. Özellikle ilk defa yapılacaksa. Profiller 6m’dir. Buna göre tasarım yapın. En az malzeme artacak şekilde. Toprak üstüne 20-30cm’lik beton da yapın. Betonu dökmeden Köşelere ve kenar ortalarına profil montajı için ankraj plakası koyun. En son ustaya 1 veya 2 günlük iş kalır en fazla. Hatta her şey hazırsa 1 günde biter. 

Bu detaylı bir plaka. Sizinki daha basit olabilir. Plaka beton yüzeyinde kalacak. Daha da basiti betona çelik çubuklar koymak. Profili kaynakla o çubuklara da sabitlersiniz. Ya da beton atmayıp sadede dikmelerin altına gelecek şekilde daha önceden teneke içine dökülmüş beton blokları da toprağa gömebilirsiniz. Ama o zaman tabana çok profil harcarsınız. Tamamen size kalmış. 

images?q=tbn:ANd9GcQA_-SCu3A0yZu2wMgKjtc

Çok açıklayıcı oldu teşekkür ederim. 1 metre taş duvar içine toprak olmayan dolgu malzemesi üzerine de 15 cm c25 beton düşünmüştüm. Profil dikmelerini alttan birbirine bağlayıp betona sabitlemek için de zımba misali U şeklinde demir gömecektim kaynak için. Kolonlar 80x80 olursa ara dikmeler 60 cm de bir 40x40 yeter yani. Et kalınlığı 1,5 mm yeter mi 2 mm mı olmalı?

Yorum bağlantısı
Tuncay Arslan
Metin Akbal yazdı:

Bugün okulda mevzusu geçti. Karavandan başka çözüm yok gibi görünüyor. 5050 metre kare yerin varsa yapacağın ev 50 metre kare. 5100 ise 100 metrekare.

Evet maalesef bedel ödemeden mümkün değil. 

Cavit Çırakoğlu yazdı:

Kısık ve Kemalpaşa tarafında prefabrik imalatçıları var gezmişsinizdir herhalde fakat hatırlatayım.

Gezdim, 15 ile 20 bin lira arasında işçilikleri var. Bütçem müsait olsa düşünmem aldıkları para da haklarıdır, hem bütçeden ötürü hem kendim başardım mutluluğu için yorulucaz sanırım 🙂

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu

2mm. Et kalınlığı azalınca esneme artıyor. O zaman daha çok profil kullanmanız gerekir. Yani dürüst olmak gerekirse şantiyede hep 2mm’lik kullanırdık :) 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Erhan Doruk
(düzenlendi)

Sandwich panel yapmayı da bir düşünün bence, sıva , yalıtım derdi olmuyor, çok pratik ve hafif. Sadece çerçevelere destek atmanız yeterli, zaten birbirine geçiyorlar. Konteyner ve prefabrik yapıları hep sandwich panelden yapıyorlar. 

Boardex de yapsan araya strafor, içe de alçıpan koyman gerekecek. 

tarihinde Erhan Doruk tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tuncay Arslan
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

2mm. Et kalınlığı azalınca esneme artıyor. O zaman daha çok profil kullanmanız gerekir. Yani dürüst olmak gerekirse şantiyede hep 2mm’lik kullanırdık :) 

2 mm tamamdır 🙏

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

konteyner koymanın "ev yapmadı ki" algısı önemli. Bence üretilen birşey hep ev algısı yaratacaktır.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tuncay Arslan
Erhan Doruk yazdı:

Sandwich panel yapmayı da bir düşünün bence, sıva , yalıtım derdi olmuyor, çok pratik ve hafif. Sadece çerçevelere destek atmanız yeterli, zaten birbirine geçiyorlar. Konteyner ve prefabrik yapıları hep sandwich panelden yapıyorlar. 

Boardex de yapsan araya strafor, içe de alçıpan koyman gerekecek. 

100x250x4 cm Sandwich panel 250 lira, 120x240 boardex+alçıpan boya vs. 175 lira, 80 metre karede 6 bin lira artı maliyet. Bunun üzerinde düşünüp çalışmam lazım 🙂

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

bağa bahçeye konteynır koyanın bir bildiği var sanırım, hatta dıştan tam paslı döküntü olması daha iyi

Yorum bağlantısı
Tuncay Arslan
Mehmet Göktürk yazdı:

konteyner koymanın "ev yapmadı ki" algısı önemli. Bence üretilen birşey hep ev algısı yaratacaktır.

Hocam biraz risk biraz adrenalin hafif atlatılmış cezai işlem, bütün bunlar bir miktar domates-biber-patlıcan ve sobanın üzerinde 250 gram kestanenin huzuruna değer mi değmez mi tercihi sanırım. 

2 yıl önce aynı köye üç katlı betonerme yapıp bir yıl anca oturup sattık ve şehire taşındık. Ama vazgeçemiyorum, bu defa tam zamanlı değil de sıkıldığımızda kaçabileceğimiz bir yer niyetindeyiz.

Çağlar Bayur yazdı:

bağa bahçeye konteynır koyanın bir bildiği var sanırım, hatta dıştan tam paslı döküntü olması daha iyi

Haklısın usta, bizimki bile bile lades. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu

Şimdi belediyeler google earth’tan görüntüyle zabıtlıyor. Yapılacak şeyin çatısına yapay çim serseniz, dış cephe boyası da yeşil olsa, birkaç yapay bitki de koydanız fena olmaz :) 

• Beğen 1
  • Mutlu 2
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Üstteki mesajlarda yürüyen ev denmiş. Linkteki ürünü ona saracan. Mobil kamufle karakol olur bu 😁 jandarma baskın yapar buna :) 

baskına karışmam, teknik adamım ama güzel birşey olur bence

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

Çok güzel eski amerikan tren vagon şeklinde yapılan konteyner büyüklüğü evler var.

image.thumb.png.901f739f7c5f1912381b380fc662fc48.pngimage.thumb.png.d2bcc2e35f7cbb87d342c9d7f8efe29c.pngimage.thumb.png.0768b08818835bc4ff1c6fd02f82e092.png

Çağlar Bayur yazdı:

baskına karışmam, teknik adamım ama güzel birşey olur bence

Jandarmaya ücretsiz çay simit yazarsınız kapıya. çevrede güvenlik unsuru olur hem. tepeye bi telsiz anteni CB.

• Beğen 2
  • Mutlu 3
Yorum bağlantısı
Metin Akbal
Çok güzel eski amerikan tren vagon şeklinde yapılan konteyner büyüklüğü evler var.

image.thumb.png.901f739f7c5f1912381b380fc662fc48.pngimage.thumb.png.d2bcc2e35f7cbb87d342c9d7f8efe29c.pngimage.thumb.png.0768b08818835bc4ff1c6fd02f82e092.png
Jandarmaya ücretsiz çay simit yazarsınız kapıya. çevrede güvenlik unsuru olur hem. tepeye bi telsiz anteni CB.
D Max ta izlediklerim 60 bin dolar diyordu özel yapım. Vagon degil ama vagon tarzı.
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

Ben bizdeki bazı ustaların fikrini aldım yaparız abi aynını diyenler var. Sonuçta iş modele bakar.

Yorum bağlantısı
  • 4 ay sonra...
Fatih Mehmet Uslu

Karayolunda sürülemeyen karavan, vagon vs cezaya neden olmaz mı?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Fatih Mehmet Uslu yazdı:

treyler olarak düşünülebilir.?

Yorum bağlantısı
Fatih Mehmet Uslu
Mehmet Göktürk yazdı:

treyler olarak düşünülebilir.?

Lastik tekerleği yok ama vagonların.

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Fatih Mehmet Uslu yazdı:

Lastik tekerleği yok ama vagonların.

lastikçi söktü abi getircek denemez mi? At arabaları gibi.

• Beğen 1
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Fatih Mehmet Uslu yazdı:

imarsız alanda su ve elektrik bağlanırsa cezası var, meskun mahalde park edilirse sorun yok.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...